Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγόρασε την Activision Blizzard έναντι $68,7 δισεκατομμυρίων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Το ποιο εύστοχο σχόλιο. Χέστηκε η MS αν έχεις Xbox κονσόλα ή όχι, της ενδιαφέρει μόνο να έχεις gamepass σε οποιαδήποτε συσκευή ακόμα και στον φούρνο μικροκυμάτων σου.

Ή πολύ απλούστερα μπορεί η Microsoft να είναι σοβαρή στο θέμα του hardware αλλά για όχι για τους λόγους που νομίζει 😉

 

Επεξ/σία από Apollonian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 581
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Κάπου εκεί στην πορεία διάλεξες τον λάθος δρόμο φίλε μου..  δυστυχώς!

Όχι φίλε μην μπερδέυεσαι.. όπως λένε τα παιδιά εδώ στο thread, αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις ΔΕΝ είναι system seller. Το COD και το Overwatch είναι και τώρα που δεν θα υπάρχουν στο PS5 θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Μου το εξήγησαν τα παιδιά προηγουμένος με εικόνες και άλλο υλικό.

Μα τα νουμερα λενε οτι δεν ειναι system seller. Οταν η μεγαλη τεραστια πλειοψηφία που εχει ps4 η ps5 ΔΕΝ αγόρασε αυτά που αποκαλεις system seller, ε τι διαολο? Καταλαβαίνεις ότι ενα 90% των ps4 users δεν ακούμπησαν ποτε τα παιχνίδια που αναφερεις ως system seller, σωστα? 

System seller ηταν ας πουμε το wii sports, οποιος είχε wii το αγορασε. Platform seller ηταν το gtav οταν μπηκε δωρεαν στο epic, που 50 μυρια χρηστες μαθανε / μπηκανε στο epic store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τα νουμερα λενε οτι δεν ειναι system seller. Οταν η μεγαλη τεραστια πλειοψηφία που εχει ps4 η ps5 ΔΕΝ αγόρασε αυτά που αποκαλεις system seller, ε τι διαολο? Καταλαβαίνεις ότι ενα 90% των ps4 users δεν ακούμπησαν ποτε τα παιχνίδια που αναφερεις ως system seller, σωστα? 

System seller ηταν ας πουμε το wii sports, οποιος είχε wii το αγορασε. Platform seller ηταν το gtav οταν μπηκε δωρεαν στο epic, που 50 μυρια χρηστες μαθανε / μπηκανε στο epic store. 

Λάθος, το ποιο πιθανό είναι να τα αγόρασαν 2nd hand ή να τα δανείστηκαν από φίλο, που δεν φαινεται στα νούμερα.

Το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος PS και να μην έχει παίξει με κάποιον τρόπο αυτά τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τα νουμερα λενε οτι δεν ειναι system seller. Οταν η μεγαλη τεραστια πλειοψηφία που εχει ps4 η ps5 ΔΕΝ αγόρασε αυτά που αποκαλεις system seller, ε τι διαολο? Καταλαβαίνεις ότι ενα 90% των ps4 users δεν ακούμπησαν ποτε τα παιχνίδια που αναφερεις ως system seller, σωστα? 

System seller ηταν ας πουμε το wii sports, οποιος είχε wii το αγορασε. Platform seller ηταν το gtav οταν μπηκε δωρεαν στο epic, που 50 μυρια χρηστες μαθανε / μπηκανε στο epic store. 

Είναι το όλο πακέτο των παιχνιδιών που κάνουν την κονσόλα να πουλάει, δεν είναι μεμονωμένα ένα από αυτά. Λίγα εκατομμύρια πωλήσεις θα κάνει το Spider-Man, λίγα το Horizon, λίγα το Gran Turismo, λίγα το God of War, λίγα το Uncharted κτλ κτλ και όλο αυτό το πακέτο στο τέλος κάνει ελκυστική την πώληση της πλατφόρμας. Θα την αγοράσω σου λέει ο άλλος για να παίξω μερικά από αυτά, όχι ένα συγκεκριμένο. Η ποικιλία σε συνδυασμό με την ποιότητα επιτυγχάνουν τον σκοπό τους. Συμπερασματικά, τα παιχνίδια της Sony στο σύνολο τους είναι system seller αλλά όχι κάθε ένα από αυτά μεμονωμένα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Λάθος, το ποιο πιθανό είναι να τα αγόρασαν 2nd hand ή να τα δανείστηκαν από φίλο, που δεν φαινεται στα νούμερα.

Το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος PS και να μην έχει παίξει με κάποιον τρόπο αυτά τα games.

Ε εντάξει τότε να δούμε και τα downloads στα πειρατικά sites αμά είναι. Έτσι και αλλιώς για τους developers το ίδιο κάνει, είτε το κλέψεις, είτε το πειρατεύσεις, είτε το δανειστείς, 0€ μπαίνουν στο σακούλι.

Aπο τη λίστα που έστειλες, το last of us p2 έχει 4μύρια πώλησεις. Αν ο κάθενας (ΟΛΟΙ δηλαδή) το δάνεισαν σε 3 φίλους τους, πάλι το 90+% του ps4 userbase απλά δεν το ακούμπησε το παιχνίδι. Το ίδιο και το ghost of tsusima. Ε τώρα αν μου λές ότι ΟΛΟΙ όσοι πήραν το last of us το δανείσαν σε 10 φίλους ok, πάσο. Αλλά πως να το αποκαλέσεις system seller όταν μοιράζονται ένα game δια του 10. Τόσο τσίπηδες οι sonakides? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Λάθος, το ποιο πιθανό είναι να τα αγόρασαν 2nd hand ή να τα δανείστηκαν από φίλο, που δεν φαινεται στα νούμερα.

Το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος PS και να μην έχει παίξει με κάποιον τρόπο αυτά τα games.

υπάρχουν τα sites που κάνουν tracking τα trophies. ριξε μια ματιά εκεί, και ξαναγράφεις μετά...

μόνο πρόσεξε μην κάνεις το λάθος και κοιτάξεις συγκριτικά με τον αριθμό των Call of Duties, και πάθεις κανένα εγκεφαλικό και τρέχουμε😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ε εντάξει τότε να δούμε και τα downloads στα πειρατικά sites αμά είναι. Έτσι και αλλιώς για τους developers το ίδιο κάνει, είτε το κλέψεις, είτε το πειρατεύσεις, είτε το δανειστείς, 0€ μπαίνουν στο σακούλι.

Aπο τη λίστα που έστειλες, το last of us p2 έχει 4μύρια πώλησεις. Αν ο κάθενας (ΟΛΟΙ δηλαδή) το δάνεισαν σε 3 φίλους τους, πάλι το 90+% του ps4 userbase απλά δεν το ακούμπησε το παιχνίδι. Το ίδιο και το ghost of tsusima. Ε τώρα αν μου λές ότι ΟΛΟΙ όσοι πήραν το last of us το δανείσαν σε 10 φίλους ok, πάσο. Αλλά πως να το αποκαλέσεις system seller όταν μοιράζονται ένα game δια του 10. Τόσο τσίπηδες οι sonakides? :P 

Οκ το δέχομαι ότι για μια μεγάλη μερίδα δεν είναι system seller, αλλά όταν ο άλλος βρεθεί στο δίλημμα Xbox ή PS, ίσως προτιμήσει το PS επειδή έχει την δυνατότητα να παίξει αυτά τα παιχνίδια. Για εμένα προσωπικά και για κάποια άλλα άτομα που έγραψαν εδώ μέσα ήταν πάντως system seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Λάθος, το ποιο πιθανό είναι να τα αγόρασαν 2nd hand ή να τα δανείστηκαν από φίλο, που δεν φαινεται στα νούμερα.

Το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος PS και να μην έχει παίξει με κάποιον τρόπο αυτά τα games.

Στο Ελλαδισταν ναι. Σε σοβαρες χώρες που το 71% των PS4 games ειναι digital, αυτο που λες ειναι λιγο δυσκολο. Το θεμα ειναι πως εδω και 10 σελιδες λες πραγματα που δεν ισχυουν, σου απαντάμε με αποδεδειγμενα γεγονότα και συνεχιζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Είναι το όλο πακέτο των παιχνιδιών που κάνουν την κονσόλα να πουλάει, δεν είναι μεμονωμένα ένα από αυτά. Λίγα εκατομμύρια πωλήσεις θα κάνει το Spider-Man, λίγα το Horizon, λίγα το Gran Turismo, λίγα το God of War, λίγα το Uncharted κτλ κτλ και όλο αυτό το πακέτο στο τέλος κάνει ελκυστική την πώληση της πλατφόρμας. Θα την αγοράσω σου λέει ο άλλος για να παίξω μερικά από αυτά, όχι ένα συγκεκριμένο. Η ποικιλία σε συνδυασμό με την ποιότητα επιτυγχάνουν τον σκοπό τους. Συμπερασματικά, τα παιχνίδια της Sony στο σύνολο τους είναι system seller αλλά όχι κάθε ένα από αυτά μεμονωμένα.

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτός που πχ. αγόρασε το horizon zero dawn να μην αγόρασε και το god of war ή το spiderman. Ουσιαστικά ίδιο userbase έχουν αυτά τα παιχνίδια (βγάζω εκτός το gran turismo που είναι άλλη κατηγορία). Μια πολύ μα πάρα πολύ μα πάρα πάρα πολύ μικρή μειοψηφία των ps4 users παίζουν τα exclusives της. Οι υπόλοιπο την βγάζουν με cod.

Υπάρχει λόγος που η Sony κάθε φορά γκαστρώνει Ινδό γκουρού με το crossplay της και τις απαγορεύσεις της. Ξέρει ότι αν τα αφήσει όλα αέρα πατέρα θα χάσει πωλήσεις γιατί θα μεταβεί κόσμος σε άλλη πλατφόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Στο Ελλαδισταν ναι. Σε σοβαρες χώρες που το 71% των PS4 games ειναι digital, αυτο που λες ειναι λιγο δυσκολο. Το θεμα ειναι πως εδω και 10 σελιδες λες πραγματα που δεν ισχυουν, σου απαντάμε με αποδεδειγμενα γεγονότα και συνεχιζεις. 

Άρα εμείς δεν είμαστε σοβαρή χώρα gaming ; χαιβάνια και έτσι;

Τελος πάντων, είπα εγώ την γνώμη μου, είπες εσύ την δικιά σου, ως εκεί. Εγώ δεν συνεχίζω τίποτα, καρφί δεν μου καίγεται, την γνώμη μου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiAvOl είπε

Άρα εμείς δεν είμαστε σοβαρή χώρα gaming ; χαιβάνια και έτσι;

Τελος πάντων, είπα εγώ την γνώμη μου, είπες εσύ την δικιά σου, ως εκεί. Εγώ δεν συνεχίζω τίποτα, καρφί δεν μου καίγεται, την γνώμη μου είπα.

Δεν εχει να κανει με την σοβαροτητα. Εχει να κανει με το μεγεθος. Το αγοραστικο κοινο της Ελλάδας δεν μπαινει καν στα στατιστικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτός που πχ. αγόρασε το horizon zero dawn να μην αγόρασε και το god of war ή το spiderman. Ουσιαστικά ίδιο userbase έχουν αυτά τα παιχνίδια (βγάζω εκτός το gran turismo που είναι άλλη κατηγορία). Μια πολύ μα πάρα πολύ μα πάρα πάρα πολύ μικρή μειοψηφία των ps4 users παίζουν τα exclusives της. Οι υπόλοιπο την βγάζουν με cod.

Υπάρχει λόγος που η Sony κάθε φορά γκαστρώνει Ινδό γκουρού με το crossplay της και τις απαγορεύσεις της. Ξέρει ότι αν τα αφήσει όλα αέρα πατέρα θα χάσει πωλήσεις γιατί θα μεταβεί κόσμος σε άλλη πλατφόρμα.

Ίσως επειδή είμαι και μιας ηλικίας μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να πάρει PS για το COD. Αλλά οκ το δέχομαι, μάλλον έκανα τότε underestimate την πιτσιρικαρία-base.

1 λεπτό πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Δεν εχει να κανει με την σοβαροτητα. Εχει να κανει με το μεγεθος. Το αγοραστικο κοινο της Ελλάδας δεν μπαινει καν στα στατιστικα. 

Εγώ βλέπω γενικά να έρχονται σε καταστήματα (και ξένων χωρών) 1 Digital και 10 Disc editions. Αν ήταν full digital όπως λές δεν θα πήγαιναν σε αντίστοιχη κονσόλα που είναι και φτηνότερη;

Anyway, ανούσια κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Ίσως επειδή είμαι και μιας ηλικίας μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να πάρει PS για το COD. Αλλά οκ το δέχομαι, μάλλον έκανα τότε underestimate την πιτσιρικαρία-base.

Διαχρονικά cod / fifa / battlefield / elder scrolls κλπα multiplatforms είναι best selling games κατά σειρά ετών. Με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα.

Δεν πιστευώ πώς θα γίνει, αλλά αν, λέω αν, αποφάσισει η MS το COD να είναι pc / xbox exclusive πάει για φούντο η Sony σε μια νύκτα. Ok, υπερβάλλω, αλλά θα συρικνωθεί πολύ σαν μέγεθος. Μην ξεχνάς πόσο ζέστο χρήμα βγάζει από το 30% προμήθεια που παίρνει από πωλήσεις. Θα της μείνει η EA με τα fifa /madden και ή 2k games με τα nba να την συντηρεί.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτός που πχ. αγόρασε το horizon zero dawn να μην αγόρασε και το god of war ή το spiderman. Ουσιαστικά ίδιο userbase έχουν αυτά τα παιχνίδια (βγάζω εκτός το gran turismo που είναι άλλη κατηγορία). Μια πολύ μα πάρα πολύ μα πάρα πάρα πολύ μικρή μειοψηφία των ps4 users παίζουν τα exclusives της. Οι υπόλοιπο την βγάζουν με cod.

Υπάρχει λόγος που η Sony κάθε φορά γκαστρώνει Ινδό γκουρού με το crossplay της και τις απαγορεύσεις της. Ξέρει ότι αν τα αφήσει όλα αέρα πατέρα θα χάσει πωλήσεις γιατί θα μεταβεί κόσμος σε άλλη πλατφόρμα.

Αυτό που λες όμως είναι μια υπόθεση, δεν υπάρχουν στοιχεία που να το αποδεικνύουν. Ας δεχθούμε όμως πως είναι έτσι όπως λες (ότι είναι η ίδια userbase που δεν συμφωνώ καθόλου γιατί είναι σαν να λες ότι όλοι έχουν τα ίδια ακριβώς γούστα) και ότι οι περισσότεροι την βγάζουν με COD (που όντως την βγάζουν με COD και με FIFA Fortnite κλτ, σε αυτό δεν διαφωνώ) γιατί επιλέγανε μέχρι σήμερα οι περισσότεροι κονσόλα της Sony? Τι πιστεύεις δλδ πως είναι αυτό που τους τραβούσε εκεί? Για να καταλάβουμε στο περίπου γιατί μέχρι στιγμής υπερτερούσε. Μπορούσες και σε Xbox να παίξεις όλα αυτά τα παιχνίδια και με καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...