Προς το περιεχόμενο

φακό ζοομ ή 2ο σωμα...;


bc00l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, highpriest είπε

Καλημέρα Μπάμπη. Τα γύρισα απο δώ, τα γύρισα απο κει,  κατέληξα κάπου. Ως πιο "λογική" λύση βλέπω τελικά την αγορά αντάπτορα EF που θα μου δώσει μια ευελιξία αλλά κυρίως ποικιλία στην χρήση και άλλων φακών. Σήμερα κιόλας θα βάλω την παραγγελία για τον αντάπτορα. Έπαιξε ρόλο στην επιλογή μου και η τεράστια αγορά μεταχειρισμένων σε EF. Πιστεύω πως και σίγουρα θα βρω κάτι να μου κάνει, αλλά και αν δεν μου κάνει θα πουληθεί σύντομα μιας και υπάρχει πολύς κόσμος σε αυτό το σύστημα.

Οι prime σίγουρα θα είναι καλύτεροι σε αυτά τα mm, αλλά θέλω κάτι που θα μου δίνει περισσότερες επιλογές κάδρου και δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί (ακόμα) πολλούς φακούς. Προσανατολίζομαι αρχικά για κάποιον 55-250 ή 75-300 ή 100-300 που είναι σε σχετικά ανθρώπινες τιμές, αλλά και μεγέθη. Από εκεί και μετά θα δω για πιο μεγάλο. 

Επίσης, σχετικά με τον αντάπτορα., βλέπω τρελές διαφορές στην τιμή. Αν εξαιρέσω κάτι πολύ φτηνούς βλέπω πως σε viltrox κανονικό ή και speed booster η διαφορά με τον αυθεντικό της Canon είναι 3 φορές μικρότερη τιμή. Αξίζει τόσο πολύ ο αυθεντικός αντάπτορας σε σχέση με τους aftermarket; Δεδομένου πως πρόκειται απλά για ένα τρύπιο πλαστικό.

 

6 ώρες πριν, bc00l είπε

Καλύτερα μην πας σε 3rd party adapter , ειδικα οταν υπάρχουν τόσο φθηνοί original αντάπτορες σε ebay, ινσομνια κτλ.

Δεν ειναι μόνο το πλαστικό οπως παλια. Πλέον έχουν και τα ηλεκτρονικά τους μέσα.
Short story:
Κοιταγα να παρω macro extension tubes με autofocus προσφατα, ειδα κάποια για canon EF ~40ευρω.
Λεω ας κανω ενα google search για reviews πρωτα ... παλι καλα το σκέφτηκα....
Βρισκω 2-3 threads στο dpreview, με χαλασμένες dslr λόγο κακων επαφων αυτών των κινέζικων extension tubes.
Ενα παράδειγμα, ειχα βρει και άλλα threads... 
https://www.dpreview.com/forums/thread/3100510
Ενας μάλιστα χαλασε 2 μηχανές με τον ιδιο extension tube γιατι νόμιζε εφταιγε ο φακός....)

 


 

https://www.ebay.co.uk/itm/144387664491?hash=item219e2cea6b:g:MnsAAOSwPP1h8ooj

o 2ος λιγο ποιο ακριβος, εχει και το tripod mount
https://www.ebay.co.uk/itm/313655722216?hash=item49075680e8:g:LE8AAOSwjmJhLHUO

     Ο γνήσιος αντάπτορας είναι πάντα προτιμότερος , της Canon δε είναι αρκουντως πιο οικονομικός , όσο για το ψάξιμο επιβάλλεται πάντα ώστε να γίνει μία πιο καλή εκτίμηση , μέσα από την εμπειρία που έχουν καταθέσει οι χρήστες . Εδώ πρέπει να ευλογησουμε το δίκτυο για την πληροφορία που μπορεί να βρούμε . 

  Ο after market που είχα αγοράσει για την Olympus από 4/3 σε mft παρουσίασε αυτό το θέμα με την διακοπή στην επικοινωνία , κάτι που με έκανε να σκέφτομαι πως έφταιγε ο φακός . Τότε όμως , ίσως και σήμερα , δεν είχε βγεί επίσημος , οπότε ήταν μοναδική λύση για μένα . 

  Αυτό που πρέπει να αναζητηθεί για τον επίσημο της Canon , αλλά και κάποιους επώνυμους όπως Viltrox , είναι αν έχει επιπτώσεις στο autofocus .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω κριτικές τόσο για τον γνήσιο αντάπτορα, όσο και για τους aftermarket.

Ίδια προβλήματα παρουσιάζει και ο γνήσιος.

Περίμενα στις κριτικές στο amazon ο γνήσιος να είναι πεντάστερος χωρίς προβλήματα, αλλά έχει πολλά μονά αστέρια που μιλάνε για το ίδιο πρόβλημα. Ότι βγάζει error 1 (κακή επικοινωνία του φακού με το σώμα) και ότι σε αρκετούς φακούς δεν λειτουργεί το autofocus

Απο την άλλη τόσο τα extension tubes για μάκρο που πήρα όσο και ο αντάπτορας για Μ42 είναι αφτερμάρκετ και δουλεύουν σωστά.

Αρχίζω να θεωρώ πως και η canon φτιάχνει τον αντάπτορα της σε κάποιο φασονατζίδικο εργοστάσιο τρίτου κατασκευαστή και πατάει πάνω την φίρμα της. Και πως είναι τελικά λαχείο τι copy θα σου κάτσει.

Επίσης διαβάζοντας και βλέποντας αρκετά βίντεο, μου γίνεται σαφές πως είναι λάθος να προσπαθήσω να κάνω την Μ50 κάτι που δεν είναι. Δεν θα μπορέσω να πάρω αυτό που θέλω απο αυτή την μηχανή προσαρμόζοντας αντάπτορες. Ίσως πιο σωστό είναι να την φέρω στα όρια της με native φακούς και απο εκει και πέρα αν χρειαστώ το παραπάνω, να κοιτάξω σε άλλο σύστημα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Διαβάζω κριτικές τόσο για τον γνήσιο αντάπτορα, όσο και για τους aftermarket.

Ίδια προβλήματα παρουσιάζει και ο γνήσιος.

Περίμενα στις κριτικές στο amazon ο γνήσιος να είναι πεντάστερος χωρίς προβλήματα, αλλά έχει πολλά μονά αστέρια που μιλάνε για το ίδιο πρόβλημα. Ότι βγάζει error 1 (κακή επικοινωνία του φακού με το σώμα) και ότι σε αρκετούς φακούς δεν λειτουργεί το autofocus

Απο την άλλη τόσο τα extension tubes για μάκρο που πήρα όσο και ο αντάπτορας για Μ42 είναι αφτερμάρκετ και δουλεύουν σωστά.

Αρχίζω να θεωρώ πως και η canon φτιάχνει τον αντάπτορα της σε κάποιο φασονατζίδικο εργοστάσιο τρίτου κατασκευαστή και πατάει πάνω την φίρμα της. Και πως είναι τελικά λαχείο τι copy θα σου κάτσει.

Επίσης διαβάζοντας και βλέποντας αρκετά βίντεο, μου γίνεται σαφές πως είναι λάθος να προσπαθήσω να κάνω την Μ50 κάτι που δεν είναι. Δεν θα μπορέσω να πάρω αυτό που θέλω απο αυτή την μηχανή προσαρμόζοντας αντάπτορας. Ίσως πιο σωστό είναι να την φέρω στα όρια της με native φακούς και απο εκει και πέρα αν χρειαστώ το παραπάνω, να κοιτάξω σε άλλο σύστημα.

    Σύντομα θα έχω νεότερα , αφού περιμένω και πάλι έναν αντάπτορα after market με ηλεκτρονική επικοινωνία από 4/3 σε mft . Πάντως είχα συναντήσει μηδενικά ζητήματα , όταν δούλευα την eos m10 με απλούς αντάπτορες και manual φακούς φυσικά . Πληθώρα λύσεων σε απλούς αντάπτορες για το m mount , πολύ ωραία αποτελέσματα , αρκεί να μην διστάζει κανείς να κάνει χειροκίνητα κάποιες ρυθμίσεις , όχι και τόσο πολλές .

  Άλλωστε δεν βλέπω τι περισσότερο θα χρειαζόταν από έναν άντε δύο φακούς και τα υπόλοιπα με φακούς για το σύστημα . 

  Ένας 400αρης manual , άντε κι' ένας 135αρης . Μην ξεχνάμε και τους πολύ προσιτούς C mount με αντάπτορα , όπου προτιμώ τον 50αρη .

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σύντομα θα έχω νεότερα , αφού περιμένω και πάλι έναν αντάπτορα after market με ηλεκτρονική επικοινωνία από 4/3 σε mft . Πάντως είχα συναντήσει μηδενικά ζητήματα , όταν δούλευα την eos m10 με απλούς αντάπτορες και manual φακούς φυσικά . Πληθώρα λύσεων σε απλούς αντάπτορες για το m mount , πολύ ωραία αποτελέσματα , αρκεί να μην διστάζει κανείς να κάνει χειροκίνητα κάποιες ρυθμίσεις , όχι και τόσο πολλές .

  Άλλωστε δεν βλέπω τι περισσότερο θα χρειαζόταν από έναν άντε δύο φακούς και τα υπόλοιπα με φακούς για το σύστημα . 

  Ένας 400αρης manual , άντε κι' ένας 135αρης . Μην ξεχνάμε και τους πολύ προσιτούς C mount με αντάπτορα , όπου προτιμώ τον 50αρη .

    Ορίστε ......... για 20 χοντρικά ευρωπαϊκά , μαζί με τον αντάπτορα !

https://www.ebay.com/itm/Fujian-35mm-f1-7-C-mount-CCTV-Lens-for-N1-FX-NEX-Micro-4-3-EOS-Pentax-/263218535436?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=711-127632-2357-0

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Ωδή στα παρεξηγημένα mount και σε όσους έχουν τάσεις απογοήτευσης από την χρήση τους ......... 🤣🤣🤣 ....... η τέλος πάντων τείνουν προς τα εκεί ....... το λιπαντικό έχει να κάνει με τον φακό φυσικά ........ με τον Industar δλδ ........ ο άλλος ...... δεν σηκώνει τέτοιες επεμβάσεις ........ 🤣🤣🤣 ....... είναι ( ήταν ) μπαμ και κάτω ........ όσο πάει δλδ ....... 

 

2019-06-15 14-36-30.JPG

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ωδή στα παρεξηγημένα mount και σε όσους έχουν τάσεις απογοήτευσης από την χρήση τους ......... 🤣🤣🤣 ....... η τέλος πάντων τείνουν προς τα εκεί ....... το λιπαντικό έχει να κάνει με τον φακό φυσικά ........ με τον Industar δλδ ........ ο άλλος ...... δεν σηκώνει τέτοιες επεμβάσεις ........ 🤣🤣🤣 ....... είναι ( ήταν ) μπαμ και κάτω ........ όσο πάει δλδ ....... 

 

2019-06-15 14-36-30.JPG

Αν πετύχει ο συνδυασμός παλιού φακού, δεν παίζεται. Προσωπικά με πιάνω να χρησιμοποιώ περισσότερο τον Helios  με mount Μ42 που είναι μάνουαλ, παρα τον κιτ που απλά ΔΕΝ. Μου φαίνεται ο κιτ τόσο βαρετός που τον έχω πάνω μονο όταν δεν έχω άνεση χρόνου και πάω για point and shoot κατάσταση.

 

Τι να κάνουμε, προτιμώ γρήγορους φακούς και ας είναι και μάνουαλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω αυτό το ποστ μου εδώ και κάποια στιγμή θα γράψω και την αποχή μου για τις bridge. Φυσικά διάβασε όλο το θέμα και τις απόψεις που έχουν γραφτεί σε αυτό. 


 

ΥΓ: βασικά η άποψη μου δε χρειάζεται και περιττεύει, μιας και στο θέμα εκεί έχουν μιλήσει άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα από εμένα και έχουν δουλέψει και τέτοιες μηχανές. Όποτε διάβασε το  όλο θέμα εκείνο ( το έκανα και εγώ τώρα για να το θυμηθώ) και βγάλε την άποψη σου το αν θα τις έχεις (τις bridge) ακόμα σαν επιλογή σε αυτό που θες να κανείς ή όχι.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αφήνω αυτό το ποστ μου εδώ και κάποια στιγμή θα γράψω και την αποχή μου για τις bridge. Φυσικά διάβασε όλο το θέμα και τις απόψεις που έχουν γραφτεί σε αυτό. 


 

ΥΓ: βασικά η άποψη μου δε χρειάζεται και περιττεύει, μιας και στο θέμα εκεί έχουν μιλήσει άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα από εμένα και έχουν δουλέψει και τέτοιες μηχανές. Όποτε διάβασε το  όλο θέμα εκείνο ( το έκανα και εγώ τώρα για να το θυμηθώ) και βγάλε την άποψη σου το αν θα τις έχεις (τις bridge) ακόμα σαν επιλογή σε αυτό που θες να κανείς ή όχι.

      130 ευρώ κόστισε η αλλαγή του βαρελιού σε μικρή compact , πολύ επώνυμη , άγνωστο αν έγινε με καινούργιο η ημιτασιον ανταλλακτικό , άγνωστο πόσο θα επιζούσε . Έγινε παρόλαυτα .

     Δεν θέλω να μάθω πόσο θα κοστίσει , αν χρειαστεί , η αλλαγή σε bridge με μεγάλο φακό . Φυσικά να προσθέσω πως δυστυχώς σε μεγάλη bridge δεν μπαίνει εξωτερικό tube , κάτι που θα έδινε μία κάποια προστασία . Συν το ανούσιο του να τοποθετηθεί ένα τόσο μεγάλο εξωτερικό tube . 

  Από εκεί και πέρα , ο καθένας που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει τις σχετικές αναζητήσεις για lens err 1 η οτιδήποτε άλλο και να προχωρήσει .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αφήνω αυτό το ποστ μου εδώ και κάποια στιγμή θα γράψω και την αποχή μου για τις bridge. Φυσικά διάβασε όλο το θέμα και τις απόψεις που έχουν γραφτεί σε αυτό. 


 

ΥΓ: βασικά η άποψη μου δε χρειάζεται και περιττεύει, μιας και στο θέμα εκεί έχουν μιλήσει άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα από εμένα και έχουν δουλέψει και τέτοιες μηχανές. Όποτε διάβασε το  όλο θέμα εκείνο ( το έκανα και εγώ τώρα για να το θυμηθώ) και βγάλε την άποψη σου το αν θα τις έχεις (τις bridge) ακόμα σαν επιλογή σε αυτό που θες να κανείς ή όχι.

Νήμα κοκορομαχίας είναι εκείνο. Και ξεκίνησε έτσι απο τα πρώτα ποστ. Τα αποφεύγω τέτοια νήματα, δεν προσφέρουν κάτι. 

Οι bridge superzoom είναι μια επιλογή για συγκεκριμένη χρήση.

Παραμένουν υπό προϋποθέσεις μέσα στις επιλογές μου.

Γνωρίζω τόσο τα πλεονεκτήματα τους, όσο και τα μειονεκτήματα τους. Σε μια χαμηλή τιμή κάποιας αξιόλογης μεταχειρισμένης ίσως και να επένδυα. Προχτές έχασα μια P900 σχεδόν καινούρια με υπόλοιπο εγγύησης 21 μηνών εδώ στις αγγελίες με 230 ευρώ, επειδή το σκέφτηκα λίγο παραπάνω ότι δεν τραβάει σε RAW. Έκανα καλά; Έκανα λάθος; Δεν είχα κατασταλάξει προς τα που θα κινηθώ. Τώρα πάει!😄

Πάντως σε κάθε περίπτωση, επειδή δεν έχω το budget για να κάνω πειράματα και ότι βγει, το "βασανίζω" το θέμα. Όταν αποφασίσω όλα είναι ένα κλικ υπόθεση.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για στατικά θέματα, ένας παλιός manual φακός , (όχι reflex) , στα 400mm ή 500mm , με φωτεινότητες συνήθως στο f/5.6 , εφόσον δεν ξεπερνάει τα 180€ με 200€ , θεωρώ ότι αξίζει . Και είναι αθάνατοι φακοί . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...