Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Εντελώς αντιοικονομική πρόταση για ζεστό νερό, μόνο αν το ρεύμα είναι δωρεάν ή για ελάχιστη χρήση ή δεν μπορείς να έχεις ηλιακό ή αέριο.

Στην χειρότερη ας πούμε ότι βάλε ταχύθερμαντήρα υγραερίου με μπουκάλες μόνο για ζνχ. Πιο φθηνά θα βγαίνει.

Πολύ καλός και ο ταχυθερμαντήρας υγραερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, doomnx είπε

Πολύ καλός και ο ταχυθερμαντήρας υγραερίου.

Μια χαρά είναι, π.χ. για σπίτια με κλιματιστικά που δεν έχουν ηλιακό είναι ιδανική λύση για ζνχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Balrog said:

Όταν λέμε inverter εννοούμε κάτι σαν αυτόν εδώ τον Clage ας πούμε;

Eπειδη ειμαστε εκτος θεματος, δες εδω ενα εξελ που ειχα φτιαξει για υπολογισμους με ακριβεια, πριν αγορασω τον Stiebel Eltron. Και μετα οτι θες , με προσωπικο μηνυμα.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LjquRx-ZOmWKB5Bk5DFuOVatqEdAAz3vKWv_qscVcTg/edit?usp=sharing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ Specs για το excel! Τον τύπο και τις πράξεις τα είχα υπόψη μου και έχω ήδη κάνει (σε χαρτί όμως) αντίστοιχα σενάρια με τα δικά σου. Εγώ βέβαια έχω διαπιστώσει ότι θέλω πάνω από 8lt ροή για να το ευχαριστηθώ. Απλώς ήθελα να μου πεις το μοντέλο του δικού σου από το οποίο έμεινες ευχαριστημένος και αν όντως inverter σημαίνει ότι λειτουργεί χαμηλά. Το ρωταω γιατί δεν βλέπω στο Skroutz να υπάρχει Stiebel με το κουτάκι inverter τσεκαρισμένο και επειδή το έβαλες σε εισαγωγικά.
https://www.skroutz.gr/c/3124/tachythermantires-tachythermosifones/f/1565169/Inverter.html

ΥΓ: Αφού δεν διαμαρτυρήθηκε μέχρι στιγμής ο korakios είμαστε ακόμη εντός θέματος 😄
Άλλωστε συγκρίνουμε το κόστος θέρμανσης νερού χρήσης με απλό ταχυθερμοσίφωνα σε σχέση με τ/θ inverter (και υγραερίου και απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που έγραψαν τα παιδιά από πάνω).

 

20 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Εντελώς αντιοικονομική πρόταση για ζεστό νερό

Δεν έχεις απόλυτο δίκιο, την απάντηση την δίνει ο doomnx από κάτω:

Στις 3/2/2024 στις 7:24 ΜΜ, doomnx είπε

Γλυτώνεις ενέργεια γιατί δεν την αποθηκεύεις όπως με το θερμοσίφωνα.

Και ιδίως επειδή εμένα η εναλλακτική μου είναι ΖΝΧ από λέβητα πετρελαίου σε boiler στο υπόγειο, το οποίο είχαν γράψει οι φίλοι μηχανολόγοι εδώ στο forum ότι είναι ακόμη πιο ασύμφορο, με τις συγκεκριμένες παραμέτρους τις δικές μου τουλάχιστον, από το να καίω ρεύμα.

Επιπλέον, θέλω να πάρω έναν που να μπαίνει σε σειρά με τον ηλιακό, όπως ήδη έγραψα, συνεπώς θα είναι μόνο για τις μέρες χωρίς αρκετή ηλιοφάνεια. Το άλλο πλεονέκτημα του Τ/Θ είναι ότι δεν κινδυνεύεις να σου κρυώσει το νερό που ζέστανες υπομονετικά, επειδή εισέρχεται κρύο στο δοχείο όπως με τον κλασσικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αντίστοιχη ευκολία που στο διατηρεί ζεστό σε real time έχεις και με το boiler (πετρέλαιο). Το μειονέκτημα είναι η φασαρία και το κόστος εγκατάστασης, καθώς και το ότι πιάνει άλατα από ό,τι διαβάζω και μπορεί να θέλει συχνή συντήρηση.

 

18 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Πάντα υπάρχει κίνδυνος να πέσει μια ασφάλεια, φυσικά όλες έχουν ευαισθησία..

Έχεις ως συνήθως δίκιο, στις κοινές καμπύλες είναι x1,13 της ονομαστικής και ειδικά για την πρώτη ώρα x1,40(;) - αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ σε απλή γραμμή με μικροαυτόματο 10Α έχω πάνω ταχυθερμαντήρα ονομαστικής αντίστασης 3.5kW και δεν την ρίχνει με τίποτα, ας έχω και τα φώτα του χώρου ανοιχτά. Είχα και εγώ εντρυφήσει στο συγκεκριμένο ζήτημα παλιότερα (βλ. εικόνα). Όμως αυτό δεν αναιρεί ότι κινδυνεύεις να σου πέσει η μικρότερη ασφάλεια στη χελώνα σε μια υπερφόρτωση και να πρέπει να βγαίνεις έξω με τις σαπουνάδες, όπως μου είχε γράψει ο fredd0 κάποτε.

16A.jpg

Επεξ/σία από Balrog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω και ένα στατιστικό αφου σπίτι φιλου. (χωριό έξω απο θεσ/νικη, δυτικά)

Οροφος εκτεθειμένος, 150τμ, σώματα, Α/Θ inventive energy 14ρα τριφασικη, μονωμένο μέσω ΕΚΟ, κουφώματα θερμοδιακοπή κτλ, 21.5 μεση θερμοκρασία χωρου.

Νοέμβριος 510 Δεκέμβριος 650 Ιανουάριος 635kwh (μόνο για αντλία)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Balrog said:

Σε ευχαριστώ Specs για το excel! Τον τύπο και τις πράξεις τα είχα υπόψη μου και έχω ήδη κάνει (σε χαρτί όμως) αντίστοιχα σενάρια με τα δικά σου. Εγώ βέβαια έχω διαπιστώσει ότι θέλω πάνω από 8lt ροή για να το ευχαριστηθώ. Απλώς ήθελα να μου πεις το μοντέλο του δικού σου από το οποίο έμεινες ευχαριστημένος και αν όντως inverter σημαίνει ότι λειτουργεί χαμηλά. Το ρωταω γιατί δεν βλέπω στο Skroutz να υπάρχει Stiebel με το κουτάκι inverter τσεκαρισμένο και επειδή το έβαλες σε εισαγωγικά.
https://www.skroutz.gr/c/3124/tachythermantires-tachythermosifones/f/1565169/Inverter.html

ΥΓ: Αφού δεν διαμαρτυρήθηκε μέχρι στιγμής ο korakios είμαστε ακόμη εντός θέματος 😄
Άλλωστε συγκρίνουμε το κόστος θέρμανσης νερού χρήσης με απλό ταχυθερμοσίφωνα σε σχέση με τ/θ inverter (και υγραερίου και απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που έγραψαν τα παιδιά από πάνω).

Σου απαντησα στο ειδικο νημα https://www.insomnia.gr/forums/topic/716728-ηλεκτρικό-θερμοσιφωνάκι-ταχυθερμαντήρας/?do=findComment&comment=60168183

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Balrog είπε

Σε ευχαριστώ Specs για το excel! Τον τύπο και τις πράξεις τα είχα υπόψη μου και έχω ήδη κάνει (σε χαρτί όμως) αντίστοιχα σενάρια με τα δικά σου. Εγώ βέβαια έχω διαπιστώσει ότι θέλω πάνω από 8lt ροή για να το ευχαριστηθώ. Απλώς ήθελα να μου πεις το μοντέλο του δικού σου από το οποίο έμεινες ευχαριστημένος και αν όντως inverter σημαίνει ότι λειτουργεί χαμηλά. Το ρωταω γιατί δεν βλέπω στο Skroutz να υπάρχει Stiebel με το κουτάκι inverter τσεκαρισμένο και επειδή το έβαλες σε εισαγωγικά.
https://www.skroutz.gr/c/3124/tachythermantires-tachythermosifones/f/1565169/Inverter.html

ΥΓ: Αφού δεν διαμαρτυρήθηκε μέχρι στιγμής ο korakios είμαστε ακόμη εντός θέματος 😄
Άλλωστε συγκρίνουμε το κόστος θέρμανσης νερού χρήσης με απλό ταχυθερμοσίφωνα σε σχέση με τ/θ inverter (και υγραερίου και απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που έγραψαν τα παιδιά από πάνω).

 

Δεν έχεις απόλυτο δίκιο, την απάντηση την δίνει ο doomnx από κάτω:

Και ιδίως επειδή εμένα η εναλλακτική μου είναι ΖΝΧ από λέβητα πετρελαίου σε boiler στο υπόγειο, το οποίο είχαν γράψει οι φίλοι μηχανολόγοι εδώ στο forum ότι είναι ακόμη πιο ασύμφορο, με τις συγκεκριμένες παραμέτρους τις δικές μου τουλάχιστον, από το να καίω ρεύμα.

Επιπλέον, θέλω να πάρω έναν που να μπαίνει σε σειρά με τον ηλιακό, όπως ήδη έγραψα, συνεπώς θα είναι μόνο για τις μέρες χωρίς αρκετή ηλιοφάνεια. Το άλλο πλεονέκτημα του Τ/Θ είναι ότι δεν κινδυνεύεις να σου κρυώσει το νερό που ζέστανες υπομονετικά, επειδή εισέρχεται κρύο στο δοχείο όπως με τον κλασσικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αντίστοιχη ευκολία που στο διατηρεί ζεστό σε real time έχεις και με το boiler (πετρέλαιο). Το μειονέκτημα είναι η φασαρία και το κόστος εγκατάστασης, καθώς και το ότι πιάνει άλατα από ό,τι διαβάζω και μπορεί να θέλει συχνή συντήρηση.

 

Έχεις ως συνήθως δίκιο, στις κοινές καμπύλες είναι x1,13 της ονομαστικής και ειδικά για την πρώτη ώρα x1,40(;) - αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ σε απλή γραμμή με μικροαυτόματο 10Α έχω πάνω ταχυθερμαντήρα ονομαστικής αντίστασης 3.5kW και δεν την ρίχνει με τίποτα, ας έχω και τα φώτα του χώρου ανοιχτά. Είχα και εγώ εντρυφήσει στο συγκεκριμένο ζήτημα παλιότερα (βλ. εικόνα). Όμως αυτό δεν αναιρεί ότι κινδυνεύεις να σου πέσει η μικρότερη ασφάλεια στη χελώνα σε μια υπερφόρτωση και να πρέπει να βγαίνεις έξω με τις σαπουνάδες, όπως μου είχε γράψει ο fredd0 κάποτε.

16A.jpg

Εντελώς αντιοικονομικό και το θερμοσίφωνο. Δεν το συγκρίνω με αυτό.

Υπάρχουν λύσεις, ηλιακό ή φυσικό αέριο - υγραέριο κι αυτά με ταχυθερμαντήρες επομένως είναι όπως τα είπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...