Προς το περιεχόμενο

Δάνειο για θέση εργασίας


panos.mark4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Η κατάσταση είναι λίγο περίεργη αυτή τη στιγμή, θα προσπαθήσω να είμαι όοσ πιο σαφής γίνεται. Εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία part time, ωστόσο έχω πρόταση για εργασία στον κλάδο μου για τη θέση του εκπαιδευτή αέρος αεροπλάνων απο σχολή εδώ στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει κάποιος εκπαιδευτής θα χρειαστεί να ολοκληρώσει ένα course το οποίο ειναι στα 10.000 ευρώ.

Στο δια ταύτα λοιπόν, σχολή μου έκανε πρόταση να εργαστώ γι αυτούς ώστοσο θα χρειαστεί να πληρώσω το 50% της εκπαίδευσης (5000 ευρώ) τα υπόλοιπα θα γίνονται παρακράτηση απο το μισθό μου. Το θέμα είναι ότι προφανώς το συγκεκριμένο ποσό δεν το έχω αυτή τη στιγμή, έχω μόνο το 1/3 των χρημάτων και ειλικρινά τα τελευταία δύο χρόνια με τον covid η κατάσταση στις αεροπορικές εταιρείες αλλα γενικότερα όσο αφορά τη θέση του πιλότου είναι πάρα πολύ δύσκολη, ειδικά για κάποιον που δεν έχει πτητικές ώρες και έχει δώσει περίπου 60.000 ευρώ για να γίνει επαγγελματίας στον τομέα αυτό.

Οπότε η ερώτηση είναι η εξής : Με Ε1 8750 ευρώ και όπως μου είπε η σχόλη θα μου δώσει και ένα χαρτί που θα λέει ότι θα υπάρξει πρόσληψη μετά το πέρας τη εκπαίδευσης, είναι δυνατή η απόκτηση δανείου; Δεν χρωστάω πουθενά, δεν έχω κάποιο προηγούμενο δάνειο. Δεν υπάρχουν συγγενείς που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν σε αυτό για να σας προλάβω, δυστηχώς είμαι μόνος και λυπάμαι που το λέω αλλά η μόνη ελπίδα μου είναι οι τράπεζες, υπάρχει λοιπόν αυτή η δυνατότητα να πάρω αν όχι τα 5000 έστω 3500-4000 ευρώ;

Ειλικρινά κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!

Επεξ/σία από panos.mark4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο με βάση όσα περιγράφεις να σου δώσουν το δάνειο που θέλεις.

Πάντως ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να μάθεις αν θα σου δώσουν είναι να πάρεις τις τράπεζες με τη σειρά και να κάνεις αίτηση δανείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητά δάνειο για άλλο λόγο αν έχεις εγγυητή.......

όμως να σου προτείνουν δουλειά εκπαιδευτή χωρίς να έχεις το χαρτί και  χωρίς ώρες πτήσης λίγο περίεργο μου φαίνεται  .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ζητά δάνειο για άλλο λόγο αν έχεις εγγυητή.......

όμως να σου προτείνουν δουλειά εκπαιδευτή χωρίς να έχεις το χαρτί και  χωρίς ώρες πτήσης λίγο περίεργο μου φαίνεται  .....

Είμαι επαγγελματίας χειριστής αεροσκαφών, ο λόγος που μου κάνανε τη πρόταση ήταν επειδή ήξεραν ότι δεν θα μπορούσα να αρνηθώ, οι πτητικές μου ώρες είναι 219 αυτή τη στιγμή, οπότε το να βρω δουλειά σε κάποια αεροπορική για τη δεδομένη στιγμή φαντάζει αδύνατο. Εγγυητής δεν θα μπεί κανένας δυστηχώς ούτε και μπορώ να υποχρεώσω κάποιον... καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panos.mark4 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Η κατάσταση είναι λίγο περίεργη αυτή τη στιγμή, θα προσπαθήσω να είμαι όοσ πιο σαφής γίνεται. Εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία part time, ωστόσο έχω πρόταση για εργασία στον κλάδο μου για τη θέση του εκπαιδευτή αέρος αεροπλάνων απο σχολή εδώ στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει κάποιος εκπαιδευτής θα χρειαστεί να ολοκληρώσει ένα course το οποίο ειναι στα 10.000 ευρώ.

Στο δια ταύτα λοιπόν, σχολή μου έκανε πρόταση να εργαστώ γι αυτούς ώστοσο θα χρειαστεί να πληρώσω το 50% της εκπαίδευσης (5000 ευρώ) τα υπόλοιπα θα γίνονται παρακράτηση απο το μισθό μου. 

Πολύ περίεργη φάση και μοιάζει σαν να ψάχνουν για "σκλάβο" όχι υπάλληλο!

Σου χρεώνουν 10.000 για ένα course που θα το κάνεις σ' αυτούς?

Και τί μισθό θα παίρνεις ώστε μετά την παρακράτηση του "δανείου" να σου μένουν αρκετά χρήματα για να αξίζει να δεσμευτείς με τέτοιο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Πολύ περίεργη φάση και μοιάζει σαν να ψάχνουν για "σκλάβο" όχι υπάλληλο!

Σου χρεώνουν 10.000 για ένα course που θα το κάνεις σ' αυτούς?

Και τί μισθό θα παίρνεις ώστε μετά την παρακράτηση του "δανείου" να σου μένουν αρκετά χρήματα για να αξίζει να δεσμευτείς με τέτοιο τρόπο?

Γενικά έτσι δουλεύει ο χώρος της αεροπλοΐας, ειδικά σε νέους είτε πας σε κάποια αεροπορική είτε πας σε κάποια σχολή είσια υποχρεωμένος τα ακολουθήσεις εκπαίδευση στον τύπου του αεροπλάνου που σχεδόν ποτέ δεν στον πληρώνει ο εργοδότης, είτε το πληρώνεις εσύ είτε σου κάνουν παρακράτηση απο το μισθό σου.

Ακούγεται αστείο αλλα αυτή η είναι η ωμή αλήθεια, οι εκπαιδευτές πληρώνονται με την ώρα πτήσης η οποία είναι στα 25 ευρώ την ώρα (όχι πάντα). Εγώ απλά θέλω τη θέση για να ξεκινήσω να βάζω ώρες, ειλικρινά δεν με απασχολεί τόσο πολύ το κομμάτι το μισθολογικό (κακώς), αλλά το παν είναι οι ώρες. Έχεις ώρες είσαι περιζήτητος, δεν έχεις ώρες δεν σε θέλει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos.mark4 είπε

, οι εκπαιδευτές πληρώνονται με την ώρα πτήσης η οποία είναι στα 25 ευρώ την ώρα (όχι πάντα).

γιατί μου φαίνονται λίγα; Μόνο 25€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bitbit είπε

γιατί μου φαίνονται λίγα; Μόνο 25€?

Αν παρατήρησες είπα και όχι πάντα, που σημαίνει μπορεί και λιγότερα :') 

Ο τομέας είναι σε απόλυτη παρακμή ειδικά στην Ελλάδα, αλλα είναι όνειρο ζωής το συγκεκριμένο και έχω θυσιάσει εγώ και η οικογένεια μου πάρα πολλά ώστε να το πετύχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panos.mark4 είπε

Είμαι επαγγελματίας χειριστής αεροσκαφών, ο λόγος που μου κάνανε τη πρόταση ήταν επειδή ήξεραν ότι δεν θα μπορούσα να αρνηθώ, οι πτητικές μου ώρες είναι 219 αυτή τη στιγμή, οπότε το να βρω δουλειά σε κάποια αεροπορική για τη δεδομένη στιγμή φαντάζει αδύνατο. Εγγυητής δεν θα μπεί κανένας δυστηχώς ούτε και μπορώ να υποχρεώσω κάποιον... καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση.

 

δεν κατάλαβα ότι είσαι χειριστης

βλέπεις εσύ το κομμάτι του εκπαιδευτή τέτοιο , δηλαδή ότι έχει πολύ ζήτηση η  προοπτικές (πολλοί ενδιαφερομενοι νέοι χειριστές) 

αν θέλεις οπωσδήποτε ώρες κοιτά εξωτερικό (μεταφορές cargo) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panos.mark4 είπε

 μόνη ελπίδα μου είναι οι τράπεζες, υπάρχει λοιπόν αυτή η δυνατότητα να πάρω αν όχι τα 5000 έστω 3500-4000 ευρώ;

Μήπως να συνέχιζες στην εστίαση,που έχεις και εμπειρία?

4000 και τράπεζα με τόσο χαμηλό εισόδημα,δε θα έβαζα τη λέξη "ελπίδα" στην ίδια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνεις ενοικιο η μενεις σε δικο σου σπιτι; Αν δεν εχεις ενοικιο, ειναι πιθανο να το παρεις το δανειο. Εχε υποψη οτι οι αξιολογητες των τραπεζων ειναι ανθρωποι και τα κινητρα σου ειναι αξιοπρεπη και αγνα. Επιπλεον, με το αναμενομενο εισοδημα, το δανειο θα μπορεσει να εξοφληθει ομαλα σε 3-4 χρονια. Το ποσο ειναι αρκετα μικρο, σχεδον οσο μια πιστωτικη που καποτε μοιραζαν τηλεφωνικα και με κουριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 

δεν κατάλαβα ότι είσαι χειριστης

βλέπεις εσύ το κομμάτι του εκπαιδευτή τέτοιο , δηλαδή ότι έχει πολύ ζήτηση η  προοπτικές (πολλοί ενδιαφερομενοι νέοι χειριστές) 

αν θέλεις οπωσδήποτε ώρες κοιτά εξωτερικό (μεταφορές cargo) ...

Έχω ψάξει παντού κυριολεκτικά εδώ και ενά μίση χρόνο που έχω τελειώσει δεν ξέρω κι εγώ που έχω κάνει αίτηση, όλες προφανώς έχουν καταλήξει στον κάδο.

Το κομμάτι της εκπαίδευσής έχει προοπτικές, δηλάδη μαθητές θα έχω και θα ζω σίγουρα καλύτερα απ' ότι τώρα αλλά χωρίς το course δουλειά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασε στο e-loan, ειναι για ποσα από 500 - 15.000 ευρώ

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/daneia/katanalotika-daneia/e-loan-by-winbank

βέβαια, αν υπάρχει κάτι περιουσιακό μπορείς να το πουλήσεις αν είναι όνειρο ζωής όπως λες, πχ ένα κτήμα και να μην μπλέξεις με τραπεζες.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, momotis είπε

Μήπως να συνέχιζες στην εστίαση,που έχεις και εμπειρία?

4000 και τράπεζα με τόσο χαμηλό εισόδημα,δε θα έβαζα τη λέξη "ελπίδα" στην ίδια πρόταση.

Μετά το στρατό απέφυγα με νύχια και με δόντια την εστίαση, δουλειά αυτή τη στιγμή έχω και πληρώνει αρκετά καλά το part time παράπονο δεν έχω, ωστόσο δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω στη ζωή μου. 

Όσο αφορά το δεύτερο σκέλος, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο.

 

3 λεπτά πριν, archer100 είπε

Πληρωνεις ενοικιο η μενεις σε δικο σου σπιτι; Αν δεν εχεις ενοικιο, ειναι πιθανο να το παρεις το δανειο. Εχε υποψη οτι οι αξιολογητες των τραπεζων ειναι ανθρωποι και τα κινητρα σου ειναι αξιοπρεπη και αγνα. Επιπλεον, με το αναμενομενο εισοδημα, το δανειο θα μπορεσει να εξοφληθει ομαλα σε 3-4 χρονια. Το ποσο ειναι αρκετα μικρο, σχεδον οσο μια πιστωτικη που καποτε μοιραζαν τηλεφωνικα και με κουριερ

Μένω με τους δικούς μου, οι προθέσεις μου σίγουρα είναι αγνές, το θέμα είναι ότι και η τράπεζα δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και δεν θα μου τα χαρίσει σίγουρα, σε ευχαριστώ ωστόσο πάρα πολύ για τη θετική σου ενέργεια, μακάρι να πάνε όλα καλά.

2 λεπτά πριν, valadsk είπε

δοκίμασε στο e-loan, ειναι για ποσα από 500 - 15.000 ευρώ

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/daneia/katanalotika-daneia/e-loan-by-winbank

βέβαια, αν υπάρχει κάτι περιουσιακό μπορείς να το πουλήσεις αν είναι όνειρο ζωής όπως λες, πχ ένα κτήμα και να μην μπλέξεις με τραπεζες.

Το έχω ήδη δοκιμάσει φίλε μου και έφαγα πόρτα σε λιγότερο απο μισή ώρα, πούλησα δύο σπίτια και δούλεψα 4 χρόνια χωρίς να βγαίνω έξω σχεδόν καθόλου ώστε να μαζέψω τα χρήματα, δυστηχώς τελείωσαν κι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άκυρο το ποστ μου σε σχέση με το ζήτημα του τόπικ αλλά μου είχε έρθει mail από τη Wizz Air για μέρα καριέρας στην Αθήνα για πιλότους "02 March, 10:00 and 14:00, Novotel Athens  https://careers.wizzair.com/go/Pilot-Jobs/5258601/

Μεθαύριο δηλαδή αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει. 

Επίσης χωρίς προφανώς να έχω ουδεμία σχέση με το κλάδο η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί από άρθρα, συνεντεύξεις και εκπομπές που έχω παρακολουθήσει είναι ότι υπάρχει έλλειψη πιλότων και ειδικά οι low cost ευρωπαϊκές (Ryanair, eazyJet) που είναι σε ανάπτυξη, ζητάνε διαρκώς πιλότους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...