Προς το περιεχόμενο

ΣΣΑΣ και προσωπικός χώρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Helionar είπε

Για άσχετος με το επάγγελμα, σαν πολύ ισχυρή άποψη δεν έχεις τότε; σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας για τις δραστηριότητες σου ανεξαρτήτως επαγγέλματος.

Το άσχετος σου το επιστρέφω σε εσένα. 

Τα έχω διαβάσει όλα αυτά που αναφέρω.

Άλλωστε, έχω αναρτήσει την ιστοσελίδα της σχολής για αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, scha είπε

Το άσχετος σου το επιστρέφω σε εσένα. 

Τα έχω διαβάσει όλα αυτά που αναφέρω.

Άλλωστε, έχω αναρτήσει την ιστοσελίδα της σχολής για αποδείξεις.

Φανταστική αντίληψη της συζήτησης και επιχειρηματολογία. Κρίμα που δεν επέλεξες το νομικό επάγγελμα, θα ήσουν αξιοσέβαστη προσθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 10:15 ΠΜ, scha είπε

Είναι ακριβώς όπως στο στρατό δηλαδή χαλιά. Θα δέχεσαι κακή συμπεριφορά από αγράμματους ΕΠΟΠ οβα πενταετείς 

Δεν θα σε σέβονται και δεν θα σου αναγνωρίζουν την μόρφωση σου. Ο στρατός είναι ότι χειρότερο.

 καλύτερα να πας στην νομική Αθήνας ή Θεσσαλονίκη η Κομοτηνή

Δε νομίζω. Ειδικά στην ΣΣΑΣ που δεν βγάζει πολλούς στρα#$%#$λους όπως Ευελπίδων κτλ, σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα μεταξύ των φοιτητών και μετά στην εργασία. Στην εργασία ειδικά δεν θα έχεις σχέση με ΕΠΟΠ κτλ. Και φυσικά ένας ΕΠΟΠ δεν μπορεί να αντιμιλήσει σε αξιωματικό.

Στις 3/4/2022 στις 12:28 ΜΜ, scha είπε

Ξέρω τι είναι ΣΣΑΣ πανεπιστήμιο έχω τελειώσει 

Εμένα και μόνο που ακούω σχολές σχετικά με στρατό αηδιάζω ο στρατός είναι ότι χειρότερο υπάρχει ( έχω υπηρετήσει την στρατιωτική θητεία)

Τελειώνοντας νομική σχολή στην Αθήνα 

Μπορεί να γίνει ποινικολόγος να μπει στο δικαστικό σώμα μετά τα 45 και γενικά να κάνει μια λαμπρή καριέρα νομικού 

Στην ΣΣΑΣ νομική αν πάει και αποφοιτήσει θα έχει ένα καλό μισθό για να ζει μέσα στην μιζέρια χωρίς προοπτική.

Σε έναν νέο άνθρωπο πρέπει να τον παρακινουμε να προοδεύει και όχι να μιζεριαζει 

Για το μισθολογικό έχεις δίκιο ο στρατός σε περιορίζει, εκτός αν τελειώσεις Ιατρική ΣΣΑΣ που επιτρέπεται να έχεις και ιδιωτικό ιατρείο. Τώρα για αυτό για το δικαστικό σώμα δεν μπορεί να το πάρει σοβαρά ο φίλος που ρωτάει γιατί πόσοι απο τους αποφοίτους νομικών σχολών θα μπουν στο δικαστικό σώμα? Πολλοί λίγοι, είναι πολύ δύσκολο να μπεις και λίγες οι θέσεις. Και γενικά ως ιδιώτης δικηγόρος δεν έχεις και πολλές ελπίδες να στερεώσεις. Οι πιο πολλοί καταλήγουν σε δικηόρους και δικηγορικές εταιρείες τύπου << Δικηγοράρας & Συνεργάτες>> και ουσιαστικά είναι συνεργάτες με 400-600Ε το μήνα και τρέχουν όλη μέρα στα δικαστήρια σαν το Βέγγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Δε νομίζω. Ειδικά στην ΣΣΑΣ που δεν βγάζει πολλούς στρα#$%#$λους όπως Ευελπίδων κτλ, σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα μεταξύ των φοιτητών και μετά στην εργασία. Στην εργασία ειδικά δεν θα έχεις σχέση με ΕΠΟΠ κτλ. Και φυσικά ένας ΕΠΟΠ δεν μπορεί να αντιμιλήσει σε αξιωματικό.

Για το μισθολογικό έχεις δίκιο ο στρατός σε περιορίζει, εκτός αν τελειώσεις Ιατρική ΣΣΑΣ που επιτρέπεται να έχεις και ιδιωτικό ιατρείο. Τώρα για αυτό για το δικαστικό σώμα δεν μπορεί να το πάρει σοβαρά ο φίλος που ρωτάει γιατί πόσοι απο τους αποφοίτους νομικών σχολών θα μπουν στο δικαστικό σώμα? Πολλοί λίγοι, είναι πολύ δύσκολο να μπεις και λίγες οι θέσεις. Και γενικά ως ιδιώτης δικηγόρος δεν έχεις και πολλές ελπίδες να στερεώσεις. Οι πιο πολλοί καταλήγουν σε δικηόρους και δικηγορικές εταιρείες τύπου << Δικηγοράρας & Συνεργάτες>> και ουσιαστικά είναι συνεργάτες με 400-600Ε το μήνα και τρέχουν όλη μέρα στα δικαστήρια σαν το Βέγγο.

Ο κάθε άνθρωπος στην ζωή του είναι απαραίτητο να έχει αισιοδοξία και φιλοδοξίες. Αν ξεκινάει κάποιος με το αρνητικό σενάριο πως θα σταδιοδρομήσει ως ιδιώτης δικηγόρος ζώντας με λίγα λεφτά ή ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει δικαστής τότε δεν θα κάνει τίποτα στην ζωή του γιατί όλα θα είναι δύσκολα. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να δώσει πανελλήνιες γιατί είναι δύσκολο να πιάσεις τα μόρια της νομικής. Το έχω ξαναπεί όλα στην ζωή είναι δύσκολα δεν υπάρχει τίποτα εύκολο, το θέμα είναι να βάζεις στόχους στην ζωή σου και να προσπαθείς να τους πετύχεις. Πρέπει να απαλλαγείτε από το σύνδρομο της μιζέριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, scha είπε

Ο κάθε άνθρωπος στην ζωή του είναι απαραίτητο να έχει αισιοδοξία και φιλοδοξίες. Αν ξεκινάει κάποιος με το αρνητικό σενάριο πως θα σταδιοδρομήσει ως ιδιώτης δικηγόρος ζώντας με λίγα λεφτά ή ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει δικαστής τότε δεν θα κάνει τίποτα στην ζωή του γιατί όλα θα είναι δύσκολα. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να δώσει πανελλήνιες γιατί είναι δύσκολο να πιάσεις τα μόρια της νομικής. Το έχω ξαναπεί όλα στην ζωή είναι δύσκολα δεν υπάρχει τίποτα εύκολο, το θέμα είναι να βάζεις στόχους στην ζωή σου και να προσπαθείς να τους πετύχεις. Πρέπει να απαλλαγείτε από το σύνδρομο της μιζέριας.

Εγώ φίλε μου στρατιωτική σχολή δεν θα πήγαινα. Εξαίρεση ίσως ΣΣΑΣ Ιατρική γιατι σίγουρα δεν αντιμετωπίζεσαι σαν στρατιωτικός αλλά σαν επιστήμονας. Και αυτό γιατί θα είχα διπλό μισθό. Εχω δεί πάρα πολλές φορές στρατιωτικούς ιατρούς (γιατι έτυχε να έχω κλείσει ραντεβού στο ιατρείο τους) να βλέπουν πρωί στο ιατρείο τους που σημαίνει είναι χαλαρά στην υπηρεσία. ειδικά κάποιοι μικροβιολόγοι αφήνουν κοπέλες στι ιατρείο που κάνουν τις εξετάσεις και ούτε ξέρεις που ειναι! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 10:07 ΜΜ, Nabuko είπε

Ναι αλλά όχι με την έννοια που ίσως νομίζεις. Δεν θα τρέχει σε ασκήσεις μέσα στις λάσπες ας πούμε. Θα ξυπνάει, θα φοράει την στολή, πουκαμισάκι, γραβάτα και θα πηγαίνει στο γραφείο φρεσκαδούρα. Μια χαρά καριέρα μπορεί να κάνει μιας και μπορεί να πάρει και πολλά αστέρια σιγά σιγά, νομίζω μέχρι Υποστράτηγος φτάνεις.

Αν θέλει και μπορεί μπορεί να δώσει για δικαστής όταν βγει προκήρυξη από το ΥΠΕΘΑ. Επίσης μπορεί να κάνει και μεταπτυχιακά

Εξάλλου δεν ανέφερε κάπου ο ts ότι θέλει να κάνει καριέρα δικηγόρου. Αν θέλει μπορεί να παραιτηθεί στα 8 χρόνια και να βγει να κυνηγάει το μεροκάματο στα δικαστήρια. 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζει κάποιος την διαφορά του νομικού (που ανέφερα εγώ) με τον δικηγόρο (που νομίζετε ότι αναφέρεται ο ts), ας διαβάσει εδώ

Καλά παπάρια καριέρα κάνει, το μόνο που αξίζει είναι να κάνεις κονέ και μόλις συμπληρώσεις τα υποχρεωτικά χρόνια να φύγεις και να δουλέψεις εκτός στρατεύματος (πολλοί απόφοιτοι ΣΣΑΣ, όλων των τμημάτων, το κάνουν). Συν το οτι εχουν πολύ πιο αργή εξέλιξη απο τους αποφοίτους των άλλων παραγωγικών σχολών, ο διευθυντής του ΓΣΝΣ είναι Ταξίαρχος πάντως και είναι μια θέση σε αυτό το βαθμό (λογικά θα έχουν από άλλη μια ΠΝ και ΠΑ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλά παπάρια καριέρα κάνει

Tι εννοείς? Δεν είναι καριέρα να φτάσεις μέχρι Υποστράτηγος? 

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Συν το οτι εχουν πολύ πιο αργή εξέλιξη απο τους αποφοίτους των άλλων παραγωγικών σχολών

Και? Οι άλλοι υπηρετούν σε μάχιμες υπηρεσίες με ότι συνεπάγεται αυτό, από άποψη συνθηκών εργασίας μέχρι μεταθέσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Tι εννοείς? Δεν είναι καριέρα να φτάσεις μέχρι Υποστράτηγος? 

Και? Οι άλλοι υπηρετούν σε μάχιμες υπηρεσίες με ότι συνεπάγεται αυτό, από άποψη συνθηκών εργασίας μέχρι μεταθέσεις. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τέτοιο κόλλημα με το στρατό και το θεωρούν σχεδόν ιδανικό επάγγελμα.

Μόλις τώρα, scha είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τέτοιο κόλλημα με το στρατό και το θεωρούν σχεδόν ιδανικό επάγγελμα.

Είναι τραγικό να βλέπεις νέα παιδιά να θέλουν να μπουν σε στρατιωτικές σχολές απλά και μόνο για να εξασφαλίσουν ένα σταθερό εισόδημα χωρίς να κάνουν τίποτα το δημιουργικό. Θα περίμενε κανείς να έχουν φιλοδοξίες και να βάζουν στόχους για να δημιουργηθούν και να φτάσουν ψηλά. Η 10ετης κρίση και η διετής πανδημία έχουν εκτοξεύσει στα ύψη την μιζέρια δηλαδή οι νέοι απλά να επιδιώκουν ένα σταθερό εισόδημα και τίποτα άλλο. Πιο συγκεκριμένα, δεν κάνουν όνειρα και δεν έχουν φιλοδοξίες. Το αποκορύφωμα της μιζέριας είναι η φράση ότι πρέπει να αποδεχτούμε τους μισθούς 400 ευρώ. Είναι τραγικό να βλέπεις νέους ανθρώπους να δουλεύουν για 400 ευρώ με αυτό το τρόπο διογκώνεται η εργασιακή εκμετάλλευση δηλαδή οι εργοδότες βλέποντας ότι υπάρχει ζήτηση για δουλειά προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο εξευτελιστικους μισθούς. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση οι εργοδότες θα δίνουν μισθό 100 ευρώ. Πρέπει οι νέοι να μην πηγαίνουν σε δουλειές των 400 ευρώ ώστε, οι εργοδότες να δίνουν μεγαλύτερους μισθούς. Παράλληλα, οι νέοι πρέπει να σπουδάζουν, να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και γενικά να διεκδικούν περισσότερα από την ζωή δηλαδή, μεγαλύτερο μισθό. Το έχω αναφέρει  και σε άλλο ποστ πρέπει να απαλλαγείτε από την μιζέρια. 

18 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τέτοιο κόλλημα με το στρατό και το θεωρούν σχεδόν ιδανικό επάγγελμα.

Είναι τραγικό να βλέπεις νέα παιδιά να θέλουν να μπουν σε στρατιωτικές σχολές απλά και μόνο για να εξασφαλίσουν ένα σταθερό εισόδημα χωρίς να κάνουν τίποτα το δημιουργικό. Θα περίμενε κανείς να έχουν φιλοδοξίες και να βάζουν στόχους για να δημιουργηθούν και να φτάσουν ψηλά. Η 10ετης κρίση και η διετής πανδημία έχουν εκτοξεύσει στα ύψη την μιζέρια δηλαδή οι νέοι απλά να επιδιώκουν ένα σταθερό εισόδημα και τίποτα άλλο. Πιο συγκεκριμένα, δεν κάνουν όνειρα και δεν έχουν φιλοδοξίες. Το αποκορύφωμα της μιζέριας είναι η φράση ότι πρέπει να αποδεχτούμε τους μισθούς 400 ευρώ. Είναι τραγικό να βλέπεις νέους ανθρώπους να δουλεύουν για 400 ευρώ με αυτό το τρόπο διογκώνεται η εργασιακή εκμετάλλευση δηλαδή οι εργοδότες βλέποντας ότι υπάρχει ζήτηση για δουλειά προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο εξευτελιστικους μισθούς. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση οι εργοδότες θα δίνουν μισθό 100 ευρώ. Πρέπει οι νέοι να μην πηγαίνουν σε δουλειές των 400 ευρώ ώστε, οι εργοδότες να δίνουν μεγαλύτερους μισθούς. Παράλληλα, οι νέοι πρέπει να σπουδάζουν, να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και γενικά να διεκδικούν περισσότερα από την ζωή δηλαδή, μεγαλύτερο μισθό. Το έχω αναφέρει  και σε άλλο ποστ πρέπει να απαλλαγείτε από την μιζέρια 

Στις 5/4/2022 στις 9:47 ΠΜ, tzitzikas2 είπε

Δε νομίζω. Ειδικά στην ΣΣΑΣ που δεν βγάζει πολλούς στρα#$%#$λους όπως Ευελπίδων κτλ, σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα μεταξύ των φοιτητών και μετά στην εργασία. Στην εργασία ειδικά δεν θα έχεις σχέση με ΕΠΟΠ κτλ. Και φυσικά ένας ΕΠΟΠ δεν μπορεί να αντιμιλήσει σε αξιωματικό.

Για το μισθολογικό έχεις δίκιο ο στρατός σε περιορίζει, εκτός αν τελειώσεις Ιατρική ΣΣΑΣ που επιτρέπεται να έχεις και ιδιωτικό ιατρείο. Τώρα για αυτό για το δικαστικό σώμα δεν μπορεί να το πάρει σοβαρά ο φίλος που ρωτάει γιατί πόσοι απο τους αποφοίτους νομικών σχολών θα μπουν στο δικαστικό σώμα? Πολλοί λίγοι, είναι πολύ δύσκολο να μπεις και λίγες οι θέσεις. Και γενικά ως ιδιώτης δικηγόρος δεν έχεις και πολλές ελπίδες να στερεώσεις. Οι πιο πολλοί καταλήγουν σε δικηόρους και δικηγορικές εταιρείες τύπου << Δικηγοράρας & Συνεργάτες>> και ουσιαστικά είναι συνεργάτες με 400-600Ε το μήνα και τρέχουν όλη μέρα στα δικαστήρια σαν το Βέγγο.

Δεν υπάρχουν για δικηγόρους μισθοί 400 ευρώ .

Δουλειά με 400 ευρώ μισθό δεν είναι δουλειά αλλά δουλεμπόριο.

Μισθός 400 ευρώ= σωματοεμπορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν υπάρχουν για δικηγόρους μισθοί 400 ευρώ .

Δουλειά με 400 ευρώ μισθό δεν είναι δουλειά αλλά δουλεμπόριο.

Μισθός 400 ευρώ= σωματοεμπορια.

υπάρχουν δυστυχώς. με αυτούς τους μισθούς ξεκινάνε οι νέοι δικηγόροι και με την πρόφαση οτι δεν έχεις εμπειρία και θα εκπαιδευτείς. Ξέρω 2 δικηγόρους που είναι 40 & 45 αντίστοιχα και παίρνουν κάτω απο 1000Ε σε δικηγορική εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάποτε έναν συμφοιτητή ΣΣΑΣ Οικονομικό που ήμασταν μαζί στο Λύκειο, μετά την ορκωμοσία πήγε και νοίκιασε ενα σπίτι στην Σαλονικη μαζί με 2 άλλους ώστε όταν έχουν εξόδους να έχουν κάπου να μείνουν και να μην τριγυρνάει. Απλά το είχαν κάνει στην λούφα γιατί ψιλοαπαγορεύεται. Ο θάλαμος είναι ψιλο-φανταριλίκι, υπάρχει πειθαρχεία, παλιοί καινούργιοι κτλ. αλλά δεν είναι τόσο ζόρικα όσο Ευελπίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 10:15 ΠΜ, tzitzikas2 είπε

Δική σου βιβλιοθήκη δεν νομίζω, αλλά σίγουρα θα έχεις ντουλάπι/πια για τα πράγματά σου. Νομίζω οτι στις στρατιωτικές σχολές διαβάζεις στην βιβλιοθήκη της σχολής.

ρώτα και εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/forum/στρατιωτικές-σχολές_forum49.html

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 1:42 ΜΜ, scha είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τέτοιο κόλλημα με το στρατό και το θεωρούν σχεδόν ιδανικό επάγγελμα.

Είναι τραγικό να βλέπεις νέα παιδιά να θέλουν να μπουν σε στρατιωτικές σχολές απλά και μόνο για να εξασφαλίσουν ένα σταθερό εισόδημα χωρίς να κάνουν τίποτα το δημιουργικό. Θα περίμενε κανείς να έχουν φιλοδοξίες και να βάζουν στόχους για να δημιουργηθούν και να φτάσουν ψηλά. Η 10ετης κρίση και η διετής πανδημία έχουν εκτοξεύσει στα ύψη την μιζέρια δηλαδή οι νέοι απλά να επιδιώκουν ένα σταθερό εισόδημα και τίποτα άλλο. Πιο συγκεκριμένα, δεν κάνουν όνειρα και δεν έχουν φιλοδοξίες. Το αποκορύφωμα της μιζέριας είναι η φράση ότι πρέπει να αποδεχτούμε τους μισθούς 400 ευρώ. Είναι τραγικό να βλέπεις νέους ανθρώπους να δουλεύουν για 400 ευρώ με αυτό το τρόπο διογκώνεται η εργασιακή εκμετάλλευση δηλαδή οι εργοδότες βλέποντας ότι υπάρχει ζήτηση για δουλειά προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο εξευτελιστικους μισθούς. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση οι εργοδότες θα δίνουν μισθό 100 ευρώ. Πρέπει οι νέοι να μην πηγαίνουν σε δουλειές των 400 ευρώ ώστε, οι εργοδότες να δίνουν μεγαλύτερους μισθούς. Παράλληλα, οι νέοι πρέπει να σπουδάζουν, να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και γενικά να διεκδικούν περισσότερα από την ζωή δηλαδή, μεγαλύτερο μισθό. Το έχω αναφέρει  και σε άλλο ποστ πρέπει να απαλλαγείτε από την μιζέρια. 

Είναι τραγικό να βλέπεις νέα παιδιά να θέλουν να μπουν σε στρατιωτικές σχολές απλά και μόνο για να εξασφαλίσουν ένα σταθερό εισόδημα χωρίς να κάνουν τίποτα το δημιουργικό. Θα περίμενε κανείς να έχουν φιλοδοξίες και να βάζουν στόχους για να δημιουργηθούν και να φτάσουν ψηλά. Η 10ετης κρίση και η διετής πανδημία έχουν εκτοξεύσει στα ύψη την μιζέρια δηλαδή οι νέοι απλά να επιδιώκουν ένα σταθερό εισόδημα και τίποτα άλλο. Πιο συγκεκριμένα, δεν κάνουν όνειρα και δεν έχουν φιλοδοξίες. Το αποκορύφωμα της μιζέριας είναι η φράση ότι πρέπει να αποδεχτούμε τους μισθούς 400 ευρώ. Είναι τραγικό να βλέπεις νέους ανθρώπους να δουλεύουν για 400 ευρώ με αυτό το τρόπο διογκώνεται η εργασιακή εκμετάλλευση δηλαδή οι εργοδότες βλέποντας ότι υπάρχει ζήτηση για δουλειά προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο εξευτελιστικους μισθούς. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση οι εργοδότες θα δίνουν μισθό 100 ευρώ. Πρέπει οι νέοι να μην πηγαίνουν σε δουλειές των 400 ευρώ ώστε, οι εργοδότες να δίνουν μεγαλύτερους μισθούς. Παράλληλα, οι νέοι πρέπει να σπουδάζουν, να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και γενικά να διεκδικούν περισσότερα από την ζωή δηλαδή, μεγαλύτερο μισθό. Το έχω αναφέρει  και σε άλλο ποστ πρέπει να απαλλαγείτε από την μιζέρια 

Δεν υπάρχουν για δικηγόρους μισθοί 400 ευρώ .

Δουλειά με 400 ευρώ μισθό δεν είναι δουλειά αλλά δουλεμπόριο.

Μισθός 400 ευρώ= σωματοεμπορια.

Είσαι εκτός χώρου οπότε καλό θα ήταν να μην γράφεις ανακρίβειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Είσαι εκτός χώρου οπότε καλό θα ήταν να μην γράφεις ανακρίβειες. 

Δεν είναι ανακρίβειες αλλά η άποψη μου. Τι δημιουργικό έχει ο στρατός; Τι φιλοδοξίες μπορεί να έχει κάποιος που μπαίνει στο στρατό ; Να γίνει στρατηγός, αρχηγός ΓΕΣ ή ΓΕΕΘΑ θα πρέπει να είναι 50-60 χρονών όταν ο υπουργός Εθνικής Άμυνας που ανώτερος τους μπορεί 30 χρονών καθώς η θέση αυτή είναι κομματική δηλαδή τους βάζει ο πρωθυπουργός. Εν ολίγοις θα δέχεται ένας στρατηγός θα δέχεται εντολές από ένα παιδάκι 30 χρονών. Δεν είμαι εκτός χώρου σχολιάζω τις απόψεις των άλλων και αναφέρω ότι στα σχόλια τους υπάρχει έντονο το στοιχείο της μιζέριας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, scha είπε

Δεν είναι ανακρίβειες αλλά η άποψη μου. Τι δημιουργικό έχει ο στρατός; Τι φιλοδοξίες μπορεί να έχει κάποιος που μπαίνει στο στρατό ; Να γίνει στρατηγός, αρχηγός ΓΕΣ ή ΓΕΕΘΑ θα πρέπει να είναι 50-60 χρονών όταν ο υπουργός Εθνικής Άμυνας που ανώτερος τους μπορεί 30 χρονών καθώς η θέση αυτή είναι κομματική δηλαδή τους βάζει ο πρωθυπουργός. Εν ολίγοις θα δέχεται ένας στρατηγός θα δέχεται εντολές από ένα παιδάκι 30 χρονών. Δεν είμαι εκτός χώρου σχολιάζω τις απόψεις των άλλων και αναφέρω ότι στα σχόλια τους υπάρχει έντονο το στοιχείο της μιζέριας.

 

Δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη από την στιγμή που είσαι έξω από αυτό. Το τι γίνεται στα τρία σώματα και σε πλήθος ειδικοτήτων που υπάρχουν, εντός της οικογένειας των ενόπλων δυνάμεων, δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να γίνεται και τι προοπτικές μπορείς να έχεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη από την στιγμή που είσαι έξω από αυτό. Το τι γίνεται στα τρία σώματα και σε πλήθος ειδικοτήτων που υπάρχουν, εντός της οικογένειας των ενόπλων δυνάμεων, δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να γίνεται και τι προοπτικές μπορείς να έχεις. 

Καμία προοπτική. Απάντησε μου σε τι οφείλει ο στρατός και οι αμυντικές δαπάνες όταν μάλιστα άλλοι άνθρωποι είναι άνεργοι. Όλα τα χρόνια η Ελλάδα  αυξάνει τις αμυντικές δαπάνες σε περίπτωση που μας κάνει πόλεμο η Τουρκία κάτι που είναι ουτοπία καθώς, 40 χρόνια ακούμε. Δηλαδή, 40 χρόνια δεν έκανε πόλεμο η Τουρκία και θα κάνει τώρα. Εγώ θεωρώ ότι ο στρατός είναι παρασιτισμός και δεν ωφελεί πουθενά γι'αυτό θα πρέπει να περιοριστεί και όχι να καταργηθεί. Αυτά που εκφράζω είναι προσωπική άποψη μου .

31 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη από την στιγμή που είσαι έξω από αυτό. Το τι γίνεται στα τρία σώματα και σε πλήθος ειδικοτήτων που υπάρχουν, εντός της οικογένειας των ενόπλων δυνάμεων, δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να γίνεται και τι προοπτικές μπορείς να έχεις. 

Καμία προοπτική. Απάντησε μου σε τι οφείλει ο στρατός και οι αμυντικές δαπάνες όταν μάλιστα άλλοι άνθρωποι είναι άνεργοι. Όλα τα χρόνια η Ελλάδα  αυξάνει τις αμυντικές δαπάνες σε περίπτωση που μας κάνει πόλεμο η Τουρκία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...