Προς το περιεχόμενο

VR Gaming - PSVR2, PSVR ή PCVR με Oculus κτλ


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/01/2024 at 21:07, chrisgewrgi said:

Πάντως το quest 3 δεν το περίμενα τόσο καλό! Πήγα από το 1 στο 3 και έχω πάθει πλάκα με την εικόνα! Το mixed reality και αυτο πολύ καλό. 

Σε άλλη μεγάλη  είδηση για όποιον δεν το έχει ακούσει. Ότι game τρεχει σε unreal engine τρεχει και σε vr ταυτόχρονα. Υπάρχει και το κατάλληλο discord

https://mixed-news.com/en/uevr-mod-beta-launch/

Αν πάρεις το 3 δίνει και το asgard 2 δώρο. Παιχνιδαρα!

Δεν ξερω να σου πω διάφορες με το quest 2 αλλά σε σχεση με το quest 1 είναι έτη φωτός μπροστά.

Παίζεις γενικά τα πάντα μέσω του hmd; 

Το ψήνω άσχημα για να είμαι ειλικρινής.. 

 

ΥΓ: Με την πρεσβυωπία τι κάνουμε; 🤣😂😅

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 hours ago, seithan said:

ΥΓ: Με την πρεσβυωπία τι κάνουμε; 🤣😂😅

Γεια χαρα. Εγω με το quest 3 και 2 βαθμους δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ppetros said:

Γεια χαρα. Εγω με το quest 3 και 2 βαθμους δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Καλό να το ξέρω 😆

Να σε ρωτήσω, οταν τρεχεις ενα flat παιχνίδι μέσω vorpx, ουσιαστικά το παιχνίδι τρέχει "fullscreen"?; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, seithan said:

Καλό να το ξέρω 😆

Να σε ρωτήσω, οταν τρεχεις ενα flat παιχνίδι μέσω vorpx, ουσιαστικά το παιχνίδι τρέχει "fullscreen"?; 

 

Σορυ αλλα δεν μπορω να βοηθησω. Το χρησιμοποιω μονο standalone και οφειλω να ομολογησω οτι δεν καταλαβα τιποτα απο την ερωτηση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ppetros said:

Σορυ αλλα δεν μπορω να βοηθησω. Το χρησιμοποιω μονο standalone και οφειλω να ομολογησω οτι δεν καταλαβα τιποτα απο την ερωτηση... :P

Χαχα οκ. 

Συνήθως από ότι έχω καταλάβει, όταν χρησιμοποιείς vr, εμφανίζεται η εφαρμογή εντος μιας επιπλεουσας οθόνης, εντος ενός vr χώρου. 

Οπότε ρωτώντας εαν ειναι fullscreen, εννοούσα εάν γεμίζει ο κάθε φακός με την εφαρμογη /παιχνίδι. 

Αλλά αφού δεν συνδέεις με pc, λογικά δεν θα ξέρεις ουτε το Virtual Desktop, αλλά ούτε κ το VorpX. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, seithan said:

Χαχα οκ. 

Συνήθως από ότι έχω καταλάβει, όταν χρησιμοποιείς vr, εμφανίζεται η εφαρμογή εντος μιας επιπλεουσας οθόνης, εντος ενός vr χώρου. 

Οπότε ρωτώντας εαν ειναι fullscreen, εννοούσα εάν γεμίζει ο κάθε φακός με την εφαρμογη /παιχνίδι. 

Αλλά αφού δεν συνδέεις με pc, λογικά δεν θα ξέρεις ουτε το Virtual Desktop, αλλά ούτε κ το VorpX. 

Δεν ειμαι το καταλληλο ατομο να σε κατατοπισει γι' αυτα..   Το Virtual Desktop το ξερω σαν εφαρμογη αλλα δεν μου εχει χρειαστει.. Το VorpX δεν το εχω ξανακουσει... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2024 στις 9:47 ΜΜ, seithan είπε

Να σε ρωτήσω, οταν τρεχεις ενα flat παιχνίδι μέσω vorpx, ουσιαστικά το παιχνίδι τρέχει "fullscreen"?; 

Εξαρτάται απο το παιχνίδι. Η υποστήριξη για κάθε παιχνίδι είναι διαφορετική.

Οταν λες fullscreen φαντάζομαι εννοείς να πιάνει όλο το οπτικό πεδίο και να ακολουθεί η εικόνα την κίνηση του κεφαλιού σου.

Το τελευταίο λέγεται 6dof (degrees of freedom) και πολλά παιχνίδια στο vorpx το υποστηρίζουν. Αντίθετα  όταν η εικόνα είναι 3D στερεοσκοπική, αλλά δεν ακολουθεί τις κινήσεις του κεφαλιού σου, λέγεται 3dof.

Υπόψιν ότι το vorpx τώρα τελευταία έχει κόψει ταχύτητα με τα πιο πρόσφατα παιχνίδια, γιατί έχει κάποιες δυσκολίες με το directX12. Υπάρχουν βέβαια και άλλα παρόμοια προγράμματα όπως το UEVRInjector και το Depth3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...