Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ξεκινά ο δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας σταθερού ευρυζωνικού Internet


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 hours ago, michael92 said:

Μόλις μου ενεργοποιήθηκε η αναβάθμιση στα 200 (Θεσσαλονίκη).

spacer.png

Έχω 15 μήνες να αποφασίσω αν τα χρειάζομαι ή αν θα ξανακατέβω στα 100. :D 

Πόσο downstream attenuation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με 100αρα μου βγαζει στο http://192.168.1.1/data/Status.json

max attainable 136 down

και 

DSL downstream
109824 kBit/s
DSL upstream
10998 kBit/s
System uptime
6 days, 4 hours, 27 minutes, 52 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
1816
FEC errors
81
SNR (Down/Up)
14.3 / 30.9 dB
Attenuation (Down/Up)
17.5 / 11.0 dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ συζητάμε αυτό το thread Σάββατο βλέπω κορδέλες στο πεζοδρόμιο από δέντρο σε δέντρο για να μην παρκάρουν (παντα για κλαδεμα ειναι αλλα αυτη τη φορα ειχα μια ελπιδα) αλλα δεν ειχε χαρτι γιατι. Κυριακή ξεκινώντας για ταξίδι βλέπω οτι εχουν βαλει χαρτι ότι δεν είναι για κλάδεμα αλλά για ίνα από την Vodafone. Χθες γυρναω απο ταξιδι και εχουν σκαψει εχουν περασει την ινα και τα εχουν κλεισει. Ονειρο ζω μη με ξυπνατε!! Ξερει κανεις ποσο καιρο θελει απο τη στιγμη που θα περαστει η ινα μεχρι να ειναι διαθεσιμο στους κατοικους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, Choulio είπε

Και ενώ συζητάμε αυτό το thread Σάββατο βλέπω κορδέλες στο πεζοδρόμιο από δέντρο σε δέντρο για να μην παρκάρουν (παντα για κλαδεμα ειναι αλλα αυτη τη φορα ειχα μια ελπιδα) αλλα δεν ειχε χαρτι γιατι. Κυριακή ξεκινώντας για ταξίδι βλέπω οτι εχουν βαλει χαρτι ότι δεν είναι για κλάδεμα αλλά για ίνα από την Vodafone. Χθες γυρναω απο ταξιδι και εχουν σκαψει εχουν περασει την ινα και τα εχουν κλεισει. Ονειρο ζω μη με ξυπνατε!! Ξερει κανεις ποσο καιρο θελει απο τη στιγμη που θα περαστει η ινα μεχρι να ειναι διαθεσιμο στους κατοικους;

καλοκαίρι υπολόγιζε

Στις 23/3/2022 στις 1:36 ΜΜ, michael92 είπε

Μόλις μου ενεργοποιήθηκε η αναβάθμιση στα 200 (Θεσσαλονίκη).

spacer.png

Έχω 15 μήνες να αποφασίσω αν τα χρειάζομαι ή αν θα ξανακατέβω στα 100. :D 

δίνουν τώρα τελευταία το ΖΤΕ Η1600 δεν ξέρω αν θες να το ζητήσεις επειδή έχει και WIFI 6

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2022 στις 7:51 ΜΜ, l337 είπε

Σταμάτα να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.

Το τι θα γίνει με εσάς δεν έχει αποφασιστεί ακόμη αν και υπάρχουν κάποιες επιλογές στο τραπέζι.

Είναι αστεία όσα γράφεις, συγνώμη. Και μόνο που συνδέεις βασικά τις αποφάσεις του Στράτου (και των υπολοίπων) με κάτι που αφορά τα "κεντρικά" δείχνει σύγχυση και άγνοια το λιγότερο.

Εντελώς ανεπίσημα, ναι, μελλοντικά.

Οκ φιλε μου οτι πεις εσυ, που τα γνωριζεις φαινεται εκ των εσω.

Εχοντας μιλησει με πραγματικους ανθρωπους που ειναι σε θεσεις προισταμενων τοπικα στα τμηματα του ΟΤΕ, μια χαρα αντιπαθεια εχουν για την κεντρικη διαχειρηση. Και φυσικα οχι μονο οι προισταμενοι αλλα και οι απο κατω τους. Στην αγνοια τους αφηνουν μονιμα και στην ελλειψη εξοπλισμου. και ολο αυτο για να καταληγουν τα χρηματα σε 3-4 προσωπα και το marketing να ειναι καλα. Γνωστο εδω και χρονια το θεμα. Αν παρεξηγηθηκες γιατι τυγχανεις εργαζομενος στον ομιλο ΟΤΕ, συγνωμη. Οτι δυσκολιες συνανταει ο απλος συνδρομητης με την κεντρικη διαχειρηση του ΟΤΕ , αλλο τοσο  δυσκολευονται οι τοπικοι τεχνικοι κ το προσωπικο στο να βγαλουν ακρη μαζι τους.

Δεν εχει αποφασισθει τι θα γινει με τους 200αρηδες, συμφωνω. Ομως πρωτου βγαλεις ανακοινωσαρα ολοκληρος ΟΤΕ, προσεχεις να μην χαρακτηρισεις μ@λ@κ3ς μια ολοκληρη ομαδα συνδρομητων. Βγαζεις μια ξεκαθαρη ανακοινωση κ οχι σαχλαμαρες.

Επεξ/σία από Mac Anthropos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες "αναβαθμίστηκα" κι εγώ. Περιοχή Γέρακας Αττικής. Από 100 -> 200.

Αρχικά κλείδωμα στα 160 και σιγά σιγά πέφτει, σήμερα δείχνει 133... Άπειρα CRC λάθη, καμπίνα στα 50m. Το upload σταθερό στα 22.

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο διπλασιασμός ισχύει μόνο για το 2022 και από του χρόνου θα επιστρέψουμε στην κανονική ταχύτητα, ισχύει κάτι τέτοιο?

image.png.d90766690e4b7baea066397abfb67e52.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, MaTrOx said:

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο διπλασιασμός ισχύει μόνο για το 2022 και από του χρόνου θα επιστρέψουμε στην κανονική ταχύτητα, ισχύει κάτι τέτοιο?

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, MaTrOx said:

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο διπλασιασμός ισχύει μόνο για το 2022 και από του χρόνου θα επιστρέψουμε στην κανονική ταχύτητα, ισχύει κάτι τέτοιο?

Μετά από τόση διαφήμιση, θα ήταν αυτοκτονικό να κάνουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...