Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Loinen είπε

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/blockchain-strategy

και η σουηδια αρχιζει να "τυπωνει" την ψηφιακη κορονα. Aν και ακομα ειναι σε πρωιμο σταδιο.

https://www.riksbank.se/en-gb/payments--cash/e-krona/

Ο λογος; Να καταργηθει εντελως το χρημα σε φυσικη μορφη. 

 

μπορεί να γίνει λιγότερο αλλά για να καταργηθεί δύσκολο

και πως θα ψωνζει η κυρα Κατινα στη λαϊκή ???θα έχει κι βοηθό που θα εξαργυρώνει κρυπτονομισματα πιστεύω γιατί η τιμή δεν θα είναι σταθερή και πρέπει κάποιος να της τα υπολογίσει.........μη κανεί κάποιο λάθος.....βρε που πάμε......

φαντάζομαι  το κράτος να πληρώνει σε κρυπτονομισματα της αρεσκείας των δημ.υπαλλήλων.....αυτό να δω μόνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, pavlitakis είπε

 

Ακόμα τίποτα. Δεν λέει ότι θα φτιάξει κρυπτονόμισμα. Χρησιμοποιεί την τεχνολογία, όπως βολεύει. Καμμία σχέση. Ούτε οι ημερομηνίες βγαίνουν.

Παλιό άρθρο από εταιρεία Σταρτ απ από ότι κατάλαβα. Αέρας κοπανιστος αν πιστεύεις ότι ο στρατός της Αμερικής βγάζει στον αέρα την τεχνολογία του ή ότι νομίζουμε ότι υπάρχει. Μήπως έχει δημοσιεύσει και τον πηγαίο κώδικα? 

Τώρα αν το δικαίωμα λόγου λέγεται θράσος, το προσπερνώ.

1.Δεν έγραψα πουθενά ότι θα βγάλει κρυπτο η ευρωπαϊκή Ένωση,είπα ότι έχει αναθέσει συμβόλαιο για να δημιουργησει δική της blockchain σε εταιρεία που έχει δικό της crypto.Υπαρχει κ νεώτερη πηγή που αναφέρει ότι έχουν περάσει στο phase 2.Για να ενδιαφέρεται ολόκληρη Ευρωπαϊκή Ένωση να φτιάξει blockchain μάλλον η τεχνολογία που εισήγαγαν τα crypto δεν είναι κ τόσο Fake news όπως αναφέρεις.

2.Υπαρχει κ συνέχεια στην συνεργασία με την Αμερικανική πολεμική αεροπορία αλλά κ να ψάξω να σου βρω πηγή πάλι fake news κ αέρα κοπανιστος θα τα χαρακτηρίσεις.

3.Η εταιρεία είναι η ταχύτερα αναπτυσσόμενη εταιρεία στην Σουηδία κ πρόσφατα η true global ventures επένδυσε 5 εκ σε αυτήν.

https://www.google.com/amp/s/nz.news.yahoo.com/amphtml/true-global-ventures-invests-us-103100745.

Αυτο για το θράσος πάει στο ότι ενώ δεν κατέχεις ένα θέμα απλά απορρίπτεις ως fake news τα πάντα.Εδω σου έβαλα πηγή από την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση και εσύ συνεχίζεις να απορρίπτεις.

Θέλουμε δεν θέλουμε τα crypto είναι εδώ κ δεν πρόκειται να φύγουν αφού είδη ιοθετουνται οι τεχνολογίες που φέρνουν από μεγάλες εταιρείες κ θεσμικά όργανα,το να κλείνουμε τα μάτια κ να λέμε δεν υπάρχουν κ είναι φούσκα δεν προσφέρει κατι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oldnew είπε

 Ειναι το bitcoin καλή επένδυση? Ενα βίντεο καθηγητή πανεπιστημίου οικονομολογου. Όποιος βαριέται να το δει ολο, η απάντηση είναι οχι. Ότι κάποιο βγάλανε καλά λεφτα δεν το κάνει καλή επένδυση. Κάποιοι βγάλανε καλύτερα λεφτα απο τζόγο, αλλά ούτε αυτό είναι καλή επένδυση. 

 

το bitcoin ειναι καλη επενδυση αλλα πρεπει να εχεις , γνωσεις , μυαλο, και λεφτα για να επενδυσης , αν ειχες αγορασει οταν ηταν 5 10 20 χιλιαρικα και πουλουσες οταν εφτασε 60+  δεν ηταν αυτο καλη επενδηση ας πουμε?  δεν ειναι για μας τους κοινους θνητους ,   αυριο θα βγει θα πει μια μαλακια ο τεσλα  και θα φτασει τα 80 . ολα παιχνιδι χρηματιστηριου με συμφεροντα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Loinen είπε

Να καταργηθει εντελως το χρημα σε φυσικη μορφη. 

Μακαρι

Τελος οι κλοπες τελος η φοροδιαφυγη τα λαδωματα οι παρανομιες η μαυρη εργασια το λαθρεμποριο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Τα ίδια λέγανε για το WAP, GPRS, 3G. Τα ίδια για τα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα. Τα ίδια για τα πρώτα κινητά. Τα ίδια για τα CDs που διώξανε τα βινύλια, τα ίδια για τις τηλεοράσεις ...... πολλά που ήλθαν κι έφυγαν γιατί δεν είχαν λόγο ύπαρξης. Καμμία επανάσταση δεν είχε σχέση με την τεχνολογία. Τι επαναστατικό έχει μία κομπίνα σαν του παπατζή? 😆

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας που μπορεί να διαβάσει πηγαίο κώδικα από αυτούς που ποντάρουν και αν κάποιος μπορεί να διαβάσει, δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα είναι τίμιος για να ενημερώσει τους άλλους. Μην τρελαθούμε.😆

Wap, 3g Gprs κλπ αφορά εξέλιξη τεχνολογίας . Έλεος ρε φίλε. Βινύλια, cd τηλεοράσεις που κολλάνε ; Έχεις πιει τπτ;

ποιος σου είπε να διαβάσεις κώδικα ρε άνθρωπε μου; Θα το διαβάσουν άλλοι και θα ενημερώσουν την κοινότητα. 
 

Πρέπει να είσαι λαμπρό μυαλό και με λαμπρό μέλλον! Εύγε 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους. 

Εγώ είμαι εντελώς άσχετος με τα κρυπτονομίσματα .

Ακόμα δεν κατάλαβα πώς γίνετε να παράγω κάτι από το σπίτι μου και να κερδίζω χρήματα. 

Δηλαδή βάζω την κάρτα μου να δουλεύει στο 100% να κάνει κάτι με έναν αλγόριθμο. 

Οκ .

Αυτός ο αλγόριθμος τι είναι ;

Που χρησιμεύει;

Ποιος το χρησιμοποιεί και γιατί ;

Κάντε μια παρομοίωση με την πραγματική ζωή εργασία - ζήτηση να το καταλάβω. 

Όπως πάω στο δάσος , κόβω ξύλα και τα πουλάω για να τα αγοράσει κάποιος να ζεσταθεί το χειμώνα. 

Ανοίγω το pc μου , βάζω να κάνω κρυπτονομίσματα μετά;;;;;;;;

Αν με το κουτό  μου το μυαλό συνδυάζονται όλες οι κάρτες για να εξυπηρετήσουν κάποιον που δεν ξερουμε τι κάνει τότε είμαστε ζωάδια .

Είναι σαν να ρώταγα αυτόν που πούλησα τα ξύλα το τι θα τα κάνει και μου απαντούσε δεν ξέρω... μπορεί να τα έχω για να ζεσταθώ ή μπορεί να σου κάψω και το σπίτι 

Θα ήμουν μ@λ@κ@ς αν τον εξυπηρετούσα .

 

 

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μακαρι

Τελος οι κλοπες τελος η φοροδιαφυγη τα λαδωματα οι παρανομιες η μαυρη εργασια το λαθρεμποριο.....

«Κάθε φορά που ξημερώνει μέρα με “βίαια” πτώση, το τηλέφωνο μου χτυπάει από τα χαράματα.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με τη νομισματική οικονομία πολλά χρόνια και έχω δει πολλές φορές αυτό που συμβαίνει τώρα.
Κάθε φορά είναι διαφορετική και με άλλη αιτία.
Σε όλους λέω το ίδιο πράγμα. Το λέω και σε εσάς…

“Δεν έχει σημασία η εικόνα της στιγμής.
Σημασία έχει η εικόνα του μέλλοντος.”

Όσοι είστε καινούργιοι στον χώρο και έχετε στραβωθεί να διαβάζετε ατέλειωτες ώρες για κάθε απίθανο νέο coin που βγαίνει (και καλά κάνετε), αφιερώστε λίγο χρόνο για να κατανοήσετε τι συμβαίνει με τα κρυπτονομίσματα και τον ρόλο τους στο αυριανό νομισματικό τοπίο.
Νομίζω ότι θα σας βοηθήσει να πάρετε κάποιες αποφάσεις…
—------------
Το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί, είναι αυτό που απευθύνουν οι βαθιά γνωρίζοντες το οικονομικό σύστημα.
Η ερώτηση είναι “ Καλά πιστεύεις ότι οι κεντρικές τράπεζες και οι κυβερνήσεις θα αφήσουν το μονοπώλιο έκδοσης χρήματος? Πιστεύεις ότι αν θελήσουν να εξαφανίσουν το κρυπτονόμισμα έχουν αντίπαλο?”

Η απάντηση σ΄ αυτό το ερώτημα είναι το “πρώτο κλειδί”.

Στις ΗΠΑ, όσοι γεννήθηκαν από το 1997 μέχρι το 2012, η generation Z δηλαδή, σε ποσοστό 59%, πιστεύει και επενδύει σε κρυπτονομίσματα.
Αντίστοιχα υψηλό το νούμερο και στους millennials (1981 - 1996) που φτάνει στο 46%. 
Ίδια πάνω κάτω νούμερα και στις περισσότερες “δυτικές κοινωνίες”.
Οι γενιές αυτές λοιπόν είναι το “πρώτο κλειδί”...
Οι γενιές που έρχονται θεωρούν το κρυπτονόμισμα ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Και αυτό το ξέρουν οι άνθρωποι που κουμαντάρουν το οικονομικό σύστημα.
(Ποτέ μην κάνετε το λάθος να νομίσετε ότι είναι ηλίθιοι)…

Οι ίδιοι λοιπόν κατάλαβαν νωρίς ότι το κρυπτονόμισμα είναι “αναγκαίο κακό” (κακό γι΄ αυτούς…) και σχεδίασαν την επόμενη μέρα.

Δεδομένα πλέον όλες οι κεντρικές τράπεζες, σε λίγα χρόνια από σήμερα, θα έχουν ως επίσημο νόμισμα το (πχ) e-euro, e-dollar κ.ο.κ
Η μεγάλη διαφοροποίηση θα είναι η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.

Το νόμισμα πλέον θα ελέγχεται απόλυτα από τις κεντρικές κυβερνήσεις - τράπεζες - οικονομικές “ελιτ”.

Απόλυτα??? Όχι και τόσο…

Η παραοικονομία αντιστοιχεί περίπου στο 30% του παγκόσμιου ΑΕΠ
Αυτό σημαίνει περίπου 25 τρις δολάρια ετησίως.

Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι θα σταματήσει να λειτουργεί η παραοικονομία?

Και για να μην το κουράζουμε…
Σε έναν κόσμο χωρίς μετρητά χρήματα, οι συναλλαγές που δεν θέλουμε να περάσουν μέσα από το τραπεζικό σύστημα θα πρέπει να γίνονται με κάποια άλλη ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ.

Δεν ξέρω αν ο mr Satoshi όταν έφτιαχνε τον κώδικα του bitcoin είχε αυτό στο μυαλό του, αλλά η πορεία από τότε μέχρι σήμερα δείχνει ότι δεν υπάρχει εναλλακτική αντικατάσταση των μετρητών, από καμία άλλη μορφή νομίσματος πέραν των κρυπτονομισμάτων.

Από την μια πλευρά λοιπόν οι γενιές που έχουν τα cryptos στην καθημερινότητα τους και δεν διανοούνται το μέλλον χωρίς αυτά και από την άλλη ένας κόσμος παραοικονομίας που θα έχει ανάγκη τα κρυπτονομίσματα για να αποφύγει το τραπεζικό σύστημα…
Προσθέστε απαραίτητα, ότι και οι ΙΔΙΟΙ οι άνθρωποι της “οικονομικής ελιτ”, έχουν ανάγκη να “κρύψουν” το …ατέλειωτο “μαύρο” χρήμα τους.

Νομίζω ότι με όσα διαβάσατε παραπάνω, υπάρχει σαφώς η απάντηση στο αν και γιατί θα υπάρχει το οικοσύστημα των cryptos και την επόμενη μέρα…

Κι από εδώ αρχίζουν αυτά που ίσως σας ενδιαφέρουν περισσότερο, αφού θα δούμε πως να διαχωρίζουμε τα “καλά” από τα “κακά” cryptos.

Ξεκαθαρίσαμε μέχρι τώρα, ότι τα κρυπτονομίσματα θα υπάρχουν για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια.
Όποιος ξέρει να διαβάζει πίσω από τις λέξεις, θα κατάλαβε επίσης ότι η συγκεκριμένη αγορά που σήμερα είναι κοντά στα 2 τρις, έχει ορατό και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στόχο ανόδου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 20 τρις (ενσωμάτωση παραοικονομίας + τζίρος στο metaverse).

Το δεύτερο σημαντικό “κλειδί”, είναι να μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί ένα νόμισμα θα έχει μεγαλύτερη αξία από ένα άλλο.

Εδώ απαραίτητα θα ξαναγυρίσουμε στο τι προετοιμάζουν οι “ελιτ” γύρω από αυτό το περιβάλλον.

Αφού και οι ίδιοι κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να σταματήσουν την πορεία “ύπαρξης” των κρυπτονομισμάτων, επιχείρησαν, επιχειρούν και θα επιχειρούν να το χειραγωγήσουν…

Τα proof of stake για παράδειγμα, είναι νομίσματα που σαφώς δεν θα προτιμούνται από όσους θέλουν να διατηρήσουν την “ανωνυμία χρήματος” που διακινούν.
Αντίθετα θα είναι εξαιρετικά δημοφιλή σε συναλλαγές στο web 3.0 και στον κόσμο του metaverse.
Αυτά τα νομίσματα σε μεγάλο μέρος τους, θα ανήκουν στα “παχουλά” πορτοφόλια και αναταράξεις σαν αυτής της περιόδου δεν είναι τίποτα άλλο από “επανατοποθετήσεις” που -πιστέψτε με-  οι άνθρωποι αυτοί έχουν τη δύναμη και ξέρουν να κάνουν καλύτερα από τον καθένα μας…

Η δεύτερη κατηγορία νομισμάτων, είναι εκείνη που θα έχει τα χαρακτηριστικά της “ανωνυμίας”, της ¨ασφάλειας”, της ¨ταχύτητας” και της ¨φήμης”.

Σαφώς και το Bitcoin είναι μια κατηγορία μόνο του σ΄αυτό το επίπεδο.
Μεγάλο του πλεονέκτημα η απίστευτα μεγάλη κοινότητα των miners ανα τον πλανήτη και η άριστη χρήση του blockchain από τον αρχικό του σχεδιασμό.

Ένα πλήρως αποκεντρωμένο νόμισμα, με την εσκεμμένη έλλειψη “ιδιοκτήτη”, που είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να “ταράξει” το σύστημα…

Γι αυτό και είναι ο βασικός αντίπαλος της “ελιτ” που αναφέρω συνέχεια παραπάνω.

(Δεν αγνοώ καθόλου και άλλα τέτοιου τύπου -proof of work- νομίσματα, αλλά δεν είναι της στιγμής)...

Θα διαβάσουμε πολλές ειδήσεις για απαγόρευση του mining (πιθανόν με πρόφαση την σπατάλη ενέργειας).
Ήδη απαγορεύει η Κίνα, μόλις χθές ακούστηκε στα σοβαρά για τη Ρωσία, αλλά και Ευρωπαικές χώρες όπως η Σουηδία συζητάνε την απαγόρευση.

Το δυσάρεστο νέο για τις “ελιτ” είναι ότι δεν μπορούν να το απαγορεύσουν παντού.
Και το ακόμα χειρότερο ότι δεν μπορούν να ρισκάρουν μια αύξηση της “σπανιότητας” του (εξαιτίας αυτής της απαγόρευσης), που μπορεί να οδηγήσει σε εξωπραγματική άνοδο…

Ως επίλογο θα πω ότι είμαστε στα πρώτα βήματα ενός κόσμου που αλλάζει γύρω από μια “νομισματική τιτανομαχία”.
Από τη μια πλευρά οι τιτάνες των “ελιτ”, κάποιοι “θεατές” στη μέση και από την άλλη οι υπόλοιποι…
Το να επιλέξουμε τη σωστή πλευρά, δεν είναι μόνο για να κερδίσουμε στην τσέπη μας.
Είναι και για να κερδίσουμε έναν αγώνα καλύτερης ζωής.
Κάτι σαν έπαθλο φαγητού στο survivor…»

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Giorgos20177 είπε

το bitcoin ειναι καλη επενδυση αλλα πρεπει να εχεις , γνωσεις , μυαλο, και λεφτα για να επενδυσης , αν ειχες αγορασει οταν ηταν 5 10 20 χιλιαρικα και πουλουσες οταν εφτασε 60+  δεν ηταν αυτο καλη επενδηση ας πουμε?  δεν ειναι για μας τους κοινους θνητους ,   αυριο θα βγει θα πει μια μαλακια ο τεσλα  και θα φτασει τα 80 . ολα παιχνιδι χρηματιστηριου με συμφεροντα ειναι 

Αν είχες παίξει οτι η Manchester united θα αποκλείστει απο ομαδα Γ εθνικής, αν είχες παίξει οτι η Ελλάδα θα έπαιρνε το euro, δεν ήταν αυτές καλές "επενδύσεις"? 

Με τα "αν" και εκ των υστέρων δεν βγάζεις συμπεράσματα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xris.nik είπε

Wap, 3g Gprs κλπ αφορά εξέλιξη τεχνολογίας . Έλεος ρε φίλε. Βινύλια, cd τηλεοράσεις που κολλάνε ; Έχεις πιει τπτ;

Γάλα πίνω για πρωινό. Εξέλιξη της τεχνολογίας είναι και η τεχνολογία Blockchain και τα κρύπτο.😆

 

3 λεπτά πριν, xris.nik είπε

ποιος σου είπε να διαβάσεις κώδικα ρε άνθρωπε μου; Θα το διαβάσουν άλλοι και θα ενημερώσουν την κοινότητα. 

Επομένως εγώ ζω στο σκοτάδι και απλώς πιστεύω σε κάποιον φωτισμένο που θα ρίξει λίγο φως. Ο ορισμός της απάτης.

 

Προς όλους.

Οταν επιδιώκεις να μεταπείσεις ένα ιδεοληπτικό άτομο με λογικά επιχειρήματα, εκείνο αναπτύσσει ισχυρότατους μηχανισμούς άμυνας και οι πεποιθήσεις του αντί να κάμπτονται, ισχυροποιούνται, λέει η ψυχολογία.

Και μην πείτε ότι και εγώ είμαι ιδεοληπτικός. Ιδεοληψία είναι απλώς να πιστεύεις σε κάτι και όχι να μην πιστεύεις.

Από εμένα τέλος η συμμετοχή γιατί δεν αλλάζει τίποτα. Ιδεοληψία vs λογικής. Δεν οδηγεί πουθενά, όπως το να προσπαθείς να πείσεις κάποιον για το ότι δεν υπάρχει το τσιπάκι του Μπιλ Γκέιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Giorgos20177 said:

το bitcoin ειναι καλη επενδυση αλλα πρεπει να εχεις , γνωσεις , μυαλο, και λεφτα για να επενδυσης , αν ειχες αγορασει οταν ηταν 5 10 20 χιλιαρικα και πουλουσες οταν εφτασε 60+  δεν ηταν αυτο καλη επενδηση ας πουμε?  δεν ειναι για μας τους κοινους θνητους ,   αυριο θα βγει θα πει μια μαλακια ο τεσλα  και θα φτασει τα 80 . ολα παιχνιδι χρηματιστηριου με συμφεροντα ειναι 

Το έχουμε πει πολλές φορές με το "αν" δεν γίνεται δουλειά. Και εγώ αν ήξερα τους αριθμούς του τζοκερ...

Επίσης στέκεσαι μόνο στην 1 θετική πλευρά 10κ -> 60κ και παραβλέπεις όλες τις αρνητικές 70κ -> 30κ πχ, 60κ -> 40κ, 50κ -> 35κ, 55κ -> 42κ σε 1 βράδυ...

Και στο κάτω κάτω... ε κρατήστε τα μωρε, με την λογική αυτή μια μέρα από 35κ θα πάει 350κ.

12 minutes ago, oldnew said:

Αν είχες παίξει οτι η Manchester united θα αποκλείστει απο ομαδα Γ εθνικής, αν είχες παίξει οτι η Ελλάδα θα έπαιρνε το euro, δεν ήταν αυτές καλές "επενδύσεις"? 

Με τα "αν" και εκ των υστέρων δεν βγάζεις συμπεράσματα. 

Ότι έγραψα. Ποτέ δεν είναι αργά. Μπορούν να κρατήσουν τα coins τώρα και σύμφωνα με την λογική αυτή, το πολύ σε 10 χρόνια θα έχουν τουλάχιστον 10χ. Βέβαια έχει μπει τόσος κόσμος στον χώρο που αν γίνει αυτό θα βλέπεις μόνο lambo έξω. Ναι λογικά θα βγουν όλοι κερδισμένοι-εκατομμυριούχοι... λογικααα

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 γνωμικά που δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν.

DCA in/out.

Limit orders are your friend.

Του σποτ η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

Από εκεί και πέρα, δείτε την μεγάλη εικόνα. Όπου μεγάλη εικόνα και τα σχόλια περί καρτών γραφικών προκαλούν γέλιο. Εσείς με τον καημό για κάρτες, δεν θα σας σώσει η πτώση του bitcoin. Να εύχεστε ο Vitalik να κάνει γρήγορα το merge των chains και να σταματήσει το eth να είναι pow. Μόνο τότε θα βρείτε κάρτες γραφικών. Γνωρίζοντας την αξιοπιστία του ethereum roadmap (τύφλα νά'χει ο Χόσκινσον), τέλη 22 στην καλύτερη το κόβω (αν τα καταφέρουν καν, στην οποία περίπτωση να εύχεστε να τα καταφέρει ο Hoskinson, o Wood ή έστω το centralized solana να γίνουν όντως eth killers).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Γιατί τόσο το bitcoin όσο και τα χρηματιστήρια παρέχουν πολλά στην κοινωνία και στον πλανήτη ολόκληρο... Να πέσουν και να γκρεμοτσακιστούν... Η ζωή θα συνεχιστεί και χωρίς αυτά.

Πέρα από το να καταναλώνουν πόρους (ανθρώπινους, ενέργεια κτλ) δεν παρέχουν τίποτα ουσιαστικό. Το bitcoin είναι σπατάλη hardware και ενέργειας και το χρηματιστήριο τζόγος.

Μεσω των χρηματιστηρίων βρίσκουν οι εταιρείες πόρους/κεφαλαία για να επιβιώνουν/αναπτύσσονται. Το ότι υπάρχουν λαμόγια που βγάζουν λεφτά εις βάρος ανθρώπων που δεν γνωρίζουν, είναι μια στρέβλωση που δυστυχώς την βλέπεις παντού, όχι μόνο στο χρηματιστήριο (π.χ. Γιατροί). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γελάσω αλλά το περίμενα. Παρόλα αυτά αν κάποιος τα αλλάξει ακόμα και τώρα πάλι κερδισμένος θα βγει, δεδομένο ότι είχε αγορασει πριν από το 2018. 

7 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

3 γνωμικά που δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν.

DCA in/out.

Limit orders are your friend.

Του σποτ η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

Από εκεί και πέρα, δείτε την μεγάλη εικόνα. Όπου μεγάλη εικόνα και τα σχόλια περί καρτών γραφικών προκαλούν γέλιο. Εσείς με τον καημό για κάρτες, δεν θα σας σώσει η πτώση του bitcoin. Να εύχεστε ο Vitalik να κάνει γρήγορα το merge των chains και να σταματήσει το eth να είναι pow. Μόνο τότε θα βρείτε κάρτες γραφικών. Γνωρίζοντας την αξιοπιστία του ethereum roadmap (τύφλα νά'χει ο Χόσκινσον), τέλη 22 στην καλύτερη το κόβω (αν τα καταφέρουν καν, στην οποία περίπτωση να εύχεστε να τα καταφέρει ο Hoskinson, o Wood ή έστω το centralized solana να γίνουν όντως eth killers).

Ο καημός δεν είναι οι κάρτες. Ο καημός είναι ο μισθός 550 ευρώ που δεν επιτρέπει να αγοράσεις κάρτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, naoumv είπε

Εχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας "φούσκας" ας   ελπίσουμε να μην σκάσει η να μην σκάσει γρήγορα γιατί θα παρασύρει και άλλα μαζί ....!🏦🏦🏦🏦

αρα οι εταιρειες s&p500 ειναι μια φουσκα για εσενα λογικα γιατι μεσα σε 5 ημερες εχασαν 2 τρις σε αξια μονο.Rip bitcoin Rip amazon,google,apple και ολα τα συναφη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...