Προς το περιεχόμενο

VR Gaming - PSVR2, PSVR ή PCVR με Oculus κτλ


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο ποστ όσο έψαξα δεν βρήκα. 

Ψήνομαι να ασχοληθώ με το VR όχι τόσο για metaverse, πολυσύμπαντα 😂 κτλ όσο για διασκεδάση με ένα είδος σαν 3D. Είχα αγοράσει τηλεόραση 3D (δεν ξοδεύτηκα κιόλας πήρα το κατάλληλο μοντελο) μόνο για να δω το Αβαταρ και δεν το μετάνιωσα καθόλου, φοβερό θέαμα. 

Ή εναλλακτικές είναι δύο ή πιο προσιτή και εύκολη Ps4 με psvr και η αγορά Oculus και λοιπων, έχω desktop με i7 3ης γενιάς και gtx 1060 οπότε πιστεύω το σηκώνει. 

Έχει δοκιμάσει κάποιος και τα δύο?  Να μας πει εμπειρίες?  Ποιο είναι καλύτερο, ποιο vfm κτλ?  Δεν είμαι και κανας τρελός gamer το αγαπημένο παιχνίδι στο Ps3 είναι το buzz😂 Μπορώ να πάρω και απλό Ps4 500ρι που κάθεται, αν και κοίταζα για προ. 

Τα Oculus rift κτλ δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουν και μου κάνει εντύπωση πως στις αγγελίες δεν έχουν και παιχνίδια μέσα, αν το κατεβάζεις εκεί δεν θα έπρεπε κάποιος έστω να το δινει με παιχνίδια? 

Σχετικά topics στο forum:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευλογητε ακου  πως εχουν τα πραγματα.

H oculus εβγαλε τo Rift,μετα το αναβαθμισμενο RIft s με καλυτερη εικονα και ενσωματομενες καμερες για το tracking. Παιζουν μονο σε pc,θελουν καλωδιο και ειναι πλεον ξεπερασμενα σε ποιοτητα εικονας ειδικα το πρωτο Rift(μιας και κατοχος) απλα δεν βλεπεται απο το πιξελιασμα λογο χαμηλης αναλυσης.Ενα πραγμα που υποφερει πολυ απο χαμηλη αναλυση ειναι φυσικα τα κειμενα,τα γραμματα πχ σε οργανα αεροπλανου κλπ.

Στα φορητα εβγαλε το Quest και το Quest 2.Σε αυτα μιας και εχουν μπαταρια-επεξεργαση-καρτα γραφικων(Qualcomm Snapdragon XR2) μπορεις να περασεις παχνιδια εφαρμογες και να εχεις πληρη ελευθερια χωρις καλωδια..Mπορεις να το παρεις εξοχικο,να δεις ταινια οταν εισαι πχ στο αεροπλανο-κτελ...

Το Quest 2 μιας και το δοκιμασα εχει πολυ καθαρη εικονα και λες επιτελους μια καθαρη VR  μασκα.Δεν αγγιζει την καθαροτητα ενος pc monitor αλλα ειναι πολυ καλο.Τα κειμενα επιτελους ειναι καθαρα.Εαν τωρα εχεις pc μπορεις να το συνδεσεις με καλωδιο (η και ασυρματα με ενα δυνατο wifi router)και να παιξεις παιχνιδια απο το steam πχ asseto corsa,Dcs, dirty rally που δεν μπορεις να τα παιξεις μονο με την μασκα.

Μετα υπαρχει το Οculus store που αγοραζεις παιχνιδια ειτε για το pc ειτε για το Quest 2.Αυτα που ειναι γραμμενα για Quest τα φορτωνεις στην μνημη της μασκας (128gb η 256gb ,το μοντελο με τα 64gb καταργηθηκε)και τα παιζεις οπου θες χωρις pc.Τα παιχνιδια που αγοραζεις μενουν στο λογαριασμο σου και δεν μπορεις να τα πουλησεις.Μονο αν δωσεις το λογαριασμο σου.

Οποτε η μονη σου επιλογη αυτη την στιγμη ειναι το Quest 2. Ολα τα αλλα ειναι παλια και εχουν καταργηθει.Υπαρχουν και αλλες λυσεις HP REVERB 2,HTC vive,PImax αλλα ειναι πανακριβα.

Psvr το ξεχνας ειναι παλιο,εχει τραγικη αναλυση ειναι ξεπερασμενο.Πας καρφι για Quest 2.Το αγοραζεις απο amazon Ιταλιας-Γαλλιας στα 349  και καθαρισες.Παιζεις οτι παιχνιδακια θες απο την μασκα,αν θες παιζεις και απο το pc σου ,αλλα με 1060 μην περιμενεις πολλα πραγματα γιατι στο vr θες μεγαλη ισχυ.

Τα αρνητικα τωρα που εχουν τα vr.

1:Ζαλαδα,ανακατωσουρα, στομαχι κλπ..Αναλογος το τιτλο και τον ανθρωπο.Δεν αντιδρουν ολοι το ιδιο.Σιγα σιγα το συνηθιζεις αλλα δεν ειναι στανταρ.Εγω ζαλιζομαι ελαχιστα ας πουμε.Ενας φιλος μου ηρθε και επαιξε  5 λεπτα Richard burs rally μια ειδικη  και  για 3 ωρες  μετα ειχε ανακατωσουρα στο στομαχι.

2:Βαρος στο κεφαλι μετα απο λιγο θα κουραστει ο αυχενας σου.500 γραμμαρια ειναι το quest 2.Υπαρχουν εξτρα μαξιλαρακια για καλυτερη ανεση.

3:Η μασκα σε ζεσταινει και το καλοκαιρι θες a/c αλλιως θα σκασεις.Επισης οι φακοι μεσα θολωνουν οταν παιζεις απο την διαφορα θερμοκρασιας και  θελουν καθαρισμα.

4:Αν φορας γυαλια μωπιας, η θα πρεπει να εχεις μικρο σκελετο για να χωρανε,το οποιο ειναι αβολο, η να βαλεις φακους επαφεις οπως εγω.

Η εμπειρια του VR ειναι απλα μοναδικη-μαγευτικη.Οσοι δεν εχουν φορεσει μασκα vr δεν μπορουν να καταλαβουν.Δεν συγρκινεται με μονιτορ.
Βαζεις πχ  DCS εισαι μεσα στο κοκπιτ του F-16.Πετας και γυρνας το κεφαλι σου οπου θες πχ πισω αριστερα να δεις που ειναι το εχθρικο αεροσκαφος.

Ειδικα σε racing με open-wheel  πχ caterham  η f1,πραγματικα θες να πιασεις τον τροχο με τα χερια σου.To world scale ειναι 1:1.

Aυτα απο εμενα οτι αποριες εχεις μου λες.
 

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναλυση, αν κατάλαβα καλά, καμμια σύγκριση σε σχέση με το psvr. Έχει ένας φίλος oculus δεν θυμάμαι πιο μοντέλο θα επιχειρήσω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή για να δω, θα γιατί η αλήθεια ήταν ότι έκλεινα περισσότερο προς psvr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι για το quest 2 και εγώ να μπω στον κόσμο του vr σιγά σιγά. Προφανώς αυτόνομο σύστημα δεν είναι απαγορευτική η τιμή του 128 και Ελλαδα και εφόσον γίνεται δουλειά με Steam και μέσω wifi δεν υπάρχει καλύτερο. Βλέπω πάρα πολλά παιχνίδια σε vr έχουν βγει και πολλά bundles που έχουν πολύ δυνατές επιλογές απλά ποτέ δεν έτυχε να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο. 3D τηλεοραση έχω από το 2015 κανένα πρόβλημα ζαλάδας και οι καλές 3d ταινίες είναι εξαιρετικες σε τέτοιο format οπότε φαντάζομαι πόσο καλύτερο μπορεί να είναι ένα vr. 

 

Screenshot_20220315-144552_Skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ψήνομαι για το quest 2 και εγώ να μπω στον κόσμο του vr σιγά σιγά. Προφανώς αυτόνομο σύστημα δεν είναι απαγορευτική η τιμή του 128 και Ελλαδα και εφόσον γίνεται δουλειά με Steam και μέσω wifi δεν υπάρχει καλύτερο. Βλέπω πάρα πολλά παιχνίδια σε vr έχουν βγει και πολλά bundles που έχουν πολύ δυνατές επιλογές απλά ποτέ δεν έτυχε να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο. 3D τηλεοραση έχω από το 2015 κανένα πρόβλημα ζαλάδας και οι καλές 3d ταινίες είναι εξαιρετικες σε τέτοιο format οπότε φαντάζομαι πόσο καλύτερο μπορεί να είναι ένα vr. 

Δεν είναι το 3D αυτό που προκαλεί τη ζαλάδα στα σύγχρονα VR. Tο βασικότερο πρόβλημα έχει να κάνειμε την κίνηση στο χώρο (locomotion). Η κίνηση με μοχλό είναι αρκετά ζόρικη ιδιαίτερα στην αρχή. Εγώ έχω το Quest 2 σχεδόν ένα χρόνο τώρα και δυσκολεύομαι αρκετά ακόμα με το locomotion. Παίζω Resident Evil 4 σε VR και στο 45λεπτο πάνω θέλω οπωσδήποτε να σταματήσω. Έχει να κάνει και με τον άνθρωπο βέβαια. Το Alyx το έχω από τότε που πήρα το VR, αλλά δεν το έχω παίξει ακόμα γιατί θέλω πρώτα να αποκτήσω μεγαλύτερη αντοχή στο θέμα ζαλάδας. Για παιχνίδια που κάθεσαι ακίνητος δεν αποτελεί θέμα (Beat Saber, Eleven Table Tennis και Walkabout Minigolf είναι κάποια από αυτά που παίζω).

Όσον αφορά τον TS, καρφί για Quest 2. Ειδικά με τις απαιτήσεις που έχει η standalone φύση του headset θα τον βοηθήσει πάρα πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος διαθετει τα χρηματα βουρ για quest 2, ειναι το πρωτο vr που εχω αγορασει και δεν το μετανιωσα μιας και η εμπειρεια σε παει σε αλλο επιπεδο.

Βεβαια εγω το αγορασα καθαρα μονο για horror games αν και ειναι μετρημενα στα δαχτυτα τα ''καλα / ωραια γραφικα'' σε horror.

Σαφως ψιλοκαλυπτει ολη την γκαμα ενος gamer vr οπως διαστημηκα, πιστολιδια, μποξ, διαστημηκα κτλπ.

Και εννοειται μιλαμε για την αλλη πλευρα που αν κατι σαρεσει και θες να το δοκιμασεις, το τσιμπας απο τον θειο και μετα το αγοραζεισ και ΟΧΙ δεν γινεται banned :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κινηση μεσα στο vr κοσμο οντως ειναι το προβλημα.Μεσα σε αυτοκινητο  οδηγω τεζα δεν εχω θεμα(στα αλματα με πιανει λιγο το στομαχι στιγμιαια)αλλα αμα κανεις οπισθεν την ακουω ασχημα.Η στο dcs αν κανεις roll  360 το σκαφος και εκει την ακουω ασχημα.

Το θεικο ειναι αμα εχεις υψοφοβια εινα.Εβαλα στην κοπελα μου με ενα demo που εισαι στο μπαλκονι ενος  ουρανοξυστη  και χεστηκε απο το υψος και εβγαλε τη μασκα αμεσως.Θα ηθελα να δοκιμασω το  the Climb πρεπει να ειναι φοβερο αλλα δεν εχω χειρηστηρια.Ισως τσιμπησω ενα quest 2 καποια στιγμη.

Καλα για horror δεν το συζηταμε...ειναι καποια παιχνιδια που απλα σε φτανουν στα ορια σου δεν αντεχονται.(δες unboxhollics)ειχα δοκιμασει ενα demo και ο τρομος που ενιωσα ηταν απιστευτος.Τα αποφευγω για ευνοητους λογους!

Επεξ/σία από fabiawrc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ quest πρώτης γενιάς και rift s τι θα επιλέγατε? 

Ειναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ quest και quest 2? 

Επεξ/σία από eko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, eko13 είπε

Μεταξύ quest πρώτης γενιάς και rift s τι θα επιλέγατε? 

Ειναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ quest και quest 2? 

Είναι μεγάλη ναι. Θεωρώ πως αξίζει την υπέρβαση να πας στο Quest 2 και από τις δύο συσκευές που ανέφερες. Εκτός αν τα βρήκες σε καμιά εξαιρετική τιμή τύπου 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εχω πλεον 2 χρονια, ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει τα τελευταια 10 χρονια, τι να λεμε....... απλα δοκιμασε πρωτα γιατι αν εχεις ναυτια μπορει να μη το ξεπερασεις ποτε (οπως ενας φιλος μου). Παρτο απο Amazon.

ΔΕΝ ξαναγυρναω σε 2d οθονη απλα.... Και μονο το ΑΛΥΧ να παιξεις και μετα να το πουλησεις το Q2 αρκει (παιζω κατα βαση sim racing)

Aπο games τα χτυπας ολα steam (εαν υπαρχουν) ωστε αν αλλαξεις κρανος, να εχεις τα games, ΑΛΛΑ και πολυ καλυτερα γραφικα συνηθως. Δες αυτα:

ALYX (παραμενει ο βασιλιας ολων μακραν,. Απλα πρωταγωνιστεις σε μια ταινια....)

LEGION EXORCIST

COSMODREAD

RED MATTER

THE ROOM

A FISHERMAN TALE

MASKMAKER

WANDERER

DAGON

ΙΝΤΟ ΤΗΕ RADIUS

LAYERS OF FEAR 2

SKYRIM VR

FALLOUT 4

FOREWARNED

DEMEO

RESIDENT EVIL 4

WALKING DEAD

IRONWOLF

ESPIRE 1 OPERATIVE

LONE ECHO 1 / 2

Tωρα αn παιζεις και Flight sim ή race sim.... εμπλεξες!!! (θελω να πιασω το τροχο στη Lotus 98T του Senna!!!)

αρκουν για κανα 2 χρονια!!! Mη το σκεφτεσαι, go for it!

 

 

 

 

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sellsoap είπε

Το εχω πλεον 2 χρονια, ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει τα τελευταια 10 χρονια, τι να λεμε....... απλα δοκιμασε πρωτα γιατι αν εχεις ναυτια μπορει να μη το ξεπερασεις ποτε (οπως ενας φιλος μου). Παρτο απο Amazon.

ΔΕΝ ξαναγυρναω σε 2d οθονη απλα.... Και μονο το ΑΛΥΧ να παιξεις και μετα να το πουλησεις το Q2 αρκει (παιζω κατα βαση sim racing)

Aπο games τα χτυπας ολα steam (εαν υπαρχουν) ωστε αν αλλαξεις κρανος, να εχεις τα games, ΑΛΛΑ και πολυ καλυτερα γραφικα συνηθως. Δες αυτα:

ALYX (παραμενει ο βασιλιας ολων μακραν,. Απλα πρωταγωνιστεις σε μια ταινια....)

LEGION EXORCIST

COSMODREAD

RED MATTER

THE ROOM

A FISHERMAN TALE

MASKMAKER

WANDERER

DAGON

ΙΝΤΟ ΤΗΕ RADIUS

LAYERS OF FEAR 2

SKYRIM VR

FALLOUT 4

FOREWARNED

DEMEO

RESIDENT EVIL 4

WALKING DEAD

IRONWOLF

ESPIRE 1 OPERATIVE

LONE ECHO 1 / 2

Tωρα αn παιζεις και Flight sim ή race sim.... εμπλεξες!!! (θελω να πιασω το τροχο στη Lotus 98T του Senna!!!)

αρκουν για κανα 2 χρονια!!! Mη το σκεφτεσαι, go for it!

 

 

 

 

Thanx για τις προτάσεις :)

Πρόσφατα κάτοχος του Oculus Rift CV1 , το οποίο βρήκα σε πολυ καλή τιμή απο φίλο εδω μέσα. Είχα ήδη στην κατοχή μου PSVR και ο λόγος που πήρα και για pc είναι σαφώς και οι περισσότεροι τίτλοι που υπάρχουν καθως και το αγαπημένο μου beat saber οπου στην pc έκδοση μπορείς να προσθέσεις custom τραγουδια. 

Οπως και να έχει αξίζει και με το παραπάνω !  Το θέμα ζαλάδας συνηθίζεται στους περισσότερους, είναι καθαρά "μπέρδεμα" του εγκεφάλου που ενώ βλέπεις να μετακινείσαι , παραμένεις στην θέση σου. 

Οποιο και να πάρεις πάντως θα σε ικανοποιήσει .  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sellsoap είπε

Δεν εχω δοκιμασει psvr αλλα λενε γενικα οτι ειναι υποδεεστερο σε γραφικα

Σε σχέση με το CV1 που έχω εγω είναι όντως υποδεέστερο, όχι όμως σε σημείο να μην σου αρέσει. Ειδικά τα παιχνίδια που εχουν "παιδικά" γραφικά ή ζωγραφιστά είναι άψογο. Ας πουμε οτι υστερεί στα παιχνίδια τυπου fps με ανθρώπους (πχ Re7)  κλπ που δειχνουν πραγματικό κόσμο. Αλλα και πάλι είναι ωραίο και αξίζει και αυτό για τους κατόχους ps4 .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με το Quest 1. Το'χω δανεικό για λίγο καιρό.

Να φανταστώ είναι μεγάλες οι διαφορές με το Quest 2? Γιατί έχω καραψηθεί. 

Από games έπαιξα: 

Beat Saber, Ragnarock, Synth Riders, BOXVR, Pierhead Arcade 2,  Shadow Legend, Paranormal Detective Escape from the 80s, Walkabout Mini Golf, Tennis Arcade.

Στα αρνητικά , ότι η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα και το βάρος του, αν και προσαρμόζεται. Στα θετικά η πολύ καλή σύνδεση με το PC της υπογραφής. Και φυσικά η εξαιρετικά μοναδική εμπειρία :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...