Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 771
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Arkin said:

Βγαλε ενα screen και ανεβασε το αν μπορεις να βγαλουμε καποια ακρη. 

Spoiler

Έχει και άλλα πόσα stats..

B477F700-8559-462B-B681-A1C77D4647E6.png12280161-0762-4709-ACB7-B99574BDD1A6.png3B9E6E1E-38A5-4598-BB84-DD2A0756C174.pngE227BFEB-01B0-437F-8FB5-A14F774C41AC.png6BABB817-525B-4645-82B1-C79A10094DE4.png

 

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια συζήτηση που είχα με κάποια άτομα που το έχουν κάνει με 5g μου ανέφεραν για κολλήματα στα παιχνίδια επειδή δεν είναι σταθερό το Ίντερνετ 

έχουμε λύση σε αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnmambo είπε

Σε μια συζήτηση που είχα με κάποια άτομα που το έχουν κάνει με 5g μου ανέφεραν για κολλήματα στα παιχνίδια επειδή δεν είναι σταθερό το Ίντερνετ 

έχουμε λύση σε αυτό ; 

Μιλάς γενικά ή με χρήση συγκεκριμένου router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2024 at 22:32, Arkin said:

Βγαλε ενα screen και ανεβασε το αν μπορεις να βγαλουμε καποια ακρη. 

Τελικά πήγα τελευταίο όροφο και γυρνούσα γύρω γύρω.. Είδα από άλλο forum που λέγανε να μπεις https://keraies.eett.gr και να βρεις εκεί τι παίζει και προς τα που έχει κεραία. Όλες εδώ γύρω είναι στα 2600 βέβαια αλλά κατάφερα να πιάσω 320/40 (τώρα άμα το 40 πάει πιο πάνω θα είμαστε κομπλέ! :D). Είμαι με 70/20 με wisp αυτή τη στιγμή (μιας και οτε δίνει 11/1..) και σκέφτομαι μπας και αξίζει να πάρω ένα 5g router και να κουμπώσω sim πάνω χμμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Τελικά πήγα τελευταίο όροφο και γυρνούσα γύρω γύρω.. Είδα από άλλο forum που λέγανε να μπεις https://keraies.eett.gr και να βρεις εκεί τι παίζει και προς τα που έχει κεραία. Όλες εδώ γύρω είναι στα 2600 βέβαια αλλά κατάφερα να πιάσω 320/40 (τώρα άμα το 40 πάει πιο πάνω θα είμαστε κομπλέ! :D). Είμαι με 70/20 με wisp αυτή τη στιγμή (μιας και οτε δίνει 11/1..) και σκέφτομαι μπας και αξίζει να πάρω ένα 5g router και να κουμπώσω sim πάνω χμμ

Εισαι τουλαχιστον 4 φορες πανω σε download και διπλασιο σε upload για μενα το κανεις αμεσα και θα εισαι αψογα. Και θα γλιτωσεις απο το σταθερο συμβολαιο και θα εισαι πιο ανετα στη συνδεση τα ρουτερ δεν καταλαβαινουν τιποτα. 3 ευρω το μηνα η extra sim και απεριοριστα δεδομενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Εισαι τουλαχιστον 4 φορες πανω σε download και διπλασιο σε upload για μενα το κανεις αμεσα και θα εισαι αψογα. Και θα γλιτωσεις απο το σταθερο συμβολαιο και θα εισαι πιο ανετα στη συνδεση τα ρουτερ δεν καταλαβαινουν τιποτα. 3 ευρω το μηνα η extra sim και απεριοριστα δεδομενα. 

Περίμενα για τα νέα πακέτα wisp 200/100 στα 45€/μήνα αλλά θα το ψάξω αύριο μπας και τσιμπήσω καμία καλή προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Περίμενα για τα νέα πακέτα wisp 200/100 στα 45€/μήνα αλλά θα το ψάξω αύριο μπας και τσιμπήσω καμία καλή προσφορά.

Παλι 45 ευρω δεν ειναι λιγα ομως. Και ισως ερθουν μεγαλυτερες ταχυτητες στο αμεσο μελλον και εκει που εισαι απο το 5G τωρα που ερχεται το SA. Ειναι απιστευτα βολικο ολο αυτο και ακομα και αν δεν εχεις συμβολαιο gigamax unlimited εσυ μπορει καποιος φιλος να σε βγαλει καρτα sim μεχρι 3 μπορει ο καθενας νομιζω και να παιξεις μπαλιτσα με μονο 3 ευρω το μηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα ήθελα να βάλω ένα 5g router με extra sim από την cosmote αλλά η cosmote έχει προβλήματα με το geforce now το οποίο χρησιμοποιώ για αυτό και το σκέφτομαι. Υπάρχει κάποιος με 5g router που να χρησιμοποιεί το geforce now. Πάντως η λύση του 5g router μου αρέσει πολύ και για λόγους οικονομίας αλλά και για λόγους ελευθερίας και άνεσης χωρίς συμβόλαια. 

Το άλλο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι μήπως η cosmote βάλλει όρια ορθής χρήσης και μειώσει τις ταχύτητες μετά από κάποιο όριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, chtsarts said:

Κι εγώ θα ήθελα να βάλω ένα 5g router με extra sim από την cosmote αλλά η cosmote έχει προβλήματα με το geforce now το οποίο χρησιμοποιώ για αυτό και το σκέφτομαι. Υπάρχει κάποιος με 5g router που να χρησιμοποιεί το geforce now. Πάντως η λύση του 5g router μου αρέσει πολύ και για λόγους οικονομίας αλλά και για λόγους ελευθερίας και άνεσης χωρίς συμβόλαια. 

Το άλλο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι μήπως η cosmote βάλλει όρια ορθής χρήσης και μειώσει τις ταχύτητες μετά από κάποιο όριο

Ίσα ίσα , ειχε όριο 100ΤΒ μεχρι προσφατα (το οποιο πρακτικα ήταν απεριοριστο και για 5 καρτες δηλαδή , μετα σε μερικους το ανεβασε 200ΤΒ , και πλεον νομιζω το γραφει και εντελως απεριοριστο. Οπότε νομίζω οτι δεν προκειται να γινει κατι τετοιο που φοβασαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, chtsarts είπε

Κι εγώ θα ήθελα να βάλω ένα 5g router με extra sim από την cosmote αλλά η cosmote έχει προβλήματα με το geforce now το οποίο χρησιμοποιώ για αυτό και το σκέφτομαι. Υπάρχει κάποιος με 5g router που να χρησιμοποιεί το geforce now. Πάντως η λύση του 5g router μου αρέσει πολύ και για λόγους οικονομίας αλλά και για λόγους ελευθερίας και άνεσης χωρίς συμβόλαια. 

Το άλλο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι μήπως η cosmote βάλλει όρια ορθής χρήσης και μειώσει τις ταχύτητες μετά από κάποιο όριο

Όσον αφορά το όριο στο Cosmote Gigamax Unlimited απο 1/1/24 η Cosmote από 100TB που έγραφε στον λογαριασμό το έκανε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ. (Που και τα 100TB στην ουσια απεριόριστο ήτανε γιατί πολύ δύσκολα τα καταναλώνεις) 

Όσον αφορά το geoforce now δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά μπορώ να το δοκιμάσω εάν θέλεις το Σαββατοκύριακο που έχω χρόνο.

Απ' ότι κατάλαβα αφορά παιχνίδια κτλ. 

Πάντως όταν δοκίμαζα τις ταχύτητες μου έβαλα να κατεβάσω, για δοκιμή, ένα παιχνίδι απο Steam... Κατέβασα παιχνίδι 70Gb σε 5 με 7 λεπτά.

 

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, johnmambo είπε

Γενικά μου είπαν και μάλιστα με 5g

Γενικά, ο περισσότερο ευχαριστημένος είναι ένας εδώ στο σπίτι που παίζει, οπότε δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το geforce now θέλει χαμηλό latency. Με το 5G sa που έρχεται το latency θα πέσει πολύ οπότε όσοι το σκέφτεστε αναμένετε αναβάθμιση κεραιών μέσα στο 2024 σε SA οπότε θα είναι μια χαρά το geforce now. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...