Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, marinna είπε

"Άμα ξέρεις". Εδώ είναι το θέμα...

Γιατί κατά τα άλλα η αντιστοιχία είναι ότι πιστεύεις πως είσαι ήδη στο νοσοκομείο, και σου συστήνεται άνθρωπος που φοράει λευκή ρόμπα, ως γιατρός. Ποιος ελέγχει σε εκείνη τη φάση το πτυχίο του γιατρού; Μόνο παρανοϊκοί :(

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ούτε να ξέρεις, ο σύνδεσμος ούτε καν .gr δεν είναι, δηλαδή για την συγκεκριμένη περίπτωση αν κάποιος βλέπει αυτόν τον σύνδεσμο και πιστεύει ότι είναι στο περιβάλλον της τράπεζας, ε τι να πούμε. Δεν χρειάζεται να ξέρεις, απλά να έχεις την όραση σου έστω και με μυωπία χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marinna είπε

Εντωμεταξυ είναι ακόμα ανοιχτή. Πόσοι αθώοι την έχουν πατήσει άραγε; Έπρεπε να υπάρχει ένα πιο άμεσο σύστημα καταγγελίας αυτών των σελίδων, να πέφτουν με τη μία 

Μπορεί να είναι υπό διερεύνηση η υπόθεση και να τους παρακολουθούν. Θέλω να ελπίζω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πιστευα οτι σε τετοιες απατες τουλαχιστον το url θα ειχε κατι σχετικο με το κανονικο. Αλλη μια φορα ομως, τιποτα απολυτως. Ενα random url μιας "αγνωστης" χωρας η οποια, πιθανα, ειναι καπως πιο ελαστικη σε ζητηματα απατης μεσω διαδικτυου. Δεν ειναι πλεον θεμα γνωσεων πληροφορικης αλλα κοινης λογικης. Να ηταν το site ibamk.hbg.gt να το καταλαβω να την παθεις. Εστω ethnikitrapexa.gu ρε παιδι μου. 

Εδω ερχονται και κολλανε αυτα που ειχε γραψει ο @Vista32 πριν λιγο καιρο. Καποιοι εχουν μαθει στην μασημενη ηλεκτρονικη (και γενικοτερα) τροφη, ξεχνωντας ομως οτι δεν ειναι το ιδιο να χαζευεις κ*λους στο instagram με το να μπαινεις στον τραπεζικο λογαριασμο σου απο τον browser μονο και μονο επειδη και τα δυο "ειναι στο internet" και γινονται ανα πασα στιγμη. Ιδιως οταν στην μια περιπτωση μιλαμε για τα λεφτα σου. 

Ναι, μπορεις να την πατησεις αν ειναι πολυ καλοφτιαγμενη η απατη, μπορει να την πατησεις και αν γενικα προσεχεις και για μερικους αλλους λογους. Το σιγουρο ειναι οτι αν δεν κουνησεις τον κ*λο σου (οχι οπως στο instagram) και περιμενεις ολα να σου ερθουν στο πιατο, θα την παθεις σιγουρα, και ετσι ακριβως την παθαινει η πλειοψηφια*. Οσο προσεχτικος ησουν στις παλιες "καλες" αναλογικες εποχες των τραπεζικων συναλλαγων, τοσο προσεχτικος οφειλεις να εισαι και στις ηλεκτρονικες συναλλαγες.


*αφηνω στην ακρη τα περι ηλικιωμενων που ειναι αυτονοητο να μην εχουν ιδεα. Αφου δεν εχουν ιδεα απο αυτα, δεν πρεπει καν να εχουν στην κατοχη τους τους κωδικους ebanking, γιατι πολλες φορες ακουγεται οτι οι ηλικιωμενοι απλα δινουν τους κωδικους. Αν δεν ξερεις τι ειναι κατι, δεν χρειαζεται να το εχεις και δεν υπαρχει κινδυνος να στο "κλεψουν". Το ιδιο και για οποιον γενικα δεν το "πολυεχει" ασχετου ηλικιας, ας μεινει στους κ*λους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίτερα έλαβα ενημέρωση (1η φορά) από το [email protected] με θέμα ΑΑΔΕ: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ και περιεχόμενο το εξής:

Αγαπητή Κυρία/Αγαπητέ Κύριε,

Παρακαλούμε για την άμεση προσοχή σας σε ηλεκτρονική αλληλογραφία που αποστέλλεται και αναγράφει ότι "η Εφορία υπολόγισε την φορολογική σας δήλωση και δικαιούστε επιστροφή φόρου". 

Πρόκειται για απόπειρα εξαπάτησης μέσω παραποίησης εικόνας και στοιχείων. 

Για την προστασία σας: 

1. ΜΗΝ ανοίξετε κανένα συνημμένο αρχείο του μηνύματος 

2. ΜΗΝ επιλέξετε τυχόν προτεινόμενο σύνδεσμο (link) 

3. Διαγράψετε ΑΜΕΣΩΣ το μήνυμα, καθώς είναι πλαστό και περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. 

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο και τη συνεργασία σας. 

Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων

Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας αποστέλλεται από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, αναγράφει απαρέγκλιτα, στο πάνω μέρος της σελίδας, το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username).

Το θεώρησα πολύ καλή κίνηση για να προστατέψει κόσμο αν και η τελευταία παράγραφος αναιρεί όλο το προηγούμενο μήνυμα αφού δεν αναγράφεται πουθενά username. Προχειρότητα καθώς φαίνεται μπαίνει αυτόματα σε κάθε μήνυμα της ΑΑΔΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, geodimis είπε

"η Εφορία υπολόγισε την φορολογική σας δήλωση και δικαιούστε επιστροφή φόρου". 

Αυτό είναι πιο παλιό κι απ' την Ακρόπολη. Τώρα το θυμήθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, geodimis είπε

Νωρίτερα έλαβα ενημέρωση (1η φορά) από το [email protected] με θέμα ΑΑΔΕ: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ και περιεχόμενο το εξής:

Αγαπητή Κυρία/Αγαπητέ Κύριε,

Παρακαλούμε για την άμεση προσοχή σας σε ηλεκτρονική αλληλογραφία που αποστέλλεται και αναγράφει ότι "η Εφορία υπολόγισε την φορολογική σας δήλωση και δικαιούστε επιστροφή φόρου". 

Πρόκειται για απόπειρα εξαπάτησης μέσω παραποίησης εικόνας και στοιχείων. 

Για την προστασία σας: 

1. ΜΗΝ ανοίξετε κανένα συνημμένο αρχείο του μηνύματος 

2. ΜΗΝ επιλέξετε τυχόν προτεινόμενο σύνδεσμο (link) 

3. Διαγράψετε ΑΜΕΣΩΣ το μήνυμα, καθώς είναι πλαστό και περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. 

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο και τη συνεργασία σας. 

Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων

Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας αποστέλλεται από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, αναγράφει απαρέγκλιτα, στο πάνω μέρος της σελίδας, το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username).

Το θεώρησα πολύ καλή κίνηση για να προστατέψει κόσμο αν και η τελευταία παράγραφος αναιρεί όλο το προηγούμενο μήνυμα αφού δεν αναγράφεται πουθενά username. Προχειρότητα καθώς φαίνεται μπαίνει αυτόματα σε κάθε μήνυμα της ΑΑΔΕ.

Μάλλον τα τσακάλια από την ΑΑΔΕ διαβάζουν insomnia και αφαίρεσαν την τελευταία παράγραφο

Spoiler

"Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας αποστέλλεται από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, αναγράφει απαρέγκλιτα, στο πάνω μέρος της σελίδας, το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username)."

αφού σήμερα στο mail της γυναίκας μου ήρθε χωρίς αυτή, ενώ χθες σε μένα υπήρχε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Όσοι με είχαν διαβάσει πρόσφατα γνωρίζουν και τι συνέβη.

Ότι είχα πει τελικά έγινε.

Όλο αυτό το διάστημα κανένας δεν μπορούσε με ασφάλεια να σε ενημερώσει που ακριβώς βρίσκεται η υπόθεση μου και όλοι λέγανε αοριστολογίες.

Η μόνη που πραγματικά αξίζει είναι η ασφάλεια Καλαμάτας,οι οποίοι έχουν γίνει expert σε ηλεκτρονικές απάτες και όλο αυτό το διάστημα με παίρναν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για κάποια χαρτιά προκειμένου να σπάσουμε το τραπεζικό απόρρητο και να μάθουμε όλα τα στοιχεία.

Στο δια ταύτα λοιπόν:

Το Σάββατο όταν μπήκα με την κάρτα μου σε ένα Atm να τσεκάρω το λογαριασμό μου,(θυμίζω το web είναι κλειδωμένο) είδα την πίστωση των χρημάτων μου με αντιλογισμό σαν απόρροια της απάτηςππυ διαπράχθηκε εναντίον μου στις 18/08.

Έλειπαν 400€ τα οποία είχαν κάνει ανάληψη.

Τώρα περιμένω απάντηση από την Άλφα να μου πει γιατί δεν με πίστωσαν και τα υπόλοιπα.Αυτά είναι ασφαλισμένα ενημερώνω,απλά πρέπει να ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο ασφαλείας.Θα μου βγάλουν την ψυχή το πιο πιθανό.

Άλλαξα τα πάντα στο web,κατέβασα εφαρμογή στο κινητό και ακύρωσα και την κάρτα μου και εξέδωσα νέα που την περιμένω.

Ενέργειες παρακάτω:

Ξέρω όλα τα στοιχεία του λογαριασμού του φυσικού προσώπου που βρεθήκανε στο λογαριασμό της,και θα την κυνηγήσω νομικά.

Προτού γίνει αυτό απλά θα της αποστείλω ένα εξώδικο μήπως και τα βρούμε εξω δικαστικά.

Τέλος καλά όλα καλά αλλά το βασικό εδώ που έλεγα από την αρχή ήταν το κλείδωμα του εμβάσματος στην Εθνική.

Απο τη στιγμή που το μπλόκαρα μετά δεν υπήρχε περίπτωση να μην μου πιστώσουν τα λεφτά.

Ένα ωραίο δώρο μετά από τόσα που τράβηξα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 3:22 ΜΜ, vlafo είπε

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Όσοι με είχαν διαβάσει πρόσφατα γνωρίζουν και τι συνέβη.

Ότι είχα πει τελικά έγινε.

Όλο αυτό το διάστημα κανένας δεν μπορούσε με ασφάλεια να σε ενημερώσει που ακριβώς βρίσκεται η υπόθεση μου και όλοι λέγανε αοριστολογίες.

Η μόνη που πραγματικά αξίζει είναι η ασφάλεια Καλαμάτας,οι οποίοι έχουν γίνει expert σε ηλεκτρονικές απάτες και όλο αυτό το διάστημα με παίρναν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για κάποια χαρτιά προκειμένου να σπάσουμε το τραπεζικό απόρρητο και να μάθουμε όλα τα στοιχεία.

Στο δια ταύτα λοιπόν:

Το Σάββατο όταν μπήκα με την κάρτα μου σε ένα Atm να τσεκάρω το λογαριασμό μου,(θυμίζω το web είναι κλειδωμένο) είδα την πίστωση των χρημάτων μου με αντιλογισμό σαν απόρροια της απάτηςππυ διαπράχθηκε εναντίον μου στις 18/08.

Έλειπαν 400€ τα οποία είχαν κάνει ανάληψη.

Τώρα περιμένω απάντηση από την Άλφα να μου πει γιατί δεν με πίστωσαν και τα υπόλοιπα.Αυτά είναι ασφαλισμένα ενημερώνω,απλά πρέπει να ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο ασφαλείας.Θα μου βγάλουν την ψυχή το πιο πιθανό.

Άλλαξα τα πάντα στο web,κατέβασα εφαρμογή στο κινητό και ακύρωσα και την κάρτα μου και εξέδωσα νέα που την περιμένω.

Ενέργειες παρακάτω:

Ξέρω όλα τα στοιχεία του λογαριασμού του φυσικού προσώπου που βρεθήκανε στο λογαριασμό της,και θα την κυνηγήσω νομικά.

Προτού γίνει αυτό απλά θα της αποστείλω ένα εξώδικο μήπως και τα βρούμε εξω δικαστικά.

Τέλος καλά όλα καλά αλλά το βασικό εδώ που έλεγα από την αρχή ήταν το κλείδωμα του εμβάσματος στην Εθνική.

Απο τη στιγμή που το μπλόκαρα μετά δεν υπήρχε περίπτωση να μην μου πιστώσουν τα λεφτά.

Ένα ωραίο δώρο μετά από τόσα που τράβηξα.

Μπράβο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 3:22 ΜΜ, vlafo είπε

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Όσοι με είχαν διαβάσει πρόσφατα γνωρίζουν και τι συνέβη.

Ότι είχα πει τελικά έγινε.

Όλο αυτό το διάστημα κανένας δεν μπορούσε με ασφάλεια να σε ενημερώσει που ακριβώς βρίσκεται η υπόθεση μου και όλοι λέγανε αοριστολογίες.

Η μόνη που πραγματικά αξίζει είναι η ασφάλεια Καλαμάτας,οι οποίοι έχουν γίνει expert σε ηλεκτρονικές απάτες και όλο αυτό το διάστημα με παίρναν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για κάποια χαρτιά προκειμένου να σπάσουμε το τραπεζικό απόρρητο και να μάθουμε όλα τα στοιχεία.

Στο δια ταύτα λοιπόν:

Το Σάββατο όταν μπήκα με την κάρτα μου σε ένα Atm να τσεκάρω το λογαριασμό μου,(θυμίζω το web είναι κλειδωμένο) είδα την πίστωση των χρημάτων μου με αντιλογισμό σαν απόρροια της απάτηςππυ διαπράχθηκε εναντίον μου στις 18/08.

Έλειπαν 400€ τα οποία είχαν κάνει ανάληψη.

Τώρα περιμένω απάντηση από την Άλφα να μου πει γιατί δεν με πίστωσαν και τα υπόλοιπα.Αυτά είναι ασφαλισμένα ενημερώνω,απλά πρέπει να ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο ασφαλείας.Θα μου βγάλουν την ψυχή το πιο πιθανό.

Άλλαξα τα πάντα στο web,κατέβασα εφαρμογή στο κινητό και ακύρωσα και την κάρτα μου και εξέδωσα νέα που την περιμένω.

Ενέργειες παρακάτω:

Ξέρω όλα τα στοιχεία του λογαριασμού του φυσικού προσώπου που βρεθήκανε στο λογαριασμό της,και θα την κυνηγήσω νομικά.

Προτού γίνει αυτό απλά θα της αποστείλω ένα εξώδικο μήπως και τα βρούμε εξω δικαστικά.

Τέλος καλά όλα καλά αλλά το βασικό εδώ που έλεγα από την αρχή ήταν το κλείδωμα του εμβάσματος στην Εθνική.

Απο τη στιγμή που το μπλόκαρα μετά δεν υπήρχε περίπτωση να μην μου πιστώσουν τα λεφτά.

Ένα ωραίο δώρο μετά από τόσα που τράβηξα.

σου είχα πει τότε ότι δεν θα τα χάσεις αλλά έπρεπε να πάει η ίδια στη τράπεζα και να υπογραψει

τώρα αφού είχε προλάβει και είχε πάρει 400 σημαίνει ότι δεν ενήργησε γρήγορα η Άλφα....

προσπάθησε να τα βρείτε  εξωδικαστικά.....πιστεύω ότι θα έχει καταλάβει ότι κινδυνεύει με φυλακιση αν δεν δωσει

τα χρήματα(και να στα δώσει πάλι είναι σε δύσκολη θέση)

αφού μπήκε το νερό στο αυλάκι θα τα πάρεις

η ασφάλεια τι είπε /...θα κινηθεί εναντίον της άσχετα με το τι θέλεις εσύ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

σου είχα πει τότε ότι δεν θα τα χάσεις αλλά έπρεπε να πάει η ίδια στη τράπεζα και να υπογραψει

τώρα αφού είχε προλάβει και είχε πάρει 400 σημαίνει ότι δεν ενήργησε γρήγορα η Άλφα....

προσπάθησε να τα βρείτε  εξωδικαστικά.....πιστεύω ότι θα έχει καταλάβει ότι κινδυνεύει με φυλακιση αν δεν δωσει

τα χρήματα(και να στα δώσει πάλι είναι σε δύσκολη θέση)

αφού μπήκε το νερό στο αυλάκι θα τα πάρεις

η ασφάλεια τι είπε /...θα κινηθεί εναντίον της άσχετα με το τι θέλεις εσύ??

Πράγματι το είχες πει αλλά δεν ξέρω αν υπέγραψε η ίδια.

Αυτή είναι η αμοιβή της όπως μου είπαν από την αστυνομία.

Μα αυτό θέλω να τα βρω εξωδικαστικά μαζί της.

Έχω ακόμα λίγο δουλίτσα με την ασφάλεια.

Αυτοί θα την κυνηγήσουν ανεξάρτητα τι θα κάνω εγώ προφανώς.

Αύριο θα πάω να κάνω και επίσημο αίτημα στην τράπεζα γιατί δεν με πίστωσαν όλο το ποσό.

Εκεί θα δω απάντηση,τ α λεφτά τα έχουν ασφαλισμένα απλά χρειάζεται να ενεργοποιήσουν την ασφάλεια και θα με ταλαιπωρήσουν για 400€.

Πάντως θα το  προχωρήσω μέχρι το τέλος. 

 

Μόλις τώρα, vlafo είπε

Πράγματι το είχες πει αλλά δεν ξέρω αν υπέγραψε η ίδια.

Αυτή είναι η αμοιβή της όπως μου είπαν από την αστυνομία.

Μα αυτό θέλω να τα βρω εξωδικαστικά μαζί της.

Έχω ακόμα λίγο δουλίτσα με την ασφάλεια.

Αυτοί θα την κυνηγήσουν ανεξάρτητα τι θα κάνω εγώ προφανώς.

Αύριο θα πάω να κάνω και επίσημο αίτημα στην τράπεζα γιατί δεν με πίστωσαν όλο το ποσό.

Εκεί θα δω απάντηση,τα λεφτά τα έχουν ασφαλισμένα απλά χρειάζεται να ενεργοποιήσουν την ασφάλεια και θα με ταλαιπωρήσουν για 400€.

Πάντως θα το  προχωρήσω μέχρι το τέλος. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση σήμερα το πρωί από Alpha από μια κυρία που πρώτη φορά ήξερε τεκμηριωμένα και μου απάντησε σε όλα που την ρώτησα και έκανε τις ανάλογες κινήσεις.

Το μπλοκάρισμα το έκανε προφανώς η Εθνική Τράπεζα αλλά μου είπε ότι σίγουρα καλέσανε την δικαιούχο (όπως είπε ο Kostasbm) να την ενημερώσουν να δώσει την έγγραφη συναίνεση της αλλιώς δεν προχωράει.

Ανήκω προφανώς στο 1% που πήρα τα λεφτά μου πίσω,τώρα γιατί αυτά δεν μεταφερθήκανε ή δεν σπάσανε σε άλλους λογαριασμούς άγνωστο.

Εικάζω ερασιτέχνες πιθανόν. 

Θα περιμένω επίσημη επιστολή από την Alpha τo υποκατάστημα της Καλαμάτας (όπου πήρε και τηλέφωνο) γιατί αυτοί δεν είχανε ιδέα,όπου θα επεξηγεί αναλυτικά τα πάντα όπως μου είπε.

Μετά μόλις παραλάβω την επιστολή τότε θα κάνω αίτημα να πάρω και τα υπόλοιπα λεφτά πίσω.

Σε ερώτηση μου γιατί πήρανε μόνο 400€ δεν ήξερε να απαντήσει,πιθανόν δεν προλάβανε επειδή μπλοκαρίστηκε ο λογαριασμός.

Τώρα πως δεν προλάβανε όταν οι συναλλαγές γίνονται μέσα σε δευτερόλεπτα  εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.  

Επίσης μου είπε πως πιθανόν να μην  φταίει αυτή και να μην το ήξερε και να βρήκε τα λεφτά μέσα στο λογαριασμό ή και να φταίει επίσης και να είναι μέσα στο κόλπο.

Σε αναμονή της επιστολής σε 1 βδομάδα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vlafo είπε

Εικάζω ερασιτέχνες πιθανόν. 

Πιθανόν και όχι, κάτι χτύπησε καμπανάκια στην Εθνική και μπλόκαρε τον λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vlafo είπε

Ενημέρωση σήμερα το πρωί από Alpha από μια κυρία που πρώτη φορά ήξερε τεκμηριωμένα και μου απάντησε σε όλα που την ρώτησα και έκανε τις ανάλογες κινήσεις.

Το μπλοκάρισμα το έκανε προφανώς η Εθνική Τράπεζα αλλά μου είπε ότι σίγουρα καλέσανε την δικαιούχο (όπως είπε ο Kostasbm) να την ενημερώσουν να δώσει την έγγραφη συναίνεση της αλλιώς δεν προχωράει.

Ανήκω προφανώς στο 1% που πήρα τα λεφτά μου πίσω,τώρα γιατί αυτά δεν μεταφερθήκανε ή δεν σπάσανε σε άλλους λογαριασμούς άγνωστο.

Εικάζω ερασιτέχνες πιθανόν. 

Θα περιμένω επίσημη επιστολή από την Alpha τo υποκατάστημα της Καλαμάτας (όπου πήρε και τηλέφωνο) γιατί αυτοί δεν είχανε ιδέα,όπου θα επεξηγεί αναλυτικά τα πάντα όπως μου είπε.

Μετά μόλις παραλάβω την επιστολή τότε θα κάνω αίτημα να πάρω και τα υπόλοιπα λεφτά πίσω.

Σε ερώτηση μου γιατί πήρανε μόνο 400€ δεν ήξερε να απαντήσει,πιθανόν δεν προλάβανε επειδή μπλοκαρίστηκε ο λογαριασμός.

Τώρα πως δεν προλάβανε όταν οι συναλλαγές γίνονται μέσα σε δευτερόλεπτα  εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.  

Επίσης μου είπε πως πιθανόν να μην  φταίει αυτή και να μην το ήξερε και να βρήκε τα λεφτά μέσα στο λογαριασμό ή και να φταίει επίσης και να είναι μέσα στο κόλπο.

Σε αναμονή της επιστολής σε 1 βδομάδα περίπου.

μπορει η αναληψη των 400 ευρω να ηταν δοκιμαστικη για να δουν ποσο γρηγορα θα υπαρξει αντιδραση απο τις τραπεζες και το θυμα ..ποτε δε ξερεις

τα χρηματα μπορει να μην τα εχει για να στα επιστρεψει οποτε εκει θα επεμβει η τραπεζα με το τροπο της....αλλο λογαριασμο δε πιστευω να εχει εκει....θα παρει λιγο χρονο και μπορει να αποκαλυφθει και το κυκλωμα....

να προσεχεις.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...