Προς το περιεχόμενο

ΣΣΑΣ και προσωπικός χώρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι 3η Λυκείου, σε 2 μήνες δίνω Πανελλήνιες με στόχο ΣΣΑΣ Νομική. Έχω όμως μία βασική απορία όσον αφορά τη ζωή εκεί μέσα…

 

Κατα ποσο έχεις την ελευθερία να έχεις δικό σου χώρο εντός του Στρατοπέδου; Οι έξοδοι είναι Τετάρτη και Παρασκευή με Κυριακή και μου έχει δημιουργηθεί ένας βασικός προβληματισμός.

Ο θάλαμος στο στρατόπεδο είναι φάση φανταριλικι ή επειδή και καλά πάω να γίνω αξιωματικός θα είναι πιο κυριλέ; Θα μπορω να έχω δικιά μου βιβλιοθήκη και τα μουσικά μου όργανα; (Τα δύο βασικά που με ενδιαφέρουν). Ευχαριστώ πολύ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δική σου βιβλιοθήκη δεν νομίζω, αλλά σίγουρα θα έχεις ντουλάπι/πια για τα πράγματά σου. Νομίζω οτι στις στρατιωτικές σχολές διαβάζεις στην βιβλιοθήκη της σχολής.

ρώτα και εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/forum/στρατιωτικές-σχολές_forum49.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβώς όπως στο στρατό δηλαδή χαλιά. Θα δέχεσαι κακή συμπεριφορά από αγράμματους ΕΠΟΠ οβα πενταετείς 

Δεν θα σε σέβονται και δεν θα σου αναγνωρίζουν την μόρφωση σου. Ο στρατός είναι ότι χειρότερο.

 καλύτερα να πας στην νομική Αθήνας ή Θεσσαλονίκη η Κομοτηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zissimos_kal είπε

Ο θάλαμος στο στρατόπεδο είναι φάση φανταριλικι ή επειδή και καλά πάω να γίνω αξιωματικός θα είναι πιο κυριλέ;

Όχι καμία σχέση. Θα είστε 2 κρεβάτια (ή 4) στο ίδιο δωμάτιο. Σε σχολή αξιωματικών πας, όχι φανταράκος. Και θα βγεις όχι απλός αξιωματικός αλλά επιστήμονας αξιωματικός. 

Η ακαδημαική σου εκπαίδευση θα γίνεται στο πανεπιστήμιο, στη σχολή θα κάνεις την όποια στρατιωτική εκπαίδευση. 

Μπορείς να νοικιάσεις και σπίτι έξω στο οποίο μπορείς να μένεις τις μέρες και ώρες εξόδου. 

1 ώρα πριν, scha είπε

Είναι ακριβώς όπως στο στρατό δηλαδή χαλιά. Θα δέχεσαι κακή συμπεριφορά από αγράμματους ΕΠΟΠ οβα πενταετείς

Ότι να ναι άσχετες ασυναρτησίες. Στη ΣΣΑΣ Νομική θέλει να πάει ο ts. Αν δεν ξέρεις τι είναι γκούγκλαρέ το. 

Διμοιρίτες, διοικητές κλπ είναι Ευέλπιδες. 

1 ώρα πριν, scha είπε

Δεν θα σε σέβονται και δεν θα σου αναγνωρίζουν την μόρφωση σου. Ο στρατός είναι ότι χειρότερο.

Επιστήμονας αξιωματικός θα βγει. Τα χεις μπερδέψει.

1 ώρα πριν, scha είπε

καλύτερα να πας στην νομική Αθήνας ή Θεσσαλονίκη η Κομοτηνή

Για να κυνηγάει αλλοδαπούς στα δικαστήρια για ένα μεροκάματο? 

Από τη ΣΣΑΣ θα βγει και Νομικός και Αξιωματικός και σίγουρο μισθό. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Όχι καμία σχέση. Θα είστε 2 κρεβάτια (ή 4) στο ίδιο δωμάτιο. Σε σχολή αξιωματικών πας, όχι φανταράκος. Και θα βγεις όχι απλός αξιωματικός αλλά επιστήμονας αξιωματικός. 

Η ακαδημαική σου εκπαίδευση θα γίνεται στο πανεπιστήμιο, στη σχολή θα κάνεις την όποια στρατιωτική εκπαίδευση. 

Μπορείς να νοικιάσεις και σπίτι έξω στο οποίο μπορείς να μένεις τις μέρες και ώρες εξόδου. 

Ότι να ναι άσχετες ασυναρτησίες. Στη ΣΣΑΣ Νομική θέλει να πάει ο ts. Αν δεν ξέρεις τι είναι γκούγκλαρέ το. 

Διμοιρίτες, διοικητές κλπ είναι Ευέλπιδες. 

Επιστήμονας αξιωματικός θα βγει. Τα χεις μπερδέψει.

Για να κυνηγάει αλλοδαπούς στα δικαστήρια για ένα μεροκάματο? 

Από τη ΣΣΑΣ θα βγει και Νομικός και Αξιωματικός και σίγουρο μισθό. 

Ξέρω τι είναι ΣΣΑΣ πανεπιστήμιο έχω τελειώσει 

Εμένα και μόνο που ακούω σχολές σχετικά με στρατό αηδιάζω ο στρατός είναι ότι χειρότερο υπάρχει ( έχω υπηρετήσει την στρατιωτική θητεία)

Τελειώνοντας νομική σχολή στην Αθήνα 

Μπορεί να γίνει ποινικολόγος να μπει στο δικαστικό σώμα μετά τα 45 και γενικά να κάνει μια λαμπρή καριέρα νομικού 

Στην ΣΣΑΣ νομική αν πάει και αποφοιτήσει θα έχει ένα καλό μισθό για να ζει μέσα στην μιζέρια χωρίς προοπτική.

Σε έναν νέο άνθρωπο πρέπει να τον παρακινουμε να προοδεύει και όχι να μιζεριαζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scha είπε

και μόνο που ακούω σχολές σχετικά με στρατό αηδιάζω

Άρα οι απόψεις σου είναι υποκειμενικές. Και επειδή έχεις αποτύχει στην εργασιακή σου διαδρομή θες να κάνουν και άλλοι το ίδιο?

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Άρα οι απόψεις σου είναι υποκειμενικές. Και επειδή έχεις αποτύχει στην εργασιακή σου διαδρομή θες να κάνουν και άλλοι το ίδιο?

 

Δεν έχω αποτύχει 

Κάνω μεταπτυχιακό

2 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν έχω αποτύχει 

Κάνω μεταπτυχιακό

Δεν είπα εγώ να αποτύχει εγώ είπα να τελειώσει νομική για να γίνει ποινικολόγος , διπλωμάτης δικαστικός . Αυτά είναι αποτυχία μάλλον επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν έχω αποτύχει 

Κάνω μεταπτυχιακό

Στο άλλο θέμα άλλα γράφεις. Αnyway

11 λεπτά πριν, scha είπε

Μπορεί να γίνει ποινικολόγος να μπει στο δικαστικό σώμα μετά τα 45 και γενικά να κάνει μια λαμπρή καριέρα νομικού

Δεν έχεις πάρει μυρωδιά ακόμα απ' την πραγματική ζωή βλέπω. Τράβα μια βόλτα από τα δικαστήρια να το πεις αυτό να γελάσουν λίγο.

Και τέλος και στη ΣΣΑΣ μπορεί να κάνει λαμπρή καριέρα νομικού μιας και νομικός θα βγει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Στο άλλο θέμα άλλα γράφεις. Αnyway

Δεν έχεις πάρει μυρωδιά ακόμα απ' την πραγματική ζωή βλέπω. Τράβα μια βόλτα από τα δικαστήρια να το πεις αυτό να γελάσουν λίγο.

Και τέλος και στη ΣΣΑΣ μπορεί να κάνει λαμπρή καριέρα νομικού μιας και νομικός θα βγει. 

Καριέρα δικαστικού ήθελα να πω 

Και στο άλλο ποστ γράφω ότι είμαι μορφωμένος κάνω μεταπτυχιακό 

Το επαγγελματικό αδιέξοδο αφορά την ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό έγραψα

2 λεπτά πριν, scha είπε

Καριέρα δικαστικού ήθελα να πω 

Και στο άλλο ποστ γράφω ότι είμαι μορφωμένος κάνω μεταπτυχιακό 

Το επαγγελματικό αδιέξοδο αφορά την ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό έγραψα

Έτσι γίνονται δικαστικοί μετά τα 45 χρονών απόφοιτοι νομικής 

Αυτό είναι δύσκολο να επιτύχει κανείς αλλά θέλει καριέρα μπορεί να το πετύχει .

Η διαφωνία σου που βρίσκεται που είπα να γίνει δικαστικός δηλαδή τι θέλεις να ζει μέσα στην μιζέρια 

4 λεπτά πριν, scha είπε

Καριέρα δικαστικού ήθελα να πω 

Και στο άλλο ποστ γράφω ότι είμαι μορφωμένος κάνω μεταπτυχιακό 

Το επαγγελματικό αδιέξοδο αφορά την ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό έγραψα

Έτσι γίνονται δικαστικοί μετά τα 45 χρονών απόφοιτοι νομικής 

Αυτό είναι δύσκολο να επιτύχει κανείς αλλά θέλει καριέρα μπορεί να το πετύχει .

Η διαφωνία σου που βρίσκεται που είπα να γίνει δικαστικός δηλαδή τι θέλεις να ζει μέσα στην μιζέρια 

Να το επιτύχει αλλά αν θέλει να κάνει καριέρα μπορεί να το πετύχει

 αυτό ήθελα να πω

48 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Στο άλλο θέμα άλλα γράφεις. Αnyway

Δεν έχεις πάρει μυρωδιά ακόμα απ' την πραγματική ζωή βλέπω. Τράβα μια βόλτα από τα δικαστήρια να το πεις αυτό να γελάσουν λίγο.

Και τέλος και στη ΣΣΑΣ μπορεί να κάνει λαμπρή καριέρα νομικού μιας και νομικός θα βγει. 

 

Τμήμα Στρατολογικό - Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΑΣ) - GoStudy

35 λεπτά πριν, scha είπε

Καριέρα δικαστικού ήθελα να πω 

Και στο άλλο ποστ γράφω ότι είμαι μορφωμένος κάνω μεταπτυχιακό 

Το επαγγελματικό αδιέξοδο αφορά την ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό έγραψα

Έτσι γίνονται δικαστικοί μετά τα 45 χρονών απόφοιτοι νομικής 

Αυτό είναι δύσκολο να επιτύχει κανείς αλλά θέλει καριέρα μπορεί να το πετύχει .

Η διαφωνία σου που βρίσκεται που είπα να γίνει δικαστικός δηλαδή τι θέλεις να ζει μέσα στην μιζέρια 

Να το επιτύχει αλλά αν θέλει να κάνει καριέρα μπορεί να το πετύχει

 αυτό ήθελα να πω

 

Τμήμα Στρατολογικό - Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΑΣ) - GoStudy

Δεν έχεις τη δυνατότητα να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου διότι υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ της ιδιότητας του Αξιωματικού από τη μια πλευρά και της ιδιότητας του δικηγόρου από την άλλη. Επίσης, στη ΣΣΑΣ δεν υπάρχει Τμήμα από το οποίο να αποφοιτούν Στρατιωτικοί Δικαστές. Για να γίνει κάποιος Στρατιωτικός Δικαστής θα πρέπει να επιτύχει σε σχετικό διαγωνισμό, ο οποίος προκηρύσσεται από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

διάβασε αυτό για να καταλάβεις ότι αυτά που λες δεν ισχύουν

37 λεπτά πριν, scha είπε

Καριέρα δικαστικού ήθελα να πω 

Και στο άλλο ποστ γράφω ότι είμαι μορφωμένος κάνω μεταπτυχιακό 

Το επαγγελματικό αδιέξοδο αφορά την ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό έγραψα

Έτσι γίνονται δικαστικοί μετά τα 45 χρονών απόφοιτοι νομικής 

Αυτό είναι δύσκολο να επιτύχει κανείς αλλά θέλει καριέρα μπορεί να το πετύχει .

Η διαφωνία σου που βρίσκεται που είπα να γίνει δικαστικός δηλαδή τι θέλεις να ζει μέσα στην μιζέρια 

Να το επιτύχει αλλά αν θέλει να κάνει καριέρα μπορεί να το πετύχει

 αυτό ήθελα να πω

 

Τμήμα Στρατολογικό - Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΑΣ) - GoStudy

Δεν έχεις τη δυνατότητα να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου διότι υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ της ιδιότητας του Αξιωματικού από τη μια πλευρά και της ιδιότητας του δικηγόρου από την άλλη. Επίσης, στη ΣΣΑΣ δεν υπάρχει Τμήμα από το οποίο να αποφοιτούν Στρατιωτικοί Δικαστές. Για να γίνει κάποιος Στρατιωτικός Δικαστής θα πρέπει να επιτύχει σε σχετικό διαγωνισμό, ο οποίος προκηρύσσεται από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

διάβασε αυτό για να καταλάβεις ότι αυτά που λες δεν ισχύουν

Έχω ανεβάσει και την ιστοσελίδα του τμήματος για να μην λέτε ότι τα λέω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, scha είπε

Ξέρω τι είναι ΣΣΑΣ πανεπιστήμιο έχω τελειώσει 

Εμένα και μόνο που ακούω σχολές σχετικά με στρατό αηδιάζω ο στρατός είναι ότι χειρότερο υπάρχει ( έχω υπηρετήσει την στρατιωτική θητεία)

Τελειώνοντας νομική σχολή στην Αθήνα 

Μπορεί να γίνει ποινικολόγος να μπει στο δικαστικό σώμα μετά τα 45 και γενικά να κάνει μια λαμπρή καριέρα νομικού 

Στην ΣΣΑΣ νομική αν πάει και αποφοιτήσει θα έχει ένα καλό μισθό για να ζει μέσα στην μιζέρια χωρίς προοπτική.

Σε έναν νέο άνθρωπο πρέπει να τον παρακινουμε να προοδεύει και όχι να μιζεριαζει 

Στο δικαστικό μετά τα 28 εννοείς.

9 ώρες πριν, Nabuko είπε

Στο άλλο θέμα άλλα γράφεις. Αnyway

Δεν έχεις πάρει μυρωδιά ακόμα απ' την πραγματική ζωή βλέπω. Τράβα μια βόλτα από τα δικαστήρια να το πεις αυτό να γελάσουν λίγο.

Και τέλος και στη ΣΣΑΣ μπορεί να κάνει λαμπρή καριέρα νομικού μιας και νομικός θα βγει. 

Πρώτα στρατιωτικός θα είναι και μετά δικηγόρος. Μέσα στο στράτευμα δε κάνει κανένας καριέρα.

Εν ολίγοις, αν έχει πραγματικά ταλέντο και αξία, μέσα στον στρατό δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, xgol είπε

Πρώτα στρατιωτικός θα είναι και μετά δικηγόρος. Μέσα στο στράτευμα δε κάνει κανένας καριέρα.

Ναι αλλά όχι με την έννοια που ίσως νομίζεις. Δεν θα τρέχει σε ασκήσεις μέσα στις λάσπες ας πούμε. Θα ξυπνάει, θα φοράει την στολή, πουκαμισάκι, γραβάτα και θα πηγαίνει στο γραφείο φρεσκαδούρα. Μια χαρά καριέρα μπορεί να κάνει μιας και μπορεί να πάρει και πολλά αστέρια σιγά σιγά, νομίζω μέχρι Υποστράτηγος φτάνεις.

19 λεπτά πριν, xgol είπε

Εν ολίγοις, αν έχει πραγματικά ταλέντο και αξία, μέσα στον στρατό δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

Αν θέλει και μπορεί μπορεί να δώσει για δικαστής όταν βγει προκήρυξη από το ΥΠΕΘΑ. Επίσης μπορεί να κάνει και μεταπτυχιακά

Εξάλλου δεν ανέφερε κάπου ο ts ότι θέλει να κάνει καριέρα δικηγόρου. Αν θέλει μπορεί να παραιτηθεί στα 8 χρόνια και να βγει να κυνηγάει το μεροκάματο στα δικαστήρια. 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζει κάποιος την διαφορά του νομικού (που ανέφερα εγώ) με τον δικηγόρο (που νομίζετε ότι αναφέρεται ο ts), ας διαβάσει εδώ

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nabuko είπε

Ναι αλλά όχι με την έννοια που ίσως νομίζεις. Δεν θα τρέχει σε ασκήσεις μέσα στις λάσπες ας πούμε. Θα ξυπνάει, θα φοράει την στολή, πουκαμισάκι, γραβάτα και θα πηγαίνει στο γραφείο φρεσκαδούρα. Μια χαρά καριέρα μπορεί να κάνει μιας και μπορεί να πάρει και πολλά αστέρια σιγά σιγά, νομίζω μέχρι Υποστράτηγος φτάνεις.

Αν θέλει και μπορεί μπορεί να δώσει για δικαστής όταν βγει προκήρυξη από το ΥΠΕΘΑ. Επίσης μπορεί να κάνει και μεταπτυχιακά

Εξάλλου δεν ανέφερε κάπου ο ts ότι θέλει να κάνει καριέρα δικηγόρου. Αν θέλει μπορεί να παραιτηθεί στα 8 χρόνια και να βγει να κυνηγάει το μεροκάματο στα δικαστήρια. 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζει κάποιος την διαφορά του νομικού (που ανέφερα εγώ) με τον δικηγόρο (που νομίζετε ότι αναφέρεται ο ts), ας διαβάσει εδώ

Εξάλλου δεν ανέφερε κάπου ο ts ότι θέλει να κάνει καριέρα δικηγόρου.  Σχολιάζοντας αυτή τη φράση επισημαίνω ότι ο Zissimos_kal είπε ότι θέλει να πάει στην ΣΣΑΣ νομική δηλαδή να γίνει δικηγόρος στο στρατό όχι  στρατιωτικός. Είναι δυνατόν να πάει στην ΣΣΑΣ νομική και να μην κάνει καριέρα δικηγόρου αφού νομική θα σπουδάσει. Είναι σαν λέμε ότι ο στρατιωτικός γιατρός δεν είναι γιατρός αλλά στρατιωτικός. Για να γίνει κάποιος δικαστής πρέπει να μπει στην Εθνική σχολή δικαστών. Έχετε 30 χρονών δικαστές και εισαγγελείς.

βγει να κυνηγάει το μεροκάματο στα δικαστήρια. Αυτό είναι ο ορισμός της μιζέριας. Το ότι κάποιος τελειώνει νομική δεν σημαίνει ότι απλώς θα γίνει ένας απλός δικηγόρος που θα βγάζει διαζύγια και θα  φυτοζωει κυνηγώντας το μεροκάματο έξω από το δικαστήρια. Μπορεί όπως έχω ξαναπεί να μπει στο διπλωματικό σώμα και να γίνει πρέσβυς , διπλωμάτης ή πρόξενος. Ακόμα, μπορεί να μπει στην Εθνική σχολή δικαστών και να γίνει εισαγγελέας ή δικαστής και μελλοντικά πρόεδρος στο συμβούλιο της επικρατείας η στον Άρειο πάγο ή στο ελεγκτικό συνέδριο. Δηλαδή, ανέφερα μερικές μόνο περιπτώσεις για να κάνει μία λαμπρή καριέρα και όχι να κυνηγάει το μεροκάματο στα δικαστήρια . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε τόσο πεσιμισμός και μιζέρια. Βέβαια, αναγνωρίζω ότι είναι δύσκολο να κάνει μια τέτοια λαμπρή καριέρα αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Άλλωστε, τίποτα στην ζωή δεν είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Helionar είπε

να μας πεις που θα δραστηριοποιήσε ως νομικός @scha να ξέρουμε να κάνουμε τα κουμάντα μας.

Δεν είμαι νομικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν είμαι νομικός

Για άσχετος με το επάγγελμα, σαν πολύ ισχυρή άποψη δεν έχεις τότε; σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας για τις δραστηριότητες σου ανεξαρτήτως επαγγέλματος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...