Προς το περιεχόμενο

Είναι λογικό να πάω κατευθείαν για Debian;


comeonnow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Στην θεση σου θα αλλαζα πλανητη. Αποτελεις οπλο μαζικης καταστροφης της ανθρωποτητας.
 

Ενω πραγματικα ισχυει "δεν ασχολουμαστε με πλεμπο-διανομες".
 

Δεν ξερω τι σχεση εχει η δουλεια σου με την επιλογη της διανομης , αλλα το fedora workstation ειναι υπερ-σοβαρη διανομη , η καλυτερη υλοποιηση του gnome , για οποιον ειναι φανμποι και αρκετα bleeding edge παρολο που ειναι point release διανομη. Το κακο ειναι οτι δεν δουλευουν πολλα πραγματα out-of-the-box και θελει αρκετο σεταρισμα για να γινει λειτουργικη και σε πρακτικο επιπεδο και εμφανισιακα. 

System administrator σε εταιρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Για πρώτη φορά ίσως είναι καλύτερα μια fedora ή open suse.

Βρε τι ανακατεύεις το σύμπαν; Πρώτη  φορά κάποιος ρωτάει και σε μια παράγραφο αναφέρεις μάρκες διανομών, διαχειριστές πακέτων με υπονοούμενα στο σύστημα εκκίνησης και διαχείρισης διεργασιών. Αυτό τώρα το λες βοήθεια επιλογής ή απόπλυμα ;

που διαφωνείς ?

οτι το refracta linux έχει εύκολο installer ?

οτι το Void linux ειναι σταθερό ?

ή οτι τα artix/arch έχουν τα πιο πρόσφατα προγράμματα ?

οτι το παιδί τώρα ξεκινάει και του λέτε Ubuntu και Fedora μερικοί δε σε ενοχλεί ?

δεν ψάχνει για tech support να βοηθήσει τις γνώσεις κάποιου, νε ξεκινήσει ψάχνει
ουτε εγώ περνάω κάποιο κρυφό μήνυμα
απλά δε στρογγυλεύω ή ωραιοποιώ καταστάσεις
και κατα τη γνώμη μου fedora ή ubuntu εφόσον έχουν gnome desktop όχι μονο δε συνίστανται από μεριάς μου αλλά το θεωρώ και λάθος
αλλά εφόσον κοιτάζει το debian ας δει και το αδερφάκι του devuan ή το void
support θα βρει για αυτές τις διανομές
εξάλλου στο distrowatch ειναι στις πρώτες 20-30 διανομές σε δημοφιλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν διαφωνώ στα (refracta, Void, artix/arch, Ubuntu και Fedora) αλλά στο ότι πλησιάζει κάποιος πρώτη φορά και τόσες πληροφορίες είναι δυσνόητες.

αυτό. 

ξεκολλήστε οι ειδήμονες του ΙΤ.  οι διανομές που προτείνουμε έχουν ομαλό learning curve και ίσως και μηδαμινό αν το μόνο που θες είναι web browser/ emails . ο χρήστης δεν ενδιαφέρεται για snaps/package managers/systemd  και ότι άλλο ελιτιστικό μαλώνετε εδώ και καιρό και αποτρέπεται κόσμο με το να ασχοληθεί.
θέλει να κάνει κλικ και να δουλεύει. 


Fedora έχω στο κατεβαστήρι μου, ubuntu daily driver, win11 στο τέρας για games. 



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, headbanger είπε

αυτό. 

ξεκολλήστε οι ειδήμονες του ΙΤ.  οι διανομές που προτείνουμε έχουν ομαλό learning curve και ίσως και μηδαμινό αν το μόνο που θες είναι web browser/ emails . ο χρήστης δεν ενδιαφέρεται για snaps/package managers/systemd  και ότι άλλο ελιτιστικό μαλώνετε εδώ και καιρό και αποτρέπεται κόσμο με το να ασχοληθεί.
θέλει να κάνει κλικ και να δουλεύει. 


Fedora έχω στο κατεβαστήρι μου, ubuntu daily driver, win11 στο τέρας για games. 



 

και όμως λέμε το ίδιο

αν κάνεις μονο web browsing email και απλές δουλειές μπορείς να το κάνεις με όλες τις διανομές
αυτά τα κάνει και το serenityos ή το amigaos ή το haiku ή όλα τα λειτουργικά της γης
ο φίλος ρώτησε αν ειναι συνετό να ξεκινήσει με Debian
οπότε απάντησα αναλόγως
 

Ξεκινάς με ότι θες. Δεν υπάρχουν όρια. Αφου λοιπόν θέλει να μάθει ας ξεκινήσει με refracta που ειναι debian χωρις systemD + κάποια προεγκατεστημένα προγράμματα και ευκολίες. ΕΥΚΟΛΗ εγκατάσταση!!!

ομαλό learning curve και gnome ειναι σα να λέμε γήπεδο μπάσκετ χωρίς παρκέ
γινεται αλλά δεν συνίσταται

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο υπάρχουν άτομα που προτείνουν διανομές τύπου "δεν με ξέρει ούτε η μάνα μου με μηδαμινή κοινότητα" σε αρχάριους, τόσο άσχημα θα τα πάει το λειτουργικό και θα μείνετε 3 και ο κούκος φορ α ντινγκ σουινγκ κοντεστ. 

ενώ υπάρχει πρόοδος με το systemD και φέρνει λειτουργίες τύπου PowerShell management στο σύστημα, εκείς εσείς. μου φαίνεται θα αλλάξω και το άβαταρ, αφού όσο και να χρησιμοποιώ το λειτουργικό από τα 90ς, με εσάς δεν θέλω να ασχολούμαι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις εμπειρία ξεκίνησε με κάποια διανομή βασισμένη στο Debian καταλληλότερη για αρχάριους χρήστες. Επιλογές υπάρχουν πολλές με κυριότερες τις Mint, Ubuntu,Pop OS. Μετά απο λίγο καιρό μπορείς αν τραβήξει να περάσεις σε καθαρόαιμο Debian. Σαν νέος χρήστης πιστεύω πως αυτο που θα έπρεπε να σε αποσχολέι περισσότερο και να οδηγήσει την επιλογή σου είναι το περιβάλλον εργασίας που προσωπικά σε βολέυει/γουστάρεις περισσότερο. Δες κανένα βίντεο με την διανομή η δοκίμασε την χωρίς εγκατάσταση για να το βρείς αυτό.

ΥΓ: Σε εξορκίζω! Αγνόησε σε παρακαλώ ότιδήποτε λέει το τρολάκι του φόρουμ. Ο άνθρωπος πέραν απο το ότι είναι ένας πορωμένος φανατικός και επαναστάτης χωρίς αιτία, είναι εντελώς μα εντελώς άσχετος και πετάει κοτσάνες με ρυθμό πολυβόλου. Οι περισσότερες συμβουλές του είναι επικύνδυνες και οι διανομές που κατά καιρούς προτείνει είναι να σε κάνουν να φύγεις τρέχωντας. Ευχαριστώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mphxths είπε

Αφηνω αυτο εδω , ετσι για περισυλλογη.

πέρα από αυτό(γιατί πλέον γράφουμε  και cross platform admin scripts)
το systemd φέρνει παρόμοιες δυνατότητες διαχείρησης και παραμετροποίησης συστήματος με PowerShell σε 2016 και νεότερους σέρβερ. Ο αρχικός στόχος και του αρχικού σχολίου μου @mphxths

Spoiler

Σαν system devops που διαχειρίζομαι καμια πέντε χιλιάδες απο δαύτα τα μαραφέτια, έχουμε τον τρισμέγιστο να με προκαλεί τριχόπτωση με τις δηλώσεις του.  Και όχι μόνο αυτός, ειναι και 2-3 άλλοι τρισμέγιστοι εδώ  στο /linux. 


Οσο και να γουστάρεις ένα λειτουργικό εδώ και δεκαετίες, δεν υπάρχει ενέργεια για κάτι τέτοια τρολαρίσματα.
Που στην τελική διώχνουν τους νέους χρήστες από την κοινότητα έμμεσα εφ'όσον οι συμβουλές τους θα οδηγήσουν στατιστικά κάποιον νέο στον χώρο του ανοικτού λογισμικού πίσω στην αλλαγή λειτουργικού.   Τα έχουμε ξαναπεί, νέος χρήστης δεν είναι μόνος ο φοιτητής computer engineering . 

Επεξ/σία από headbanger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, headbanger είπε

το systemd φέρνει παρόμοιες δυνατότητες διαχείρησης και παραμετροποίησης συστήματος με PowerShell σε 2016 και νεότερους σέρβερ

Θα μου επιτρέψεις αλλά παραμετροποίηση linux συστήματος πετυχαίνεις και χωρίς το systemd, αν σε βολεύει η "ομοιομορφία" που εισήγαγε το  systemd είναι θέμα γούστου.

Τώρα αν με το παραπάνω εννοείς ότι μπορείς με systemd script(-conf)  να τρέξουν σε windows server να σου πω ότι δεν έχω ιδέα  περί αυτού ούτε και από powershell.

Για την κριτική που ασκείται στον χρήστη που αναθεματίζετε όλοι εδώ, προφανώς θα έχετε τα κάποια δίκια σας από την άλλη όμως μεροληπτούν όλοι υπέρ του άλλου χρήστη ο οποίος κρατάει όμηρο το όλο νήμα με τα χαζά που γράφει και μάλιστα με περίσσιο  θράσος και εξυπνακισμό.( ενώ τουλάχιστον οι χρήστες του δικού σου επιπέδου μπορούν να καταλάβουν ότι είναι ότι να 'ναι). 

Επίσης  παρόλη την εμπειρία σου στον χώρο και ως επαγγελματίας, ακόμη μένεις σε πεποιθήσεις teenager ότι το Linux μπορεί ή θα χρησιμοποιηθεί ποτέ  από το ευρύ κοινό πέραν των sys admins και προγραμματιστών, πρόκειται για ουτοπία δυστυχώς, οι παράγοντες που συνηγορούν σε κάτι τέτοιο είναι πολλοί  αρχής γενομένης από την άδεια του. Η φύση του λίνουξ είναι αυτή του ανοιχτού λογισμικού πρωτίστως και δευτερευόντως αυτή του λειτουργικού και ως τέτοιο δεν έχει καμία ελπίδα να αναπτυχθεί και να προσφέρει σε home users ότι προσφέρουν τα άλλα λειτουργικά όπως macos ή windows, βλέπεις το λινουξ όσο περισσότερο δημιουργούνται διανομές τόσο ποιο πετυχημένο γίνεται το project ενώ για μια ανάπτυξη ενός desktop συστήματος χρειάζεται μια ενιαία αρχή. 

Τέλος να πω ότι όταν έγραψα είχες ήδη αλλάξει το avatar και δεν κατάλαβα ποιος είσαι, ίσως είναι λυπηρό το ότι διαφωνώ μόνο με άτομα που "τους έχω" από εμπειρία στο λινουξ  αλλά είναι η αλήθεια μου.

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνει ο άνθρωπος να βρει πληροφορίες για μια πρώτη του επαφή με το Linux και ακούει ιστορίες για αγρίους, niche διανομές που δεν παίζει να'χουν πάνω από 100 χρήστες παγκοσμίως και για systemd, λες και κάποιος που δεν έχει ξαναδεί Λινουξ ενδιαφέρεται για ένα και μόνο πράγμα! Το init service, και αν το systemd είναι συνωμοσία της MS και της IBM.

 

Ωραίες οι συζητήσεις στα φορουμ, ιδίως όταν όλοι καταλαβαίνονται μεταξύ τους, but in the real world the situation is much much more simple:

 

- Ubuntu: η γενικότερη και κατά κάποιο τρόπο "default" επιλογή. Δύο πράγματα χρειάζεται να ξέρεις για το Ubuntu, πρώτον ότι ξεκίνησε ως μια φιλική προς τον χρήστη έκδοση του Debian, και δεύτερον ότι το μερίδιο χρήσης του Ubuntu παγκοσμίως είναι μεγαλύτερο από όλες τις άλλες διανομές μαζί.

 

Fedora: για κάποιους είναι το "νέο Ubuntu". Έχει μεγάλες πλάτες πίσω της (Red Hat, IBM), και η χρήση της σου προσφέρει εμπειρία για την πιο δημοφιλή διανομή Linux σε enterprise περιβάλλον: το RHEL. Δεν στα δίνει όλα στο πιάτο (απαιτεί τη χειροκίνητη εισαγωγή έξτρα αποθετηριων για να είναι βολική σε οικιακή χρήση), αλλά δεν θεωρείται και δύσκολη.

 

Debian: Right to the source. Κακή επιλογή κατ'εμε πλέον, εκτός αν σε ενδιαφέρουν δύο πράγματα: Υπερβολικά stable, έστω και με αρχαία πακέτα, ή ideological purity, με όσο το δυνατόν λιγότερα "non-free" πακέτα.

 

Linux Mint: Βασισμένο στο Ubuntu. Το Ubuntu είναι βασισμένο στο Debian αλλά πιο εύκολο για τον χρήστη. Ε και το Mint με τη σειρά του είναι ακόμα πιο εύκολο για τον χρήστη! Ποτέ μου δεν είδα το appeal της εν λόγω διανομής, αλλά ξεχωρίζει για δύο λόγους: το default Cinnamon desktop ως βασικό περιβάλλον εργασίας, που θυμίζει πολύ Windows 7 και δεν ξενίζει τον νέο χρήστη, και η πλήρης αποστροφή της διανομής προς τα πακέτα "snap", που θεωρούνται αργά και χειρότερα από τις εναλλακτικές.

 

Arch Linux (και Endeavour OS ή Manjaro):  Νέοι παίχτες (σε σχέση με τους "αρχαίους" debian-based και redhat-based), που φημίζονται για την ταχύτητα του διαχειριστή πακέτων και την προσαρμοστικότητα του συστήματος στα μέτρα του χρήστη. Το Arch είναι notorious for being πολύ δύσκολο στην εγκατάσταση, αφού αφήνει τον χρήστη να τα κάνει όλα από το μηδέν. Έτσι γεννήθηκε το Manjaro, το οποίο τον τελευταίο καιρό έχει δημιουργήσει ένα controversy γύρω από το όνομα του (μη ελεγμένα πακέτα που "σπάνε" το σύστημα, ξεχασμένα SSL πιστοποιητικά), κάτι που οδήγησε στο να προτείνεται γενικά πλέον το Endeavour ως εύκολη Arch-based διανομή. Γενικά το Arch και οι Arch-based διανομές έχουν κατά το δυνατόν τις τελευταίες εκδόσεις των εφαρμογών στα αποθετήρια τους.

 

Honorable mentions:

 

OpenSuse: somewhat like Fedora, αλλά από τη Γερμανία και λίγο πιο φιλικό προς τον χρήστη (έστω αρχικά, πλέον είναι πάνω κάτω τα ίδια). Παρόλα αυτά, είναι μια από τις τέσσερις διανομές που θα συναντήσεις irl σε εταιρικό περιβάλλον, Ubuntu, Red Hat Enterprise Linux (ουσιαστικά Fedora αλλά επί πληρωμή και με πιο σταθερά πακέτα), Suse (επί πληρωμή έκδοση του OpenSuse), και Debian.

Pop_OS: Ubuntu για Gamers. Φτιαγμένο από τον αμερικανικό κατασκευαστή PC "System76", με μικρές αλλαγές στην εμφάνιση, αλλά με προεγκατεστημενους nvidia drivers και εύκολη εγκατάσταση Steam και Lutris.

Επεξ/σία από apostolisk86
Added some more details
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Μπαίνει ο άνθρωπος να βρει πληροφορίες για μια πρώτη του επαφή με το Linux και ακούει ιστορίες για αγρίους, niche διανομές που δεν παίζει να'χουν πάνω από 100 χρήστες παγκοσμίως και για systemd, λες και κάποιος που δεν έχει ξαναδεί Λινουξ ενδιαφέρεται για ένα και μόνο πράγμα! Το init service, και αν το systemd είναι συνωμοσία της MS και της IBM.

 

Ωραίες οι συζητήσεις στα φορουμ, ιδίως όταν όλοι καταλαβαίνονται μεταξύ τους, but in the real world the situation is much much more simple:

 

- Ubuntu: η γενικότερη και κατά κάποιο τρόπο "default" επιλογή. Δύο πράγματα χρειάζεται να ξέρεις για το Ubuntu, πρώτον ότι ξεκίνησε ως μια φιλική προς τον χρήστη έκδοση του Debian, και δεύτερον ότι το μερίδιο χρήσης του Ubuntu παγκοσμίως είναι μεγαλύτερο από όλες τις άλλες διανομές μαζί.

 

Fedora: για κάποιους είναι το "νέο Ubuntu". Έχει μεγάλες πλάτες πίσω της (Red Hat, IBM), και η χρήση της σου προσφέρει εμπειρία για την πιο δημοφιλή διανομή Linux σε enterprise περιβάλλον: το RHEL. Δεν στα δίνει όλα στο πιάτο (απαιτεί τη χειροκίνητη εισαγωγή έξτρα αποθετηριων για να είναι βολική σε οικιακή χρήση), αλλά δεν θεωρείται και δύσκολη.

 

Debian: Right to the source. Κακή επιλογή κατ'εμε πλέον, εκτός αν σε ενδιαφέρουν δύο πράγματα: Υπερβολικά stable, έστω και με αρχαία πακέτα, ή ideological purity, με όσο το δυνατόν λιγότερα "non-free" πακέτα.

 

Linux Mint: Βασισμένο στο Ubuntu. Το Ubuntu είναι βασισμένο στο Debian αλλά πιο εύκολο για τον χρήστη. Ε και το Mint με τη σειρά του είναι ακόμα πιο εύκολο για τον χρήστη! Ποτέ μου δεν είδα το appeal της εν λόγω διανομής, αλλά ξεχωρίζει για δύο λόγους: το default Cinnamon desktop ως βασικό περιβάλλον εργασίας, που θυμίζει πολύ Windows 7 και δεν ξενίζει τον νέο χρήστη, και η πλήρης αποστροφή της διανομής προς τα πακέτα "snap", που θεωρούνται αργά και χειρότερα από τις εναλλακτικές.

 

Arch Linux (και Endeavour OS ή Manjaro):  Νέοι παίχτες (σε σχέση με τους "αρχαίους" debian-based και redhat-based), που φημίζονται για την ταχύτητα του διαχειριστή πακέτων και την προσαρμοστικότητα του συστήματος στα μέτρα του χρήστη. Το Arch είναι notorious for being πολύ δύσκολο στην εγκατάσταση, αφού αφήνει τον χρήστη να τα κάνει όλα από το μηδέν. Έτσι γεννήθηκε το Manjaro, το οποίο τον τελευταίο καιρό έχει δημιουργήσει ένα controversy γύρω από το όνομα του (μη ελεγμένα πακέτα που "σπάνε" το σύστημα, ξεχασμένα SSL πιστοποιητικά), κάτι που οδήγησε στο να προτείνεται γενικά πλέον το Endeavour ως εύκολη Arch-based διανομή.

 

Honorable mentions:

 

OpenSuse: somewhat like Fedora, αλλά από τη Γερμανία και λίγο πιο φιλικό προς τον χρήστη (έστω αρχικά, πλέον είναι πάνω κάτω τα ίδια).

Pop_OS: Ubuntu για Gamers. Φτιαγμένο από τον αμερικανικό κατασκευαστή PC "System76", με μικρές αλλαγές στην εμφάνιση, αλλά με προεγκατεστημενους nvidia drivers και εύκολη εγκατάσταση Steam και Lutris.

καλά τα λες αλλά πως ξέρεις πόσοι χρησιμοποιούν μια διανομή ?
αφού δεν έχεις δουλέψει το refracta (ή μήπως έχεις οπότε sorry) πως ξέρεις αν ειναι καλό ή όχι ?
Iσχύει οτι και στο debian και ειναι πιο εύκολο ?
Tα ίδια και το mx τη #1 σε δημοφιλία διανομή στο distrowatch. Εκτός αν ο #1 προορισμός για ενημέρωση περι διανομών ειναι απάτη.
 

Παρότι ενοχλεί εγώ θα έλεγα να δοκιμάσει τις διανομές που του λες όπως fedora και ubuntu γιατί αλλιώς δε θα μάθει οτι δεν κάνουν για νεο χρήστη.
Αν όμως κάποιος δεν πιστεύει γιατί μερικοί μεροληπτούν ας διαβάσει τι λένε και οι χρήστες, οι επαγγελματίες και οι παλιοί εδώ: Καλύτερο desktop

δίνουν #1 το xfce και μετά πορεύονται τα άλλα με το gnome #5

και μπορεί να δει τι λένε και στο εξωτερικό πολλοί χρήστες: εδω

 

συνοπτικά εγώ προτείνω να δοκιμάσει refracta η το mx δηλαδή ευκολο και ασφαλές debian
και μετά τις διανομές που λέτε και να κρίνει
καλό ειναι να δοκιμάσει

το που θα ξεκινήσει κανείς δεν έχει σημασία για εμένα
αλλά ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...