Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεν έχουμε έλλειψη "ελευθερίας λόγου", αντιθέτως αυτή περισσεύει. Η σκέψη όμως και η μελέτη πριν τον λόγο - αυτές λείπουν κι εδώ είναι το point μου. 

Η ελευθερία του λόγου προϋποθέτει ελευθερίας σκέψης για να αναπτυχθεί. Όταν δεν υπάρχει ελευθερία σκέψης, ο λόγος δεν έχει νόημα. Το ότι δεν συμφωνείς με κάποιον δεν είναι ευκαιρία να του αφαιρέσεις το λόγο ή τη σκέψη. Μπορείς απλώς να την προσπεράσεις εάν δεν συμφωνείς και δεν έχεις επιχειρήματα.

Στην ουσία όμως τα πάντα στη ζωή έχουν ξεκινήσει από έναν άνθρωπο, ο οποίος είπε κάτι που κανένας άλλος δεν το είχε σκεφτεί μέχρι τότε και τους έδειξε το δρόμο πώς να γίνει. 

Και βέβαια τη σήμερον ημέρα απλώς απαγορεύεται κάθε λόγος ο οποίος βγαίνει έξω από τα καλούπια που έχει βάλει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pavlitakis said:

Η ελευθερία του λόγου προϋποθέτει ελευθερίας σκέψης για να αναπτυχθεί. Όταν δεν υπάρχει ελευθερία σκέψης, ο λόγος δεν έχει νόημα. Το ότι δεν συμφωνείς με κάποιον δεν είναι ευκαιρία να του αφαιρέσεις το λόγο ή τη σκέψη. Μπορείς απλώς να την προσπεράσεις εάν δεν συμφωνείς και δεν έχεις επιχειρήματα.

Στην ουσία όμως τα πάντα στη ζωή έχουν ξεκινήσει από έναν άνθρωπο, ο οποίος είπε κάτι που κανένας άλλος δεν το είχε σκεφτεί μέχρι τότε και τους έδειξε το δρόμο πώς να γίνει. 

Και βέβαια τη σήμερον ημέρα απλώς απαγορεύεται κάθε λόγος ο οποίος βγαίνει έξω από τα καλούπια που έχει βάλει το σύστημα.

Αυτά που λες προφανώς δεν απευθύνονται σε εμένα. Εγώ ψέγω τον (συνεχή κι επίμονο, αν και στείρο) σχολιασμό για ένα θέμα από ανθρώπους που δεν το γνωρίζουν, ούτε ενδιαφέρθηκαν να το μελετήσουν, έστω σε ένα στοιχειώδες επίπεδο. Αυτο είναι πασιφανές από την άγνοια με την οποία διατυπώνουν τα τσιτάτα τους.

Από εκεί και πέρα η ελευθερία να λες ότι θέλεις δεν είναι το παν. Πρέπει ΚΑΙ να σκέφτεσαι. Ελευθερία σκέψης υπάρχει (απόλυτη μάλιστα). Επιθυμία κι ενδιαφέρον για σκέψη - και μελέτη - δεν υφίσταται. Μένουμε σε όσα (νομίζουμε πως) γνωρίζουμε...κι άγιος ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Αυτά που λες προφανώς δεν απευθύνονται σε εμένα. Εγώ ψέγω τον (συνεχή κι επίμονο, αν και στείρο) σχολιασμό για ένα θέμα από ανθρώπους που δεν το γνωρίζουν, ούτε ενδιαφέρθηκαν να το μελετήσουν, έστω σε ένα στοιχειώδες επίπεδο. Αυτο είναι πασιφανές από την άγνοια με την οποία διατυπώνουν τα τσιτάτα τους.

Από εκεί και πέρα η ελευθερία να λες ότι θέλεις δεν είναι το παν. Πρέπει ΚΑΙ να σκέφτεσαι. Ελευθερία σκέψης υπάρχει (απόλυτη μάλιστα). Επιθυμία κι ενδιαφέρον για σκέψη - και μελέτη - δεν υφίσταται. Μένουμε σε όσα (νομίζουμε πως) γνωρίζουμε...κι άγιος ο Θεός.

Μα όλοι οι σχολιασμοί εδώ μέσα στείροι είναι. Δεν παράγουν τίποτα πέρα από την διέξοδο στην ανία μας. Επομένως δεν υπάρχουν όρια στο τι θα σκεφτούμε και τι θα γράψουμε. Υπερβάλλεις νομίζω. Επίσης δεν έχεις μόνο εσύ το μονοπώλιο στο ενδιαφέρον για σκέψη. Όλοι το παλεύουμε όπως μπορούμε. Και όσες φορές ζήτησα δημόσιο διάλογο, ζωντανό, για οποιοδήποτε θέμα κανένας δεν προσφέρθηκε. Επομένως κατά βάθος όλοι σκοτώνουμε την ώρα μας.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, DrFreeman είπε

H δική μου πείρα μου έχει διδάξει να μην ασκώ (ειδικά εκ του ασφαλούς) κριτική στους άλλους για το πως επενδύουν το χρόνο και το χρήμα τους - και να μελετάω πολύ πριν ασχοληθώ με κάτι ή πριν αποφασίσω να κάνω πάσο.

Με ιδιαίτερη λύπη μου βλέπω κάθε φορά - και πολύ έντονα στα θέματα για το Bitcoin και τα cryptos - πως η συντριπτική πλειονότητα δεν αφιερώνει ούτε 1 ώρα σοβαρής μελέτης σε ένα αντικείμενο πριν πάρει αποφάσεις (να εντρυφήσει ή να προχωρήσει). Κι αυτό φαίνεται από την επιχειρηματολογία καφενείου. Και ασφαλώς δεν αφορά μόνο τον χώρο των crypto.

Κοίτα όμως το ποστ του έχει μια οπτική η οποία καλώς η κακώς ισχύει για πολλά και όχι μόνο για το κρύπτο.

Τι εννοώ.

Έχεις 1000 ευρώ φοβάσαι για τον επερχόμενο πληθωρισμό (τωρινό και καυτό) και βάζεις και τα χίλια σε κρύπτο καθαρά για store of value. Δεν μιλάμε για τζόγο, κέρδος ή ζημιά, καθώς το ποσό έκανε την δουλειά του αν η αγοραστική δύναμη παραμένει προϊόντος του χρόνου. Ακόμα και αν δεν λειτουργήσει 100% δηλαδή δεν καταφέρεις να κρατήσεις όλη την αγοραστική δύναμη του ποσού.

Αλλά... Γιατί κάποιος να κάνει μια τέτοια κίνηση όταν αρνούμαστε να επενδύσουμε σε κάτι που θα μπορούσε να είναι οφέλιμο και για τους άλλους όσο και για εμάς; Μια εταιρεία τεχνολογίας, κατανάλωση προϊόντων όπως όργανα που δεν χάνουν την αξία τους(αυξάνονται η τιμή τους χρόνο με τον χρόνο και μετά από χρόνια δίνοντας το πρακτικά και πάλι τα λεφτά σου πίσω παίρνεις).

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός και δεν ξέρω αν ακριβώς αυτό εννοούσε ο φίλος. Δεν νομίζω ότι μπορούμε μία μέρα να παρκάρουμε όλοι μας τα λεφτά σε κρύπτο για να μην χάσουμε την αγοραστική μας αξία. Εκτός αν συζητάμε για τεράστια ποσά εκεί πραγματικά δεν ξέρω εγώ τι θα έκανα αλλά θεωρώ ότι οι οικονομίες των πληβείων είναι πολύ μικρές για να παρκάροντσι.

 

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

@vs_skg @insomniac01 @Narayan @great @elmajiko @Bspus
Μαλλον θα επρεπε να ξεκλειδωσει αυτο το ποστ δεν συμφωνειτε; Που ειχα ακουσει τα σχολιανα μου τοτε..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο ποστ:

Αναφορά σε κείμενο

Στο μεταξυ βυθιζονται τα παντα (ολα τα χρηματηστηρια, μετοχες τεχνολογικων κολοσσων κλπ), αλλα οχι, εδω θα πουμε μονο για την πτωση του btc 😂

Υποτίθεται ότι το Bitcoin είναι ψηφιακός χρυσός. Δηλαδή, ένα αντικυκλικό περιουσιακό στοιχείο που η τιμή του ανεβαίνει όσο η οικονομία βρίσκεται σε ύφεση. Ένα λιμάνι νηνεμίας σε καιρό αβεβαιότητας.

Συγκριση αληθινού χρυσού με τα ponzi schemes:

https://www.bullionvault.com/gold-price-chart.do

image.png.8c693202f2d3fa4ccee7ed26f8eeb386.png

1) Διαβάστε κανα βιβλίο οικονομικής επιστήμης. Δεν είναι κακό.

2) Το ότι βγαλατε κέρδος ακόμα και μετά από επανειλημμένες συναλλαγές δεν αποκλείει τον παράγοντα τύχη. Μια γεννήτρια τυχαίων αποδόσεων μπορεί στατιστικά να δημιουργήσει διαγράμματα με μακροχρόνιες τάσεις πτώσης ή ανόδου που φαινομενικά δείχνουν ότι κάτι καλό ή κακό συμβαίνει.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vste είπε

@vs_skg @insomniac01 @Narayan @great @elmajiko @Bspus
Μαλλον θα επρεπε να ξεκλειδωσει αυτο το ποστ δεν συμφωνειτε; Που ειχα ακουσει τα σχολιανα μου τοτε..

 

Προφήτης. Πιστευες οτι θα ξαναεχουμε bear run στο btc όπως εχει ξαναγινει αλλες 1700 φορές? Τι λες ρε, εντυπωσιαστηκα. Τι αλλες προβλεψεις εχεις κανει? Απο που θα βγει ο ήλιος? Αύριο τι μερα θα ειναι? 

Αν δεν θες να εισαι ο τρελος του χωριου αλλα να βγαλεις κανα φραγκο, περιμενε να πεσει άρα 15k και ξεκινα να αγοραζεις διχως αύριο.. Γιατι σε αντίθεση με τις δικες σου "προβλέψεις", θα ξανασπασει ρεκορ ath

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφήτης. Πιστευες οτι θα ξαναεχουμε bear run στο btc όπως εχει ξαναγινει αλλες 1700 φορές? Τι λες ρε, εντυπωσιαστηκα. Τι αλλες προβλεψεις εχεις κανει? Απο που θα βγει ο ήλιος? Αύριο τι μερα θα ειναι? 

Αν δεν θες να εισαι ο τρελος του χωριου αλλα να βγαλεις κανα φραγκο, περιμενε να πεσει άρα 15k και ξεκινα να αγοραζεις διχως αύριο.. Γιατι σε αντίθεση με τις δικες σου "προβλέψεις", θα ξανασπασει ρεκορ ath

Σταθερή αξία ο "έχω βρει τρόπο να κάθομαι και να τα κονομαω και όλοι οι υπόλοιποι που δουλεύουν είναι κορόιδα".

Η ιστορία σε λούπα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σκέφτομαι να ζητήσω πίσω την προκαταβολή απο τον Πανόπουλο για να κάνω buy the dip αλλά δεν θελω να ρισκάρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vste είπε

Σταθερή αξία ο "έχω βρει τρόπο να κάθομαι και να τα κονομαω και όλοι οι υπόλοιποι που δουλεύουν είναι κορόιδα".

Η ιστορία σε λούπα..

E άρα αυτά που έγραφες είναι μπανανόφλουδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 23/1/2022 στις 10:13 ΠΜ, pavlitakis είπε

Επομένως εγώ ζω στο σκοτάδι και απλώς πιστεύω σε κάποιον φωτισμένο που θα ρίξει λίγο φως. Ο ορισμός της απάτης.

Να χρησιμοποιησω windows στο pc μου η πρέπει να διαβασω τον κωδικα μηπως κρυβει καμια απατη και βρεθω εκτεθειμενος? Δεν θελω να ζω στο σκοταδι και στην ιδεοληψια. Τι να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xris.nik είπε

Να χρησιμοποιησω windows στο pc μου η πρέπει να διαβασω τον κωδικα μηπως κρυβει καμια απατη και βρεθω εκτεθειμενος? Δεν θελω να ζω στο σκοταδι και στην ιδεοληψια. Τι να κανω??

Να ανοίξεις τον επεξεργαστή να δεις τα τρανζίστορ μήπως εκεί υπάρχει κάτι κρυμμένο. Έτσι θα ανάψεις το φως. Για για να διαβάσεις τον κώδικα των γουίντοους, πρέπει να είσαι μάντης γιατί δεν κυκλοφόρησε δημόσια.

Αντίθετα ο επεξεργαστής κυκλοφορεί ελεύθερα. Ρίξε μια ματιά εκεί. Μπορεί να δεις και τις εντολές που κυκλοφορούν εκεί γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...