Προς το περιεχόμενο

Είναι λογικό να πάω κατευθείαν για Debian;


comeonnow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

@rhtoras τι υπολογιστή έχεις και σε πειράζουν τα παιδιά ;

Μπορει και να εχει κανα παιδικο ταμπλετ. Εκεινα που τα αγοραζεις για τα παιδακια και πατας κουμπια και κανει ηχους απο ζωα :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ευχαριστήσουμε όλοι τον ίδιο τον @rhtoras που βρήκε σήμερα αυτό το βίντεο 😁. Μα που πάει και τα βρίσκει λολ

 

the result:... debian is faster than devuan, although the difference is a lot smaller than debian-vs-MX

Τι βλέπουμε μα περισσότερη μνήμη να θέλει το Devuan, και να είναι πιο αργό στην εκκίνηση, από καθαρό Debian με systemd 😁. Βέβαια συμβατά αποτελέσματα είχαν  επαναληφθεί και σε παρόμοιο πείραμα που είχε κάνει ο JohnGravr, το οποίο και εγνώριζε πολύ καλά, αλλά παρόλα αυτά έλεγε εδώ μέσα τα δικά του. Πόσοι πάνε στοίχημα ότι θα τα ξαναπεί αντίθετα την επόμενη φορά; 

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asfodelus Δεν λεω οτι δεν πιστευω το αποτελεσμα του πειραματος στο βιντεο , αλλα δεν το λες και αξιοπιστο.
Μιλαμε για VMs που τρεχουν ταυτοχρονα , απο τον ιδιο δισκο. Μιλαμε για πειραμα που εγινε το 2017 , και τωρα εχουμε 2022. Θα μου πεις τα συγκρινουμε στην τοτε κατασταση τους ... δεκτο. Αλλα απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα...

Σε τελικη αναλυση , το ολο θεμα ειναι ακυρο. Ποιο init system μπουταρει πιο γρηγορα ? Χεστηκα πιο μπουταρει πιο γρηγορα. Το πισι ανοιγει μια το πρωι/μεσημερι και κλεινει βραδυ. Οπως και το μηχανημα με τα windows. Aκομα και updates να εκκρεμουν (στα windows)  , τα κανω μια και καλη στο τελευταιο shutdown. Ας μπουταρει οσο αργα θελει. Το θεμα ειναι , ποιο init system προσφερει πιο ολοκληρωμενες υπηρεσιες. Το θεμα ειναι , τα προγραμματα που τρεχουν services , ποιο init system υποστηριζουν...

YΓ : Στο φορητο με το arch/gnome , το systemd-analyze , ανεφερε συνολικο χρονο ~15 secs , σε m.2 sata ssd δισκο. Xεστηκα αν αυτο θα γινει 10 ή 12 ή 20... Μια φορα την μερα...
Βεβαια ολες οι gnome/systemd υλοποιησεις δεν ειναι ιδιες σε ολες τις διανομες , και ο δισκος δεν ειναι ο ιδιος σε ολα τα μηχανηματα , αλλα ποσο πια να διαφοροποιηθει το boot time σε ενα συγχρονο μηχανημα ? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Ποιο init system μπουταρει πιο γρηγορα ? Χεστηκα πιο μπουταρει πιο γρηγορα

Ω μα θα συμφωνήσω απόλυτα εδώ. Από την στιγμή που δεν σέρνετε το μηχάνημα είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Επίσης θα συμφωνήσω πως κάθε διαδικασία μέτρησης θα πρέπει να γίνετε με μια επιστημονική μεθοδολογία και πολλές φορές. Ο λόγος που το έβαλα είναι γιατί είναι ανακάλυψη του ίδιου του Ρήτορα, που ενω γνωρίζει πως τεχνικά είναι αδύνατον κάτι να είναι γρηγορότερο του systemd (το έχουν πει ξεκάθαρα και αυτοί που δημιουργούν τα εναλλακτικά inits που θαυμάζει) έρχεται εδώ και με την μέθοδο της επανάληψης και προσπαθεί να αντιστρέψει την αλήθεια.

Αν το s66 ή το zz69 ή κάτι άλλο κάποια στιγμή έχει χαρακτηριστικά που να το κάνουν καλύτερο (για τον όποιο ορισμό του καλύτερου) από το systemd προφανώς οι μεγάλες διανομές θα το σκεφτούν και 5-6ms ή λίγα MB πάνω η κάτω θα είναι αδιάφορο.

Ας πούμε λοιπόν πως έβαλα το βίντεο από επιστημονική περιέργεια. Είναι δική του ανακάλυψη και προτροπή να ιδωθεί.  Σύμφωνα με σχόλια του ιδίου (επι λέξη) "στα σχόλια το ζουμι".  Θα τον εμποδίζει αυτό να κάνει τους ίδιους ψευδείς ισχυρισμούς και την επόμενη φορά; Α και να βάλετε bedrock linux! Είναι η τελευταία δε-μα-ξε-μα διανομή που θα μας ευαγγελίσει, βαγγελίστρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το init system δεν εχει να κανει μονο με την εκκινηση του συστηματος, εχει να κανει πχ και με τον τερματισμο, αλλα κυριως εχει να κανει με το πως τρεχουν τα services του λειτουργικου.

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2022 στις 10:47 ΜΜ, rhtoras είπε

 

Αν κάποιος δε θέλει το xfce επιλογή του. Αν θέλει βάζει gnome και κάνει και ένα τάμα στην Μεγαλόχαρη να μην του σπάσει στο επόμενο update/upgrade και τρέχει και δε φτάνει.
ΑΝ είχα και γω άπλετο χρόνο gnome θα έβαζα. Να έχω κάτι να περνάει η ώρα μου.

λοιπόν ρήτορα ... θελεις να μην σπάσει ποτε gnome ?  και να δουλεύει μια χαρά;;;
βάζεις debian stable και οταν βγεί η νέα εκδόση του debian τότε βάζεις gnome ...

πρόσεξε .. δεν μπορείς να τρέξεις ομως gnome επειδή εχει εξαρτήσεις απο το init system .... όποτε μείνε στο πλεμποxfce 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 9:41 ΜΜ, jemadux είπε

λοιπόν ρήτορα ... θελεις να μην σπάσει ποτε gnome ?  και να δουλεύει μια χαρά;;;
βάζεις debian stable και οταν βγεί η νέα εκδόση του debian τότε βάζεις gnome ...

πρόσεξε .. δεν μπορείς να τρέξεις ομως gnome επειδή εχει εξαρτήσεις απο το init system .... όποτε μείνε στο πλεμποxfce 

λιγο παραπανω σεβασμο για το rock solid xfce που ειναι το καταφυγιο ολων μας οταν τα υπολοιπα σπανε η μαλακιζονται 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2022 στις 9:41 ΜΜ, jemadux είπε

λοιπόν ρήτορα ... θελεις να μην σπάσει ποτε gnome ?  και να δουλεύει μια χαρά;;;
βάζεις debian stable και οταν βγεί η νέα εκδόση του debian τότε βάζεις gnome ...

πρόσεξε .. δεν μπορείς να τρέξεις ομως gnome επειδή εχει εξαρτήσεις απο το init system .... όποτε μείνε στο πλεμποxfce 

Ανεξαρτήτως του ότι σε όλα όσα λέει ο ρήτορας διαφωνώ και φυσικά συμφωνώ με όλες τις κριτικές εναντίον του, διαφωνώ για τα σχόλια για το XFCE. Εμένα είναι το αγαπημένο μου και το έχω σε ΟΛΕΣ τις εγκαταστάσεις μου, πραγματικές και εικονικές, έχοντας καταλήξει σε αυτό μετά από ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές σε gnome, cinnamon, kde, mate, budgie και άλλα πιο περιθωριακά DEs. Ακόμα και μια εγκατάσταση Endeavour Arch με το XFCE την έχω.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εμένα είναι το αγαπημένο μου και το έχω σε ΟΛΕΣ τις εγκαταστάσεις μου, πραγματικές και εικονικές, έχοντας καταλήξει σε αυτό μετά από ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές σε gnome, cinnamon, kde, mate, budgie και άλλα πιο περιθωριακά DEs.

Σε αδυναμα μηχανηματα και εγω xfce βαζω. Ειναι το λιγοτερο πλεμπα. Αυτο δεν παει να πει οτι μπορει να συγκριθει με τα kde/gnome. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Σε αδυναμα μηχανηματα και εγω xfce βαζω. Ειναι το λιγοτερο πλεμπα. Αυτο δεν παει να πει οτι μπορει να συγκριθει με τα kde/gnome. 

Απόψεις. Τα KDE/Gnome είναι προφανώς πιο πλούσια. Εμένα δεν μου αρέσουν. Προτιμώ το πιο απλό, λιτό, εξ ολοκλήρου lego XFCE. Ελαφρότατο, πολύ γρήγορο, πολύ customizable, και με καλύπτει σε αυτά που θέλω.

Το desktop environment είναι προσωπική υπόθεση. Καλά κάνεις και σου αρέσει το gnome π.χ., εγώ όσες φορές το δοκίμασα μου φέρνει προς εμετό. Εκεί που διαφωνώ είναι με τον χαρακτηρισμό "πλέμπα" που χρησιμοποιείς, που εξάλλου είναι και πλήρως αδόκιμος. Το XFCE το χρησιμοποιούμε όχι γιατί είμαστε πληβείοι, "φτωχοί" με αδύναμα συστήματα, αλλά γιατί έτσι μας αρέσει, όπως λέει και η γνωστή διαφήμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Απόψεις. Τα KDE/Gnome είναι προφανώς πιο πλούσια. Εμένα δεν μου αρέσουν. Προτιμώ το πιο απλό, λιτό, εξ ολοκλήρου lego XFCE. Ελαφρότατο, πολύ γρήγορο, πολύ customizable, και με καλύπτει σε αυτά που θέλω.

Το desktop environment είναι προσωπική υπόθεση. Καλά κάνεις και σου αρέσει το gnome π.χ., εγώ όσες φορές το δοκίμασα μου φέρνει προς εμετό. Εκεί που διαφωνώ είναι με τον χαρακτηρισμό "πλέμπα" που χρησιμοποιείς, που εξάλλου είναι και πλήρως αδόκιμος. Το XFCE το χρησιμοποιούμε όχι γιατί είμαστε πληβείοι, "φτωχοί" με αδύναμα συστήματα, αλλά γιατί έτσι μας αρέσει, όπως λέει και η γνωστή διαφήμιση.

Koιτα , τι αρεσει στον καθενα μας διαφερει απο την πραγματικοτητα , ποιο ειναι το καλυτερο DE ή τελοσπαντων ποιο ειναι καλυτερο ποιου. Συγκρινουμε features , customizations , υποστηριξη τεχνολογιων κλπ κλπ.
Και σε αυτους τους τομεις kde/gnome ειναι πολυ μπροστα απο τα υπολοιπα. Δεν σχολιαζω καν θεματα εμφανισης ,  γιατι αν βαλω το ιδιο theme/icons σε ολα , πανω κατω το ιδιο θα μοιαζουν.
Απο την αλλη , για να μιλησω συγκεκριμενα για το xfce και την εμπειρια μου με αυτο , βγαζει major ενημερωσεις μια φορα στα 3-4 χρονια και παντα μου ελειπαν taskbar plugins για να κανω την δουλεια μου. Και αν δεν βρισκεις plugin που θες τι κανεις ? Τιποτα.
Επισης η εμφανιση του (και δεν εννοω το theming προφανως) ειναι μιας αλλης δεκαετιας... αλλα φυσικα θεμα γουστου ειναι αυτο.

Τελος , δεν αντιλεγω πως πολλοι το χρησιμοποιουν γιατι απλα τους αρεσει , αλλα υπαρχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που το χρησιμοποιουν γιατι εχουν αδυναμα μηχανηματα μιας και ως γνωστον η χρεπολαγνεια στους κολπους της λινουξ κοινοτητας καλα κραττει. Ειπαμε , το λινουξ ειναι η μαγικη λυση για την νεκρανασταση μηχανηματων... 9 στους 10 που ερχονται στο λινουξ απο αλλο λειτουργικο ειναι για να αναστησουν καποιο χρεπι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

gnome ποτε δεν μου ηταν βολικο γιατι δεν μπορεις να φτιαξεις φακελους στο desktop με εξαιρεση το unity στο ubuntu παλια, kde πολλα widgets σε δεξι κλικ πανω σε οτιδηποτε, μεχρι το 4.14 που το πρωτογνωρισα σε slackware ηταν απλο και λιτο δεν ειχε πολλα φρου φρου και αρωματα χωρις να μεγαλωνε η λιστα με τα πολλα options, τουλαχιστον στα δικα μου ματια με κουραζει, το xfce δεχεται μεγαλη customia και μπορεις να φτιαξεις δικα σου custom actions 

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

gnome ποτε δεν μου ηταν βολικο γιατι δεν μπορεις να φτιαξεις φακελους στο desktop

Το gnome 3 θελει πολλα extensions για να γινει ανθρωπινο. Το σημαντικο ειναι , οτι υπαρχει extension για οποια μαλακια σκεφτει καποιος. Οσο για το θεμα που αναφερεις... υπαρχει extension :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, RTW4ever είπε

διαφωνώ για τα σχόλια για το XFCE

Σε ένα γραφικό περιβάλλον εργασίας, υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές γνώμες και κάποιες υποκειμενικές. Το πρώτο είναι ένα θέμα καθαρά γούστου. Αν σου αρέσει το XFCE με γεια σου και χαρά σου. Ποιος είμαι εγώ ή οποιοσδήποτε να σου πω να βάλεις άλλο; Προσωπικά πάντως  όποτε το δοκίμασα το βρήκα φτωχό και δεν με βόλεψε καθόλου.

Αντικειμενικά πάντως δεν έχει να δώσει κάτι καινοτόμο. Έχει μείνει σε εμπειρία χρήσης Windows 95. Αν σου αρέσει γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ θέλω κάποια εξέλιξη. Και δεν παρέχει μια ενοποιημένη εμπειρία, αλλά ένα σύνολο από ουσιαστικά ανεξάρτητα κομμάτια.  Πάλι γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ θέλω κάτι ποιο ολοκληρωμένο. Και όσο και αν δεν μας αρέσει το Gnome σε αρκετούς, τουλάχιστον χωρίς αρκετά πρόσθετα, αν δεν υπήρχε αυτό να συντηρεί και να εξελίσσει το gtk αλλά και άλλες τεχνολογίες, το XFCE απλά δεν θα υπήρχε. Όπως και τόσα άλλα (Budgie, cinnamon, mate, pantheon, ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...