Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πήγατε και τα ζυγίσατε δλδ;

5 κιλά είναι 5 x 4,1 x 0,8 = 16,4 kW, αν πρόκειται για ενεργειακό με ΒΑ 80% και ξύλα υγρασίας 20% και κάτω.

Ναι πηγα τωρα όπως και να εχει εγω συγκρίνω Χειμώνα με Χειμώνα με θέρμανση κανονική . Αυτο αρκεί για την ωρα ;) οταν φτάσω να βγαλω Χειμώνα με αέριο 21β συνεχώς με 700 € τοτε ιισως να αλλαξω, εκτός βέβαια αν βαρεθω.την διαδικασία με το ξυλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Ναι πηγα τωρα όπως και να εχει εγω συγκρίνω Χειμώνα με Χειμώνα με θέρμανση κανονική . Αυτο αρκεί για την ωρα ;) οταν φτάσω να βγαλω Χειμώνα με αέριο 21β συνεχώς με 700 € τοτε ιισως να αλλαξω, εκτός βέβαια αν βαρεθω.την διαδικασία με το ξυλο ;)

2,8 λεπτά το δίνει ο ΗΡΩΝ αυτό το μήνα. Γύρω στα 0,047 €/kWh τελική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, doomnx είπε

2,8 λεπτά το δίνει ο ΗΡΩΝ αυτό το μήνα. Γύρω στα 0,047 €/kWh τελική τιμή.

Ακομη κι έτσι ισα βαρκα ίσα γιαλό όπως τα υπολογίζω. 13000  kwh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, doomnx είπε

1. Το πετρέλαιο είναι στο 1,30 πάλι.
2. Το αέριο είναι στα 5 λεπτά all inclusive.
3. Το ρεύμα στα 25-28 λεπτά όταν χρησιμοποιείται για θέρμανση all inclusive
4. Τα ξύλα πωλούνται προς 80 €/χ.κ.μ. χύδην

Όπως θέλει τα μαγειρεύει για να βγάλει τις Α/Θ πάμφθηνες. Για τον Φεβρουάριο το φυσικό αέριο σε λέβητα συμπύκνωσης είναι η πιο φθηνή λύση κεντρικής θέρμανσης. Ίδια τιμή με τηλεθέρμανση Κοζάνης.

cFtEWeM.jpeg

Να προτείνω κάτι... κάνε τον πρώτο πίνακα ενιαίο ώστε να γίνεται άμεσα σύγκριση. Τώρα με τα χρώματα χωρισμένο σε μπερδεύει. Μπορείς να βάλεις τους λέβητες αερίου χωρίς και με συμπύκνωση και τις αντλίες υψηλών χαμηλών το ένα κάτω από το άλλο και η σύγκριση με χρώμα να είναι ενιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δυστυχως στο καινουργιο σπίτι δεν έχω δυνατότητα αερίου(γιατί δεν περνάει γραμμη) λόγω νέων ενεργειακών συσκευών αποφάσισα να δοκιμάσω aircondition αγόρασα 1 24αρι και 2 9αρια για τα υπνοδωμάτια σε ήπιες θερμοκρασίες τα καταφέρνει και δεν καίει πολύ τις τελευταίες εβδομάδες που είχε τα κύμματα ψύχους στην καλύτερη το σπίτι είναι ...χλιαρό σε αντίθεση το ενεργειακό τζάκι ζεσταίνει όλο το σπίτι και αν καίει αρκετά προς το βράδυ αρχίζεις να γδύνεσαι αλλά καταναλώνει πολύ, τα ξύλα τα καταπίνει (ο τόνος φεύγει στις 10 μέρες ίσως αν κάνει κανεις οικονομία μπορεί να τον τραβίξει στις 12-14 μέρες, και πάντα εξαρτάται από το μέγεθος του σπιτιού και του τζακιού).Υποθέτω πως η αντλία μελλοντικά είναι μονόδρομος αλλά είμαι σίγουρος πως με την τύχη μου πως με το που την εγκαταστήσω θα βγει το next big thing στην θέρμανση και θα χτυπιέμαι για τα 10-15 χιλιάρικα που θα έχω σκάσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chrisxkar said:

αποφάσισα να δοκιμάσω aircondition αγόρασα 1 24αρι και 2 9αρια για τα υπνοδωμάτια

Επωνυμα; κ πως τα δουλευεις; συνεχως η οχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Εγω δυστυχως στο καινουργιο σπίτι δεν έχω δυνατότητα αερίου(γιατί δεν περνάει γραμμη) λόγω νέων ενεργειακών συσκευών αποφάσισα να δοκιμάσω aircondition αγόρασα 1 24αρι και 2 9αρια για τα υπνοδωμάτια σε ήπιες θερμοκρασίες τα καταφέρνει και δεν καίει πολύ τις τελευταίες εβδομάδες που είχε τα κύμματα ψύχους στην καλύτερη το σπίτι είναι ...χλιαρό σε αντίθεση το ενεργειακό τζάκι ζεσταίνει όλο το σπίτι και αν καίει αρκετά προς το βράδυ αρχίζεις να γδύνεσαι αλλά καταναλώνει πολύ, τα ξύλα τα καταπίνει (ο τόνος φεύγει στις 10 μέρες ίσως αν κάνει κανεις οικονομία μπορεί να τον τραβίξει στις 12-14 μέρες, και πάντα εξαρτάται από το μέγεθος του σπιτιού και του τζακιού).Υποθέτω πως η αντλία μελλοντικά είναι μονόδρομος αλλά είμαι σίγουρος πως με την τύχη μου πως με το που την εγκαταστήσω θα βγει το next big thing στην θέρμανση και θα χτυπιέμαι για τα 10-15 χιλιάρικα που θα έχω σκάσει

Χρήση κλιματιστικών 24/7 ? Θερμοκρασία ? Απώλειες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Εγω δυστυχως στο καινουργιο σπίτι δεν έχω δυνατότητα αερίου(γιατί δεν περνάει γραμμη) λόγω νέων ενεργειακών συσκευών αποφάσισα να δοκιμάσω aircondition αγόρασα 1 24αρι και 2 9αρια για τα υπνοδωμάτια σε ήπιες θερμοκρασίες τα καταφέρνει και δεν καίει πολύ τις τελευταίες εβδομάδες που είχε τα κύμματα ψύχους στην καλύτερη το σπίτι είναι ...χλιαρό σε αντίθεση το ενεργειακό τζάκι ζεσταίνει όλο το σπίτι και αν καίει αρκετά προς το βράδυ αρχίζεις να γδύνεσαι αλλά καταναλώνει πολύ, τα ξύλα τα καταπίνει (ο τόνος φεύγει στις 10 μέρες ίσως αν κάνει κανεις οικονομία μπορεί να τον τραβίξει στις 12-14 μέρες, και πάντα εξαρτάται από το μέγεθος του σπιτιού και του τζακιού).Υποθέτω πως η αντλία μελλοντικά είναι μονόδρομος αλλά είμαι σίγουρος πως με την τύχη μου πως με το που την εγκαταστήσω θα βγει το next big thing στην θέρμανση και θα χτυπιέμαι για τα 10-15 χιλιάρικα που θα έχω σκάσει

Σε 12 μέρες τόνος;; ποια περιοχή είσαι; πάντως εγώ βλέπω να με συμφέρει με 3 βία 3μιση τόνους .. τωρα εχω και φ. αέριο οπότε αν κάποια στιγμή επανέλθω σε ευρεία χρήση αερίου θα εχω την τζακοσομπα για εφέ ;) φυσικά ειναι και θέμα μετά πώς θα πάνε οι τιμές αναλόγως των συνθηκών που ειναι το ψυχοφθόρο σκέλος της υπόθεσης..

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Specs said:

Επωνυμα; κ πως τα δουλευεις; συνεχως η οχι; 

το μεγαλο είναι carrier και τα μικρα morris αυτες τις ημέρες το μεγάλο καίει ασταμάτητα απλά όταν λείπω χαμηλώνω τον θερμοστάτη ωστε να μην χάνει εντελώς θερμοκρασία το σπίτι

10 minutes ago, dimostr said:

Χρήση κλιματιστικών 24/7 ? Θερμοκρασία ? Απώλειες ?

απώλεις δεν μπορώ να τις μετρήσω μπορώ να σου πώ οτι τα κουφώματα είναι καινούργια σχετικα το σπίτι είναι κατασκευής 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, chrisxkar said:

το μεγαλο είναι carrier και τα μικρα morris αυτες τις ημέρες το μεγάλο καίει ασταμάτητα απλά όταν λείπω χαμηλώνω τον θερμοστάτη ωστε να μην χάνει εντελώς θερμοκρασία το σπίτ

Πως ξερεις ποσο καινε κ λες πολυ; εχεις μετρητες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Specs said:

Πως ξερεις ποσο καινε κ λες πολυ; εχεις μετρητες; 

δεν είπα οτι καίνε πολύ είπα οτι δεν καίνε πολύ απλά δεν καταφέρνουν να ζεστάνουν το σπίτι στα έντονα κρύα.Και το πολύ το κρίνω από την διαφορά στους λογαριασμούς γιατί γενικά δεν έχει μεταβολές η χρήση του σπιτιού στις ηλεκτρικές συσκευές

33 minutes ago, Varnavas89 said:

Σε 12 μέρες τόνος;; ποια περιοχή είσαι; πάντως εγώ βλέπω να με συμφέρει με 3 βία 3μιση τόνους .. τωρα εχω και φ. αέριο οπότε αν κάποια στιγμή επανέλθω σε ευρεία χρήση αερίου θα εχω την τζακοσομπα για εφέ ;) φυσικά ειναι και θέμα μετά πώς θα πάνε οι τιμές αναλόγως των συνθηκών που ειναι το ψυχοφθόρο σκέλος της υπόθεσης..

είναι τζάκι με βεντιλατέρ και όχι φυσικη ροή και για να καταφέρει να ζεστάνει το σπίτι το βεντιλατέρ είναι στο τέρμα οπότε τα καταπίνει τα ξύλα το σπίτι είναι μεζονέτα και πολλά τετραγωνικά οπότε γιαυτό και καταναλώνει.

Μετά παίζει και το που μένεις πχ η αθήνα φέτος είχε 4 ημέρες με θερμοκρασίες παγετού και 8 ημέρες με θερμοκρασία 10-15 βαθμούς , η θεσσαλονίκη απο την άλλη είχε 15 ημέρες με θερμοκρασίες παγετού και 4 ημέρες με θερμοκρασίες 10-15 , η φλώρινα απο την άλλη είχε 20 ημέρες παγετού και όλες οι υπόλοιπες ήταν κάτω απο 10 βαθμούς

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

δεν είπα οτι καίνε πολύ είπα οτι δεν καίνε πολύ απλά δεν καταφέρνουν να ζεστάνουν το σπίτι στα έντονα κρύα.Και το πολύ το κρίνω από την διαφορά στους λογαριασμούς γιατί γενικά δεν έχει μεταβολές η χρήση του σπιτιού στις ηλεκτρικές συσκευές

είναι τζάκι με βεντιλατέρ και όχι φυσικη ροή και για να καταφέρει να ζεστάνει το σπίτι το βεντιλατέρ είναι στο τέρμα οπότε τα καταπίνει τα ξύλα το σπίτι είναι μεζονέτα και πολλά τετραγωνικά οπότε γιαυτό και καταναλώνει.

Μετά παίζει και το που μένεις πχ η αθήνα φέτος είχε 4 ημέρες με θερμοκρασίες παγετού και 8 ημέρες με θερμοκρασία 10-15 βαθμούς , η θεσσαλονίκη απο την άλλη είχε 15 ημέρες με θερμοκρασίες παγετού και 4 ημέρες με θερμοκρασίες 10-15 , η φλώρινα απο την άλλη είχε 20 ημέρες παγετού και όλες οι υπόλοιπες ήταν κάτω απο 10 βαθμούς

Σίγουρα παίζει το πού μένεις, οκ αν μου λες βεντιλατερ όντως τα τρώει και ειδικά σε μεγάλο χώρο οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας παιδια. Μενω σε πολυκατοικια φοιτητης που περσυ ειχε μπει πετρελαιο αλλα δε ξερω πως λειτουργει ακριβως. Στα κοινοχρηστα ερχεται το κοστος για θερμανση και χρεωνει 3 ευρω την ωρα, οταν ειχα ρωτησει λεει δουλευει με χρονοχρεωση. Το ειχα ανοιξει καποιες μερες για 10 ωρες συνολικα και πληρωσα 30 ευρω οποτε μετα δεν το ξανανοιξα οποτε και εχω παγωσει στο σπιτι. Ειναι λογικο; Ηθελα να βαλω κλιματιστικο αλλα ειναι δυσκολο να μπει στο δωματιο με την εννοια οτι θα εχει χρεωσεις για την εγκατασταση αφου θα θελει καλωδια για αποχετευση κλπ καθως βλεπει σε ακαλυπτο οποτε το εγκατελειψα. Κυριως για 1 δωματιο θελω περιπου 15 τετραγωνικα που ειμαι τις περισσοτερες ωρες. Τωρα σκεφτομαι για Κονβέκτορα, Θερμοπομπό, Θερμαντικό Πάνελ ή καλοριφερ λαδιου. Ποιο απο ολα συμφερει καλυτερα πχ για 5-10 ωρες την μερα ανοιχτο; Δεη πρασινο εχω. Ευχαριστω
 

Επεξ/σία από raikou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, raikou said:

Ποιο απο ολα συμφερει καλυτερα πχ για 5-10 ωρες την μερα ανοιχτο;

Oτι κ  να βαλεις, την ιδια τυχη θα εχεις απο καταναλωση. Απλα η αισθηση αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...