Προς το περιεχόμενο

Ένας νέος driver της Nvidia «ξεκλειδώνει» πρόσθετη απόδοση μέσω του GPU System Processor


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, Runner25 είπε

μια και αναφερθηκε το nvdia control panel, σημερα ενεργοποιησα το 10 bit color στην οθονη που το υποστηριζει αλλα δεν ειδα καμια διαφορα και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι κανει, εχει κανεις ιδεα αν υπαρχει κερδος και διαφορα αναμεσα σε 8 και 10 bit color display??

μόνο αν έχεις κάνει calibrate την οθόνη (θέλει ειδικό εργαλείο και γνώση χειρισμού, εγώ φέρνω εξειδικευμένο άτομο να μου το κάνει αυτό στο εργαστήριό μου), και εφόσον η εφαρμογή σου υποστηρίζει 10bit θα δεις αποτέλεσμα. Αν αναφερόμαστε σε βίντεο, πρέπει και το αρχείο να έχει "γραφτεί" με 10Bit per pixel.

11 λεπτά πριν, TheLordOne είπε

Ελπίζω να καταφέρει να κλειδώσει όμως την άνοδο των τιμών! 

για τους miners ναι, για τους υπόλοιπους τους είναι αδιάφορο. Όσο το χρήμα τρέχει δεν τους νοιάζει, έχουν 2πλασιάσει με 5πλασιάσει τα κέρδη σε βάθος 2ετίας+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι home users θα δούμε κάποιο κέρδος στα απλά καθημερινά πράγματα που κάνουμε με το gsp; 

Που βα μας βοηθήσει αυτό; 

Στα παιχνίδια, επεξεργασία βίντεο, σερφαρισμα; που!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John-lamia είπε

Εμείς οι home users θα δούμε κάποιο κέρδος στα απλά καθημερινά πράγματα που κάνουμε με το gsp; 

Που βα μας βοηθήσει αυτό; 

Στα παιχνίδια, επεξεργασία βίντεο, σερφαρισμα; που!;

Στην μετάβαση, απο gaming σε mining...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Runner25 είπε

μια και αναφερθηκε το nvdia control panel, σημερα ενεργοποιησα το 10 bit color στην οθονη που το υποστηριζει αλλα δεν ειδα καμια διαφορα και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι κανει, εχει κανεις ιδεα αν υπαρχει κερδος και διαφορα αναμεσα σε 8 και 10 bit color display??

Στην ουσία ενεργοποίησες το hdr. Αν το δούμε τελείως χοντρικά. 

Μόνο αν έχεις 10bit monitor και το περιεχόμενο (ταινία η παιχνίδι ) υποστηρίζει hdr θα δεις κάποια διαφορά. 
Αν και στα windows ποτέ το συγκεκριμένο setting δεν δούλευε σωστά. Δεν δοκίμασα ακόμα με τα 11αρια βέβαια. 

 

ps: εξαίρεση σε επαγγελματικές εφαρμογές φωτογραφίας , editing κτλ, όπου το 10bit color μπορει να απεικονίσει μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων. Θα χρειαστείς βέβαια και πάλι 10bit monitor και πολύ καλό calibration. 

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John-lamia είπε

Εμείς οι home users θα δούμε κάποιο κέρδος στα απλά καθημερινά πράγματα που κάνουμε με το gsp; 

Που βα μας βοηθήσει αυτό; 

Στα παιχνίδια, επεξεργασία βίντεο, σερφαρισμα; που!;

Σε οτιδήποτε χρησιμοποιεί μπόλικη CPU φορτώνοντας βάρος στην GPU. Στα CPU-bound games σίγουρα δηλαδή(Π.χ. BF 2042 με 128 players).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 3:39 ΜΜ, polemikos είπε

Όπως έγινε πρόσφατα γνωστό μέσω ενός εγγράφου της Nvidia για το Linux

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Runner25 είπε

μια και αναφερθηκε το nvdia control panel, σημερα ενεργοποιησα το 10 bit color στην οθονη που το υποστηριζει αλλα δεν ειδα καμια διαφορα και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι κανει, εχει κανεις ιδεα αν υπαρχει κερδος και διαφορα αναμεσα σε 8 και 10 bit color display??

Αν βλέπεις σε monitor μέσω HDMI, έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις το range σε full; Αλλιώς όχι HDR αλλά ούτε SDR θα δεις σωστά (το default για τη σύνδεση HDMI είναι το limited, αλλά πολλά PC monitor θέλουν full και δεν προσαρμόζονται στο limited και αν τους ταΐσεις limited δείχνουν "ξεπλυμένο" μαύρο και αδύναμο άσπρο):

Nvidia-dynamic-range-option.png.dff84ea5c8682031cfc8832a4ac9cca8.png

Αφότου κανείς την αλλαγή στο full μετά πας εδώ να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις κλιπαρισμα:

http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

(Just in case. Αν έχεις κλιπαρισμα, δηλαδή μερικά από τα κουτάκια φαίνονται στο limited αλλά όχι στο full, τότε το βάζεις πίσω στο limited)

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kurkosdr said:

Αν βλέπεις σε monitor μέσω HDMI, έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις το range σε full; Αλλιώς όχι HDR αλλά ούτε SDR θα δεις σωστά (το default για τη σύνδεση HDMI είναι το limited, αλλά πολλά PC monitor θέλουν full και δεν προσαρμόζονται στο limited και άρα αν τους ταΐσεις limited δείχνουν "ξεπλυμένο" μαύρο και αδύναμο άσπρο):

Nvidia-dynamic-range-option.png.dff84ea5c8682031cfc8832a4ac9cca8.png

Αφότου κανείς την αλλαγή στο full μετά πας εδώ να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις κλιπαρισμα:

http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

(Just in case. Αν έχεις κλιπαρισμα, δηλαδή μερικά από τα κουτάκια φαίνονται στο limited αλλά όχι στο full, τότε το βάζεις πίσω στο limited)

Ευχαριστώ πολύ έβγαλα κάπως μια άκρη , το μόνιτορ μου το έχω συνδεδεμένο με display port που νομίζω είναι καλύτερο αν δεν κάνω λαθος ,θα προσπαθήσω με αυτό να καλιμπραρω και τον προτζέκτορα που έχω 

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Α ναι τι ωραία θα είναι να το αλλάξει, να ψαχνόμαστε καμιά 3ετία που βρίσκεται το κάθε τι και να έχει αφαιρέσει και τις μισές λειτουργίες, είδαμε και το Geforce Experience τι γαμάτο που είναι

σε πρωτη φάση θα φτιαξει ενα νεο στυλ ,αλλα θα κρατήσει και το παλιό.

Τα δυο control πανελ θα κανουν διαφορετικά πράγματα, ετσι για μα τα χρειαζόμαστε και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω βγάζει προβλήματα με την μνήμη ο νέος Driver, εχω διάφορα glitch (περίεργα τετράγωνα) στο desktop, browser κτλ.
Roll back στον προηγούμενο driver, και όλα έφτιαξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Thresh είπε

Το login του με σκοτώνει. :(

Γιατί που είναι το πρόβλημα? Μια φορά φτιάχνεις ένα λογαριασμό και έκτοτε βάζεις απλά τα στοιχεία σου. Αν εννοείς τα παζλ που σε βάζει να λύσεις οκ και εγώ το θεωρώ λίγο τραβηγμένο. Αλλά το registration γίνεται πολύ απλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thresh είπε

Ελπίζω μέχρι το 2030 να έχει αλλάξει το control panel των drivers που είναι από τα WinXP...

γιατί ρε ψηλέ αφού κάνει τη δουλειά του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...