Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Καλως ηρθες στη λεσχη!

Το Berserk ειναι απο τις αγαπημενες μου σειρες. Το μανγκα ξεκιναει λιγο περιεργα, απογειωνεται απο το τεταρτο τομο και επειτα.

Απο αντιστοιχες σειρες / κοσμους μπορεις να δεις τα Claymore και Record of Lodoss War.

Απο τρομου/δρασης μπορεις να δεις το Abara και απο αυτα για να σου καψουν με επιτυχια τον εγκεφαλο, κοιταξε τα Blame και Akira.
Απο anime αντιστοιχως το Texhnolyze.

Στην Ελλαδα υπαρχουν διαφορες επιχειρησεις, απο Αθηνα τα πολυ καλα ειναι Relax Comics και Star Comics. Πωλουν κωμικ και μανγκα, και σε πολυ καλες τιμες.

Το Claymore το σκεφτόμουν γιατί είχα δει πριν πολλά χρόνια το άνιμε και είχα ξενερώσει που δεν τελείωσε.

Θα τα τσεκαρω όσα μου είπες και ανυπομονώ να μπω πιο βαθιά στον κόσμο του Berserk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 λεπτά πριν, AlexDeLarge είπε

Το Claymore το σκεφτόμουν γιατί είχα δει πριν πολλά χρόνια το άνιμε και είχα ξενερώσει που δεν τελείωσε.

Μακάρι να έβγαζαν νέο anime και να έκαναν όλη την ιστορία του manga...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AlexDeLarge said:

Το Claymore το σκεφτόμουν γιατί είχα δει πριν πολλά χρόνια το άνιμε και είχα ξενερώσει που δεν τελείωσε.

Θα τα τσεκαρω όσα μου είπες και ανυπομονώ να μπω πιο βαθιά στον κόσμο του Berserk.

Μου αρεσει παρα πολυ το μανγκα, αλλα δυστηχως η τηλεοπτικη σειρα με απογοητευσε. Λαθος σχεδιαστικη γραμμη, πολυ "φωτεινο", επι το πλειστον χαλια μουσικη, πετσοκοψαν την ιστορια και κλεινει χωρις κανενα νοημα και αιτια. Μεγαλο κριμα, στην εποχη οπου ηταν και ανωτερο του Berserk.

58 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

Μακάρι να έβγαζαν νέο anime και να έκαναν όλη την ιστορία του manga...

Η ακομα καλυτερα να γινει νεα σειρα με σοβαρα προτυπα, και να συνεχιστει το μανγκα οπου σταματησε αδικαιολογητα.

Καλιο αργα παρα ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 3-4 τελευταια επεισοδια του claymore ειναι filler for the laughs and giggles.

η μουσικη ειναι hit or miss.

αλλα το artwork & το animation για την εποχη ηταν top tier. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ήταν το κλασσικό φαινόμενο anime που προσπερνούσαν το manga, τα έκλειναν με τρόπο που ήταν τελείως off.
Πάντως το Claymore anime, είχε τα καλύτερα anime μάτια για μένα τότε. Είχαν κάνει πολύ καλά το όλο "silver eyed witches" πράγμα. :D
Γενικά αν το Claymore είχε μια αντίστοιχη Hellsing Ultimate / FMA Brotherhood διαχείρηση σε νέο anime, θα ήταν καλό, αλλά δεν ήταν τόσο μεγάλο όσο αυτά για να βγάλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου στο chapter 60-61 τους εφτασε το anime ε και μετα ειπαν its fillering time.

τωρα θα μπορουσαν να το βγαλουν ολοκληρωμενο αλλα δεν βλεπω να καιγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, omghi2u είπε

τωρα θα μπορουσαν να το βγαλουν ολοκληρωμενο αλλα δεν βλεπω να καιγονται.

Ε ναι, έχει τελειώσει από το 2020, αλλά όπως είπα, δεν ήταν από τα μεγάλα ονόματα... Δύσκολο το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Ε ναι, έχει τελειώσει από το 2020, αλλά όπως είπα, δεν ήταν από τα μεγάλα ονόματα... Δύσκολο το βλέπω...

ποιο 20? απο το 14-15 πρεπει να τελειωσε.

θυμαμαι οτι το rushαραν κλασσικα απο το jump...

το ιδιο επαθε και με το επομενο manga του ο Yagi, το soukyuu no ariadne , που το ξεκινησε το 2017 και τελειωσε περσι οπως οπως. και δεν ηταν ουτε στο 1/4 στο επιπεδο του claymore... και το πηγε και πολυ πιο γρηγορα εβγαλε πολυ μεγαλυτερο volume σε chapters (200+ σε μολις 6 χρονια) ενω με το claymore (159 chapters σε 13 χρονια) αρχισε απο ενα σημειο και μετα να το πηγαινει 1 chapter το μηνα... ειχε την χηνα με τα χρυσα αυγα αλλα μαλλον δεν ηξερε ουτε που θελει να το παει... μην πω οτι ειχε στερεψει και απο ιδεες. Εγω ας πουμε στο δικο μου μυαλο οταν φτασαμε στα τελευταια chapters και μαθαιναμε οτι επιτελους θα τν κανουν για το μεγαλο continent (καθως εκει ξεραμε οτι εκαναν experimentations) τοτε θα ανοιγε η πραγματικη ιστορια και οτι διαβασαμε τοσο καιρο ηταν απλα ενα πρελουδιο.... αλλα φευ.

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, omghi2u είπε

ποιο 20? απο το 14-15 πρεπει να τελειωσε.

Ισχύει, κοίταξα σε λάθος μέρος. :D Τέλειωσε τον Οκτώβρη του 14.
Ναι, είχα τσεκάρει
'Soukyuu no Ariadne' αλλά δεν με κράτησε. Ισχύει ότι όταν μάθαμε τον λόγο ύπαρξης για τα Claymores, αντί να γίνει φάση σαν το ΑοΤ και να ανοίξει ο κόσμος, απλά...δεν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, AlexDeLarge said:

Είπα να ξεκινήσω πριν κάτι μέρες το berserk γιατί έχω ακούσει πραγματικά απ' όλους τα καλύτερα. Έχω διαβάσει ελάχιστα μάνγκα γενικά, τα οποία δεν ολοκλήρωσα ποτέ (death note, one punch man, chainsaw man). Αλλά το berserk μου φαίνεται πολλά υποσχόμενο, είμαι στο 3ο volume και το πάω σιγά σιγά για να απολαμβάνω και το artwork.

Επειδή με ψήνει να ξανα μπω λίγο στον κόσμο των μανγκα και ίσως τον άνιμε γιατί έχω να δω πολύ καιρό. Θέλω διάφορες προτάσεις για μανγκα που αξίζουν τον χρόνο μου. Από είδος γενικά γουστάρω τρόμου, μυστηρίου, ψυχολογικό, κάτι που να καίει εγκέφαλο ίσως και κάτι πιο ανάλαφρο για χαλαρό διάβασμα.

Επίσης θέλω να μάθω που μπορώ να βρω οικονομικά μανγκα( μεταχειρισμένα και μη) για να έχω κάποια στην συλλογή μου. Σκέφτομαι να αγοράσω γι' αρχή κάποιο του junji Ito.

Uzumaki είναι must αφού αναφέρεις και Junji Ito. 

Akira, το οποίο έχει και φοβερά ποιοτική Box Edition αν σε ενδιαφέρει να έχεις και hardcover.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BleedingHEAD_making_of_1.5.mp4_snapshot_00.27_2024_04.15_13_19_43.jpg.8d2d154c58106ea6140daf6646c82af5.jpg

 

Αποσπασμα απο το τελευταιο δειγμα της Studio Eclypse για την σειρα Berserk.

Και που ειμαστε ακομα

😎

13 hours ago, omghi2u said:

η μουσικη ειναι hit or miss.

Απο περιεργια, ποια ειναι τα hitακια της σειρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, omghi2u said:

απο OSTs 

Πολλα απο αυτα ειναι οντως καλα, καποια αλλα οχι για το κλιμα της σειρας. Δηλαδη σε ενα κοσμο που σε αρπαζει κατι μεσα απο την ομιχλη στο σκοταδι, και ξεκινησε ετσι το μανγκα.

Ιδανικα θα υπηρχε πλουσιο μουσικο υποβαθρο, απο neofolk μεχρι noise/industrial. Μεινανε σε καποια καλα ορχηστρικα, τα περισσοτερα αλλα ειναι μετρια ως ανουσια. Ειδικα τα anison metal  ειναι απαραδεκτα.

Κριμα που δεν πηρανε ιδεες απο το Berserk και για την επενδυση στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χαμηλα production values δεν μπορει να κανει παραπονα κανεις. εδωσαν πονο σε ολους τους τομεις στο claymore. απλα πιστευω βιαστηκαν να το κανουν animate... ας του εδιναν λιγα χρονια ακομα να εδιναν κατι πιο ολοκληρωμενο.

 

κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, omghi2u said:

για χαμηλα production values δεν μπορει να κανει παραπονα κανεις. εδωσαν πονο σε ολους τους τομεις στο claymore. απλα πιστευω βιαστηκαν να το κανουν animate... ας του εδιναν λιγα χρονια ακομα να εδιναν κατι πιο ολοκληρωμενο.

 

κριμα.

Δεν ειναι χαμηλη παραγωγη, ειναι υψηλη, ωστοσο εγινε επισης αλλαγη της αισθητικης / σχεδιασμου του οπου παρεκτρεπει παρα πολυ απο το αρχικο υλικο και δεν το βλεπω ουτε ισαξιο ουτε και βελτιωση του. Το ιδιο και για την μουσικη. Τα 4-5 καλα κομματια μεσα απο τα 35+ της σειρας.. δεν ειναι αρκετα να σωσουν την κατασταση.

Αυτο που εγινε με το Claymore φυσικα δεν ειναι και κατι καινουργιο. Δεν απασχολει, η μαλλον δεν απασχολουσε τις περισσοτερες εταιρειες να μην φτασει μια τηλεοπτικη σειρα το αντιστοιχο μανγκα της. Τα πολλα εσοδα ειναι απο τις πωλησεις τευχων και περιοδικων γιαυτους, οχι απο τις τηλεοπτικες προβολες ουτε τις πωλησεις dvd/bluray/streaming.

Τελευταια αρχισε να αλλαζει αυτο με την επιρροη και ζητηση οπου υπαρχει στη δυση για τις σειρες, με την διαφορετικη βιομηχανια μας.

Εχουν υπαρξει πολλες και διαφορες επανεκινησεις σε σειρες, ας γινει και το Claymore τωρα. Δεν σωζεται το τηλεοπτικο κλεισιμο του ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...