Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση κονσολών


leodary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, di maria kun είπε

παιδες ο γερμανος(και οι ομοιοι του,ποσο μαλλον τα μαγαζακια) δινει 12 οπως ειπα σε xbox/sony k 24 σε ninty,παραθετω και το εγγραφο,αν εχετε θεμα παντε στις βρυξελλες για διαμαρτυρια,αυτα με ευρωπαικες εγγυησεις ειναι να χαμε να λεγαμε

Προφανώς και δεν διάβασες καμία από τις τελευταίες 5 σελίδες θα έλεγα. Δεν είναι τι πιστεύω εγώ, εσύ ή ο Γερμανός και ο κάθε Γερμανός, είναι τι ορίζει το δίκαιο, ούτε πριν 40 χρόνια δεν συνέβαιναν αυτά.

Πέρα από αυτό μακάρι να έδινε και η Sony 2 έτη εγγύηση κατασκευαστή (πρέπει να το κάνουμε τάλιρα κάθε φορά γιατί γίνονται παρεξηγήσεις από το πουθενά) κανένας δεν θα ασχολούνταν με τον Γερμανό και τον κάθε Γερμανό. Θα έστελναν όλοι τις συσκευές τους απευθείας στη Sony ή στο εκάστοτε επίσημο εξουσιοδοτημένο servirce της και τέλος.

Προσωπικά εγώ προτιμώ να στέλνω απευθείας στους κατασκευαστές ειδικά όταν πρόκειται πχ για Microsoft, Corsair κτλ. Γλιτώνεις απίστευτη γραφειοκρατία και ψυχική ηρεμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Malthador ακομα και η ευρωπαικη οδηγια ειναι ενα μπακαλικο και δεν ξεκαθαριζει τιποτα και τα χουμε πει πολλες φορες αυτα. Ευχομαι να βγαλει ακρη ο παθων και φυσικα καποια στιγμη (δεν εχω καμια σχεση απλα λειτουργω με την λογικη), πρεπει να δουμε και λιγο παρα περα και να κυνηγησουμε τους πραγματικους "πωλητες" και οχι τα καταστηματα , καθως δεν ειναι καν υπευθυνη ουτε για την κατασκευη και συνηθως ουτε για την εισαγωγη του προιοντος για να πρεπει να επωμιζονται  500€ στην πλατη τους, αυτα ειναι αλυσιδα και τα 500€ θα τα βγαζουν με τον πιο ευκολο τροπο. 

Το νοημα βαθυ σε αυτο που γραφω αλλα το γραφω αρκετα προχειρα λογω ελλειψης χρονου στην δουλεια.

Και παλι ευχομαι να βγαλει ακρη οποιος εχει τετοιο θεμα. Εμενα αν μου συμβει , θα επικοινωνησω με το καταστημα πρωτα να δω την διαδικασια και αν δεν το δεχονται θα πιασω την Κομετρον (την καθε κομετρον γενικα την αναφερω ως παραδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί έγγραφο είναι αυτό του Γερμανού, πάντως σε ό,τι αφορά το Xbox, η απόδειξη έχει σημασία ΜΟΝΟ για το DOA που δίνει το εκάστοτε κατάστημα. 

Μετά το πέρας του DOA, κάνετε εγγραφή την κονσόλα σας στο microsoft.com/devices και ότι ημερομηνία σας γράψει, αυτή η εγγύηση σας μεσω της MSFT και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Δεν ξέρω τί έγγραφο είναι αυτό του Γερμανού, πάντως σε ό,τι αφορά το Xbox, η απόδειξη έχει σημασία ΜΟΝΟ για το DOA που δίνει το εκάστοτε κατάστημα. 

Μετά το πέρας του DOA, κάνετε εγγραφή την κονσόλα σας στο microsoft.com/devices και ότι ημερομηνία σας γράψει, αυτή η εγγύηση σας μεσω της MSFT και τέλος.

Εφοσον υπαρχουν τα serial,για μενα ειναι τσατσια  να ζητανε αποδειξη.
Αλλα τι να λεμε,εδω μεχρι προσφατα ζητουσαν να εχεις κρατησει μεχρι και το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εφοσον υπαρχουν τα serial,για μενα ειναι τσατσια  να ζητανε αποδειξη.
Αλλα τι να λεμε,εδω μεχρι προσφατα ζητουσαν να εχεις κρατησει μεχρι και το κουτι.

Έχω στείλει 2 φορές Xbox, ένα One X το 2020 κι ένα Series S το Γενάρη το οποίο κάηκε απο κεραυνό. Και στα δύο έγινε αποστολή στη Γερμανία κι αντικατάσταση μετά από έλεγχο των serial number και το μόνο που μου ζήτησαν ήταν να τα βάλω σ'ένα οποιοδήποτε κουτί (και τα δύο έφυγαν σε κουτί από Stan Smith) - δεν μου ζήτησαν τίποτα παραπάνω.

Στην Cometron έχω πάει PS4 Pro μέσα σε "επέκταση εγγύησης" από γνωστή αλυσίδα και μου έδωσαν επιτόπου άλλο, ανακατευασμένο. Σε φίλο που είχε την απλή εγγύηση μέσω απόδειξης, του ενός χρόνου δηλαδή, για καμμένη μητρική του ζητούσαν 150€ στο απλό PS4 2 μήνες μετά τη λήξη των 12 μηνών αγοράς

Επεξ/σία από ParafronGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/8/2022 στις 9:07 ΠΜ, grouspen είπε

Έγραψα και σε άλλο τοπικ μιας και δεν είχα δει το συγκεκριμένο.

Ξεκινάω διαδικασία rma ps5 αγορασμένο launch day με επέκταση εγγύησης public .

Θα ποσταρω update οποτε έχω νέα γιατί αρχίζει να ενδιαφέρει όλους μας σιγά σιγά η διαδικασία 

Καλή δύναμη 

 

Update : Επειδή μου έτυχαν ένα σωρό μλκιες (προσωπικές , επαγγελματικές , υγείας κτλ)  δεν ενημέρωσα . Το ps5 πήγε στο public 30/8 και ξεκίνησε η διαδικασία rma και μου είπαν θα πάρει από 5-10 μέρες  . Έφυγε την επόμενη για cometron (με ενημέρωσε ένας φίλος που δουλεύει μέσα ) και από εκεί και πέρα δεν ασχολήθηκα καθόλου. 

Χτες που χαλάρωσα συνειδητοποίησα ότι πέρασαν 15 μέρες και με έζωσαν λίγο τα φίδια γιατί δεν είχα καμία ενημέρωση σχετικά με το rma . 

Κατά της 10 το πρωί με πήραν ότι το αντικατέστησαν  ( δεν το επισκεύασαν  ) . Το elden ring που είχα μέσα θα μου το στείλουν μετά από μερικές μέρες

Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω πάλι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grouspen είπε

Το elden ring που είχα μέσα θα μου το στείλουν μετά από μερικές μέρες

Μεγαλη νικη και αυτη,το δικο μου ειχε ξεχασμενο ενα LOU2 και το καταπιε η λιθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ τον πόνο μου. Αγορά 2/2022. Χάλασε έτσι ξαφνικά (νεκρό) 3/2023. Μίλησα με Sony και φυσικά μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης με συνοπτικές διαδικασίες.

600€ έκαναν φτερά.

Αν αγοράσω ξανά οτιδήποτε έχει εγγύηση 1 έτος να μου κοπούν τα χέρια.

ΥΓ. Εύχομαι το deal της Αctivision με την Microsoft να προχωρήσει και να τους ισοπεδώσει! ❤️

ΥΓ.2 να πούμε και ένα τεράστιο μπράβο που η ΕΕ με τον τρόπο που έχει ερμηνεύσει τον νόμο επιτρέπει σε όποιον θέλει να δίνει ότι εγγύηση θέλει. Εύγε! 🤦‍♂️

Επεξ/σία από VeRDe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VeRDe είπε

Μίλησα με Sony και φυσικά μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης με συνοπτικές διαδικασίες.

Λογω χρονου,ή μηπως το εβγαλαν εκτος λογω κακης χρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, VeRDe είπε

Μίλησα με Sony και φυσικά μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης με συνοπτικές διαδικασίες.

600€ έκαναν φτερά.

Μαλλον δεν σκεφτηκες να επικοινωνησεις με το καταστημα, μιας και απο αυτους το αγορασες, ε?

Τα ΥΓ ας μην τα σχολιασω καλυτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι συμβαίνει με την εγγύηση αν δεν υπάρχει απόδειξη;

Δεν έχει τίποτα η κονσόλα απλά μου έγινε δώρο κ είπα να ρωτήσω στην απευχθέα περίπτωση που έχω κάποιο πρόβλημα πχ drift στο χειριστήριο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, VeRDe είπε

Να πω και εγώ τον πόνο μου. Αγορά 2/2022. Χάλασε έτσι ξαφνικά (νεκρό) 3/2023. Μίλησα με Sony και φυσικά μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης με συνοπτικές διαδικασίες.

600€ έκαναν φτερά.

Αν αγοράσω ξανά οτιδήποτε έχει εγγύηση 1 έτος να μου κοπούν τα χέρια.

ΥΓ. Εύχομαι το deal της Αctivision με την Microsoft να προχωρήσει και να τους ισοπεδώσει! ❤️

ΥΓ.2 να πούμε και ένα τεράστιο μπράβο που η ΕΕ με τον τρόπο που έχει ερμηνεύσει τον νόμο επιτρέπει σε όποιον θέλει να δίνει ότι εγγύηση θέλει. Εύγε! 🤦‍♂️

Σε αυτό με την EU έχεις δίκιο αλλά για να μαι ειλικρινής,δεν έχω αγοράσει κάτι μέχρι στιγμής ηλεκτρονικό ,από τηλεόραση,εξάρτημα υπολογιστή κτλ που η εταιρεία να μη δίνει δύο χρόνια εγγύηση.Πιθανως να υπάρχουν κ άλλες πέραν της εταιρείας που αναφέρεσαι αλλά πολύ σπάνιο.Αλλα όπως βλέπεις υπάρχουν άτομα που το επικροτούν και θα σε βγάλουν και φταιχτη κιόλας.Δε βρίσκεις άκρη ,μη το ψάχνεις.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VeRDe είπε

Να πω και εγώ τον πόνο μου. Αγορά 2/2022. Χάλασε έτσι ξαφνικά (νεκρό) 3/2023. Μίλησα με Sony και φυσικά μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης με συνοπτικές διαδικασίες.

600€ έκαναν φτερά.

Αν αγοράσω ξανά οτιδήποτε έχει εγγύηση 1 έτος να μου κοπούν τα χέρια.

ΥΓ. Εύχομαι το deal της Αctivision με την Microsoft να προχωρήσει και να τους ισοπεδώσει! ❤️

ΥΓ.2 να πούμε και ένα τεράστιο μπράβο που η ΕΕ με τον τρόπο που έχει ερμηνεύσει τον νόμο επιτρέπει σε όποιον θέλει να δίνει ότι εγγύηση θέλει. Εύγε! 🤦‍♂️

Από πού την αγόρασες; Δεν σε καλύπτει το κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimtriol είπε

Σε αυτό με την EU έχεις δίκιο αλλά για να μαι ειλικρινής,δεν έχω αγοράσει κάτι μέχρι στιγμής ηλεκτρονικό ,από τηλεόραση,εξάρτημα υπολογιστή κτλ που η εταιρεία να μη δίνει δύο χρόνια εγγύηση.Πιθανως να υπάρχουν κ άλλες πέραν της εταιρείας που αναφέρεσαι αλλά πολύ σπάνιο.Αλλα όπως βλέπεις υπάρχουν άτομα που το επικροτούν και θα σε βγάλουν και φταιχτη κιόλας.Δε βρίσκεις άκρη ,μη το ψάχνεις.

Το ίδιο συμβαίνει με apple. Και ο νόμος της EU δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να εμπλακεί ο κατασκευαστής :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...