Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δείτε συνοπτικά σε πίνακα , το κόστος θέρμανσης με διάφορους τρόπους και κυρίως με τις τιμές ενέργειας ενημερωμένες μιας και η ρευστότητα αλλάζει την σειρά.

Σήμερα η φτηνότερη μπορεί να είναι η αυριανή ακριβότερη κοκ

Μπορώ να προσθέσω και άλλη μορφή αν χρειαστεί, πχ σόμπα υγραερίου κλπ

ENNOEITAI πως θα ενημερώνω ΑΜΕΣΑ τις τιμές οταν αλλάζουν, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον και το θέμα παρακολουθείται.

Επίσης απορίες , σχόλια , ενστάσεις κλπ δεκτά και θα απαντώνται άμεσα...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1432022 94013 πμ.jpg

Για το ηλεκτρικο μακαρι ν αηταν μονο 238. Με υκο κτλ ειναι παραπανω πολυ χωρια που παιζει ρολο και τι προγραμμα εχει ο καθενας.

Αλλο με ρητρα και αλλο με 0.07€ που εχουν καποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Καλημέρα!!! Εξαιρετικό το πινακάκι, αλλά λείπει το κλιματιστικό που χρησιμοποιούν πολλοί πλέον.

το πρώτο στη λίστα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για το ηλεκτρικο μακαρι ν αηταν μονο 238.

Η τιμη ειναι απο το myHome online της ΔΕΗ, με ΟΛΑ μεσα, εκτος φυσικα Ερτ Δημοτ Τελη και ΤΑΠ , που ΔΕΝ αλλαζουν την τιμη ανα kwh γιατι απλουστατα ειναι για ολες ις χρησεις και οχι για την θερμανση ειδικα.Τα πληρωνεις δηλαδη ουτως η αλλως...

Εαν καποιος ειναι σε ΚΟΤ, Α η Β  η και σε Νυχτερινο, μπορει να βρει την τιμη που χρεωνεται απο τον πινακα που με πολλη δουλεια εχει φτιαξει ο @korakios και φαινεται στην υπογραφη του.

Αν παλι καποιος δεν μπορει να το κανει,ευχαριστως μου γραφει τις συνηθεις καταναλωσεις και το προγραμμα και την εταιρια και το κανω εγω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι ο βαθμός απόδοσης στο ενεργειακό τζάκι θα πρέπει να πάει προς το 60-70%. Κάπου έχω δει μια μελέτη του ntua ( νομίζω) που έχει τους βαθμούς απόδοσης.

Βασικά κάποιος μπορεί να πάει τη μελέτη που λέω και απλά να αλλάξει τις τιμές.

ΥΓ Θα τη ψάξω όταν όταν σπίτι αλλά με ένα search τη βρίσκουμε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, sphinxgr said:

Δεν έχω ιδέα, αλλά το φυσικό αέριο έχει μόνο 0,068 και η μονάδα μέτρησης του ειναι η kWh ?

0,05 το φθηνότερο (προ επιδοτήσεων) και όντως τα κυβικά του μετρητή γίνονται kWh αφού η μονάδα χρέωσης είναι η kWh 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θεωρώ ότι ο βαθμός απόδοσης στο ενεργειακό τζάκι θα πρέπει να πάει προς το 60-70%. Κάπου έχω δει μια μελέτη του ntua ( νομίζω) που έχει τους βαθμούς απόδοσης.

Βασικά κάποιος μπορεί να πάει τη μελέτη που λέω και απλά να αλλάξει τις τιμές.

ΥΓ Θα τη ψάξω όταν όταν σπίτι αλλά με ένα search τη βρίσκουμε εύκολα.

αυτή είναι η μελέτη, οι συντελεστές οι φαίνονται στο πίνακα είναι πολύ αισιόδοξοι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nvel είπε

οι συντελεστές οι φαίνονται στο πίνακα είναι πολύ αισιόδοξοι

Eιναι υπαρκτοι οι συντελεστες και γενικα επειδη ο καθενας που ΕΧΕΙ η ΘΑ αποκτησει ενεργειακο τζακι, γνωριζει τον βαθμο αποδοσης , η ουσια του πινακα ειναι πως εφαρμοζει τις δικες μας επιλογες στο λεπτο ...πειτε μου τι θελετε να βαλω και σας το διορθωνω για εσας και οποιονδηποτε.

Αλλωστε ολα ειναι ρευστα στον πινακα! απο τις τιμες ενεργειας μεχρι τον βαθμο αποδοσης αναλογα με τι συσκευη εχει ο καθενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Specs said:

αυτα ειναι τα στοιχεια που χρησιμοποιηθηκαν για τιμες αναφορας

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1432022 120624 μμ.jpg

Το my home gas control έχει 0,05. Εντωμεταξυ με έκαψες και λέω ωωω ωραία ανέβασαν και αυτοί την τιμή;😅

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Το my home gas control έχει 0,05. Εντωμεταξυ με έκαψες και λέω ωωω ωραία ανέβασαν και αυτοί την τιμή;😅

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

Το ξαναγραφω...ειναι με ολα τα κοστη μεσα οι τιμες.

Αρα το 0,05 που αναφερετε ειναι ΜΟΝΟ το κοστος που ειναι συγκρισιμο με αλλους παροχους και σε λιγο απο το πολυ ψαξιμο,ολοι μας, θα ξεχασουμε το πραγματικο κοστος που πληρωνουμε και θα νομιζουμε οτι πληρωνουμε ΜΟΝΟ το 0,05 εν προκειμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Specs said:

Το ξαναγραφω...ειναι με ολα τα κοστη μεσα οι τιμες.

Αρα το 0,05 που αναφερετε ειναι ΜΟΝΟ το κοστος που ειναι συγκρισιμο με αλλους παροχους και σε λιγο απο το πολυ ψαξιμο,ολοι μας, θα ξεχασουμε το πραγματικο κοστος που πληρωνουμε και θα νομιζουμε οτι πληρωνουμε ΜΟΝΟ το 0,05 εν προκειμενω.

Έχετε δίκιο τότε. Ούτε καν το φίλτραρα το ότι περιλαμβάνει όλα τα κόστη μέσα. Βέβαια τα κόστη είναι συνάρτηση της κατανάλωσης γιατί και ο ΦΠΑ, και το ειδικό τέλος αλλά και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις προκύπτουν πολλαπλασιάζοντας κατανάλωση με συντελεστή αλλά σωστά έχοντας βάση την 1 kWh λογικός μου φαίνεται ο υπολογισμός. Πολλή καλή δουλειά 😚

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...