Προς το περιεχόμενο

Severance [Apple TV; 2022]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

Έχει πάρα πολλά ερωτηματικά και θεωρίες που μόνο το μέλλον της σειράς ελπίζουμε να δείξει με σωστό και όχι LOST τρόπο.

Πχ Ο Irving μπορεί να είναι κατάσκοπος εντός της Lumon. Έχει χάρτη με σημειωμένα ονόματα όπως του Burt και που βρίσκονται (διευθύνσεις), αποκόμματα εφημερίδων και έγραφα ανθρώπων που έκαναν καταγγελίες εναντίον της Lumon. 

Επίσης η σχέση του με τον Burt ίσως πάει πολύ πίσω. Μπορεί να δούλευαν και στο ίδιο τμήμα παλιά. Είναι ζωγράφος άλλωστε. Ζωγραφίζει κάτι που μέχρι τώρα στην σειρά είδαμε μόνο την Casey να την έχουν πάει.

Θεωρώ σημαντικότατο ότι είναι ο μόνος που για κάποιο λόγο κοιμάται στην "δουλειά".

Τι ρόλο παίζει και η μαύρη γλίτσα που βλέπει ο μέσα του η οποία παραπέμπει στην μαύρη μπογιά που χρησιμοποιεί ο έξω του;

Απίστευτη σειρά μέχρι τώρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ πως διαμάντια σαν αυτό θάβονται, και διαφημίζουν σκουπίδια.

Άψογη σκηνοθεσία, άψογες ερμηνείες, καταπληκτικό σενάριο, ξεχειλίζει από μεράκι.

Είναι ιδέα μου ή η Helly περπατά σαν τον Πούτιν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hurin είπε

Είναι ιδέα μου ή η Helly περπατά σαν τον Πούτιν;

Όντως. Πολύ ιδιαίτερο το περπάτημα της. Μου έκανε εντύπωση από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2022 στις 9:04 ΜΜ, hurin είπε

Απορώ πως διαμάντια σαν αυτό θάβονται, και διαφημίζουν σκουπίδια.

Πιστεύω αυτό συμβαίνει γιατί το apple tv δεν είναι τόσο διαδεδομένο ή δεν πέφτει πολύ διαφήμιση από την πλευρά της πλατφόρμας. Αν ήταν σε Netflix ή HBO θα είχε κάνει πάταγο, για μένα εύκολα η σειρά της χρονιάς ή τουλάχιστον στην πρώτη τριάδα.

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Severance[Season 1]

l-Ff6-LLr-Qj-Yldc-ZItz-Ok-Gm-MMig-P7.jpg

https://www.imdb.com/title/tt11280740/episodes

Brilliant/Terific/Mind Blowing 4 λεξεις που μου ερχονται στο μυαλο για να περιγραψω το Severance. Απο οποια πλευρα και αν το δεις απο μονο του το σεναριο ειναι τεραστιο και σηκωνει ατελειωτη συζητηση. Ο Ben Stiller μετα το The Secret Life of Walter Mitty η το Tropic Thunder μας εχει δειξει οτι εκτος απο πολυ καλος ηθοποιος ειναι αρτιος και σκηνοθετικα και το Sevenance ειναι ακομα μια αποδειξη. Adam Scott/Britt Lower/Tramell Tillman/John Turturro/Patricia Arquette στο βασικο καστ δινουν τον καλυτερο τους εαυτο μιας και αυτο που πρεπει να υποδυθουν μοιαζει ακατορθωτο. Severance η διαχωρισμος σκεφτειτε να πηγαινατε δουλεια και να "φορουσατε" εναν αλλο σας εαυτο απο αυτον που εχει ολα τα προβληματα της πραγματικης ζωης και οχι μονο. Το βαθος ενος τετοιου εγχειρηματος ειναι τρομερο αν το σκεφτουμε και o Ben Stiller καταφερνει να το αποδωσει επι της οθονης αψογα. Soundtrack που σε στοιχειωνει θεωρω οτι η πρωτη σεζον απλα γρατζουνισε την επιφανεια του διαχωρισμου και απο πισω κρυβονται απειρα ερωτηματα σχεδον σε καθε μικρο η μεγαλο παραρτημα της σειρας. Το τελευταιο επεισοδιο το 9 ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει σε σειρα ολη η σεζον σε ενα επεισοδιο. Τρελο cliffhanger αν και το ειχα καταλαβει απο προηγουμενο επεισοδιο και περιμενω πως και πως δευτερη σεζον ελπιζω μην αργησει. Αν το χειριστουν καλα θα αφησει ιστορια. Θελει προσοχη ομως γιατι ειναι κατι που μπορει να ξεφυγει ανεξελεγκτα θελει προσεκτικες μετρημενες κινησεις με προγραμμα ωστε να βγει ενα αρτιο αποτελεσμα μεχρι το τελος. 9.2/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια φοβερή σειρά από την Apple. Slow burn, κλειστοφοβική, ιδιαίτερη, θα μπορούσε άνετα να ήταν Κορεάτικη. Θεάρα η Helly.

Πάμε τώρα για Black Bird...

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/9/2022 στις 7:26 ΜΜ, Arkin είπε

Severance[Season 1]

l-Ff6-LLr-Qj-Yldc-ZItz-Ok-Gm-MMig-P7.jpg

https://www.imdb.com/title/tt11280740/episodes

Brilliant/Terific/Mind Blowing 4 λεξεις που μου ερχονται στο μυαλο για να περιγραψω το Severance. Απο οποια πλευρα και αν το δεις απο μονο του το σεναριο ειναι τεραστιο και σηκωνει ατελειωτη συζητηση. Ο Ben Stiller μετα το The Secret Life of Walter Mitty η το Tropic Thunder μας εχει δειξει οτι εκτος απο πολυ καλος ηθοποιος ειναι αρτιος και σκηνοθετικα και το Sevenance ειναι ακομα μια αποδειξη. Adam Scott/Britt Lower/Tramell Tillman/John Turturro/Patricia Arquette στο βασικο καστ δινουν τον καλυτερο τους εαυτο μιας και αυτο που πρεπει να υποδυθουν μοιαζει ακατορθωτο. Severance η διαχωρισμος σκεφτειτε να πηγαινατε δουλεια και να "φορουσατε" εναν αλλο σας εαυτο απο αυτον που εχει ολα τα προβληματα της πραγματικης ζωης και οχι μονο. Το βαθος ενος τετοιου εγχειρηματος ειναι τρομερο αν το σκεφτουμε και o Ben Stiller καταφερνει να το αποδωσει επι της οθονης αψογα. Soundtrack που σε στοιχειωνει θεωρω οτι η πρωτη σεζον απλα γρατζουνισε την επιφανεια του διαχωρισμου και απο πισω κρυβονται απειρα ερωτηματα σχεδον σε καθε μικρο η μεγαλο παραρτημα της σειρας. Το τελευταιο επεισοδιο το 9 ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει σε σειρα ολη η σεζον σε ενα επεισοδιο. Τρελο cliffhanger αν και το ειχα καταλαβει απο προηγουμενο επεισοδιο και περιμενω πως και πως δευτερη σεζον ελπιζω μην αργησει. Αν το χειριστουν καλα θα αφησει ιστορια. Θελει προσοχη ομως γιατι ειναι κατι που μπορει να ξεφυγει ανεξελεγκτα θελει προσεκτικες μετρημενες κινησεις με προγραμμα ωστε να βγει ενα αρτιο αποτελεσμα μεχρι το τελος. 9.2/10

Φίλε Arkin η κριτική σου ήταν η αφορμή να την ξεκινήσω, πρώτα 2 επεισόδια απλά υπέροχα και επειδή είναι μόνο 9 σύνολο δε θέλω να την ξετινάξω αμέσως οπότε θα τη βλέπω κάθε βράδυ λίγο λίγο.

Δυστυχώς αυτό δεν είναι εύκολο γιατί έχω όλα τα επεισόδια διαθέσιμα και δε ξέρω κατά πόσο θα κρατηθώ 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Φίλε Arkin η κριτική σου ήταν η αφορμή να την ξεκινήσω, πρώτα 2 επεισόδια απλά υπέροχα και επειδή είναι μόνο 9 σύνολο δε θέλω να την ξετινάξω αμέσως οπότε θα τη βλέπω κάθε βράδυ λίγο λίγο.

Δυστυχώς αυτό δεν είναι εύκολο γιατί έχω όλα τα επεισόδια διαθέσιμα και δε ξέρω κατά πόσο θα κρατηθώ 😄

Καλή θέαση να την απολαύσεις. Το τέλος είναι τρομερό με cliffhanger θα θες να ξεκινήσει η δεύτερη σεζόν μόλις την τελειώσεις. Όσο αργά και να την δεις η δεύτερη σεζόν θα έρθει το 2023 λογικά στο πρώτο τρίμηνο. Πολύ τροφή για σκέψη και συζήτηση η συγκεκριμένη σειρά και σίγουρα πανέξυπνη από πολλές πλευρές. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ήταν καταπληκτική. Δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα έχουν χιλιοειπωθεί πόσο καλή είναι. 

Απλά να βάλω 2 βιντεάκια που δείχνουν πόση έμφαση έχει δωθει στη λεπτομέρεια για τους λάτρεις της λεπτομέρειας και πόσο χρήσιμες επιπλέον πληροφορίες προκύπτουν. 

Προφανώς και τα βιντεάκια περιέχουν spoilers. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...