Προς το περιεχόμενο

φακό ζοομ ή 2ο σωμα...;


bc00l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποια bridge σκέφτηκες @bc00l;

Όλες στα 250+ ευρω έχουν superzoom. Αν ειναι να παρεις μια 2η ελαφρια για να βάλεις απλά εναν ζουμ φακο, μήπως καλύτερα μια bridge;

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bc00l είπε

εξαιρετικές και οι 2 φωτο .

φαντάζομαι ο canon δινει καλύτερα αποτελέσματα? Σε sharpness αναφέρομαι κυριως. (σε συνδιασμό πάντα και με τον μεγαλύτερο sensor)

Δεν έχω συγκρίνει απευθείας με τον 40-150mm. Έχω συγκρίνει όμως το σετ Canon 800D + 70-300 USM έναντι Nikon D5600 + Sigma 100-400mm. Ο Canon είναι τόσο καλός που στα 300mm πρέπει να προσπαθήσεις για να αντιληφθείς ότι υπολείπεται λίγο του Sigma στα 400mm όσον αφορά τη λεπτομέρεια στο θέμα παρά τα 100mm επιπλέον zoom του Sigma!

Επίσης, για κάποιο

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Για κάποια bridge σκέφτηκες @bc00l;

Όλες στα 250+ ευρω έχουν superzoom. Αν ειναι να παρεις μια 2η ελαφρια για να βάλεις απλά εναν ζουμ φακο, μήπως καλύτερα μια bridge;

 

Γνωστή μου πήρε μια Kodak Astro με 42x zoom (κάπου 1000mm ισοδύναμο σε FF εστιακό μήκος) ελπίζοντας ότι θα αντικαθιστούσε έναν 55-250 STM Canon που είχε αλλά απογοητεύτηκε. Παρά το κροπάρισμα που απαιτούνταν στις φωτό με τον Canon για να πάρει το ίδιο κάδρο με αυτό της Kodak το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο με την Canon.

Θέλει προσοχή η επιλογή bridge. Χωρίς φωτεινό φακό ή σχετικά μεγάλο αισθητήρα δε σώζονται από το zoom έναντι των ILC με μεγάλο αισθητήρα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορια , τελικα επιλεχθηκε φακός αντι για σώμα (μαζι με ενα μεγαλύτερο backpack για να χωραει 😛 )
Ο tamron 70-300mm Vc , υπήρχε και η επιλογη του canon 70-300 IS usm στα ιδια ακριβως χρήματα.

Προτιμούσα τον Canon για διαφορους λογους, αλλα τελικα είπα να δοκιμάσω τον Tamron, μιας και που χρήστες αναφερουν οτι ειναι λίγο καλύτερος στο long end zoom (200mm+ ) απο τον Canon.

 

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, bc00l είπε

Για την ιστορια , τελικα επιλεχθηκε φακός αντι για σώμα (μαζι με ενα μεγαλύτερο backpack για να χωραει 😛 )
Ο tamron 70-300mm Vc , υπήρχε και η επιλογη του canon 70-300 IS usm στα ιδια ακριβως χρήματα.

Προτιμούσα τον Canon για διαφορους λογους, αλλα τελικα είπα να δοκιμάσω τον Tamron, μιας και που χρήστες αναφερουν οτι ειναι λίγο καλύτερος στο long end zoom (200mm+ ) απο τον Canon.

 

    Καλορίζικος και καλές λήψεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειστε καλα κυριε Μπάμπη, με το που ανοιξει και λιγο ο καιρος θα παρει τους δρόμους και τις ακρογιαλιές....

Μέχρι τότε γυμναστική στα χερια, και ειδικά στους καρπούς για να είμαστε έτοιμοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, bc00l είπε

Να ειστε καλα κυριε Μπάμπη, με το που ανοιξει και λιγο ο καιρος θα παρει τους δρόμους και τις ακρογιαλιές....

Μέχρι τότε γυμναστική στα χερια, και ειδικά στους καρπούς για να είμαστε έτοιμοι. 

    Διαγώνια το μπράτσο σου και στήριξη επάνω τον φακό .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναπιάνω το νήμα, μιας και διαπιστώνω πως είναι ένα θέμα που με καίει και εμένα.

Η Μ50 είναι ωραιότατη. Έχω δει και δείγματα απο γρήγορους prime φακούς κάτω των 70mm και την θεωρώ ιδανική για αυτά που θέλω να κάνω όσον αφορά το street photography, πορτρέτα και ευκολία στην μετακίνηση. 

Διαπιστώνω όμως πως μόλις βγω εκτός πόλης για landscape photography ακόμη και με έναν 135άρη manual που έχω  (216mm equivelant) μου λείπει τρομερά το ζουμ. Στα 216mm και πρακτικά νιώθω σαν να μην έχω ζουμ (είναι και στον τρόπο φωτογράφισης του καθενός)

Οπότε με βρίσκω σε ένα δίλλημα όπως και ο νηματοθέτης. Τι κάνω;

Οι native φακοί για την M50 σταματάνε στα 200mm (320mm equivelant). Θεωρώ πως δεν είναι αρκετό για αυτό που θέλω αν κρίνω απο τον manual που χρησιμοποιώ. Ειδικά για wildlife είναι εντελώς ανεπαρκείς.

Βλέπω 3 λύσεις:

-Αγορά micro 4/3 και φακός γύρω στα 500mm που θα είναι πρακτικά 1000mm equivelant. Τώρα το αν θα κρατήσω και την M50 σε αυτή την περίπτωση παίζεται, ανάλογα σε πόσο ακριβή Μ4/3 θα πάω

-Αγορά Superzoom πχ κάποιο παλιότερο μοντέλο (P900) που λόγω του μικρού σένσορα το crop factor θα πάει Χ5. Θα την έχω όμως μόνο για συγκεκριμένες χρήσεις, κρατώντας την M50 για όλα υπόλοιπα. Επειδή πέραν του σούπερζουμ είναι πρακτικά ένας σένσορας παρόμοιος με ενός κινητού.

-Αγορά αντάπτορα για την Μ50 σε EF και φακού 150-500 ή 150-600 των sigma ή Tamron. Καλύτερο αποτέλεσμα, και ζουμ 800-1000mm περίπου, αλλά τρομερό βάρος, αρκετό κόστος και πάλι χρήση σε συγκεκριμένες συνθήκες. 

 

Χμμ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η «ποιότητα» είναι το πρώτο ζητούμενο, τότε εννοείται 150-600 με ανταπτορα αν φυσικά ελέγξεις ότι δουλεύει σωστά ο ανταπτορας με αυτούς τους φακούς και δεχτείς το βαρος και ίσως το δύσκολο κράτημα λόγω μικρού σώματος. 

Δες (πάλι με ανταπτορα) και κανένα 18-400 tamron (28.8 - 640mm) 

Ποσό ζοομ θες το λιγότερο στο τέλος;

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Αν η «ποιότητα» είναι το πρώτο ζητούμενο, τότε εννοείται 150-600 με ανταπτορα αν φυσικά ελέγξεις ότι δουλεύει σωστά ο ανταπτορας με αυτούς τους φακούς και δεχτείς το βαρος και ίσως το δύσκολο κράτημα λόγω μικρού σώματος. 

Δες (πάλι με ανταπτορα) και κανένα 18-400 tamron (28.8 - 640mm) 

Ποσό ζοομ θες το λιγότερο στο τέλος;

Ο αντάπτορας θεωρώ πως δεν θα έχει πρόβλημα, μιας και όταν θα φοράω πάνω τον ζούμ, θα είναι σε τρίποδο και θα στηρίζεται στον ίδιο τον φακό. Σε πρώτη φάση, για να καταλάβεις, θέλω να εξερευνήσω τοπικούς υδροβιότοπους όπου θα κάθομαι σε ένα σημείο και θα παρατηρώ και θα φωτογραφίζω την πανίδα. Παράλληλα θα τον χρησιμοποιώ και πάνω σε βουνό για πιο σφιχτά κάδρα.

Στην πρώτη περίπτωση των υδροβιότοπων θέλω σίγουρα έναν 400άρη στο τέρμα ζουμ (640 σε κροπ). Για την δεύτερη περίπτωση ενδεχομένως να μου κάνει και ένας με μικρότερο ζουμ 150άρης -200άρης (240-320 σε κροπ)

Σε κάθε περίπτωση δεν  νομίζω πως θα χρησιμοποιήσω πάνω απο 1000-1500mm equivelant ακόμη και αν πάρω bridge με superzoom. Από εκεί και πάνω αρχίζει να ζορίζεται επειδή κλείνει και το διάφραγμα. Το θεωρώ καλή λύση μιας και στοιχίζει πρακτικά όσο ένας φακός μικρού ζουμ όλη η κάμερα. Με τις όποιες υποχωρήσεις.

Πολύ ελκυστική μου φαίνεται παράλληλα και η ιδέα για μηχανή micro 4/3. Με κάποιον 12-42mm και έναν 75-300mm θα καλυφθώ σε αρκετά μεγάλο ποσοστό στα πάντα και με μικρό όγκο μεταφοράς.

 

Μπέρδεμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 70-300 βρίσκεις φακούς και καλούς και φθηνούς και αθάνατους , σε ef mount. Για τις bridge , μην ξεχνάς, ότι είναι λύσεις με ημερομηνία λήξης. Όταν χαλάει ο μηχανισμός ζουμ , πετάς ολόκληρη τη μηχανή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μέχρι 70-300 βρίσκεις φακούς και καλούς και φθηνούς και αθάνατους , σε ef mount. Για τις bridge , μην ξεχνάς, ότι είναι λύσεις με ημερομηνία λήξης. Όταν χαλάει ο μηχανισμός ζουμ , πετάς ολόκληρη τη μηχανή. 

Ποιόν μεταβλητού ζουμ θα πρότεινες απο την σειρά EF; Να φτάνει τουλάχιστον 300, ή ακόμη καλύτερα 400mm.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 70-300 , μάλλον κοιτάς Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM , κυκλοφορεί αρκετά χρόνια και μπορεί να βρεθεί μτχ στα 250€.  Για 100-400 , ανεβαίνεις πολύ σε τιμή αλλά και επίπεδο φακού βέβαια , αφού κοιτάς για L , όπως ο Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 USM . Δεν νομίζω να βρίσκεται κάτω από 600€.  Αν πας σε τρίτο κατασκευαστή, μάλλον βρίσκεται γύρω στα 500€ ένας Sigma 150-500mm f/5-6.3 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Ποιόν μεταβλητού ζουμ θα πρότεινες απο την σειρά EF; Να φτάνει τουλάχιστον 300, ή ακόμη καλύτερα 400mm.

 

   Tamron και Tokina αν και θα προτιμούσα κάποιον prime στα 400mm .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Tamron και Tokina αν και θα προτιμούσα κάποιον prime στα 400mm .

Καλημέρα Μπάμπη. Τα γύρισα απο δώ, τα γύρισα απο κει,  κατέληξα κάπου. Ως πιο "λογική" λύση βλέπω τελικά την αγορά αντάπτορα EF που θα μου δώσει μια ευελιξία αλλά κυρίως ποικιλία στην χρήση και άλλων φακών. Σήμερα κιόλας θα βάλω την παραγγελία για τον αντάπτορα. Έπαιξε ρόλο στην επιλογή μου και η τεράστια αγορά μεταχειρισμένων σε EF. Πιστεύω πως και σίγουρα θα βρω κάτι να μου κάνει, αλλά και αν δεν μου κάνει θα πουληθεί σύντομα μιας και υπάρχει πολύς κόσμος σε αυτό το σύστημα.

Οι prime σίγουρα θα είναι καλύτεροι σε αυτά τα mm, αλλά θέλω κάτι που θα μου δίνει περισσότερες επιλογές κάδρου και δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί (ακόμα) πολλούς φακούς. Προσανατολίζομαι αρχικά για κάποιον 55-250 ή 75-300 ή 100-300 που είναι σε σχετικά ανθρώπινες τιμές, αλλά και μεγέθη. Από εκεί και μετά θα δω για πιο μεγάλο. 

Επίσης, σχετικά με τον αντάπτορα., βλέπω τρελές διαφορές στην τιμή. Αν εξαιρέσω κάτι πολύ φτηνούς βλέπω πως σε viltrox κανονικό ή και speed booster η διαφορά με τον αυθεντικό της Canon είναι 3 φορές μικρότερη τιμή. Αξίζει τόσο πολύ ο αυθεντικός αντάπτορας σε σχέση με τους aftermarket; Δεδομένου πως πρόκειται απλά για ένα τρύπιο πλαστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα μην πας σε 3rd party adapter , ειδικα οταν υπάρχουν τόσο φθηνοί original αντάπτορες σε ebay, ινσομνια κτλ.

Δεν ειναι μόνο το πλαστικό οπως παλια. Πλέον έχουν και τα ηλεκτρονικά τους μέσα.
Short story:
Κοιταγα να παρω macro extension tubes με autofocus προσφατα, ειδα κάποια για canon EF ~40ευρω.
Λεω ας κανω ενα google search για reviews πρωτα ... παλι καλα το σκέφτηκα....
Βρισκω 2-3 threads στο dpreview, με χαλασμένες dslr λόγο κακων επαφων αυτών των κινέζικων extension tubes.
Ενα παράδειγμα, ειχα βρει και άλλα threads... 
https://www.dpreview.com/forums/thread/3100510
Ενας μάλιστα χαλασε 2 μηχανές με τον ιδιο extension tube γιατι νόμιζε εφταιγε ο φακός....)

 


 

https://www.ebay.co.uk/itm/144387664491?hash=item219e2cea6b:g:MnsAAOSwPP1h8ooj

o 2ος λιγο ποιο ακριβος, εχει και το tripod mount
https://www.ebay.co.uk/itm/313655722216?hash=item49075680e8:g:LE8AAOSwjmJhLHUO

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...