Προς το περιεχόμενο

Παραβιασμένοι κωδικοί πρόσβασης


rackal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έσκασε μήνυμα απο την Google πως έχουν παραβιαστεί το insomnia και το avclub και ζητάει να αλλαχτούν οι κωδικοί πρόσβασης.

Τι φάση;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το email είναι επίσημο απ τη Google και δεν είναι φισινγκ...

Υπάρχει και εργαλείο στις ρυθμίσεις της Google που επιβεβαιώνει πως απο το insomnia και το avclub οι κωδικοί βρέθηκαν στο διαδίκτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rackal είπε

Μόλις έσκασε μήνυμα απο την Google πως έχουν παραβιαστεί το insomnia και το avclub και ζητάει να αλλαχτούν οι κωδικοί πρόσβασης.

Αν έχετε Chrome βγάζει κάτι τέτοιο;

Spoiler

1445644833_(230).png.bfede7b7f9bb8833c2c3fa8cea0694a9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rackal είπε

Μόλις έσκασε μήνυμα απο την Google πως έχουν παραβιαστεί το insomnia και το avclub και ζητάει να αλλαχτούν οι κωδικοί πρόσβασης.

Τι φάση;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το email είναι επίσημο απ τη Google και δεν είναι φισινγκ...

Υπάρχει και εργαλείο στις ρυθμίσεις της Google που επιβεβαιώνει πως απο το insomnia και το avclub οι κωδικοί βρέθηκαν στο διαδίκτυο...

Δεν σου λεει 

Άμεση αλλαγή αυτών των κωδικών πρόσβασης

Ορισμένοι από τους αποθηκευμένους κωδικούς πρόσβασής σας εκτέθηκαν σε μια παραβίαση δεδομένων τρίτου μέρους. Θα πρέπει να τους αλλάξετε τώρα. Μάθετε περισσότερα

3 λογαριασμοί με το ίδιο όνομα χρήστη και τον ίδιο κωδικό πρόσβασης βρίσκονται σε κίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν έχετε Chrome βγάζει κάτι τέτοιο;

  Απόκρυψη περιεχομένων

1445644833_(230).png.bfede7b7f9bb8833c2c3fa8cea0694a9.png

Έτσι ακριβώς, αλλά δε το κοιτάω ποτέ. Σήμερα όμως έσκασε ειδοποίηση στο κινητό τίτλο "Σημαντική ειδοποίηση ασφαλείας" 

Είμαι 15 χρόνια στο Google πρώτη φορά πέταξε κάτι τέτοιο. 

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Δεν είναι τίποτα. Απλά το βγάζει όταν έχεις ίδιους κωδικούς σε πολλά sites 

Μα δεν έχω ίδιο κωδικό στο insomnia και στο av

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rackal είπε

Έτσι ακριβώς, αλλά δε το κοιτάω ποτέ. Σήμερα όμως έσκασε ειδοποίηση στο κινητό τίτλο "Σημαντική ειδοποίηση ασφαλείας" 

Είμαι 15 χρόνια στο Google πρώτη φορά πέταξε κάτι τέτοιο. 

Μα δεν έχω ίδιο κωδικό στο insomnia και στο av

Τους κωδικούς αυτούς τους χρησιμοποιείς κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν σου λεει 

Άμεση αλλαγή αυτών των κωδικών πρόσβασης

Ορισμένοι από τους αποθηκευμένους κωδικούς πρόσβασής σας εκτέθηκαν σε μια παραβίαση δεδομένων τρίτου μέρους. Θα πρέπει να τους αλλάξετε τώρα. Μάθετε περισσότερα

*3 λογαριασμοί με το ίδιο όνομα χρήστη και τον ίδιο κωδικό πρόσβασης βρίσκονται σε κίνδυνο.

Αναφέρει το πρώτο σκέλος της παράθεσης και στο 2ο (εκεί που έχω αστεράκι γράφει "

Αυτός ο λογαριασμός βρίσκεται σε κίνδυνο.

favicon-tbn?q=tbn%3AANd9GcT7I8c2Wm82OHwk
insomnia.gr
Rackal
 Αλλαγή κωδικού...
Σε 2η στήλη ακριβώς το ίδιο για το AV.
Δεν έχω κοινούς κωδικούς σε αυτά τα site Μόνο το όνομα.
4 λεπτά πριν, michael92 είπε

Τους κωδικούς αυτούς τους χρησιμοποιείς κάπου αλλού;

Όχι, γι αυτό δεν με αγχώνει ιδιαίτερα, απλά με έκαψε λίγο μιας που σε όλα τα Φόρουμ έχω ίδιο όνομα αλλά στο καθένα διαφορετικό κωδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Πιθανώς το κάνει και όταν έχεις το ίδιο user name 

Μπορεί, αλλά έχουμε μια σύμπτωση σήμερα μιας που δυο κολοσσοί όπως η Nvidia έπεσαν στα χέρια χάκερ όλα τα δεδομένα τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rackal είπε

Όχι, γι αυτό δεν με αγχώνει ιδιαίτερα, απλά με έκαψε λίγο μιας που σε όλα τα Φόρουμ έχω ίδιο όνομα αλλά στο καθένα διαφορετικό κωδικό

Αποθήκευσα τον insomnia κωδικό στο google account μου και δε μου έβγαλε μήνυμα. Ούτε στο haveibeenpwned βγάζει κάτι. Κάπου αλλού θα τους χρησιμοποίησες τους κωδικούς και δεν το θυμάσαι μάλλον.

Έχω 2-3 main κωδικούς στους οποίους αλλάζω 2 χαρακτήρες ανάλογα με το site domain name, οπότε έχω ξεχωριστό κωδικό σε κάθε site που τον θυμάμαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, rackal είπε

Μόλις έσκασε μήνυμα απο την Google πως έχουν παραβιαστεί το insomnia και το avclub και ζητάει να αλλαχτούν οι κωδικοί πρόσβασης.

Τι φάση;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το email είναι επίσημο απ τη Google και δεν είναι φισινγκ...

Υπάρχει και εργαλείο στις ρυθμίσεις της Google που επιβεβαιώνει πως απο το insomnia και το avclub οι κωδικοί βρέθηκαν στο διαδίκτυο...

Δεν υπάρχει κάποια παραβίαση στο insomnia, λίγο προσοχή στην αναφορά. Το μήνυμα που σου εμφάνισε όπως αναφέρουν και τα άλλα μέλη, πιθανόν σε ενημερώνει για χρήση του συνδυασμού που χρησιμοποιείς στο insomnia σε βάση που έχει γίνει hacked και έχει διαρρεύσει στο internet. Παρεπιπτόντως βλέπουμε συνεχώς το τελευταίο διάστημα ότι κάτι τέτοιο δημιουργεί διάφορα θέματα, και σκεφτόμαστε κάποιες αλλαγές (πχ, στον τρόπο login). Μόλις είμαστε έτοιμοι θα υπάρξουν σχετικές ανακοινώσεις.

Υπενθυμίζω ότι για μεγαλύτερη ασφάλεια, υπάρχει πάντα η δυνατότητα ενεργοποίησης του συστήματος 2fa που παρέχει το site μέσα από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού ή απευθείας στο παρακάτω link

https://www.insomnia.gr/settings/account-security/

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι ο κωδικός σου βρέθηκε σε κάποιο breach βάσης δεδομένων χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι έγινε breach η βάση δεδομένων του insomnia. Aν όμως έχεις τον ίδιο κωδικό στο insomnia τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...