Προς το περιεχόμενο

VR Gaming - PSVR2, PSVR ή PCVR με Oculus κτλ


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ΤS να πω ότι τελικά έπεσε στα χέρια μου ένα PS4, οπότε πήρα μεταχειρισμενο psvr, γενικά ενθουσιαζομαι εύκολα, οπότε ΟΚ μου κάνει, ειδικά με το astrobot, πήγα να πέσω κιόλας όταν περπατάει και αλλάζει σημειο😂

Πλήρως κατανοητό τα χαμηλά γραφικά, το καταλαβαίνεις με την μια, αλλα έχει την πλάκα του. Αντικειμενικά με 300 που ζητάνε για καινούργιο ούτε με σφαίρες. 199 το πακέτο με κάνα 4ρι παιχνίδια το συζηταμε...

Φαντάζομαι το quest 2 θα είναι πολύ καλύτερο αλλά ξέφευγε το μπάτζετ και για μεταχειρισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

PlayStation VR2 ή PC VR;

Καλησπέρα σας,

θέλω να μπω στο κόσμο του gaming VR.

Τι θα μου προτείνατε να επιλέξω; VR2 για PlayStation 5 ή headset για PC και, αν ναι, ποιο headset (vive,oculus,…) ; Φαίνεται δυνατό και ανερχόμενο το vr2 αλλά λίγοι τίτλοι μέχρι στιγμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα τα χρήματα. Θα δώσεις πολλά χρήματα, για να παίξεις ελάχιστα παιχνίδια και ελάχιστες φορές θα το δουλέψεις και θα το φάει η σκόνη. Επένδυσε αλλού τα χρήματα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2023 στις 1:51 ΜΜ, Photiss είπε

headset για PC

Αν επιλέξεις θέλεις δυνατό pc χωρίς αστεία και εκπτώσεις, πάντως από την δική μου εμπειρία μετά το VR τελείωσε το gaming σε οθόνη δεν υπάρχει επιστροφή και σχέση, είναι πολύ πιο βαρύ από 4Κ gaming αλλά πως να το περιγράψω είναι άλλη εμπειρία να παίζεις κοιτώντας το παιχνίδι από μια οθόνη και άλλη η εμπειρία να είσαι εσύ ο ίδιος μέσα στο παιχνίδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει κανεις σας motion sickness, ναυτιες κλπ?

Εγω το εχω προπθησει πολλες φορες και δυστυχως στα racing games που θελω να παιζω, με πιανει τετοια ναυτια που κανω εμετο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toxotis70 είπε

δεν εχει κανεις σας motion sickness, ναυτιες κλπ?

Εγω το εχω προπθησει πολλες φορες και δυστυχως στα racing games που θελω να παιζω, με πιανει τετοια ναυτια που κανω εμετο!

 

Ποτέ ούτε μία φορά μάλλον έιναι θέμα ανθρώπου το έχω ακούσει και εγώ αλλά ουτε καν αντίθετα πολύ ευχάριστη εμπειρία αυτό όπου συμβαίνει είναι η απώλεια του χρόνου όπου μπορεί να έχουν περάσει 2 ώρες και να μην έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα με τα κατάλληλα ακουστικά φυσικά να σου εξασφαλίζουν πλήρη απομόνωση από το υπόλοιπο περιβάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

Σε racing games?

Εξαρτάται το παιχνίδι απο το ποσο καλοφτιαγμένο είναι. πχ δοκίμασα gt7 στο psvr και ήταν πολυ ωραίο. Αντίστοιχα το moto racer δεν μπορουσα να συνέλθω απο την ναυτία. 

Γενικα όμως το θέμα ναυτίας κλπ ειναι περισσότερο θεμα συνήθειας. οσο πιο πολυ παιζεις τοσο λιγότερο ζαλίζεσαι. Δοκίμασε για αρχή πιο απλά παιχνίδια χωρίς πολύ κίνηση οπως σου κάνει ενα αμάξι οταν το οδηγείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Photiss αρχικα αν σου περισσευουν τα λευτα πηγαινε για αγορα VR. η εμπειρια πραγματικα αξιζει.

τωρα στο τι να διαλεξεις; αν εχεις pc θα σου προτεινα να επαιρνες το oculus quest 2 aka meta quest 2 (οχι το pro γτ ειναι μικρες η διαφορες και δεν αξιζει). Ο λογος για το quest 2 ειναι επειδη μπορεις να παιξεις και παιχνιδια μεσω του υπολογιστη - αν υποστιριζουν vr + για αυτα που native δεν υποστηριζουν, υπαρχουν σχετικα mods... 

Οσον αφορα τις απαιτησεις του quest 2 σκεψου εγω με εναν amd ryzen 3600 + 5700xt τρεχουν ολα ποπα τα παιχνιδια

 

@toxotis70 στην αρχη ειχα προσωπικα μια ναυτια αλλα μετα εφυγε παρολο που παιζω μια το τοσο δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα... βεβαια θεωρω ειναι στον καθε οργανισμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Εξαρτάται το παιχνίδι απο το ποσο καλοφτιαγμένο είναι. πχ δοκίμασα gt7 στο psvr και ήταν πολυ ωραίο. Αντίστοιχα το moto racer δεν μπορουσα να συνέλθω απο την ναυτία. 

Γενικα όμως το θέμα ναυτίας κλπ ειναι περισσότερο θεμα συνήθειας. οσο πιο πολυ παιζεις τοσο λιγότερο ζαλίζεσαι. Δοκίμασε για αρχή πιο απλά παιχνίδια χωρίς πολύ κίνηση οπως σου κάνει ενα αμάξι οταν το οδηγείς. 

εχω δοκιμασει τα παντα, απο χαπακια για ναυτια μεχρι ειδικα βραχιολια!

Και ξεκινησα απο απλα παιχνιδια κλπ...δυστυχως δεν γινεται τιποτα.

Ειναι θεμα οργανισμου μαλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2023 στις 9:53 ΠΜ, toxotis70 είπε

εχω δοκιμασει τα παντα, απο χαπακια για ναυτια μεχρι ειδικα βραχιολια!

Και ξεκινησα απο απλα παιχνιδια κλπ...δυστυχως δεν γινεται τιποτα.

Ειναι θεμα οργανισμου μαλλον...

Μια από τα ίδια...κ ούτε πρόκειται να αλλάξει τίποτα στο μέλλον...απλά πρέπει να ξεχάσουμε ότι υπάρχει...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...