Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2022


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, alfeios είπε

Μια ερωτηση 

Στην αίτηση για το ΚΟΤ-Β που καθε χρονο ειχα, μου βγαζει Ατομικο εισόδημα 16200€ (Σωστα)

Εισόδημα συζήγου 0€ (Σωστα)

Εισόδημα παιδιού 3000€  (Δεν υπαρχει)

Αποτέλεσμα: 

Αίτηση κοινωνικού οικιακού τιμολογίου 2209-0920-4900-631c-9c40-456f: Το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού ξεπερνά το προβλεπόμενο όριο. Δεν πληροίτε το κριτήριο του εισοδήματος

Το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού ξεπερνάει το προβλεπόμενο όριο των 18.000,00 € όπως αυτό προκύπτει από την σύνθεση του νοικοκυριού

 

Η ερώτηση ειναι που βρισκει τα 3000€ για το παιδι; Τεκμαρτο ειναι;

Το παιδί ειναι φοιτήτρια , ειναι 23 ετων, δηλωνεται κανονικα προστατευομενο μελος και το μονο εισόδημα που εχει ειναι 0,02€ από τοκους καταθέσεων

Γιατι γινεται αυτο; Υπαρχει καποια εξηγηση

Περισυ ήταν 22 ετών.

Το θέμα είναι ΤΙ άλλαξε στο εισόδημα.

Το τεκμαρτό εισόδημα πόσο είναι?

Γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ δεν προστίθεται πραγματικόε τεκμαρτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μήπως ήταν ανήλικη;

edit; άκυρο

Μήπως την δηλώνετε ως φιλοξενούμενη στο σπίτι σας;

Ναι. Και προπερσι και πέρυσι και φέτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alfeios είπε

Ναι. Και προπερσι και πέρυσι και φέτος 

Στη δήλωση φάνηκε ότι είναι προστατευόμενο μέλος;

Τί διάρκεια σπουδών έχει;

Σε ποια ηλικία παύει να θεωρείται προστατευόμενο μέλος ως φοιτήτρια.

Ϊσως έχασε το προνόμιο προστατευόμενου μέλους και προστέθηκε το τριχίλιαρο σε αυτόν που την φιλοξενεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Στη δήλωση φάνηκε ότι είναι προστατευόμενο μέλος;   ΝΑΙ

Τί διάρκεια σπουδών έχει; 4+2 ΧΡΟΝΙΑ

Σε ποια ηλικία παύει να θεωρείται προστατευόμενο μέλος ως φοιτήτρια ΛΟΓΙΚΑ ΣΤΑ 24 ΣΤΙς 16-01-23

Ϊσως έχασε το προνόμιο προστατευόμενου μέλους και προστέθηκε το τριχίλιαρο σε αυτόν που την φιλοξενεί. ΣΤΑ  24 ΛΟΓΙΚΑ

 

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ο πατέρας μου έκανε αίτηση συνταξιοδότησης τον Νοέμβριο του 2021. Η συνταξιοδοτική απόφαση εκδόθηκε μέσα του 2022. Για τα ποσά που εισέπραξε που αφορούσαν το έτος 2021 προφανώς πρέπει να γίνει τροποποιητική δήλωση. Ερώτηση επ´αυτου: περιμένουμε να ανεβεί η ηλεκτρονική πληροφόρηση ώστε να μπορέσει να γίνει η τροποποιητική; Ακόμα δεν έχει ανεβεί κάτι ούτε είναι προ συμπληρωμένο στο αντίστοιχο πεδίο εάν επιλέξει να ξεκινήσει τροποποιητική. Η περίοδος για την τροποποιητική στην περίπτωση αυτή είναι μέχρι 31/12/2022 η μέχρι 31/12/23 με βάση την αντίστοιχη ΠΟΛ που προβλέπει ότι 

"Για τις τροποποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος που υποβάλλονται από μισθωτούς ή συνταξιούχους με αναδρομικά μισθών ή συντάξεων προηγουμένων ετών, αυτές θα παραλαμβάνονται χωρίς κυρώσεις μέχρι το τέλος του φορολογικού έτους στο οποίο εκδόθηκαν οι βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ο πατέρας μου έκανε αίτηση συνταξιοδότησης τον Νοέμβριο του 2021. Η συνταξιοδοτική απόφαση εκδόθηκε μέσα του 2022. Για τα ποσά που εισέπραξε που αφορούσαν το έτος 2021 προφανώς πρέπει να γίνει τροποποιητική δήλωση. Ερώτηση επ´αυτου: περιμένουμε να ανεβεί η ηλεκτρονική πληροφόρηση ώστε να μπορέσει να γίνει η τροποποιητική; Ακόμα δεν έχει ανεβεί κάτι ούτε είναι προ συμπληρωμένο στο αντίστοιχο πεδίο εάν επιλέξει να ξεκινήσει τροποποιητική. Η περίοδος για την τροποποιητική στην περίπτωση αυτή είναι μέχρι 31/12/2022 η μέχρι 31/12/23 με βάση την αντίστοιχη ΠΟΛ που προβλέπει ότι 

"Για τις τροποποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος που υποβάλλονται από μισθωτούς ή συνταξιούχους με αναδρομικά μισθών ή συντάξεων προηγουμένων ετών, αυτές θα παραλαμβάνονται χωρίς κυρώσεις μέχρι το τέλος του φορολογικού έτους στο οποίο εκδόθηκαν οι βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων."

 

Εφόσον είναι χρήματα που εισέπραξε φέτος, θα φανούν στη βεβαίωση αποδοχών του χρόνου μόλις ξεκινήσουν οι φορολογικές δηλώσεις. Θα γίνει διαχωρισμός των αποδοχών (για 2022 και αναδρομικά και 2021).

Πρώτα θα κάνει τη φορολογική δήλωση για το 2022... και κάποια στιγμή θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για τα αναδρομικά. Είχα κάνει δηλώσεις αναδρομικών για το πατέρα μου και θυμάμαι ότι για το 2016 & 2017 είχαν ανοίξει Ιούλιο, ενώ για το 2020 το Νοέμβριο. Οπότε θέλει υπομονή, ή εμπιστοσύνη στο λογιστή ότι θα το σημειώσει και δε θα ξεχάσει να σε ενημερώσει.

Όταν φτάσει αυτή η ώρα ανοίγει ειδικό πλήκτρο,  μη κάνεις καμιά πατάτα και κάνεις τροποποιητική χειροκίνητα. Αν δεν ανοίξει αυτό το πλήκτρο, τότε μίλα με λογιστή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, ekrepali said:

Εφόσον είναι χρήματα που εισέπραξε φέτος, θα φανούν στη βεβαίωση αποδοχών του χρόνου μόλις ξεκινήσουν οι φορολογικές δηλώσεις. Θα γίνει διαχωρισμός των αποδοχών (για 2022 και αναδρομικά και 2021).

Πρώτα θα κάνει τη φορολογική δήλωση για το 2022... και κάποια στιγμή θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για τα αναδρομικά. Είχα κάνει δηλώσεις αναδρομικών για το πατέρα μου και θυμάμαι ότι για το 2016 & 2017 είχαν ανοίξει Ιούλιο, ενώ για το 2020 το Νοέμβριο. Οπότε θέλει υπομονή, ή εμπιστοσύνη στο λογιστή ότι θα το σημειώσει και δε θα ξεχάσει να σε ενημερώσει.

Όταν φτάσει αυτή η ώρα ανοίγει ειδικό πλήκτρο,  μη κάνεις καμιά πατάτα και κάνεις τροποποιητική χειροκίνητα.

Άρα δεν είναι να γίνει δήλωση ως τέλος του έτους φέτος; Καλύτερα μια και καλή να ασχοληθούμε με τις επόμενες δηλώσεις αν είναι. Στις φετινές δηλώσεις αναδρομικών για το 2021 πραγματικά δεν του εμφανίζει κανένα ειδικό πλήκτρο  ακόμα 

θεωρητικα τον Μάιο είχε ανοίξει η πλατφόρμα για αναδρομικά 2021 (μάλλον αυτά που εισπράχθηκαν το 2021 υποθέτω) αλλά τότε ακόμα δεν είχε πάρει σύνταξη ούτε είχε εισπράξει κάτι περαν από την προσωρινή 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, marmagia είπε

Άρα δεν είναι να γίνει δήλωση ως τέλος του έτους φέτος;

Του χρόνου, είμαι σίγουρος.

Κοίτα πχ του πατέρα μου... αυτή είναι η βεβαίωση αποδοχών για τη φορολογική δήλωση του 2021 που περιλαμβάνει έσοδα του 2020 και αναδρομικά για το 2015, 2016, 2019 (τα οποία επίσης εισέπραξε το 2020).

0.jpg.ba488e811b820ba13a634d560d0e6a14.jpg

Μετά πήγα στο αντίστοιχο έτος πχ 2020 (για τα έσοδα του 2019) και έκανα τις τροποποιητικές. Όπως βλέπεις την ημερομηνία, η τροποποιητική για τα αναδρομικά έγινε το 2021 για τα έσοδα του 2019 τα οποία εισέπραξε το 2020.

1.jpg.092c0e4dd6ab34eb301cb10946bd1cfc.jpg

 

edit: Επαναλαμβάνω αυτά ισχύουν για χρήματα που εισέπραξε ο πατέρας σου φέτος, και αφορούν το περσινό έτος... τότε δηλώνονται του χρόνου.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ekrepali said:

Του χρόνου, είμαι σίγουρος.

Κοίτα πχ του πατέρα μου... αυτή είναι η βεβαίωση αποδοχών για τη φορολογική δήλωση του 2021 που περιλαμβάνει έσοδα του 2020 και αναδρομικά για το 2015, 2016, 2019 (τα οποία επίσης εισέπραξε το 2020).

0.jpg.ba488e811b820ba13a634d560d0e6a14.jpg

Μετά πήγα στο αντίστοιχο έτος πχ 2020 (για τα έσοδα του 2019) και έκανα τις τροποποιητικές. Όπως βλέπεις την ημερομηνία, η τροποποιητική για τα αναδρομικά έγινε το 2021 για τα έδοσα του 2019 τα οποία εισέπραξε το 2020.

1.jpg.092c0e4dd6ab34eb301cb10946bd1cfc.jpg

 

edit: Επαναλαμβάνω αυτά ισχύουν για χρήματα που εισέπραξε ο πατέρας σου φέτος, και αφορούν το περσινό έτος... τότε δηλώνονται του χρόνου.

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Περυσι εχασα τη μητερα μου, η οποια ηταν κατω των 70 ετων, οποτε 'εγραφε' αγορες με ηλεκτρονικο τροπο/καρτα, για χτισιμο αφορολογητου στην φορολογικη δηλωση με τον πατερα μου. 

Ο πατερας μου, και περυσι και φετος, ειναι πανω απο 70 ετων, και φετος (εχει διαγραφει η μανα μου απο τα στοιχεια της ααδε, θα γινει ειδικη χειρογραφη-μαλλον δηλωση απο τον λογιστη), του βγαζει να πληρωσει τρελο ποσο για φορο!

Δεν αλλαξε απολυτως τιποτε απο περυσι, η μονη αλλαγη που επηλθε, ηταν η απωλεια της μητερας μου. Ο πατερας μου ποτε τα τελευταια χρονια δεν εκανε χρηση καρτας για το αφορολογητο. Γιατι ειναι ανω των 70 και δεν υποχρεουνταν.

Πως ομως τωρα βγαζει μεγαλο ποσο να πληρωσει φορο; Δεν μπορει να παει αλλου το μυαλο μου, μονο στη μανα μου και τη χρηση καρτας - που ο πατερας μου δεν εκανε χρηση οπως ειπα λογω ηλικιας.

Τι γινεται ρε παιδια, μηπως μπορει να καταλαβει κανεις;

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάθει ένα μικρό σοκ.

Στην  ενημερωση εισοδηματων δαπανων δεν εμφανιζει τα ποσά που πληρωσε το δημοσιο για πρακτικη. 

τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valadsk είπε

έχω πάθει ένα μικρό σοκ.

Στην  ενημερωση εισοδηματων δαπανων δεν εμφανιζει τα ποσά που πληρωσε το δημοσιο για πρακτικη. 

τι κάνουμε?

Δε κάνεις ακόμα τη φορολογική. Ζητάς απ'το φορέα να ανεβάσει τα στοιχεία στη βεβαίωση αποδοχών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, valadsk είπε

έχω πάθει ένα μικρό σοκ.

Στην  ενημερωση εισοδηματων δαπανων δεν εμφανιζει τα ποσά που πληρωσε το δημοσιο για πρακτικη. 

τι κάνουμε?

Βιάζεσαι. Εδώ πέρυσι ο ΕΦΚΑ κάπου στον Ιούνιο ανέβασε της αποδοχές του επιδόματος ασθενείας.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...