Προς το περιεχόμενο

πτωση τιμων σε GPUs ;


μαστερ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οχι ας ονειρεύονται και 3090 στα 300ευρώ,δεν πειράζει, ασχέτως που δεν θα δούν ποτέ τέτοια τιμή.

Ετσι έπεσαν έξω και πόσοι άλλοι που περίμεναν τώρα τον Ιούνιο να δουν τιμές χώμα στις αγγελίες επειδή πέφτει το mining σε όλες τις κάρτες.

Και πίσω στο 2020 ορισμένοι ονειρεύονταν 2080ti στα 300ευρώ λόγω της 3070,ασχέτως που δεν την βρήκαν ποτέ σε τέτοια τιμή.

Πισω στον Δεκ του 20 καποιος μου ελεγε να περιμενω και να μην τσιμπησω την 3070 στα 750. Αν ειχα ορεξη (και ισως το search να δουλευε και για να εντοπισω το username μου σε quotes) θα τον εβρισκα να τον γιουχαρω. Στο τοπικ της προσφορας της 3070 ο αλλος παλι ειπε οτι σε ενα μηνα μπορει να πεσει κατα 50 ευρω, σε 2 μηνες κατα 100. Ναι πως. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Μόλις σκάσουν οι πρώτες μεταχειρισμένες RTX4000 στις αγγελίες , τότε στα 300 ευρώ θα έχουμε επιδόσεις ~3090.  Τώρα αν ο άλλος θα θέλει να πουλήσει την 3090 στα 600-800 ευρώ όταν θα παίρνεις καινούργια 4070 στα 500-600 ευρώ εε τι να σου πω.

Δες σημερινή αγγελία με GTX1080Ti στα 500 ευρώ μεταχειρισμένη όταν παίρνεις καινούργια RTX3060 με 12GB και DLSS + RT στα 450 ευρώ. Οκ όποιος αγοράσει την μεταχειρισμένη 1080Ti στα 500 ευρώ νομίζω θα είναι ……….. (με κεφαλαίο Μ) 😁

 

Vega  μετάχ στα 500. Ναι 500 Εύρα. Το τι αγοράζεις με 500 ευρώ καινούργιο δεν νομιζω να χρειάζεται να πω 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Apollon98 είπε

2060 Super -> 3060 12GB πήγαμε απο επιδόσεις 76 ->80 ( +5.2%) και πήγαμε απο 399 -> 440 retail 
Με τα leaks 3060 -> 4060 , 80 -> (+56%) στα ιδια περιπου λεφτα... οκ not bad
Ας δούμε την σειρά Χ070 που ήταν και αρκετό θεμα συζήτησης
2070 Super -> 3070 , 87 - >117 (+34%) με retail 499 -> 600κατι. Not bad
3070 -> 4070, 117 ->197 (+68%) στα ίδια περίπου λεφτά με τώρα.

Ή θα παρεις msrp για ολα τα μοντελα, ή θα παρεις retail σε οποιο χρονικο διαστημα της ζωης των προιοντων σε βολευει. Για να σε παρουμε στα σοβαρα, το 1ο

Η 3070 εχει msrp 499, οπως και η 2070 super που διαλεξες να συγκρινεις.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλάμε για τιμές στην αγορά μέχρι το τέλος του 2022. Εαν πιστεύετε ότι θα βρείτε 3060 με 100ευρώ γιατί..έτσι, τότε οκ keep dreaming(ή trolling)..

 

Ποιος είπε τέλος του έτους; εγώ παντος όχι... Αλλά βρήκα μια βεγκα μετάχ του 2019 ευκαιρία στα 500 ευρώ.. Κατάλαβες τι θα πει τρολια; φιλικά πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πισω στον Δεκ του 20 καποιος μου ελεγε να περιμενω και να μην τσιμπησω την 3070 στα 750. Αν ειχα ορεξη (και ισως το search να δουλευε και για να εντοπισω το username μου σε quotes) θα τον εβρισκα να τον γιουχαρω. Στο τοπικ της προσφορας της 3070 ο αλλος παλι ειπε οτι σε ενα μηνα μπορει να πεσει στα 50 ευρω, σε 2 μηνες στα 100. Ναι πως. 

Eγώ Ιανούαριο του 2021 παρακαλούσα τον κόσμο να αγοράσει τις 3070 από alternatede στα 620-650 που παίζανε οι φτηνές υλοποιήσεις. Δυστυχώς, δεν με άκουσαν, περίμεναν να πέσουν κάτω από το MSRP. E άντε, λίγο ακόμα έμεινε 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eγώ Ιανούαριο του 2021 παρακαλούσα τον κόσμο να αγοράσει τις 3070 από alternatede στα 620-650 που παίζανε οι φτηνές υλοποιήσεις. Δυστυχώς, δεν με άκουσαν, περίμεναν να πέσουν κάτω από το MSRP. E άντε, λίγο ακόμα έμεινε 😆

Ή και αυτο, προτειναν αντιστοιχα φθηνη υλοποιηση με 2πλο fan, ή 3060ti με χαμηλοτερο tdp (και αρα και performance) στα 650 απο Ελλαδα. Μια χαρα εβγαλε τα λεφτα, παμε σε αλλα συντομα

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα προσγειωθείτε ανώμαλα όσοι περιμένετε καλές τιμές. 

Κάντε κάνα μπανάκι για να μην έρθει απότομα η ψυχρολουσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Vega  μετάχ στα 500. Ναι 500 Εύρα. Το τι αγοράζεις με 500 ευρώ καινούργιο δεν νομιζω να χρειάζεται να πω 

Αχαχαχαχχαχα τώρα είδα τον άλλον να πουλάει GTX1080 από mining rig στα 380 ευρώ η μια. 🤣

Μάλλον δεν πείρε το memo με τις RX6600 στα 340 ευρώ καινούργιες με εγγύηση.

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Νομίζω ότι θα προσγειωθείτε ανώμαλα όσοι περιμένετε καλές τιμές. 

Κάντε κάνα μπανάκι για να μην έρθει απότομα η ψυχρολουσία. 

Είμαστε στο καλοκαίρι του 2017 που κατρακύλησε το mining και δεν πούλαγαν καινούργιες κάρτες γιατί είχε βουλιάξει η αγορά στις μεταχειρισμένες από τους miners. Κάτι ανάλογο θα γίνει από Σεπτέμβριο για αυτό θα έχουμε νορμάλ τιμές στο ράφι ανάλογες των MSRP.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Νομίζω ότι θα προσγειωθείτε ανώμαλα όσοι περιμένετε καλές τιμές. 

Κάντε κάνα μπανάκι για να μην έρθει απότομα η ψυχρολουσία. 

Eγώ είμαι σε win win scenario. Αμά η μεγάλη βγεί στο θεό, παίρνω μια 4060 / 4070 για το 2ο PC και κρατάων την 3090. Αμά η μεγάλη βγεί σε φαγώσιμη τιμή, στέλνω την 3090 στο 2ο PC και τσιμπάω 4090.

 Δεν νομίζω - σε καμία περίπτωση - να δούμε 4060 πάνω από την 500αρου. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το MSRP θα είναι ίδιο με την 30 series, το θέμα είναι το street price και η διαθεσιμότητα που λογικά θα είναι χάλια στις αρχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μόλις σκάσουν οι πρώτες μεταχειρισμένες RTX4000 στις αγγελίες , τότε στα 300 ευρώ θα έχουμε επιδόσεις ~3090.  Τώρα αν ο άλλος θα θέλει να πουλήσει την 3090 στα 600-800 ευρώ όταν θα παίρνεις καινούργια 4070 στα 500-600 ευρώ εε τι να σου πω.

Ε αφού οι φήμες το λένε ότι η 4060 θα έχει επιδόσεις 3090 και σε τιμές επιπέδου τωρινής 3060, έτσι θα είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά περίμενε 4070 στα 500 εσύ. 

 

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιστεύω το MSRP θα είναι ίδιο με την 30 series, το θέμα είναι το street price και η διαθεσιμότητα που λογικά θα είναι χάλια στις αρχές. 

Οι περισσότεροι θα αγοράζουν μεταχειρισμένες 3000 οπότε δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με την διαθεσιμότητα. Από Q1 2023 θα είναι μια χαρά τα πράγματα για τις καινούργιες σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 

Οι περισσότεροι θα αγοράζουν μεταχειρισμένες 3000 οπότε δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με την διαθεσιμότητα. Από Q1 2023 θα είναι μια χαρά τα πράγματα για τις καινούργιες σειρές.

Οι περισσότεροι αποφεύγουν να πάρουν 30 series μεταχειρισμένες λόγω mining. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ε αφού οι φήμες το λένε ότι η 4060 θα έχει επιδόσεις 3090 και σε τιμές επιπέδου τωρινής 3060, έτσι θα είναι.

 

Δεν ξέρω αν θα φτάσει τόσο ψιλά η 4060, η 4070 όμως πιστεύω θα φτάσει πολύ κοντά στην 3090 και υπολογίζω να βγει με MSRP $499.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...