Προς το περιεχόμενο

Η Intel ενδέχεται να λανσάρει τη 13η και 14η γενιά επεξεργαστών Core με ρυθμούς ανησυχητικούς για την AMD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο των έξι μηνών, η Intel ενδέχεται να ανακοινώσει το λανσάρισμα των 13ης γενιάς επεξεργαστών Core με το κωδικό όνομα Raptor Lake ενώ λίγους μήνες μετά θα λανσάρει τη 14η γενιά των επεξεργαστών Core (Meteor Lake) για να ασκήσει περισσότερη πίεση στην AMD.

Αυτό ισχυρίζονται τουλάχιστον από το γνωστό κανάλι στο YouTube, Moore’s Law is Dead, μέσω του οποίου μαθαίνουμε για τη φημολογούμενη ημερομηνία λανσαρίσματος των Raptor Lake καθώς και την αύξηση στην απόδοση που υπόσχονται σε σύγκριση με τη σημερινή γενιά. Σύμφωνα με το Moore’s Law is Dead, η επόμενη γενιά επεξεργαστών της Intel με το κωδικό όνομα Raptor Lake αναμένεται να λανσαριστεί μέσα στο τρίτο τρίμηνο της χρονιάς που διανύουμε (κατά πάσα πιθανότητα τον Σεπτέμβριο).

Η συγκεκριμένη πληροφορία ή εκτίμηση έρχεται σε συμφωνία με τις πληροφορίες μίας άλλης πηγής που αναφερόταν στο ίδιο χρονικό διάστημα. Λάβετε υπόψη σας, ότι οι συγκεκριμένες πληροφορίες αφορούν τους επεξεργαστές για την αγορά υπολογιστών desktop με τους αντίστοιχους επεξεργαστές Raptor Lake για φορητούς υπολογιστές να αναμένονται το τέταρτο τρίμηνο της χρονιάς.

Όμως αυτό που αποτελεί ενδεχομένως έκπληξη είναι ότι η άφιξη των 14ης γενιάς επεξεργαστών Core με το κωδικό όνομα Meteor Lake αναμένεται νωρίτερα από το αναμενόμενο και σε λιγότερο από ένα χρόνο από το λανσάρισμα των Raptor Lake στην αγορά, κάτι που ενδεχομένως το τοποθετεί τον Αύγουστο του 2023 ή ενδεχομένως και λίγο νωρίτερα.

Σύμφωνα με το κανάλι Moore’s Law is Dead στο YouTube, οι νέοι επεξεργαστές Raptor Lake αναμένεται να προσφέρουν από 8% έως 15% υψηλότερη single-thread απόδοση σε σχέση με τους σημερινούς Alder Lake-S, ποσοστό που έρχεται σε συνάρτηση με τις εκτιμήσεις της ίδιας της Intel που κάνει λόγο για αύξηση της απόδοσης σε έως και διψήφιο ποσοστό. Σε multi-threaded φόρτους εργασίας, το ποσοστό αυτό αυξάνεται στο 30% με 40%. Συνολικά, η αύξηση στην απόδοση δείχνει να είναι εντυπωσιακή λαμβάνοντας υπόψη ότι οι επερχόμενοι Raptor Lake δεν είναι κάτι περισσότερο -από όσο γνωρίζουμε τουλάχιστον- από ένα απλό refresh των σημερινών Alder Lake-S, χωρίς σημαντικές διαφορές που να σχετίζονται με τα υποστηριζόμενα χαρακτηριστικά ή την αρχιτεκτονική κ.ά.

Γνωρίζουμε ότι η Intel πάντως σκοπεύει να ενισχύσει τους χαμηλής κατανάλωσης πυρήνες (efficiency cores) με τη ναυαρχίδα Raptor Lake διπλασιάζοντας τον αριθμό τους (16) ωστόσο γνωρίζουμε ότι οι υψηλής απόδοσης πυρήνες (performance cores) αναμένεται να διατηρηθούν σε αριθμό (8).

Σύμφωνα με έντονη φημολογία, η AMD κάνει ότι μπορεί για να φέρει τους νέας γενιάς επεξεργαστές Ryzen που βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen 4 μέσα στο τρίτο τρίμηνο της χρονιάς, ενδεχομένως προλαβαίνοντας ή αντιδρώντας άμεσα στο φημολογούμενο λανσάρισμα των Raptor Lake. Αν πάντως αληθεύουν οι φήμες και οι Raptor Lake προορίζεται να κυκλοφορήσουν τον Σεπτέμβριο και οι επόμενης γενιάς Meteor Lake είναι προγραμματισμένο να λανσαριστούν σε λιγότερο από ένα χρόνο από το λανσάρισμα των Raptor Lake – κάνοντας χρήση κατασκευαστικής μεθόδου 7nm και προσφέροντας παρόμοιο άλμα στην απόδοση με τους Raptor Lake σε σχέση με τη προηγούμενη γενιά- τότε η AMD έχει πολλούς λόγους για να ανησυχεί με τέτοιους ρυθμούς ανάπτυξης που ακολουθεί η Intel.

Αν και οι επεξεργαστές Ryzen της AMD βρίσκονται στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων των χρηστών υπολογιστών desktop, οι επεξεργαστές Alder Lake-S «επέστρεψαν» πίσω στην Intel κάποιο ποσοστό της αγοράς από αυτό που είχε χάσει από την μεγάλη της αντίπαλο και από ότι φαίνεται η «μπλε ομάδα» θέλει να συνεχίσει να ασκεί πίεση. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

"Παιδιά, έχουμε μείνει πολύ πίσω από την AMD, πείτε καμιά ιδέα για να βγούμε μπροστά."

"Αφεντικό, θα εφαρμόσουμε την τεχνική των γερόντων. Την Celeron."

"Μα, αυτή δεν ήταν με κάτι αποτυχημένους επεξεργαστές που αντί να πάνε κουβά, τους πουλούσαμε για κανονικούς μειωμένων επιδόσεων; Τι σχέση έχει με το σήμερα να ξαναβγάλουμε πιο αργούς;"

"Μα εκεί είναι η μαγεία! Δεν θα τους βγάλουμε για χαμηλότερων επιδόσεων. Απλά όσους πετυχαίνουν θα τους ονομάσουμε μία γενιά μπροστά. Όσους δεν πληρούν τις προϋποθέσεις, 1 γενιά πίσω. 2 γενιές με την 1!"

"Give this man a donut!"

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βγάλτε.

Βγάλτε αλλα 15 socket που θα θέλουν αλλες ψυκτρες, αλλα backplate κτλπ.

Αμα κρατήσει 4-5 χρόνια πάλι το AM5 να είστε σίγουροι οτι θα πάρουμε τα δικά σας που αλλάζουν ανα 6 μήνες.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 25
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, csontheline είπε

"Παιδιά, έχουμε μείνει πολύ πίσω από την AMD, πείτε καμιά ιδέα για να βγούμε μπροστά."

"Αφεντικό, θα εφαρμόσουμε την τεχνική των γερόντων. Την Celeron."

"Μα, αυτή δεν ήταν με κάτι αποτυχημένους επεξεργαστές που αντί να πάνε κουβά, τους πουλούσαμε για κανονικούς μειωμένων επιδόσεων; Τι σχέση έχει με το σήμερα να ξαναβγάλουμε πιο αργούς;"

"Μα εκεί είναι η μαγεία! Δεν θα τους βγάλουμε για χαμηλότερων επιδόσεων. Απλά όσους πετυχαίνουν θα τους ονομάσουμε μία γενιά μπροστά. Όσους δεν πληρούν τις προϋποθέσεις, 1 γενιά πίσω. 2 γενιές με την 1!"

"Give this man a donut!"

Λες για τους "celeron" του 12900K που διαλύουν τα πάντα σε cinebench/multitasking; Λες για τους "celeron" που είναι παρόμοιοι με τους "κανονικούς" πυρήνες των υπερεπιτυχημένων(με τέτοια βλακεία που κουβαλάει ο κοσμάκης) ryzen 5 3600;

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-e-cores-only-performance/4.html

Τότε βρίσκονται σε σωστό δρόμο.

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Seaside είπε

Ναι βγάλτε.

Βγάλτε αλλα 15 socket που θα θέλουν αλλες ψυκτρες, αλλα backplate κτλπ.

Αμα κρατήσει 4-5 χρόνια πάλι το AM5 να είστε σίγουροι οτι θα πάρουμε τα δικά σας που αλλάζουν ανα 6 μήνες.

Έχω socket 2066 και ξεκίνησα με 7xxx X series, μάντεψε.. μπόρεσα και έβαλα 10ης γενιάς i9 (3 γενιές μετά) χωρίς να αλλάξω mainboard η κάτι άλλο.

και μάλιστα δεν έχω να ζηλέψω τίποτα από τα καινούρια που βγαίνουν, 18 Cores / 36 Threads έχουν χρόνια μπροστά τους μέχρι να χρειαστώ κάτι νεότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Έχω socket 2066 και ξεκίνησα με 7xxx X series, μάντεψε.. μπόρεσα και έβαλα 10ης γενιάς i9 (3 γενιές μετά) χωρίς να αλλάξω mainboard η κάτι άλλο.

και μάλιστα δεν έχω να ζηλέψω τίποτα από τα καινούρια που βγαίνουν, 18 Cores / 36 Threads έχουν χρόνια μπροστά τους μέχρι να χρειαστώ κάτι νεότερο.

Ναι αλλά μιλάς για HEDT πλατφόρμα. Οπότε συγκρίνεις κάτι άλλο. Και μιλάς και για άλλο initial cost/budget.  Εγώ μιλάω για το future proof κομμάτι.

Ειδαν οτι δεν πουλάει τπτ πλεόν απο αυτά (δεν τους νοιάζει γιατι έχουν το workstation και server κομμάτι) και ειπαν δεν κανουμε την main κατηγορια HEDT ?

Να βάλουμε τις τιμές και τα watt οπου να ναι ?

Κι εγώ μεχρι X79 πήγα. Μετά εφαγαν άκυρο.  Ουτε εγώ εχω να ζηλέψω εναν Intel που βγάζει 1-2-3 % παραπάνω σε ενα bench γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ειμαι κολλημένος να αγοράζω hardware με βάση τα bench.

Παιζει ρόλο το lifecycle για μένα, το real use και το support.

Δεν παιρνουμε pc να benchάρουμε ολη μέρα. Price performance ratio κοιτάμε και lifecyle.

Ειναι σαν το γερμανικό σκουπίδι ενα πράμα που οποιος το αγοράζει νομίζει οτι έγινε ανθρωπος. Για τα αμάξια μιλάω εδώ.

 

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Seaside είπε

Παιζει ρόλο το lifecycle για μένα και το real use και το support.

Για επαγγελματική χρήση το έχω, όταν τελειώσει ο κύκλος του (σε 3-5 χρόνια), τότε θα πάω σε xeon.

Επίσης η AMD δεν προσφέρει thunderbolt, αρκετά περιφερειακά μου είναι thunderbolt από τον Mac pro. Μέχρι να ξεκινήσει και το usb 4.0 (που υποτείθεται θα έχει thunderbolt) έχουμε πολύ καιρό ακόμη.

Το ακριβό, εκτός από έναν cpu των 1000€+, είναι και η Ram, δες πόσο θα κοστίσει σε έναν επαγγελματία 1Tb ram σήμερα 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Για επαγγελματική χρήση το έχω, όταν τελειώσει ο κύκλος του (σε 3-5 χρόνια), τότε θα πάω σε xeon.

Επίσης η AMD δεν προσφέρει thunderbolt, αρκετά περιφερειακά μου είναι thunderbolt από τον Mac pro. Μέχρι να ξεκινήσει και το usb 4.0 (που υποτείθεται θα έχει thunderbolt) έχουμε πολύ καιρό ακόμη.

Το ακριβό, εκτός από έναν cpu των 1000€+, είναι και η Ram, δες πόσο θα κοστίσει σε έναν επαγγελματία 1Tb ram σήμερα 🤭

 

Σωστά τα λές απο την πλευρά σου και βάσει των αναγκών σου ΑΛΛΑ είσαι σε ένα thread που αναφέρεται σε άλλη πλατφόρμα και άλλες ανάγκες.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι.

Αν θες να μιλήσουμε για Epyc - Xeon - Threadripper πεσμου πότε να αγοράσω κυάλια.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο ψάρι η Intel δεν πάει κουβά τόσο εύκολα. Μας τσαντίζει γιατί μας άρμεγε 10 χρόνια με +5% απόδοση τον χρόνο αλλά μπορεί αν θέλει να βγάλει πολύ καλούς επεξεργαστές. Για εμένα το παιχνίδι θα παιχτεί στην κατανάλωση ενέργειας και στις ενσωματωμένες gpu, μη ξεχνάμε και την Apple που έβγαλε πολύ καλούς επεξεργαστές και παίζει στα ίσια Intel και AMD. Το ματσάκι έχει πλάκα και περιμένω τα καλύτερα από όλες τις πλευρές.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Λες για τους "celeron" του 12900K που διαλύουν τα πάντα σε cinebench/multitasking; Λες για τους "celeron" που είναι παρόμοιοι με τους "κανονικούς" πυρήνες των υπερεπιτυχημένων(με τέτοια βλακεία που κουβαλάει ο κοσμάκης) ryzen 5 3600;

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-e-cores-only-performance/4.html

Τότε βρίσκονται σε σωστό δρόμο.

πες τα. εχουμε πηξει με τους γραφικους/ασχετους

  • Thanks 1
  • Confused 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι η Intel να κρατήσει για πολλά χρόνια ακόμη το 1700 chipset για να μην χρειαστεί να αλλάξουμε μητρική πάλι σε σύντομο καιρό.

Επίσης είναι πολύ εντυπωσιακό που έχει φτιάξει ένα πολύ απαιτητικό roadmap το οποίο μας κακομαθαίνει με νέα μοντέλα σε λιγότερο
από 12μηνο πλέον.

Η τεχνολογία έχει πάρει πλέον τρομακτικά επίπεδα στην ταχύτητα εξέλιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...