Προς το περιεχόμενο

Με σημαντικές αλλαγές και προσθήκες η σειρά Fenix 7 της Garmin


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω με τον φίλο που έγραψε ότι η apple ( με μιάμιση μέρα μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) και η Samsung (με δυόμιση μέρες μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) είναι καλυτέρες για καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων.Με καθημερινή καταγραφή δραστηριοτήτων οι κάτοχοι αθλητικών ρολογιών έχουν τουλάχιστον μια βδομάδα μακριά από φορτιστή.Είναι ακριβά? Σίγουρα είναι.Γι'αυτό που τα χρειάζεται κάποιος είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω..Αν μπορεί κάποιος να ολοκληρώσει αγώνα τριαθλου με Apple watch ας έρθει να μας πει πως το κατάφερε...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, karajim80 είπε

Δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω με τον φίλο που έγραψε ότι η apple ( με μιάμιση μέρα μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) και η Samsung (με δυόμιση μέρες μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) είναι καλυτέρες για καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων.Με καθημερινή καταγραφή δραστηριοτήτων οι κάτοχοι αθλητικών ρολογιών έχουν τουλάχιστον μια βδομάδα μακριά από φορτιστή.Είναι ακριβά? Σίγουρα είναι.Γι'αυτό που τα χρειάζεται κάποιος είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω..Αν μπορεί κάποιος να ολοκληρώσει αγώνα τριαθλου με Apple watch ας έρθει να μας πει πως το κατάφερε...

Μα είναι απλό! θα είναι μόνο σε Sprint Triathlon και θα βγάλει το κάθε άθλημα με άλλο Apple Watch 😛

Απορώ γιατί δεν το σκέφτηκες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν είναι Apple funboy αλλά μην συγκρίνουμε μίλα με πορτοκάλια. Στο σύνολο του το Apple Watch κάνει πολλά παραπάνω απ' το garming.  Προφανώς και τα δύο δεν είναι μόνο πιεσόμετρα, είναι ολίγον χιουμοριστικός ο τίτλος, διότι δεν είναι αρκετά smart. Ωστόσο το Apple έχει πολλές παραπάνω δυνατότητες απ' το συγκεκριμένο ( δεν αναφέρομαι στην προπόνηση αποκλειστικά ) και δεν μπορώ να να καταλάβω η Garmin που δικαιολογεί την τιμή του όταν έχει ένα τόσο περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων.

Ξερεις που το δικαιολογει ??? Παιρνεις ενα apple watch σου πεφτει απο το τραπεζακι σαλονιου και σπαει η οθονη (και μετα το πετας 300 κοστιζει η επισκευη)

Ενωτο garmin το ριχνεις απο το 4ο και δε παθαινει τιποτα ..... 

ΥΓ. κινητα εχω μονο iphone

59 λεπτά πριν, karajim80 είπε

Δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω με τον φίλο που έγραψε ότι η apple ( με μιάμιση μέρα μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) και η Samsung (με δυόμιση μέρες μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) είναι καλυτέρες για καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων.Με καθημερινή καταγραφή δραστηριοτήτων οι κάτοχοι αθλητικών ρολογιών έχουν τουλάχιστον μια βδομάδα μακριά από φορτιστή.Είναι ακριβά? Σίγουρα είναι.Γι'αυτό που τα χρειάζεται κάποιος είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω..Αν μπορεί κάποιος να ολοκληρώσει αγώνα τριαθλου με Apple watch ας έρθει να μας πει πως το κατάφερε...

Αν μπει το apple watch στη θαλασσα δε ξερω κατα ποσο θα δουλευει μετα ... αφου ειναι μονο 5ATM ... 

Ασε που σε ενα μαρθωνιο με φουλ χρηση και μουσικη δε ξερεις αν θα σε φτασει μεχρι τον τερματισμο ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karajim80 είπε

Δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω με τον φίλο που έγραψε ότι η apple ( με μιάμιση μέρα μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) και η Samsung (με δυόμιση μέρες μπαταρία χωρίς φουλ χρήση) είναι καλυτέρες για καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων.Με καθημερινή καταγραφή δραστηριοτήτων οι κάτοχοι αθλητικών ρολογιών έχουν τουλάχιστον μια βδομάδα μακριά από φορτιστή.Είναι ακριβά? Σίγουρα είναι.Γι'αυτό που τα χρειάζεται κάποιος είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω..Αν μπορεί κάποιος να ολοκληρώσει αγώνα τριαθλου με Apple watch ας έρθει να μας πει πως το κατάφερε...

 

23 λεπτά πριν, billvwrulez είπε

Ξερεις που το δικαιολογει ??? Παιρνεις ενα apple watch σου πεφτει απο το τραπεζακι σαλονιου και σπαει η οθονη (και μετα το πετας 300 κοστιζει η επισκευη)

Ενωτο garmin το ριχνεις απο το 4ο και δε παθαινει τιποτα ..... 

ΥΓ. κινητα εχω μονο iphone

Αν μπει το apple watch στη θαλασσα δε ξερω κατα ποσο θα δουλευει μετα ... αφου ειναι μονο 5ATM ... 

Ασε που σε ενα μαρθωνιο με φουλ χρηση και μουσικη δε ξερεις αν θα σε φτασει μεχρι τον τερματισμο ...

 

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Μα είναι απλό! θα είναι μόνο σε Sprint Triathlon και θα βγάλει το κάθε άθλημα με άλλο Apple Watch 😛

Απορώ γιατί δεν το σκέφτηκες!

 

Μια ερωτηση κινητα κουβαλατε στους μαραθωνιους? Γιατι οι περισσοτερες εταιριες σε καλυπτουν χωρις κινητο...ενω η γκαρμιν ουτε για ζητω. Οκ δεν χανεις στην αυτονομια αλλα πιστυεω ειναι εξισου σημαντικο να μπορεις να επικοινωνησεις οταν χρειαστει απο το ρολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cpgr είπε

 

 

Μια ερωτηση κινητα κουβαλατε στους μαραθωνιους? Γιατι οι περισσοτερες εταιριες σε καλυπτουν χωρις κινητο...ενω η γκαρμιν ουτε για ζητω. Οκ δεν χανεις στην αυτονομια αλλα πιστυεω ειναι εξισου σημαντικο να μπορεις να επικοινωνησεις οταν χρειαστει απο το ρολοι..

Κοίτα να δεις πως έχει ή πως το βλέπω εγώ τουλάχιστον...

Στον μαραθώνιο ( ή οποιονδήποτε αγώνα θέλεις εσύ βάλε, δε θα τα χαλασουμε) πάω για τρέξω - να αθληθω - να αδειάσω το κεφάλι μου. Δεν πάω για κους- κους ούτε για να τσεκάρω τα μέιλ - Βαϊμπερ - μεσεντζερ.Θέλω ένα εργαλείο να μου λέει συνέχεια τους παλμούς μου (μη.ψοφησω πουθενά) τον χρόνο που κινούμαι(μη μας πάρει η νύχτα) και να ακούω τη μουσική μου.Οπότε σίγουρα όχι δεν μου χρειάζεται κινητό κατά τη διάρκεια ενός αγώνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγο θα θελουμε 2000 € για κινητό  για ρολόι θα θέλουμε άλλα 1000 € . Για φορτιστή και ακουστικά αλλά 200 Έχουμε ξεφύγει εντελώς και η κυβέρνηση αυτό που θέλει και την νοιάζει είναι το πως θα πεισει τον λάο να κάνει το τρίτο εμβόλιο δεν κοιτάει λίγο τους μισθόυς και τις συντάξεις που έχουνε ξεφύγει όλα ακόμα και τα μακαρόνια…. 

Επεξ/σία από gastonegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cpgr είπε

 

 

Μια ερωτηση κινητα κουβαλατε στους μαραθωνιους? Γιατι οι περισσοτερες εταιριες σε καλυπτουν χωρις κινητο...ενω η γκαρμιν ουτε για ζητω. Οκ δεν χανεις στην αυτονομια αλλα πιστυεω ειναι εξισου σημαντικο να μπορεις να επικοινωνησεις οταν χρειαστει απο το ρολοι..

Το τελευταίο που θέλω σε έναν αγώνα, οποιασδήποτε μορφής και απόστασης είναι να κουβαλάω το κινητό. Εδώ αφαιρούμε γραμμάριο γραμμάριο ότι μπορούμε, τι να την κάνω την παντόφλα μαζί μου; 

Μόνο σε προπονήσεις πολλών ωρών είναι μαζί, ποδηλατικές κυρίως. Κι εκεί περισσότερο για καμιά φωτογραφία από τα υπέροχα μέρη που με πάει το ποδήλατο μου!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Veyron είπε

Δεν ενδιαφέρει η μέτρηση των παλμών ανά δευτερόλεπτο.

Τους παλμούς τους κοιτάς περιοδικά για να δεις που βρίσκονται.

Το αναφέρει και ως Smartwatch γιατί έχει κάποιες λειτουργίες που έχει αυτή η κατηγορία.

Δεν γνωρίζω και πολλά για της Apple τα smartwatch, (αφού έχει αναφερθεί) μιας και την θεωρώ υπερτιμημένη εταιρεία, χωρίς να υποτιμώ τα προϊόντα της.

Fenix 5x (είμαι κάτοχος) και Fenix 6x ξεκίνησαν από τα 749,00€ όταν κυκλοφόρησαν.

Δεν νομίζω να περίμεναν πολλοί μετά το κύμα αυξήσεων στα πάντα, να ξεκινούσε και το 7x από εκεί.

Αν θεωρώ τα 899,00€ πολλά, θα απαντήσω, ναι.

Θα μπορούσε αρκετά πιο φθηνά.

Δεν θα περιμένω όμως να περάσει 1,5 χρόνος για να το πάρω στα 650,00€ ή και πιο κάτω.

Είναι ρολόι που απευθύνεται για αθλητισμό και όχι για να απαντάς στις κλήσεις και να μιλάς από αυτό.

 

Δουλεύουν μια χαρά και με καλή ακρίβεια.

Έχω το Fenix 5x και την ζώνη HRM Pro.

Δεν είδα ποτέ κάποια διαφορά εκτός από μερικά μέτρα.

Στους παλμούς από 2-4 διαφορά.

Η ζώνη σου δείχνει δρασκελισμό, επαφή του ποδιού με το έδαφος (χρόνο που εφάπτεται με αυτό) θέση σώματος (τι κλίση έχεις όταν τρέχεις).

Δεν κατεβάζει τα δεδομένα στο ρολόι αν έχεις την εφαρμογή Connect στο κινητό (συγχρονίζεται με αυτό μόλις βρεθεί στην ακτίνα του Bluetooth).

με τις ζωνες ειναι ακριβεις?

πρπει να απαραιτητα να βαλεις gps για αν δειξει τα αποστασεις σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimis98 είπε

με τις ζωνες ειναι ακριβεις?

πρπει να απαραιτητα να βαλεις gps για αν δειξει τα αποστασεις σωστα?

Με ζώνη στήθους είναι απόλυτα σωστό ναι. Και ακολουθεί τις εναλλαγές των παλμών με ακρίβεια (σε αυτό πάσχουν τα οπτικά των καρπών, αλλά όχι τόσο του μπράτσου)

Ναι GPS, πώς αλλιώς να μετρήσει απόσταση ειδικά πάνω σε ένα ποδήλατο; Δρομικά κάτι κάνουν με τα accelerometers που βγάζουν κάτι προσεγγιστικά αλλά είναι τόσο rough συνήθως που δεν έχει κανένα νόημα.

Άλλωστε με τέτοιες αυτονομίες που έχουν οι καλές συσκευές πλέον, δεν ασχολείσαι με την μπαταρία για νορμάλ πράγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skritikos είπε

Με ζώνη στήθους είναι απόλυτα σωστό ναι. Και ακολουθεί τις εναλλαγές των παλμών με ακρίβεια (σε αυτό πάσχουν τα οπτικά των καρπών, αλλά όχι τόσο του μπράτσου)

Ναι GPS, πώς αλλιώς να μετρήσει απόσταση ειδικά πάνω σε ένα ποδήλατο; Δρομικά κάτι κάνουν με τα accelerometers που βγάζουν κάτι προσεγγιστικά αλλά είναι τόσο rough συνήθως που δεν έχει κανένα νόημα.

Άλλωστε με τέτοιες αυτονομίες που έχουν οι καλές συσκευές πλέον, δεν ασχολείσαι με την μπαταρία για νορμάλ πράγματα.

 

 

εχει εξελειχθει η τεχνολογια,πως και δεν το εχουν διορθωσει τις μετρησεις στο καρπο? οι ζωνες εχουν συμβατοτητες? πχ σε apple watch γινεται?

καλα απο μαπταρια ,δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα κινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

εχει εξελειχθει η τεχνολογια,πως και δεν το εχουν διορθωσει τις μετρησεις στο καρπο? οι ζωνες εχουν συμβατοτητες? πχ σε apple watch γινεται?

καλα απο μαπταρια ,δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα κινητα

Διάβασε τα post της VallenCell που έβαλα χθες και θα καταλάβεις το θέμα με τα optical sensors.

Πλέον η μάζα των ζωνών είναι ANT+ ή Bluetooth ή και τα δυο, με πάντα προτιμητέες τις πρώτες. 

Δεν έχω ιδέα από Apple products και Apple Watch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, skritikos είπε

https://www.garmin.com/en-US/p/735611/pn/010-02540-00

Κάτω από Outdoor Recreation -> Adventure watches τα έχει! Που βλέπεις το Smartwatch?

1212165495_.png.028fd2c489955e87552c24619026d18a.png

20 ώρες πριν, unforgiven είπε

To 7Χ ως Smartwatch κρατάει 28 μέρες. Αν κάνεις εκπτώσεις, βγάζει 90 ημέρες. Μάλλον δεν είναι για γέλια η αυτονομία.
Επίσης, η Garmin το αποκαλεί multisport GPS watch, όχι smartwatch.
Ναι, καταγράφει καθε δευτερόλεπτο τους παλμούς.

1724789075_.png.0af10ec546b152bb3bc5e1fe6a865b5b.png

 

15 ώρες πριν, billvwrulez είπε

Ξερεις που το δικαιολογει ??? Παιρνεις ενα apple watch σου πεφτει απο το τραπεζακι σαλονιου και σπαει η οθονη (και μετα το πετας 300 κοστιζει η επισκευη)

 

Δηλαδή η διαφορά κόστους στο τζαμάκι είναι 400€+ ;

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...