Προς το περιεχόμενο

Samsung: Για 4 χρόνια οι αναβαθμίσεις του Android και OneUI σε επιλεγμένες Galaxy συσκευές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι κρίμα ένα κινητό αξίας ~800-1.200 ευρώ να το θεωρούμε άχρηστο σε 1-4 χρόνια. Τα λεφτά δεν είναι στραγάλια για να τα απαξιώνουμε έτσι.

Και εντάξει, μπορεί να έχουμε το κόλλημα για νέο κινητό και σεβαστό αυτό, αλλά γιατί ένα 6s για παράδειγμα να μην το έχει κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για το τελευταίο κινητό; Προσωπικά έχω χαρίσει εδώ και χρόνια το προηγούμενο 6s σε χρήστη που του είναι αδιάφορο το ποιό κινητό έχει και είναι πολύ ικανοποιημένος. 

Δεν θα κατηγορήσουμε όσους θέλουν συνεχώς το «καινούργιο», αλλά ξαναλέω ότι είναι κρίμα συσκευές τέτοιου κόστους να τις θεωρούμε άχρηστες μετά από ελάχιστα χρόνια. Και αν είναι κρίμα για εμάς, είναι απαράδεκτο για τις εταιρείες να μας βάζουν στο τριπάκι «κάθε 1-2 χρόνια θα σκας 600-1.200 ευρώ για νέο κινητό».

Edit: Βασικός λόγος που έφυγα κάποτε από τα Android ήταν το ότι μετά από σύντομο διάστημα ένιωθες ότι σε είχαν ξεχάσει στα updates και σου έλεγαν «πέταξέ το και πάρε άλλο». 

Επεξ/σία από dolph
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Ολες οι αποψεις σεβαστες. Απλα νομιζω πως μιλας για μειοψηφια (εκτος και αν αναφερεσαι σε μεγαλους ανθρωπους που δεν ασχολουνται ετσι κι αλλιως)

Εγώ ας πούμε δεν είμαι μεγάλος άνθρωπος και κινητό κάθε χρόνο δεν αλλάζω. Ούτε κάθε 2. Και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 2-3 χρόνια αλλαγής ενός κινητού τηλεφώνου είναι ένα καλό διάστημα να μην μείνεις πίσω τεχνολογικά και να μην χάσεις το value  της συσκευής που έχεις.
Επίσης απο προσωπική εμπειρία κάπου εκεί φθήνει η μπαταρία.
Επι του θέματος λοιπόν, θεωρώ οτι οι εταιρείες θα χρησιμοποιούν τις αναβαθμίσεις σαν ξεχωριστές υπηρεσίες μελλοντικά. Πχ. θα σου λένε οτι αγοράζεις ενα κινητό και έχει 2-3-4 χρόνια αναβαθμίσεων. Μετά θα πρέπει να πληρώνεις. Είναι μια πολιτική που θα ακολουθήσουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με software  που θα σου δίνει επιπλέον δύναμη και δυνατότητες. (tesla)
 

Επεξ/σία από leoragk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leoragk είπε

Τα 2-3 χρόνια αλλαγής ενός κινητού τηλεφώνου είναι ένα καλό διάστημα να μην μείνεις πίσω τεχνολογικά και να μην χάσεις το value  της συσκευής που έχεις.
Επίσης απο προσωπική εμπειρία κάπου εκεί φθήνει η μπαταρία.
Επι του θέματος λοιπόν, θεωρώ οτι οι εταιρείες θα χρησιμοποιούν τις αναβαθμίσεις σαν ξεχωριστές υπηρεσίες μελλοντικά. Πχ. θα σου λένε οτι αγοράζεις ενα κινητό και έχει 2-3-4 χρόνια αναβαθμίσεων. Μετά θα πρέπει να πληρώνεις. Είναι μια πολιτική που θα ακολουθήσουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με software  που θα σου δίνει επιπλέον δύναμη και δυνατότητες. (tesla)
 

Όντως, φαίνεται ότι αυτό είναι το μοντέλο που προτιμούν (και καλά κάνουν). Και μάλλον για καλό θα είναι αν ισορροπήσουν εισοδήματα με κόστη. Αν βγάζεις 10 χιλιάδες ευρώ τον μήνα, δεν είναι πρόβλημα να αλλάζεις κινητό του χιλιάρικου κάθε 2 χρόνια. Αν βγάζεις 1-2 χιλιάρικα, τότε εξακολουθεί να μην είναι ισορροπημένη επιλογή για κάποιον που δεν έχει απόλυτη ανάγκη το τελευταίο μοντέλο.

Σαν τα αυτοκίνητα. Όταν στο δίνει η εταιρεία (από leasing) θες πάντα το τελευταίο μοντέλο. Αν είναι να αγοράσεις με τα λεφτά σου, τότε πρέπει να υπολογίσεις πραγματικά τη σχέση κόστους/οφέλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εις ανώτερα, άντε!

Όλοι αυτοί που μας έλεγαν πόσο κακό είναι να θέλουμε ενημερώσεις και αναβαθμίσεις
γιατί απασχολούν develeoper οι εταιρείες,
πού να είναι τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nemom είπε

Και εις ανώτερα, άντε!

Όλοι αυτοί που μας έλεγαν πόσο κακό είναι να θέλουμε ενημερώσεις και αναβαθμίσεις
γιατί απασχολούν develeoper οι εταιρείες,
πού να είναι τώρα....

Oπως εχω πει και παλαιότερα, το One UI δίνει πολύ περισσοτερα features (και προσωπικά καλύτερες εφαρμογές) απο το Android. Αν μου δίνει security updates να μην εχω θεματα με ασφάλεια, μου ειναι αδιάφορη η εκδοση του λειτουργικου. Το Android σε καθε εκδοση δινει features που η Samsung τα εχει 2-3 χρονια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sv398 είπε

Προφανώς μόνο το δικό μου iPhone 6s μετά από αλλαγή μπαταρίας σε επίσημο αντιπρόσωπο της Apple κράταγε για 7 με 8 ώρες, έτσι?

Άμα θέλω και μια τσάντα power banks μαζί μου, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω!

Ναι, μαλλον μονο το δικο σου.

Γιατι και το δικο μετα απο αλλαγη μπαταριας πριν λιγο καιρο μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Ολες οι αποψεις σεβαστες. Απλα νομιζω πως μιλας για μειοψηφια (εκτος και αν αναφερεσαι σε μεγαλους ανθρωπους που δεν ασχολουνται ετσι κι αλλιως)

Η μειοψηφία είμαστε εμείς εδώ μέσα Κορώνα. 

Ποιός λογικός άνθρωπος εκεί έξω αλλάζει τηλέφωνο κάθε 6 μήνες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας Κάνει με τα λεφτά του οτι Θέλει, η αλήθεια είναι όμως οτι πλέον τα κινητά έχουν γίνει πολύ δυνατά για να χρειάζεσαι κάθε χρόνο καινούριο, τώρα δεν θα σχολιάσω κάποιους που μιλάνε για iphone 5 και 6, ακόμα κι αν υπάρχουν κάποιοι που το δουλεύουν θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoragk είπε

Τα 2-3 χρόνια αλλαγής ενός κινητού τηλεφώνου είναι ένα καλό διάστημα να μην μείνεις πίσω τεχνολογικά και να μην χάσεις το value  της συσκευής που έχεις.
Επίσης απο προσωπική εμπειρία κάπου εκεί φθήνει η μπαταρία.
Επι του θέματος λοιπόν, θεωρώ οτι οι εταιρείες θα χρησιμοποιούν τις αναβαθμίσεις σαν ξεχωριστές υπηρεσίες μελλοντικά. Πχ. θα σου λένε οτι αγοράζεις ενα κινητό και έχει 2-3-4 χρόνια αναβαθμίσεων. Μετά θα πρέπει να πληρώνεις. Είναι μια πολιτική που θα ακολουθήσουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με software  που θα σου δίνει επιπλέον δύναμη και δυνατότητες. (tesla)
 

Δεν μένεις πίσω τεχνολογικά με 2-3 χρόνια. Οι συσκευές είναι good enough και μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες των περισσοτέρων. Και όχι, δεν αναφέρομαι να κάνεις το smartphone παιχνιδομηχανή. Όσον αφορά τη μπαταρία, ισχύει, αλλά με προσεκτική χρήση (π.χ. να μη το αφήσεις ποτέ να πέσει κάτω από 20% charge) η μπαταρία κρατάει άνετα 3+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Ας μην αρχισουμε παλι αυτα τα ανουσια VS παιδια.

Υπαρχουν οντως 6s εκει εξω που για καποιους δουλευουν βουτυρο. Θελω μια συσκευη της ιδιας ηλικιας διπλα διπλα να δουμε διαφορες...

Αντικειμενικα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να κραταει την ιδια συσκευη για πανω απο 1-2 χρονια. Εγω προσωπικα αλλαζω στο 6μηνο αλλα εγω ειμαι αρρωστακι.

Τα 4 χρονια θεωρω οτι ειναι υπεραρκετα για καποιον να κρατησει μια συσκευη. Ας κραταει η Apple για 6. Και? Περι ορεξεως...

Μα δεν έχεις άλλη δουλειά ή ενδιαφέροντα από το να α αλλάζεις κινητά κάθε 6μηνο;

 

Δηλαδή έστω ότι έχεις το iPhone 13 Pro Max, γιατί να το αλλάξεις σε λιγότερο από 3-4-5χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Ας μην αρχισουμε παλι αυτα τα ανουσια VS παιδια.

Υπαρχουν οντως 6s εκει εξω που για καποιους δουλευουν βουτυρο. Θελω μια συσκευη της ιδιας ηλικιας διπλα διπλα να δουμε διαφορες...

Αντικειμενικα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να κραταει την ιδια συσκευη για πανω απο 1-2 χρονια. Εγω προσωπικα αλλαζω στο 6μηνο αλλα εγω ειμαι αρρωστακι.

Τα 4 χρονια θεωρω οτι ειναι υπεραρκετα για καποιον να κρατησει μια συσκευη. Ας κραταει η Apple για 6. Και? Περι ορεξεως...

Spoiler

Still rocking με το Note 3 μου κλεινει 8ετια φετος σε 2 μηνες. Android 11 AOD air gestures αναβαθμισεις ασφαλειας Ιανουαριου 2022 micro sd ir jack 16:9 ουτε τρυπες κτλ καραγκιοζιλικια αλλαγη μπαταριας με ενα 10αρικο καθε 2 χρονια. Περιμενω ακομα τα κινητα με την καμερα κατω απο την οθονη δεν μπορω καραγκιοζιλικια να παιζω η να βλεπω βιντεο και να εχω την τρυπα στη μεση. Μπροστα στο iphone 6 ειναι κλασεις ανωτερο και ειναι και παλιοτερο. Οκ καλα τα iphone αλλά οταν λενε οτι ειναι 2-3 χρονια πισω σε hardware[οθονη κτλ χαρακτηριστικα γιατι σε soc ειναι τοπ] δεν εχουν αδικο. Απλα το android κυριως τα παλιοτερα θελουν λιγο παραπανω δουλεια για να εχεις τις τελευταιες εκδοσεις. Βεβαια το 5s εχει μεινει κανα 2 χρονια πισω ενω το note 3 8 χρονια ενημερωσεις ακομα και με xda και λογικα θα παρει και android 12 σε λιγο καιρο μεσω lineage os. Πιανω κινητα μεχρι 200 ευρω και μου φαινονται πολυ χειροτερα απο το note 3 τουλαχιστον σε οθονη ολα μακροστενα ενα ματσο χαλι notch τρυπες σταγονες. Εννοειται δεν τιθετε θεμα χρηματων ειναι καθαρα επιλογη μου να μην πεταξω τα λεφτα μου για κινητα με τρυπες στην οθονη.

Android 12

https://forum.xda-developers.com/t/rom-12-0-0_r27-crdroid-v8-1-unofficial-hlte-chn-kor-tmo.4398967/

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...