Προς το περιεχόμενο

i7 4770 VS i7 4790K διαφορά FPS 1080P μέ GTX 1060 OC 6GB


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος ο Saloufas... Στα 2800 με CAS 12 ε? Βέβαια είναι ντιμάκια των 4GB, ανεβαίνουν πιο εύκολα από ότι των 8GB αν δεν κάνω λάθος... Και πάλι, ~1GΒ/s πάνω μόνο δεν είναι και κάτι τραγικό... μετράει από ότι φαίνεται το σφιχτό CL πάντως σε μένα... 

Saloufas, γιατί μόνο 4.2GHz ο 4770Κ? Δώσε πόνο, τουλάχιστον 4.5 παίζει για πλάκα... 

Κυριάκο, περιμένουμε bench

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η προίκα που έδωσε η INTEL στους Haswell χωρίς k είναι Boost Clock  με όλους τους πυρήνες ενεργοποιημένους, το οποίο σημαίνει ότι  ο επεξεργαστής έχει επιπλέον πλεονέκτημα. Με ενεργοποιημένο XMP 2400 κερδίζει το δεύτερο πλεονέκτημα. Και με τα δυο μαζί γίνετε πύραυλος .... ( RAFAL )  😎

Θα έρθει και το  bench, αυτό που μου έφυγε είναι το ψυχολογικό συναίσθημα κατωτερότητας. 😄     

Germany-review-i7-4770_1.jpg

Germany-review-i7-4770_2.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

Για ποιο λογο να παρεις πραγματα 8 ετων για παιχνιδια; Στην ιδια τιμη εχει κανουργια. 

Δεν έχουμε πάρει λογική εξήγηση ως τώρα οπότε μην περιμένεις και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NT1G είπε

Δεν έχουμε πάρει λογική εξήγηση ως τώρα οπότε μην περιμένεις και πολλά.

Ε ας πει οτι γουσταρει να ασχολειται με παλαιοτερη τεχνολογια, εγω θα το σεβαστω. Αυτο που δε θα δεχτω ειναι να μας πει οτι στα 200 αξιζει επειδη ειναι ι7 ( η οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια ).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Ε ας πει οτι γουσταρει να ασχολειται με παλαιοτερη τεχνολογια, εγω θα το σεβαστω. Αυτο που δε θα δεχτω ειναι να μας πει οτι στα 200 αξιζει επειδη ειναι ι7 ( η οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια ).  

Έχει πάρει και τις πιο τσίλικες DDR3 στα 2400 MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Για ποιο λογο να παρεις πραγματα 8 ετων για παιχνιδια; Στην ιδια τιμη εχει κανουργια. 

Για ποιο λόγο βαριέσαι να ξοδέψεις 20 λεπτά να διαβάσεις το θέμα σιγά σιγά ώστε να καταλάβεις τι συμβαίνει? Ε εεεε

Να πάτε να αγοράσετε ότι γουστάρετε, εγώ πήρα αυτά που γουστάρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 1:25 ΜΜ, Kiriakos-GR είπε

Η προίκα που έδωσε η INTEL στους Haswell χωρίς k είναι Boost Clock  με όλους τους πυρήνες ενεργοποιημένους,

 

Στο γράψα και πιο πριν χωρίς Microcode 7 δεν υπάρχει All-Core Turbo, στο review που έχεις στο Link έχουν MSI μητρική με microcode7 (bios 1.2). Αργότερα τους έβαλε χέρι η Ιντελ για το Non-K OC και το έκοψε μέσω microcode update όπως θα γίνει και στο BLCK LGA1700 σύντομα. Σε Asrock / Gigabyte δεν είχαν που κοίταξα, κάτι σάπιες MSI H81M που έχω κλοκάρουν all-core turbo όπως και στις Asus. Για την ιστορία και μόνο τα Haswell K μοντέλα μπορούσαν να κάνουν και BCLK OC με Dividers κάτι που δεν μπορούσαν τα Locked, οτι να 'ναι κατάσταση.

Φώτο απο MSI Z87 του review στο au-ja (bios 1.2)

msi 1.2.JPG

Specs των Χ39 multi Haswell απο cpu-world. Έχει πάρα πολλά CPU και ελάχιστες μητρικές, δεν ζουν το ίδιο τα CPU με τις μητρικές και θα φανεί. Εύκολο να χεις στην άκρη 20~25 C2D CPU αλλά δύσκολο να χεις το ίδιο πολλές και λειτουργικές μητρικές.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/1/2022 στις 11:29 ΠΜ, Sitios είπε

μόλις έρθει τι? ο 4790Κ? σε έχω! :P

Μπήκα ξανά στο φόρουμ μόνο και μόνο, για να κρατήσω την υπόσχεση μου.  Για άγνωστο λόγο το Memmmax σταμάτησε να παίζει στον Haswell με τελευταίο 2018 BIOS από την Gigabyte.    AIDA x64 ...  

Τέλος super καλό, όλα καλά ... 😎

 

 

 

 

1 ATLAS-7-Feb-2022.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...