Προς το περιεχόμενο

i7 4770 VS i7 4790K διαφορά FPS 1080P μέ GTX 1060 OC 6GB


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτασαμε επιτελους και στο overcklocking , να του προτεινετε ακριβως τις τιμες του ρευματος και της συχνοτητας  για να ξερει ο φιλος οταν και αν τον παρει τι θα κανει.

Τελικα πολυ προχωρημενο ειναι το site πρωτα κανει καποιος overclock , μετα παιρνει τον επεξεργαστη που θα εκανε το overclock και στο τελος βαζει αγγελια στην οποια λεει πωλειται ο ταδε επεξεργαστης στον οποιο ποτέ δεν εχει γινει overclock

sf7qjvuzwfkey6pdt1ws.gif.9322f42dae9d6fd010e1f25e213d751a.gif

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω προσωπικα εχω συστημα της προηγουμενης γενιας απο αυτο που λες να παρεις... (Z77X-UD5H, [email protected], Corsair 4x8GB RAM@2133 CL9, Asus GTX 970 Strix 4GB) οποτε πες μου αν θες να τρεξω καποιο συγκεκριμενο online benchmark με τις μνημες στα 2133 και στα 1600 για να δουμε αν εχει διαφορά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Saloufas said:

Έχω ξεμέινει και εγώ με έναν i7 4770k 4.2GHz 24/7 με 1.089v και μητρική Gigabyte GA-Z97X-SOC με μνήμες 4x4 Kingston Hyper X 2400 που τις δουλεύω σε 2800 12-15-15-30-1Τ και μια Nvidia GTX 1060 3GB.

Έτρεξα το Age Of Empires 4 σε 1080p με το cpu στα 4.2 και στα 3.4 δες κάτω διαφορές.

 

Αδελφέ να είσαι καλά, είχα βέβαια τις πληροφορίες μου, αλλά η επιβεβαίωση σου είναι σημαντική.

Η πλατφόρμα  i7 47xx από τον γρηγορότερο μέχρι και βασικό  μοντέλο είναι 6 FPS.

Τώρα το βασικό μοντέλο  i7 4770 (κρύβει κάποιες επιπλέον μηχανές μέσα του), και όποιος κάνει κέφι να τον κλοκάρει παραπάνω,  μπορεί μέχρι τα  3.80 ~ 3.90G. 

Στους i7 47xx το Boost clock είναι μια ασήμαντη πληροφορία, εφόσον έχει σχέση με την λειτουργία ως μονοπύρηνου και όχι πολυδιεργασία.

Για προσωπική μου χρήση έκανα μια λίστα, για να μην μπερδεύομε με τις ανούσιες λεπτομέρειες.

i7-4770    3.40 GHz ....  3.90 GHz  8 MB Intel® Smart Cache

i7-4770K   3.50 GHz ....  3.90 GHz  8 MB Intel® Smart Cache

i7-4790    3.60 GHz ....  4.00 GHz  8 MB Intel® Smart Cache

i7-4790K   4.00 GHz ....  4.40 GHz  8 MB Intel® Smart Cache

2 hours ago, Sitios said:

Εγω προσωπικα εχω συστημα της προηγουμενης γενιας απο αυτο που λες να παρεις... (Z77X-UD5H, [email protected], Corsair 4x8GB RAM@2133 CL9, Asus GTX 970 Strix 4GB) οποτε πες μου αν θες να τρεξω καποιο συγκεκριμενο online benchmark με τις μνημες στα 2133 και στα 1600 για να δουμε αν εχει διαφορά... 

Δεν ξέρω ποιος άγγελος σε έστειλε, αλλά καλά έκανε.

Έχω μια λίστα  επιδόσεων DDR3 Passmark, και τα σετάκια  2400 φτιαγμένα για Z77X  έχουν 2~3% καλύτερες επιδόσεις  από τα σετάκια για Z87X.

Τρέξε δυο τεστ στα δυο βασικά σου XMP με  Maxxmem2  

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 200€ είναι πολύ κοντά σε 10400+B560+16GB DDR4 ... δεν το λες και σοβαρό deal. Έχω παρόμοιο σύστημα (1230v3/Z97+16GB) και με all-core turbo + BCLK OC + DDR3-2300 + tuned timings την παλεύει μπορώ να πω, με RX 570 που 'χω δεν έχει θέμα. Με κάλυτερη GPU θα το κόβει η CPU σίγουρα. Ο 1230v3 παίζει στο ~40αρι και οι μνήμες 16GB 35-40€ ( εχω Hynix 4GBx4 AFR) αν ειδικά οι μνήμες είναι σάπιες 1333-1600 και δεν τραβάνε θα σε κόβουν πάρα πολύ. Η gigabyte Ζ87 είναι πολύ πιθανό να θέλει uefi bios mod για να περάσεις τον microcode7 που σου δίνει max all-turbo σε όλα τα cores, κάτι H81 της MSI που 'χω φορτώνουν τον microcode7 / non-K OC (photo3) οταν επιλέγεις στο CPU turbo mode το Fixed. Η Asus Z97 που έχω τα χει και αυτή έτοιμα τα microcodes. Επειδή είναι αρκετά παλιά πλατφορμά θες ρολόγια και DRAM OC με tuning,  με αυτά είναι εκεί κοντα σε zen1 / skylake αν και μιλάμε για 4C/8T CPU's.

Spoiler

mainboard.jpgcpu-3900.jpgmsiCapture.JPG

 

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kiriakos-GR said:

Τρέξε δυο τεστ στα δυο βασικά σου XMP με  Maxxmem2  

To XMP των RAM μου είναι στα 1600, CL10, 1.50V (χάλια δλδ). Εγώ απλά έδωσα manual πολλαπλασιαστή για τα 2133MHz στο BIOS και ρεύμα 1.55V, έβαλα και CL9  και χωρίς να το ψάξω περαιτέρω έπαιξαν κομπλέ (ανέλπιστο) και από τότε δεν έχω κάποιο θέμα (εδώ και μερικούς μήνες). 

Το Maxxmem2 που αναφέρεις είναι αυτό εδώ φαντάζομαι ε? Θα το τρέξω αύριο ή μεθαύριο στα 2133MHz και στα 1600MHz και θα σου πω... Απλά επειδή αλλάζει και το CL, θα πρέπει να το τρέξω με ακριβώς ίδια timmings? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, 50EuroUser said:

Η gigabyte Ζ87 είναι πολύ πιθανό να θέλει uefi bios mod για να περάσεις τον microcode7 που σου δίνει max all-turbo σε όλα τα cores.

Κάτι έχουμε , αλλά Boost-all , δεν το είχα ακούσει μέχρι σήμερα.

 

f44t4588p75445n3_RGyNabeZ.png

1 hour ago, Sitios said:

To XMP των RAM μου είναι στα 1600, CL10, 1.50V (χάλια δλδ). Το Maxxmem2 που αναφέρεις είναι αυτό εδώ φαντάζομαι ε? Θα το τρέξω αύριο ή μεθαύριο στα 2133MHz και στα 1600MHz και θα σου πω... Απλά επειδή αλλάζει και το CL, θα πρέπει να το τρέξω με ακριβώς ίδια timmings? 

το XMP1 και το XMP2 αυτόματα θα αλλάξουν όλες τις παραμέτρους, για την επιλεγμένη συχνότητα λειτουργίας.   CPU ρυθμίσεις βάζεις Auto. Η όλη δοκιμή θα σου προσφέρει εικόνα, σε ποια κατάταξη είσαι βάση του μέσου όρου.

Εαν μου δώσεις τον κωδικό της μνήμης σου, μπορώ να σου πω με ακρίβεια τι κάνει, χωρίς να τρέξεις τεστ. Δείξε μου μια εικόνα CPU-Z  mem profile timings 

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την GA-Z97X-soc είχα GA-z87x-ud3h και στο overclock έκλεινες το turbo boost και έδινε σε ολα τα cores. Μιλάμε για εποχές 2014 ρε μόρτες, 8 χρόνια πίσω, εγώ απο τότε τον δουλεύω 4.5-4.2 all cores. Ο επεξεργαστής δεν παίζει να εχει δουλέψει ποτέ στα default και τον είχα πάρει απο παιδί που με άζωτο τον πήγαινε πάνω από 5GHz. Φαντάσου είχα ξεχάσει οτι στο turbo boost ανεβάζει single core μόνο. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Saloufas said:

Πριν την GA-Z97X-soc είχα GA-z87x-ud3h και στο overclock έκλεινες το turbo boost και έδινε σε ολα τα cores. Μιλάμε για εποχές 2014 ρε μόρτες, 8 χρόνια πίσω, εγώ απο τότε τον δουλεύω 4.5-4.2 all cores. Ο επεξεργαστής δεν παίζει να εχει δουλέψει ποτέ στα default και τον είχα πάρει απο παιδί που με άζωτο τον πήγαινε πάνω από 5GHz. Φαντάσου είχα ξεχάσει οτι στο turbo boost ανεβάζει single core μόνο. 😆

Αμα είσαι με K cpu λογικο αυτό που λες αφού παίζεις οτι μπάλα θες τον multi, σε locked CPU είναι το θέμα οπου στις GigaByte δεν υπάρχει ο microcode7. O i7-4770 π.χ θα παίζει :

3700 MHz (4 cores)
3800 MHz (3 cores)
3900 MHz (1 or 2 cores)

Με Microcode7 mod x39 all cores + BCLK OC (103MHz) είσαι 4GHz, 300MHz απο το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Φώτο απο κάτω με το microcode (δες στο win-raid.rom για το UBU tool και πως να αλλάζεις τον Microcode, είναι εύκολο)

 

GB.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @11h είπε

Θα το πω με αγάπη συνέλληνες,  όταν βρίσκετε άθρα στο ίντερνετ, το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι η ημερομηνία.  Οτι έχει γραφτεί πριν το 2015 είναι λιγμένο .. να μην το τρώτε. 

Περί  Microcode7 mod, μου είναι αδιάφορο αυτήν την στιγμή.  Το μηχάνημα το αγόρασα, θα απολαμβάνει φροντίδα &  προδέρμ και DDR3 2400 και θα είναι κουκλί.  

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατήθηκες βλέπω, άντε καλορίζικα.

Λυσε μου μια απορία τώρα γιατί σκαλωσα με αυτό που είπες. Δες το turbo boost αν σου ανεβαζει 3.9 όλα τα core's ή μονο το ένα, γιατί εγώ που το δοκίμασα ετσι για την αλητεία μπαίνοντας bios και ρίχνοντας τις ρυθμίσεις της cpu σε deafult settings όταν παίζω παιχνίδι μου παίζει 3.9 σε ολους τούς πύρινες και όχι μόνο σε έναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Δεν κρατήθηκες βλέπω, άντε καλορίζικα.

Λυσε μου μια απορία ............

Σε ευχαριστώ αδερφέ ! ...   κανε λίγο υπομονή ,  18 του μήνα ξεκινάει το ταξίδι του από Γερμανία.   Τώρα κυνηγάω δημοπρασία στο ebay για τις μνήμες από Γαλλία και Γερμανία.  😎    Βρήκα τα καλύτερα.  Αλλά αυτό που ευχαριστιέμαι πιο πολύ είναι η φορτωμένη - θωρακισμένη - μητρικάρα .. πάντα έτσι ψώνιζα, μητρική κάτω από 200Ε στην βιτρίνα δεν έχω πάρει ποτέ.  Και αυτή τόσο έκανε το 2014.

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Εάν μου δώσεις τον κωδικό της μνήμης σου, μπορώ να σου πω με ακρίβεια τι κάνει, χωρίς να τρέξεις τεστ. Δείξε μου μια εικόνα CPU-Z  mem profile timings 

Εχω αυτες εδω... 

https://www.skroutz.gr/s/407514/Corsair-32GB-DDR3-RAM-με-4-Modules-4x8GB-και-Συχνότητα-1600MHz-για-Desktop-CMZ32GX3M4X1600C10.html

Μη με ρωτήσεις πως γίνεται να παίζουν στα 2133 με CL9... Μάλλον έχουν καλά τσιπάκια... 

Επεξ/σία από Sitios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sitios είπε

Εχω αυτες εδω... 

Μη με ρωτήσεις πως γίνεται να παίζουν στα 2133 με CL9... Μάλλον έχουν καλά τσιπάκια... 

Δεν θα σε ρωτήσω, αλλά ούτε θα σχολιάσω.

Δες και τα συμπεράσματα δικά σου. Άπλα θα πω ότι η πρώτη γραμμή 1333 είναι αυτά που έρχεται ο δικός μου, αλλά και πάλι θα τα αλλάξω με καλύτερα.

Και τελειώνει εδώ η κουβέντα περί DDR3.

1-DDR3-EVAL-Kiri.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...