Προς το περιεχόμενο

φακό ζοομ ή 2ο σωμα...;


bc00l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

Εχω ενα δίλημμα. Θα ηθελα να μου πείτε κατα ποσο στέκει, αν αξιζει, την αποψη σας και συμβουλή γενικά.

Αυτή την στιγμή εχω μια dslr, canon 6d με 2 φακους. Έναν Tamron 28-75mm 2.8 και εναν canon 50mm 1.8

Κοιταγα για αγορα ζοομ φακου, ενός 70-300mm. Πχ εναν Tamron η Canon με σταθεροποίηση. Οι τιμες ειναι γυρω στα 200ευρω μεταχειρισμένα.

Ένα μεγαλο πρόβλημα λοιπόν, μου φαίνεται ο ογκος/μεγεθος του φακου, σε συνδιασμό με την ηδη ογκώδη καμερα. Θα καταλήξει στο να μενει σπίτι μαλλον, απο το να κυκλοφορώ με την οικογένειά και τον μεγαλο Ζοομ φακο στον ώμο η στην τσάντα. 

Με τα ιδια χρήματα έχει σωματα micro4/3 και φακο 40-150mm (80-300mm δλδ) τα οποία σε συνολικο ογκο ειναι φυσικά μερα με την νυχτα. Συν οτι ο συγκεκριμένος φακος της Olympus, φαίνεται να είναι πολυ καλος για τα χρήματα του. Ίσως και καλύτερος από τους 2 ζοομ για fullframe που κοιταω;

 

Εσεις τι λετε; Θα αξιζε μια τετοια κίνηση για 2 σύστηματα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πω τη δική μου ιστορία. Ίσως βοηθηθείς, ίσως όχι. Έχω μια Canon M50. Στις διακοπές μου έχω απαραιτήτως μαζί μου τον EF-M 55–200 (= 88–300 equiv.). Δεν θα μπορούσα χωρίς αυτόν. Δεν είναι ο καλύτερος φακός του κόσμου, αλλά γράφει ωραία και κυρίως είναι μικρός. Τόσο μικρός, ώστε να μπορώ απρόσκοπτα να τον κουβαλάω σε μια τσάντα μαζί με το σώμα και άλλους 3 φακούς.

Κι εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να έχω ένα m4/3 σώμα, αλλά φοβάμαι ένα νέο learning curve. Προς το παρόν, λοιπόν, αυτό που θα σου έγραφα, είναι να βάλεις στη συζήτηση μια 3η επιλογή: ένα φθηνό Canon mirrorless σώμα, το οποίο με κατάλληλο αντάπτορα (30-100 ευρώ) να μπορεί να υποδεχθεί τους 2 φακούς που έχεις και ταυτόχρονα να αγοράσεις τον 55-200.

Δες και τον παρακάτω σύνδεσμο.

https://bit.ly/3ATudbj

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομοίως έχω Μ50 και προτείνω να πας σε mirrorless της canon.

Ετσι με έναν αντάπτορα θα μπορείς να χρησιμοποιείς τους φακούς σου και στα δύο συστήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις.

Για canon mirrorless ef-m σαν 2ο σωμα το σκέφτηκα για λιγο, αλλα απορρίφτηκε για διάφορους λογους: 

-Κόστος μεγαλύτερο απο περίπου 200ευρω, για σωμα και φακο. Ίσως οριακά βρεθεί βεβαια σε αυτο το budget.

-Το οτι τα φθηνότερα μοντελα, οι πρωτες mirrrorless της canon,  ειναι αρκετα πισω (μαλλον) σε ταχύτητα autofocus.

- Την χρηση ανταπτορα που θα είχε σαν συνέπεια την αυξηση του ογκου, αλλα και την χειρότερη ισως αποκριση μεταξύ σωμα-φακου. 

 

Την 6d δεν σκοπεύω να την αφήνω σπιτι. Δηλαδή για εστιακά μηκη μεχρι 75mm θελω να την δουλεύω. Εκτός πια, αν εκπλήξει με την απόδοση της κάποια φθηνή m4/3

Επεξ/σία από bc00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bc00l είπε

-Κόστος μεγαλύτερο απο περίπου 200ευρω, για σωμα και φακο. Ίσως οριακά βρεθεί βεβαια σε αυτο το budget.

Ισχύει. Παίζεις >250 ευρώ.

1 λεπτό πριν, bc00l είπε

-Το οτι τα φθηνότερα μοντελα, οι πρωτες mirrrorless της canon,  ειναι αρκετα πισω (μαλλον) σε ταχύτητα autofocus.

Από Μ100 και μετά είναι καλά. Για παλαιότερα μοντέλα έχεις δίκιο.

 

4 λεπτά πριν, bc00l είπε

Την χρηση ανταπτορα που θα είχε σαν συνέπεια την αυξηση του ογκου, αλλα και την χειρότερη ισως αποκριση μεταξύ σωμα-φακου.

Αύξηση ναι, αλλά συνυπολόγισε το πολύ μικρότερο σώμα. Χειρότερη απόκριση όχι —μάλλον το αντίθετο (καλύτερη εστίαση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TouPia είπε

 

 

Αύξηση ναι, αλλά συνυπολόγισε το πολύ μικρότερο σώμα. Χειρότερη απόκριση όχι —μάλλον το αντίθετο (καλύτερη εστίαση).

πάνω σε αυτό έχω κι εγώ μια απορία, επειδή στην m50 μου έχω ή τον κιτ φακό ή κάποιους vintage manual.

Τι παίζει με autofocus αν βάλω πάνω EF με αντάπτορα; Αποκρίνεται καλά το autofocus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τι παίζει με autofocus αν βάλω πάνω EF με αντάπτορα; Αποκρίνεται καλά το autofocus

Με Canon EF ή EF-S φακούς που έχουν ούτως ή άλλως native autofocus, είναι τέλειο.  Με άλλους φακούς, δηλαδή μη Canon με EF μοντούρα, αναλόγως (πάντα αναζητώ σχόλια στο dpreview).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bc00l είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Εχω ενα δίλημμα. Θα ηθελα να μου πείτε κατα ποσο στέκει, αν αξιζει, την αποψη σας και συμβουλή γενικά.

Αυτή την στιγμή εχω μια dslr, canon 6d με 2 φακους. Έναν Tamron 28-75mm 2.8 και εναν canon 50mm 1.8

Κοιταγα για αγορα ζοομ φακου, ενός 70-300mm. Πχ εναν Tamron η Canon με σταθεροποίηση. Οι τιμες ειναι γυρω στα 200ευρω μεταχειρισμένα.

Ένα μεγαλο πρόβλημα λοιπόν, μου φαίνεται ο ογκος/μεγεθος του φακου, σε συνδιασμό με την ηδη ογκώδη καμερα. Θα καταλήξει στο να μενει σπίτι μαλλον, απο το να κυκλοφορώ με την οικογένειά και τον μεγαλο Ζοομ φακο στον ώμο η στην τσάντα. 

Με τα ιδια χρήματα έχει σωματα micro4/3 και φακο 40-150mm (80-300mm δλδ) τα οποία σε συνολικο ογκο ειναι φυσικά μερα με την νυχτα. Συν οτι ο συγκεκριμένος φακος της Olympus, φαίνεται να είναι πολυ καλος για τα χρήματα του. Ίσως και καλύτερος από τους 2 ζοομ για fullframe που κοιταω;

 

Εσεις τι λετε; Θα αξιζε μια τετοια κίνηση για 2 σύστηματα;

 

     Επειδή τα κάνω κάτι τέτοια ακόμη , να ρωτήσω όχι πόσους φακούς έχετε η πόσους χρησιμοποιείτε , αλλά όταν φωτογραφίζετε ποιά είναι η συνηθισμένη για σας εστιακή απόσταση , τα 50mm , τα 300 η τέλος πάντων δώστε εσείς το στίγμα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TouPia @highpriest ευχαριστώ και παλι για τις συμβουλές,

oποτε σας φαίνεται "καλη" σαν σκεψη η ιδεα 2ου σωματος με "συγκεκριμένο" φακο, ωστε να καλυφθεί ενα εστιακο μηκος 70-300mm; 

 

@babisskg Δεν εχω φωτογραφήσει σε πολλα εστιακά μήκη. Συνήθως ειχα από 28mm μεχρι αντε 90mm φακους. Ίσως και λιγο παραπάνω από καμιά παλιά compact zoom camera.

Σε γενικές γραμμές βολευομαι με εναν στάνταρ πχ 28-70mm, που εχω ηδη.

Παρόλα αυτα σιγουρα θα ήθελα να δοκιμασω εστω, ποιο wide αλλα και ποιο telephoto φακούς. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bc00l είπε

@TouPia @highpriest ευχαριστώ και παλι για τις συμβουλές,

oποτε σας φαίνεται "καλη" σαν σκεψη η ιδεα 2ου σωματος με "συγκεκριμένο" φακο, ωστε να καλυφθεί ενα εστιακο μηκος 70-300mm; 

 

@babisskg Δεν εχω φωτογραφήσει σε πολλα εστιακά μήκη. Συνήθως ειχα από 28mm μεχρι αντε 90mm φακους. Ίσως και λιγο παραπάνω από καμιά παλιά compact zoom camera.

Σε γενικές γραμμές βολευομαι με εναν στάνταρ πχ 28-70mm, που εχω ηδη.

Παρόλα αυτα σιγουρα θα ήθελα να δοκιμασω εστω, ποιο wide αλλα και ποιο telephoto φακούς. 

 

 

     Χρησιμοποιώ ζουμ φακούς , αν και δεν τους συμπαθώ ιδιαίτερα , ειδικά τους midrange χωρίς να θέλω να θίξω τίποτε .

   Κατέληξα στο ότι μου πάνε τα εστιακά μήκη από 200mm και άνω , ενώ δεν βρίσκω ενδιαφέρον στα 28 , 35 , 70 κλπ και φυσικά αυτό ισχύει για μένα με την λογική πως κάτι παραπλήσιο θα ισχύει / ισχύσει και για σας . Βλέπετε πιάνω τους χρόνους από έως . 

   Αν λοιπόν δουλεύω εκείνη την ώρα με έναν 70 - 210 δύσκολα πάω στα 70 , ενώ πολύ περισσότερο στα 210 . Μοιάζουν ελκυστικοί οι ζουμ , αλλά δεν είναι .

  Ένας prime 400αρης σε ef / ef - s mount θα σας ευκολύνει πολύ περισσότερο , αφού σας δεσμεύει να δουλεύετε με αυτόν και μόνο στα 400χιλ , αντί να αποσπατε την προσοχή σας μεταξύ των 70 έως 300χιλ που προσφέρει ένας τέτοιος ζουμ . Σας εμποδίζει να χαζεύετε αν προτιμάτε , αντί να φωτογραφίζετε . 

   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, babisskg είπε

oποτε σας φαίνεται "καλη" σαν σκεψη η ιδεα 2ου σωματος με "συγκεκριμένο" φακο, ωστε να καλυφθεί ενα εστιακο μηκος 70-300mm; 

Από την αρχή εστίασα στο θέμα του όγκου/βάρους. Γι' αυτό και αποκλείω λύσεις ακόμα και τύπου EF 55-250mm.

Από το να έχεις 2 συστήματα χωρίς συμβατότητα, καλύτερα όπως σου λέμε. Εκτός και εάν θέλεις να φύγεις από Canon και θέλεις σιγά-σιγά να χτίσεις ένα νέο σύστημα. Τότε, ναι, το m4/3 είναι και αυτό small, light & affordable.

Πάντως, πιστεύω πως με την αγορά μιας mirrorless, θα καταλήξεις να χρησιμοποιείς μόνο αυτήν. 

Επεξ/σία από TouPia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bc00l είπε

@TouPia @highpriest ευχαριστώ και παλι για τις συμβουλές,

oποτε σας φαίνεται "καλη" σαν σκεψη η ιδεα 2ου σωματος με "συγκεκριμένο" φακο, ωστε να καλυφθεί ενα εστιακο μηκος 70-300mm; 

16 λεπτά πριν, TouPia είπε

Από την αρχή εστίασα στο θέμα του όγκου/βάρους. Γι' αυτό και αποκλείω λύσεις ακόμα και τύπου EF 55-250mm.

Από το να έχεις 2 συστήματα χωρίς συμβατότητα, καλύτερα όπως σου λέμε. Εκτός και εάν θέλεις να φύγεις από Canon και θέλεις σιγά-σιγά να χτίσεις ένα νέο σύστημα. Τότε, ναι, το m4/3 είναι και αυτό small, light & affordable.

Πάντως, πιστεύω πως με την αγορά μιας mirrorless, θα καταλήξεις να χρησιμοποιείς μόνο αυτήν. 

 

 

Συμφωνώ με TouPia.

Mε 4/3 οκ θα έχεις ελαφρύ συνολο, αλλά θα πρέπει να στήσεις ένα ξεχωριστο οικοσύστημα απο την αρχή και χωρίς λόγο (κατα την άποψη μου). Νομίζω αν πάρεις mirrorless θα σου μονοπωλήσει τον φωτογραφικό χρόνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Μαλλον θα κοιταξω και αλλες επιλογές σε φακούς για την Canon 

Ίσως κάποιους prime που ειπε ο κύριος babisskg , ισως κανεναν φθηνο μικρό σε μέγεθος zoom, πχ EF 80-200mm usm, μίας και που δεν εχω προς το παρον μεγάλες απαιτήσεις για αυτα τα εστιακά μηκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχεις δει τον Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM ; Βέβαια κάνει συνήθως πάνω από 200€ μεταχειρισμένος. 

Καλησπέρα, τον εχω δει. Φαίνεται στα ιδια πάνω κατω σε μέγεθος με τον Tamron 70-300mm VC. Αν θυμάμαι καλα 2 εκατοστά πιο κοντος απο τον tamron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...