Προς το περιεχόμενο

Με σημαντικές αλλαγές και προσθήκες η σειρά Fenix 7 της Garmin


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα ένα αυτόματο ρολόι μάρκας έως 1000€ διαχρονικό και δεν χρειάζεται ούτε αναβάθμιση ούτε τίποτα άμα περάσουν και 20 χρόνια. Επενδύστε εκεί. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο τέλος της μέρας παραμένει ένα υπερκοστολογιμένο πιεσόμετρο ...

57 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Καλύτερα ένα αυτόματο ρολόι μάρκας έως 1000€ διαχρονικό και δεν χρειάζεται ούτε αναβάθμιση ούτε τίποτα άμα περάσουν και 20 χρόνια. Επενδύστε εκεί. 

Ανέπαφες κάνει ;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου ,περισσότερες πωλήσεις θα έκανε με ένα απλό bluetooth συνδυασμο ζωνης στηθους - ρολοι  .....   για τρεξιμο κολυμπι ποδηλατο και συναφη   το μονο που  ενδιαφερει ειναι να εχω καρδιακο κοντρολ και οχι να μου λεει τη πιεση  ......δεν ειμαι αθλητης αγωνων αλλα στα 63 μετα απο 48 χρονια τρεξιματος αυτο εχω καταλαβει σαν ποιο σημαντικο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

γνώμη μου ,περισσότερες πωλήσεις θα έκανε με ένα απλό bluetooth συνδυασμο ζωνης στηθους - ρολοι  .....   για τρεξιμο κολυμπι ποδηλατο και συναφη   το μονο που  ενδιαφερει ειναι να εχω καρδιακο κοντρολ και οχι να μου λεει τη πιεση  ......δεν ειμαι αθλητης αγωνων αλλα στα 63 μετα απο 48 χρονια τρεξιματος αυτο εχω καταλαβει σαν ποιο σημαντικο....

Φανταζομαι οτι ξερεις πως εχει και αλλα μοντελα οι γκαρμιν πιο φτηνα που κανουν μονο αυτο ΟΥΑΟΥ;;;;;

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Φανταζομαι οτι ξερεις πως εχει και αλλα μοντελα οι γκαρμιν πιο φτηνα που κανουν μονο αυτο ΟΥΑΟΥ;;;;;

 

το ξέρω και έχω ένα τέτοιο αρκετά χρόνια ....αφού είπα είμαι παλιόγερος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήραμε το 6αρι ρε Garmin, τι μας κανείς!! 
Περα από την πλάκα δεν είναι λογικά τα 1000 περίπου ευρώ day one. Με τόσα χρήματα παίρνεις καλό ρολοι με μηχανισμό και το έχεις για πάντα που λέει ο λόγος. Στα 400 με 500 πιστεύω είναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Express83 είπε

Ειχα το Fenix 6S Sapphire και πριν ενα χρονο ανακαλυψα τα Coros (Αμερικανικα) και τωρα εχω το Vertix. ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ μηχανημα σε βουνο, θαλασσα, τριαθλο, hiit etc και μου βγαζει αυτονομια 40+ ημερες. Κανει οτι και το Fenix αλλα ξεχναω να το φορτισω. Εδω δεν το ξερουν ακόμη (αν και πηρε publicity οταν εγινε sponsor του Κιπτσογκε), εγω το πηρα απο US. 

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το coros ; Με ενδιαφέρει. 6983016836 Viber.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναπώ: Αν το συγκρίνετε με smartwatch ή με απλά ρολόγια, τα Fenix δεν είναι για εσάς. Αγοράστε Smartwatch ή ένα απλό ρολόι. Και δεν το λέω ειρωνικά ή με κακή διάθεση.
Διαβάστε το review του DC Rainmaker και δείτε με λεπτομέρειες γιατί είναι ειδική συσκευή για ειδικές απαιτήσεις.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doxakiiouss είπε

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το coros ; Με ενδιαφέρει. 6983016836 Viber.

Το βρίσκεις στο Skroutz και είναι κατώτερο και από το Fenix 6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

γνώμη μου ,περισσότερες πωλήσεις θα έκανε με ένα απλό bluetooth συνδυασμο ζωνης στηθους - ρολοι  .....   για τρεξιμο κολυμπι ποδηλατο και συναφη   το μονο που  ενδιαφερει ειναι να εχω καρδιακο κοντρολ και οχι να μου λεει τη πιεση  ......δεν ειμαι αθλητης αγωνων αλλα στα 63 μετα απο 48 χρονια τρεξιματος αυτο εχω καταλαβει σαν ποιο σημαντικο....

Δηλαδή δεν μετράει καρδιακουες παλμούς ούτε όταν τρέχεις ούτε στη κολύμβηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Στο τέλος της μέρας παραμένει ένα υπερκοστολογιμένο πιεσόμετρο ...

Στο τέλος της ημέρας είναι εργαλεία που βοηθάνε όσους κάνουμε συστηματικές προπονήσεις και επιθυμούμε να έχουμε περισσότερα δεδομένα.

Δεν είναι smartwatch και κακώς αναφέρονται ως τέτοια. Είναι training tools, υπερκοστολογημένα σίγουρα, αλλά κάνουν πολλά περισσότερα από το να είναι πιεσόμετρα όπως αναφέρεις. Εδώ έχει γεμίσει η Ελλάδα Apple Watch, για τα Garmin και Polar παραπονιόμαστε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, skritikos είπε

Στο τέλος της ημέρας είναι εργαλεία που βοηθάνε όσους κάνουμε συστηματικές προπονήσεις και επιθυμούμε να έχουμε περισσότερα δεδομένα.

Δεν είναι smartwatch και κακώς αναφέρονται ως τέτοια. Είναι training tools, υπερκοστολογημένα σίγουρα, αλλά κάνουν πολλά περισσότερα από το να είναι πιεσόμετρα όπως αναφέρεις. Εδώ έχει γεμίσει η Ελλάδα Apple Watch, για τα Garmin και Polar παραπονιόμαστε;

Δεν είναι Apple funboy αλλά μην συγκρίνουμε μίλα με πορτοκάλια. Στο σύνολο του το Apple Watch κάνει πολλά παραπάνω απ' το garming.  Προφανώς και τα δύο δεν είναι μόνο πιεσόμετρα, είναι ολίγον χιουμοριστικός ο τίτλος, διότι δεν είναι αρκετά smart. Ωστόσο το Apple έχει πολλές παραπάνω δυνατότητες απ' το συγκεκριμένο ( δεν αναφέρομαι στην προπόνηση αποκλειστικά ) και δεν μπορώ να να καταλάβω η Garmin που δικαιολογεί την τιμή του όταν έχει ένα τόσο περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Δεν είναι Apple funboy αλλά μην συγκρίνουμε μίλα με πορτοκάλια. Στο σύνολο του το Apple Watch κάνει πολλά παραπάνω απ' το garming.  Προφανώς και τα δύο δεν είναι μόνο πιεσόμετρα, είναι ολίγον χιουμοριστικός ο τίτλος, διότι δεν είναι αρκετά smart. Ωστόσο το Apple έχει πολλές παραπάνω δυνατότητες απ' το συγκεκριμένο ( δεν αναφέρομαι στην προπόνηση αποκλειστικά ) και δεν μπορώ να να καταλάβω η Garmin που δικαιολογεί την τιμή του όταν έχει ένα τόσο περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων.

Αντίστοιχα το Apple Watch κάνει ελάχιστα από όσα κάνουν τα Garmin. Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις και τι θες να κάνεις.

Η Garmin έχει δημιουργήσει ένα οικοσύστημα γύρω από το Garmin Connect και τα προϊόντα της. Τα Fenix μαζί με πολλές άλλες σειρές μοντέλων για άλλα fields είναι στην κατηγορία των εργαλείων προπόνησης με λίγα hints από smart everyday λειτουργίες. Την αντοχή τους, τις προπονητικές λειτουργίες και την άμεση σύνδεση τους με μια τεράστια πλατφόρμα συγκέντρωσης και αξιοποίησης των δεδομένων δεν την δίνει κανείς άλλος πέραν από αυτούς και την Polar.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αντίστοιχα το Apple Watch κάνει ελάχιστα από όσα κάνουν τα Garmin. Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις και τι θες να κάνεις.

Η Garmin έχει δημιουργήσει ένα οικοσύστημα γύρω από το Garmin Connect και τα προϊόντα της. Τα Fenix μαζί με πολλές άλλες σειρές μοντέλων για άλλα fields είναι στην κατηγορία των εργαλείων προπόνησης με λίγα hints από smart everyday λειτουργίες. Την αντοχή τους, τις προπονητικές λειτουργίες και την άμεση σύνδεση τους με μια τεράστια πλατφόρμα συγκέντρωσης και αξιοποίησης των δεδομένων δεν την δίνει κανείς άλλος πέραν από αυτούς και την Polar.

 

Οπότε χάνει σημαντικά στο κομμάτι smart. Όπως σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές σε περιορίζει στις λίγες δικές του εφαρμογές.
Στο κομμάτι της προπόνησης είναι ένα + το ότι τα δεδομένα μπορείς να τα βρεις και στο web ωστόσο όταν ένα άλλο ρολόι κάποιου κατασκευαστή πχ Samsung ή Apple σε καλύπτει τις στις προπονήσεις σου, έχει αρκετά μεγαλύτερη αυτονομία( η οποία στο garmin είναι για γέλια ) και έχει και smart λειτουργίες οι οποίες περιέχουν apple store ή Play Store δεν βρίσκω λόγο να δώσεις τα διπλάσια για Garmin

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...