Προς το περιεχόμενο

VR Gaming - PSVR2, PSVR ή PCVR με Oculus κτλ


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, comfuzio said:

@Tzini_Gr 1) Αν δεν βάλω το app στο android/iphone δεν έχω πρόσβαση στα παιχνίδια που δίνει το ίδιο το vrset καθώς από το pc ναι μεν τα βλέπεις και μπορείς να αγοράσεις αλλά δεν μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση. Αυτό βέβαια ίσως αν έχει μ@λ@κ13ς λογισμικό/παιχνίδια και δεν χρειάζεται οκ. Αλλά τώρα για 1η μέρα που ήθελα να το δω τι τρέχει και ήθελα να βάλω το RE4, δεν μπορούσα μέσω του pc app!

2) Έτσι το είχα στο πρώτο playthrough όπως έγραψα, έπαιζε κομπλέ. Έβγαλα το Quest 2, το άφησα να φορτίσει στο 100% και όταν το πήρα ξανά στα χέρια μου το pc app για να κάνει ζεύξη με το airlink δεν το έβλεπε καθόλου! Τι και αν το έκανα reboot και το vr και το pc τι ότι και αν δοκίμασα απλά δεν ήθελε. Με λίγο googling είδα ότι είναι πρόβλημα που το έχει πολύς κόσμος και σαν πρόταση για λύση δώσανε το VirtualDesktop το οποίο παίζει στα 20€ αλλά με λίγο ψάξιμο παίζει ένα link που το βγάζει στα 15€. Αυτό το πήρα, παίζει με την μία και σε windows pc και στο macos απλά όπως είπα και πιο πάνω στο pc μου χαλάει την ανάλυση της οθόνης πράγμα ανεπίτρεπτο για μένα.

3) Οπότε έτσι είναι όλα ε; Με UK charger; Τόσα Λ7 και έναν αντάπτορα για να παίζει στο 90% της Ευρώπης δεν βάλανε...

Πείτε μερικά must have apps/games. Έχω ήδη Phasmophobia για το pc και έπαθα πλάκα με το πόσο ωραίο έδειχνε!

Θες οπωςδηποτε ενα καλο ρουτερακι(δε ξερω ποιο εχεις)γιατι η εικονα σου θα ειναι τιγκα στο compression και στα artifacts,κατα πολλους το virtual dekstop ειναι ανωτερο για wireless εμπειρια,ξεκινας με alyx κατ εμε,ειναι αρκετα τα παιχνιδια που αξιζουν,πχ αν εισαι fan των racing το assetto corsa και το ams κανουν justify την υπαρξη του headset απο μονα τους,αν εισαι των shooter πχ το pavlov,horror σχεδον ολα RE με το αναλογο mod του praydog,εχει πολλα πραγματακια,ορεξη να χεις...

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Anastazio είπε

Θες οπωςδηποτε ενα καλο ρουτερακι(δε ξερω ποιο εχεις)γιατι η εικονα σου θα ειναι τιγκα στο compression και στα artifacts,κατα πολλους το virtual dekstop ειναι ανωτερο για wireless εμπειρια,ξεκινας με alyx κατ εμε.

Δεν ξέρω από που έχει βγει ότι έχω θέμα με το router/wifi....1gbps internet έχω, με 3 wifi 6 router/AP, και το 1 στον ίδιο χώρο με το quest 2, χωρίς εμπόδια και απόσταση <1 μέτρου στο πιο κοντινό, 5 στο πιο μακρινό. Speedtests δίνει μέσω wifi 985mbps.
Δεν έχω θέμα ταχύτητας ή συνδεσιμότητας καθώς δουλειά μου είναι τα δίκτυα. Αν υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, θα το είχα λύσει και δεν θα το έγραφα καν εδώ.
Όπως λένε και άλλοι στο νετ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το airlink και την σύνδεση του, αυτό το βλέπω και εγώ από την πλευρά μου. Και σήμερα μπήκα έπαιζα μια χαρά, το έβγαλα για 1 ώρα και μετά πάλι δεν έβλεπε την συσκευή. Δηλαδή την έβλεπε, μπορούσα να στείλω installs κτλ αλλά δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση για να συνεχίσω το παιχνίδι.

image.png.c094599a24232dfb5c48aa9f675ef94f.png

Βλέπω μόνιμα αυτήν την εικόνα, κάνω και πάλι τα βήματα αυτά και τζίφος! Μένει έτσι.
Από την άλλη το virtual desktop παίζει στα μπαμ! Απλά μου χαλάει την ανάλυση του desktop και το όλο gui που ανοίγει πχ ο chrome/firefox/windows explorer.

Όταν παίζει πάντως, παίζει και είναι πολύ ωραία εμπειρία! Alyx ε; Πάω να το δω! Από ποιο store το παίρνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, comfuzio said:

Δεν ξέρω από που έχει βγει ότι έχω θέμα με το router/wifi....1gbps internet έχω, με 3 wifi 6 router/AP, και το 1 στον ίδιο χώρο με το quest 2, χωρίς εμπόδια και απόσταση <1 μέτρου στο πιο κοντινό, 5 στο πιο μακρινό. Speedtests δίνει μέσω wifi 985mbps.
Δεν έχω θέμα ταχύτητας ή συνδεσιμότητας καθώς δουλειά μου είναι τα δίκτυα. Αν υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, θα το είχα λύσει και δεν θα το έγραφα καν εδώ.
Όπως λένε και άλλοι στο νετ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το airlink και την σύνδεση του, αυτό το βλέπω και εγώ από την πλευρά μου. Και σήμερα μπήκα έπαιζα μια χαρά, το έβγαλα για 1 ώρα και μετά πάλι δεν έβλεπε την συσκευή. Δηλαδή την έβλεπε, μπορούσα να στείλω installs κτλ αλλά δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση για να συνεχίσω το παιχνίδι.

image.png.c094599a24232dfb5c48aa9f675ef94f.png

Βλέπω μόνιμα αυτήν την εικόνα, κάνω και πάλι τα βήματα αυτά και τζίφος! Μένει έτσι.
Από την άλλη το virtual desktop παίζει στα μπαμ! Απλά μου χαλάει την ανάλυση του desktop και το όλο gui που ανοίγει πχ ο chrome/firefox/windows explorer.

Όταν παίζει πάντως, παίζει και είναι πολύ ωραία εμπειρία! Alyx ε; Πάω να το δω! Από ποιο store το παίρνω; 

Δεν ειπα πως εχεις προβλημα με το ρουτερ!Δε ξερω καν τι ρουτερ εχεις,απλα το αναφερω ως απαραιτητο για σωστη wireless pcvr λειτουργια με Virtual desktop!Οσο ειχα το quest2 το ειχα δουλεψει μονο με virtual desktop οποτε δε μπορω να σε βοηθησω στο προβλημα σου,οσο για το alyx θα το βρεις στο steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2023 στις 8:17 ΜΜ, sellsoap είπε

δεν παιρνεις τετοια μηχανηματα απο Ελλαδα που οι VRαδες ειμαστε μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου....

ειναι λογικο σε ανυπαρκτη αγορα να τα τσιμπανε...και να μη φερνουν

https://www.amazon.it/Oculus-Quest-visore-all-avanzata/dp/B08QDQK9GL/ref=sr_1_6?crid=1VTHEVVR1Z0QL&keywords=meta+quest+2&qid=1681319677&sprefix=meta+%2Caps%2C162&sr=8-6

και 480 το 256gb στο .es νομιζω 

Παντως κανει πολυ συχνα εκπτωσεις η Oculus...πρεπει να παρακολουθεις εαν θελεις να παρεις

Anyway οι εμπειριες του OC2 αξιζουν πολυ παραπανω απο 500

 

Θα βγει λενε προς το τελος του ετους το 3 με καπου 400.. η εστω με λιγοτερα απο 500$ Και που αρα ισως να μην αξιζει να παρεις το 2 με τοσα που ζητανε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 8:57 ΜΜ, comfuzio είπε

Δεν ξέρω από που έχει βγει ότι έχω θέμα με το router/wifi....1gbps internet έχω, με 3 wifi 6 router/AP, και το 1 στον ίδιο χώρο με το quest 2, χωρίς εμπόδια και απόσταση <1 μέτρου στο πιο κοντινό, 5 στο πιο μακρινό. Speedtests δίνει μέσω wifi 985mbps.
Δεν έχω θέμα ταχύτητας ή συνδεσιμότητας καθώς δουλειά μου είναι τα δίκτυα. Αν υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, θα το είχα λύσει και δεν θα το έγραφα καν εδώ.
Όπως λένε και άλλοι στο νετ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το airlink και την σύνδεση του, αυτό το βλέπω και εγώ από την πλευρά μου. Και σήμερα μπήκα έπαιζα μια χαρά, το έβγαλα για 1 ώρα και μετά πάλι δεν έβλεπε την συσκευή. Δηλαδή την έβλεπε, μπορούσα να στείλω installs κτλ αλλά δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση για να συνεχίσω το παιχνίδι.

image.png.c094599a24232dfb5c48aa9f675ef94f.png

Βλέπω μόνιμα αυτήν την εικόνα, κάνω και πάλι τα βήματα αυτά και τζίφος! Μένει έτσι.
Από την άλλη το virtual desktop παίζει στα μπαμ! Απλά μου χαλάει την ανάλυση του desktop και το όλο gui που ανοίγει πχ ο chrome/firefox/windows explorer.

Όταν παίζει πάντως, παίζει και είναι πολύ ωραία εμπειρία! Alyx ε; Πάω να το δω! Από ποιο store το παίρνω; 

Εγώ είχα πρόβλημα με την συνδεσιμότητα στην αρχή. Έχω και εγώ οπτική κατοστάρα από γνωστό πάροχο και το vr έτρωγε lags και πετούσε πρόβλημα με την σύνδεση. Άλλα είχα κάνει ένα λάθος. Δεν είχα ζητήσει καινούριο router από τον πάροχο και το wifi είχε πρόβλημα καιρό. Αφού έκανα αντικατάσταση και πήρα καινούριο, όλα κομπλέ. 
Από games προτείνω το Saints and sinners walking dead, το οποίο μαζί με το alyx, πιστεύω είναι από τα ποιο ολοκληρωμένα games για VR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oculus Quest χωρίς Controllers

Γεια σας. 

Είμαι νεος στο VR και έλαβα από τον ανιψιό μου το Oculus Quest χωρίς Controllers. Είμαι σε αναζύτηση για χειριστήρια αλλά δυσκολευομαι να βρω. Ξέρετε αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω χωρίς αυτά. Αν ναι, πώς;

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με PC σε εφαρμογές ή για κάποια άλλη χρήση; Ποιες είναι οι χρήσεις του; Τα games δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Αξίζει να επενδύσω σε αυτό ή καλύτερα σε κάτι νεότερο:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 23/04/2023 at 09:41, Zooninio said:

Oculus Quest χωρίς Controllers

Γεια σας. 

Είμαι νεος στο VR και έλαβα από τον ανιψιό μου το Oculus Quest χωρίς Controllers. Είμαι σε αναζύτηση για χειριστήρια αλλά δυσκολευομαι να βρω. Ξέρετε αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω χωρίς αυτά. Αν ναι, πώς;

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με PC σε εφαρμογές ή για κάποια άλλη χρήση; Ποιες είναι οι χρήσεις του; Τα games δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Αξίζει να επενδύσω σε αυτό ή καλύτερα σε κάτι νεότερο:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

καλησπερα,

υποθετο εχεις το quest 1 οχι το quest 2

οπως και να χει δυστηχως νομιζω δεν γινεται να το χρησιμοποιησεις χωρις τα κοντρολερς.

Κοιταξε αν μπορεις να τα βρεις μεταχειρισμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου και απο εμενα. Οχι δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα χωρις τα controllers |(μιλάω για το Quest 2 που έχω 4 χρόνια, δεν γνωρίζω για το 1). Υπάρχει tracking με τα χερια αλλα πρέπει να το ενεργοποιησιες με τα controllers, αλλά και παλι ειναι μονο για τα μενου και μέσα από τη μάσκα (όχι οταν το εχεις tethered στο pc. Στο ΜΕΤΑ store Ιρλανδιας το κάθε controller έχει 90 ευρώ. Το Quest 2 το παίρνεις καινούργιο με 350. Η απόφαση δική σου. Πάντως αξίζει 100000% σαν εμπειρία

Επίσης, προς το τέλος του χρόνου θα βγει το OC3  με τιμή  γύρω στα 500.....

Τώρα για χρήση εκτός gaming, υπάρχουν πολλά experiences ή εφαρμογές (άλλα μέσω pc άλλα όχι). Δηλάδη, π.χ.με το Google earth μπορείς να φας μήνες, είναι απίστευτο ή με experiences όπως Il divino Michelangelo, Davinci, Mona Lisa, The nefertari pyramid, The night cafe - Vincent Van Gogh, the dawn of art, aircar, dagon & άλλα.

Μπορείς να δεις tv που έχει απίστευτα clip κ video. Παράδειγμα το ντοκιμαντέρ με 6 επεισόδια για τα έντομα.... Eφαρμογές ζωγραφικής & design όπως το Vermillion

Mπορείς να κάνεις γυμναστική....

Στο youtube ένα απίστευτο κανάλι με περιοχές από όλο το κόσμο το Air Pano, με drone από ψηλά σε 4 & 8Κ που περιγράφει την ιστορία...

Τέλος δεν ξέρω εάν το θεωρείς gaming, αλλά σε sim racing & flight sim, είναι άλλος κόσμος...........Εγώ το πήρα μόνο για racing.... το να είσαι μέσα σε μια F1 του 70 και να πιάνεις τα λάστιχα ή να βλέπεις στη πλάτη σου τον κινητήρα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.........

Ψάξιμο θέλει...

Πολύςκόσμος είναι διστακτικός & ή πλειοψηφία δεν έχει δοκιμάσει γιατί νομίζει ότι είναι κάτι σαν το 3D, αλλά δεν έχει καμμια σχέση με το 360 γύρω σου. Παίζεις σε ένα παιχνίδι αλλά είναι σαν μια ταινία που πρωταγωνιστείς με ζωντανό κόσμο γύρω σου (πρέπει να δοκιμάσεις το Half Life Alyx)

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έρχεται τώρα τέλη του μήνα το quest 3.
Pancake lens, full color pass through, Καλυτερα γραφικά-ανάλυση, καλύτερα κοντρολερ.  Θα το πάρετε ; Εγώ ήδη το παράγγειλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παιζεις στο pc επιβάλλεται το upgrade στο 3! 30% plus στα γραφικά στο racing ή στο flight είναι αλλού! Από εκεί που δεν διαβάζεις τα όργανα, τώρα τα διαβάζεις! 

Εάν το έχει κάποιος για standalone οκ, μπορεί να περιμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορες ειδες σε AC, καιο ACC ? 

Για το ΑC συγκεκριμενα εχω δει οτι αν ανοιξεις το aa απο nvidia control panel το game ειναι καθαρο. Εχεις και τα 2 ακομα? Αν ναι, και θες, δοκιμασε με το set αυτο ανοιχτο και με τα 2 quest. Το σκεφτομαι και εγω για να προχωρησω σε upgrade, οχι βεβαια ακομα αλλα με ενδιαφερει πολυ η εμπειρια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Theo_Mich said:

Τι διαφορες ειδες σε AC, καιο ACC ? 

Για το ΑC συγκεκριμενα εχω δει οτι αν ανοιξεις το aa απο nvidia control panel το game ειναι καθαρο. Εχεις και τα 2 ακομα? Αν ναι, και θες, δοκιμασε με το set αυτο ανοιχτο και με τα 2 quest. Το σκεφτομαι και εγω για να προχωρησω σε upgrade, οχι βεβαια ακομα αλλα με ενδιαφερει πολυ η εμπειρια σου. 

Δεν ξερω εαν ρωτάς εμένα για το AC & ACC, αλλά δεν το αγόρασα ακόμη, είμαι με το 2........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...