Προς το περιεχόμενο

Η Tesla παραδίδει τα πρώτα της οχήματα από το γερμανικό Gigafactory


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, grayden είπε

Απόδειξέ το, δείξε μου τα στοιχεία που το αποδεικνύουν.

ρε συ... τι στοιχεια να σου δωσω δεν πεφτει η δεη το καλοκαιρι αν ανοιξουιμε τα ac ολοι?? και πεφτουν οι alerts τωρα φαντασου να τραβαμε ολοι περιπου 2-3 kw την ωρα εξτρα για τα  ηλεκτρικα αμαξια...δεν γεινετε εδες στο 1 kw και η δεη ΜΠΟΥΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, George268 είπε

PS Στην Αμερικη που ειμουνα το 90 τις λεγαμε air  generator το 95 και μετα αρχησε το wind generator.... γυρνα και λιγο εξω...

Αποζητάς την προσοχή βλέπω... Δεν ξέρω σε ποια Αμερική ήσουν και τις λέγατε air generator, πάντως ούτε wind generator λέγονται. Wind turbines λέγονται στην αγγλική. Και από το 1941, wind turbines λέγονται, όχι air generators. Πολύ πιθανόν πάλι να καταλάβαινες λάθος και να σου έλεγαν άλλα.

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/640987-first-megawatt-wind-turbine

Πρώτη ανεμογεννήτρια πάνω από ένα MW στο δίκτυο στην Αμερική: Smith-Putnam Wind Turbine, Palmer Cosslett Putnam

Βλέπεις, και οι Αμερικανοί, από το 1941 τουλάχιστον, WIND TURBINES τις αποκαλούν, όχι air generators.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, George268 είπε

PS Στην Αμερικη που ειμουνα το 90 τις λεγαμε air  generator το 95 και μετα αρχησε το wind generator.... γυρνα και λιγο εξω...

τι στοιχεια να σου δωσω το κοστος υποδομων και η συντήρηση του ειναι ασυμφορο αλιως θα ειχε γινει... εδω τα κλιματιστικα αναβουν το καλοκαιρι ολοι  και πεφτει ι δεη τι να πω δεν ξερω τι θελεις....

Αδερφε ξερεις μια παροιμια στην Αμερικη που λεει '' Ή χεσε ή σήκω απο την τουαλέτα''? δεν θυμαμαι στα αγγλικα πως να το πω

Ε αυτο ρε φιλε.Η απαντα με στοιχεια αυτο που σε ρωταει ή παράτα το.Δεν λεω πως δεν εχεις δικιο αλλα ετσι κουβεντα δεν κάνετε.

Το ιδιο να παρακαλεσω και τον αλλο φιλο μπας και βγει μια ακρη γιατι καλως ή κακως διαβαζουν κιαλλοι τα σχολια σας και εκτος απο κουραστικο ειναι και αντιπαραγωγικο ή not efficient αν προτιματε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Αποζητάς την προσοχή βλέπω... Δεν ξέρω σε ποια Αμερική ήσουν και τις λέγατε air generator, πάντως ούτε wind generator λέγονται. Wind turbines λέγονται στην αγγλική. Και από το 1941, wind turbines λέγονται, όχι air generators. Πολύ πιθανόν πάλι να καταλάβαινες λάθος και να σου έλεγαν άλλα.

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/640987-first-megawatt-wind-turbine

Πρώτη ανεμογεννήτρια στο δίκτυο στην Αμερική: Smith-Putnam Wind Turbine, Palmer Cosslett Putnam

Βλέπεις, και οι Αμερικανοί, από το 1941 τουλάχιστον, WIND TURBINES τις αποκαλούν, όχι air generators.

Και παλι ωραιο το copy paste σου αν και παλι αργησες τωρα να μου πεις εσυ πως την λεγαμε εκει...μπα.... στο google που κοιτας ο tesla ηταν σερβος....Τωρα....Πες μου εσυ αν ο μπαμπας σου ειναι ελληνας και η μαμας σου δεν ξερω απο που.. και εσυ γεννηθεις σερβια.. εισαι Σερβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George268 είπε

ρε συ... τι στοιχεια να σου δωσω δεν πεφτει η δεη το καλοκαιρι αν ανοιξουιμε τα ac ολοι?? και πεφτουν οι alerts τωρα φαντασου να τραβαμε ολοι περιπου 2-3 kw την ωρα εξτρα για τα  ηλεκτρικα αμαξια...δεν γεινετε εδες στο 1 kw και η δεη ΜΠΟΥΜ.

Ξέρεις τι είναι πιο τραγικό από το ότι δεν μπορείς ούτε δυο νούμερα να βρεις για να υποστηρίξεις αυτά που λες;

Ότι δεν έχεις ιδέα πόσο ρεύμα καίγεται για να παράξουν τα διυλιστήρια όλα αυτά τα καύσιμα και να τα διανείμουν σε βενζινάδικα ώστε μετά να καταλήξουν στο σαπάκι 20ετίας που έχει να δει μάστορα από τότε που πήραμε το Euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MORBID21 είπε

Αδερφε ξερεις μια παροιμια στην Αμερικη που λεει '' Ή χεσε ή σήκω απο την τουαλέτα''? δεν θυμαμαι στα αγγλικα πως να το πω

Ε αυτο ρε φιλε.Η απαντα με στοιχεια αυτο που σε ρωταει ή παράτα το.Δεν λεω πως δεν εχεις δικιο αλλα ετσι κουβεντα δεν κάνετε.

Το ιδιο να παρακαλεσω και τον αλλο φιλο μπας και βγει μια ακρη γιατι καλως ή κακως διαβαζουν κιαλλοι τα σχολια σας και εκτος απο κουραστικο ειναι και αντιπαραγωγικο ή not efficient αν προτιματε

εχουμε ρεντα τι να κανω.. 

 

2 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

Αδερφε ξερεις μια παροιμια στην Αμερικη που λεει '' Ή χεσε ή σήκω απο την τουαλέτα''? δεν θυμαμαι στα αγγλικα πως να το πω

Ε αυτο ρε φιλε.Η απαντα με στοιχεια αυτο που σε ρωταει ή παράτα το.Δεν λεω πως δεν εχεις δικιο αλλα ετσι κουβεντα δεν κάνετε.

Το ιδιο να παρακαλεσω και τον αλλο φιλο μπας και βγει μια ακρη γιατι καλως ή κακως διαβαζουν κιαλλοι τα σχολια σας και εκτος απο κουραστικο ειναι και αντιπαραγωγικο ή not efficient αν προτιματε

ειναι η ωρα τετοια...Τι να κανω.

1 λεπτό πριν, grayden είπε

Ξέρεις τι είναι πιο τραγικό από το ότι δεν μπορείς ούτε δυο νούμερα να βρεις για να υποστηρίξεις αυτά που λες;

Ότι δεν έχεις ιδέα πόσο ρεύμα καίγεται για να παράξουν τα διυλιστήρια όλα αυτά τα καύσιμα και να τα διανείμουν σε βενζινάδικα ώστε μετά να καταλήξουν στο σαπάκι 20ετίας που έχει να δει μάστορα από τότε που πήραμε το Euro.

ποιο ευρω τι λες??? το εχασες... και παλι το ρευμα που θελουν απο πετρελαιο παραγεται τι λεσ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George268 είπε

Και παλι ωραιο το copy paste σου αν και παλι αργησες τωρα να μου πεις εσυ πως την λεγαμε εκει...μπα.... στο google που κοιτας ο tesla ηταν σερβος....Τωρα....Πες μου εσυ αν ο μπαμπας σου ειναι ελληνας και η μαμας σου δεν ξερω απο που.. και εσυ γεννηθεις σερβια.. εισαι Σερβος?

Το "copy-paste" είναι από την επίσημη σελίδα των ρεκόρ Guinness και περιέχει ΑΚΡΙΒΩΣ το όνομα της τουρμπίνας ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΤΟ 1941. 50 χρόνια πριν λοιπόν από αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ ότι την αποκαλούσατε air generator, σου έχω καταγεγραμμένο από επίσημο φορέα ότι τις έλεγαν wind turbines. Για άλλη μια φορά αποδείχθηκε ότι είσαι ΛΑΘΟΣ και δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς. Και η μόνη σου απάντηση είναι "ναι, είναι copy paste".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Το "copy-paste" είναι από την επίσημη σελίδα των ρεκόρ Guinness και περιέχει ΑΚΡΙΒΩΣ το όνομα της τουρμπίνας ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΤΟ 1941. 50 χρόνια πριν λοιπόν από αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ ότι την αποκαλούσατε air generator, σου έχω καταγεγραμμένο από επίσημο φορέα ότι τις έλεγαν wind turbines. Για άλλη μια φορά αποδείχθηκε ότι είσαι ΛΑΘΟΣ και δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς. Και η μόνη σου απάντηση είναι "ναι, είναι copy paste".

Και παλι copy paste δεν εκανες? εγω ειμουνα εκει... εσυ???

Μόλις τώρα, George268 είπε

Και παλι copy paste δεν εκανες? εγω ειμουνα εκει... εσυ???

και φυσικα δεν απαντησες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George268 είπε

Και παλι copy paste δεν εκανες? εγω ειμουνα εκει... εσυ???

Η διαφορά είναι ότι εγώ μπορώ να αποδείξω αυτά που λέω με στοιχεία από επίσημο φορέα (όπως και έκανα), ενώ εσύ όχι. Απλά πετάς ασυναρτησίες (ξαφνικά πήγες στην καταγωγή του Tesla). Κυριολεκτικά, δε βγάζεις νόημα, ούτε οι προτάσεις σου, ούτε η πορεία της "σκέψης" σου. Ούτε εσύ ο ίδιος δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Υ.Γ. Βέβαια, δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα από όσα σε ρωτάμε. Θα ξαναπώ. Στο 2ο σχόλιό μου σου πόσταρα 2 links από LCA (αν έχεις ιδέα τι είναι) για αυτοκίνητα με ΜΕΚ συγκριτικά με ηλεκτρικά). ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ να σου δωσω και εγω μια (πηγη) των ασυναρτησίων μου...https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/nikola-tesla-1#%3A~%3Atext%3DNikola Tesla was born at%2Cinventor%2C as was her father.

και απλως να μου πεις... εσυ τι λες??

αν δεν το ηξερες δεν με νοιαζει η γνωμη σου... το καταλαβες? ισουν εκει?? τοτε αστο μην μηλας...

1 λεπτό πριν, George268 είπε

ΟΚ να σου δωσω και εγω μια (πηγη) των ασυναρτησίων μου...https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/nikola-tesla-1#%3A~%3Atext%3DNikola Tesla was born at%2Cinventor%2C as was her father.

και απλως να μου πεις... εσυ τι λες??

αν δεν το ηξερες δεν με νοιαζει η γνωμη σου... το καταλαβες? ισουν εκει?? τοτε αστο μην μΙλας...

και σου απαντησα απο την πρωτη στιγμη ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!!!

Επεξ/σία από George268
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George268 είπε

ΟΚ να σου δωσω και εγω μια (πηγη) των ασυναρτησίων μου...https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/nikola-tesla-1#%3A~%3Atext%3DNikola Tesla was born at%2Cinventor%2C as was her father.

και απλως να μου πεις... εσυ τι λες??

Είδες που λες ασυναρτησίες; ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ. Και ξαφνικά πετάς την καταγωγή του Tesla. ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ; ΚΑΜΙΑ. Απλά έβγαλες κάτι από το κεφάλι σου μπας και καταφέρεις να αποφύγεις την απάντηση.

4 λεπτά πριν, George268 είπε

αν δεν το ηξερες δεν με νοιαζει η γνωμη σου... το καταλαβες? ισουν εκει?? τοτε αστο μην μηλας...

Το "ήσουν εκεί" είναι τουλάχιστον γελοία δικαιολογία όταν σου στέλνω στοιχεία από επίσημο φορέα. Με την ίδια "λογική", στο δικαστήριο ο κατηγορούμενος θα λέει στον εισαγγελέα από δω και πέρα "πού το ξέρεις, ήσουν εκεί;". Ξαναλέω. Δε βγάζεις νόημα, δεν καταλαβαίνεις ποιο είναι το θέμα και δεν καταλαβαίνεις καν τι γράφεις.

6 λεπτά πριν, George268 είπε

και σου απαντησα απο την πρωτη στιγμη ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!!!

ΤΟ LCA ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ. ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ, ΕΧΟΥΝ ΝΟΥΜΕΡΑ. ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Η διαφορά είναι ότι εγώ μπορώ να αποδείξω αυτά που λέω με στοιχεία από επίσημο φορέα (όπως και έκανα), ενώ εσύ όχι. Απλά πετάς ασυναρτησίες (ξαφνικά πήγες στην καταγωγή του Tesla). Κυριολεκτικά, δε βγάζεις νόημα, ούτε οι προτάσεις σου, ούτε η πορεία της "σκέψης" σου. Ούτε εσύ ο ίδιος δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Υ.Γ. Βέβαια, δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα από όσα σε ρωτάμε. Θα ξαναπώ. Στο 2ο σχόλιό μου σου πόσταρα 2 links από LCA (αν έχεις ιδέα τι είναι) για αυτοκίνητα με ΜΕΚ συγκριτικά με ηλεκτρικά). ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ.

 

 

 

Μόλις τώρα, George268 είπε

 

 

 

KAI SINEXIZIS NA MIN KATALABENIS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, George268 είπε

 

 

 

Κυριολεκτικά, το τερμάτισες. Σου στέλνω μελέτες που έχουν περάσει peer review (φυσικά δεν έχεις ιδέα τι είναι) και απαντάς με βιντεάκι στο YouTube. Δε συνεχίζω τα σχόλια γιατί θα κουράσουν και τους άλλους σχολιαστές. Άσε να κρίνουν όσα γράφω αυτοί που τα διαβάζουν. Εσύ δεν μπορείς όπως φαίνεται. Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, grayden είπε

Δυστυχώς κάποιος χρειάζεται βοήθεια από επιστήμονα, και όχι μόνο για να βρει νούμερα να υποστηρίξει όσα λέει.

ελα που εισαι αργησες:)

25 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κυριολεκτικά, το τερμάτισες. Σου στέλνω μελέτες που έχουν περάσει peer review (φυσικά δεν έχεις ιδέα τι είναι) και απαντάς με βιντεάκι στο YouTube. Δε συνεχίζω τα σχόλια γιατί θα κουράσουν και τους άλλους σχολιαστές. Άσε να κρίνουν όσα γράφω αυτοί που τα διαβάζουν. Εσύ δεν μπορείς όπως φαίνεται.

αντε καλο βραδυ..

To να μην μπορει καποιος να καταλαβει οτι το κοστος δεν συμφερει και να ποσταρι νουμερα απλως και να λεει να το λενε... Δεν παει ετσι το να παραχθει τοση ενεργεια για να γινει ηλεκτρικη δεν ειναι τοσο απλο σας αρεσει καλος δεν σας αρεσει παλι καλος. Οπως ειπα για τετοια ενεργεια το κοστος υποδομων και συντηρησης ειναι ασυμφορο, η δεη δεν μπορει με τις παρων υποδομες ουτε τα ac μαζικως να υποστηριξει 

25 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κυριολεκτικά, το τερμάτισες. Σου στέλνω μελέτες που έχουν περάσει peer review (φυσικά δεν έχεις ιδέα τι είναι) και απαντάς με βιντεάκι στο YouTube. Δε συνεχίζω τα σχόλια γιατί θα κουράσουν και τους άλλους σχολιαστές. Άσε να κρίνουν όσα γράφω αυτοί που τα διαβάζουν. Εσύ δεν μπορείς όπως φαίνεται. Καλό βράδυ.

εσυ μου λες για μελετες και εσω σου δειχνω πραγματικα γεγονοτα!!!

Επεξ/σία από George268
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...