Προς το περιεχόμενο

Devolo Magic 2 Wi-Fi 6 Mesh (Multiroom Kit) Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Devolo παρουσιάζει το Devolo Magic 2 Wi-Fi 6 Mesh Kit, ένα ολοκληρωμένο σύστημα powerline για δημιουργία πραγματικού δικτύου mesh. Εξοπλισμένο με Wi-Fi 6, οι ταχύτητες είναι εγγυημένα υψηλές ενώ οι δυνατότητες της τεχνολογίας mesh θεωρητικά λύνουν τα προβλήματα με το wi-fi που μπορεί να έχει οποιοδήποτε σπίτι – ιδίως μεγαλύτερα σπίτια, μεζονέτες, σπίτια με πολλαπλά δωμάτια ή ορόφους, γραφεία κι οτιδήποτε παρεμφερές.

Ο τρόπος σύνδεσης ενός συστήματος powerline όπως το Devolo Magic 2 Wi-Fi 6 Mesh Kit είναι εξαιρετικά απλός κι ο καθένας μπορεί να το εγκαταστήσει μόνος του, οπότε η ευκολία σε συνδυασμό με τις παροχές είναι εξαιρετικά δελεαστικός συνδυασμός. Όμως, πώς αποδίδει το συγκεκριμένο μοντέλο, ποια τα οφέλη του και πού «παραπατάει»; Ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά, καταγράφοντας τις εντυπώσεις και την εμπειρία μας με αυτό.

Έχοντας παραλάβει το Multiroom Kit για τις ανάγκες των δοκιμών, στο κουτί βρήκαμε τρεις WiFi αντάπτορες, ένα καλώδιο Ethernet μήκους 2 μέτρων και ένα εγχειρίδιο οδηγιών. Διατίθεται και το Starter Kit, το οποίο περιλαμβάνει δύο WiFi αντάπτορες, όμως κατά τα άλλα δεν αλλάζει τίποτα. Ένας από τους αντάπτορες θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με το router, ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να τοποθετηθούν σε διάφορα σημεία του χώρου (σπιτιού, στην προκειμένη) ώστε να προσφέρουν κάλυψη δικτύου – ενσύρματα ή ασύρματα.

image.jpeg.5b10ff148d762246ad8f02180e3d5edd.jpeg

Ο κάθε αντάπτορας, λοιπόν, έχει μέγεθος ~15x7.5x4 εκατοστά, με ορθογώνιο σχήμα και στρογγυλεμένες γωνίες. Δεν είναι μικρός, σε καμία περίπτωση, κι αν η πρίζα βρίσκεται πίσω από συσκευές που είναι κοντά στον τοίχο ίσως δημιουργήσει ένα μικρό πρόβλημα. Τουλάχιστον, δεν «καταργείται» η πρίζα στην οποία συνδέεται καθώς όλοι οι αντάπτορες του πακέτου -βασικός και επιπλέον- διαθέτουν θηλυκή πρίζα σούκο στην μπροστινή τους πλευρά. Εκεί, μπορούμε να συνδέσουμε οποιαδήποτε συσκευή ή πολύπριζο θέλουμε, σαν να χρησιμοποιούσαμε την επιτοίχια πρίζα.

Οι αντάπτορες δεν πρέπει να συνδέονται σε πολύπριζα αλλά κατευθείαν σε πρίζα τοίχου, οπότε όποιο πολύπριζο υπήρχε εκεί μπορεί κάλλιστα να συνδεθεί πάνω στο powerline. Μικρή αλλά σημαντική σημείωση, κάθε αντάπτορας μπορεί να υποστηρίξει φορτίο έως και 3600W, οπότε καλό θα ήταν να μην επωμιστεί τεράστιο βάρος συσκευών.


Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετά να ψάχνεται ο κόσμος γιατί είναι αργό το ίντερνετ και το δίκτυο, για να πάει κάποιος που ξέρει και να ξυλώσει τα powerlines και να περάσει κανονικό καλώδιο δικτύου..

Επίσης, το αστείο είναι ότι πουθενά μέσα στο "review" δεν υπάρχουν πραγματικά νούμερα μετά από τεστ. Μόνο τα νούμερα του κατασκευαστή. neeeext

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unboxing είναι το άρθρο....όχι review. Ούτε benchmarks ούτε κάτι χειροπιαστό. Και εν πάσει περιπτώσει, αν έχετε σπόνσορα τη devolo, κάντε τη τιμή και βάλτε κανένα τεστ επιδόσεων γιατί απο αυτά που διάβασα, δεν θα το αγόραζα.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, KostasKri said:

Και μετά να ψάχνεται ο κόσμος γιατί είναι αργό το ίντερνετ και το δίκτυο, για να πάει κάποιος που ξέρει και να ξυλώσει τα powerlines και να περάσει κανονικό καλώδιο δικτύου..

Επίσης, το αστείο είναι ότι πουθενά μέσα στο "review" δεν υπάρχουν πραγματικά νούμερα μετά από τεστ. Μόνο τα νούμερα του κατασκευαστή. neeeext

Πραγματι, ειχα κακη εμπειρια με powerlines οσον αφορα το latency αλλα και τις μεγιστες ταχυτητες κι αποφασισα να επενδυσω σε καλωδιο.

Το οποιο και φθηνο ειναι αλλα κι αξιοπιστο.

Ακομα και ενα καλωδιο cat5e ειναι πολυ πιο αξιοπιστη επιλογη απο το ακριβοτερο powerline.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Πραγματι, ειχα κακη εμπειρια με powerlines οσον αφορα το latency αλλα και τις μεγιστες ταχυτητες κι αποφασισα να επενδυσω σε καλωδιο.

Το οποιο και φθηνο ειναι αλλα κι αξιοπιστο.

Ακομα και ενα καλωδιο cat5e ειναι πολυ πιο αξιοπιστη επιλογη απο το ακριβοτερο powerline.

Με ενδιαφέρει αλλά πόσο εύκολα βρίσκεις μάστορα να σου περάσει το CAT5 μέσα από τον τοίχο; Γιατί το να φαίνεται εξωτερικά το καλώδιο δεν είναι επιλογή για πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Semper Regant said:

Με ενδιαφέρει αλλά πόσο εύκολα βρίσκεις μάστορα να σου περάσει το CAT5 μέσα από τον τοίχο; Γιατί το να φαίνεται εξωτερικά το καλώδιο δεν είναι επιλογή για πολλούς.

Αν δεν θες να σκαψεις τοιχους, υπαρχει κι αυτο

Κανάλια Καλωδίων | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αν δεν θες να σκαψεις τοιχους, υπαρχει κι αυτο

Κανάλια Καλωδίων | Skroutz.gr

Όχι το αντίθετο λέω, θέλω είναι το καλώδιο μέσα στον τοίχο. Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να βρείς κάποιον να το κάνει αυτό (ηλεκτρολόγο;) και πόσο κοστίζει, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Semper Regant είπε

Όχι το αντίθετο λέω, θέλω είναι το καλώδιο μέσα στον τοίχο. Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να βρείς κάποιον να το κάνει αυτό (ηλεκτρολόγο;) και πόσο κοστίζει, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος.

εξαρτάται το πόσα μέτρα "σκάψιμο" θα γίνει και σε πόσα δωμάτια και γωνίες θα περάσει το καλώδιο, προσωπικά έχω κατασκευάσει μέχρι και νετκαφέ, αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να στείλεις pm :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τα εχω δυστυχως, εχω 4 devolo. 2 με Wifi, 1 μονο με ethernet, και ενα με που ειναι στον ηλεκτρολογικό πινακα (dinRail)

 

Αυτα ειναι τα δικα μου benchmarks... αλλα παιζουν πολυ και δεν ειναι σταθερα.

Office <--> Internet 367Mbit/s UP - 505Mbit/s Down
Office <--> DinRail  187Mbit/s UP - 366Mbit/s Down
Office <--> Bedroom  232Mbit/s UP - 128Mbit/s Down


DinRail <--> Internet  377Mbit/s UP - 165Mbit/s Down
DinRail <--> Bedroom   362Mbit/s UP - 233Mbit/s Down

Bedroom <--> Internet 161Mbit/s UP - 296Mbit/s Down
Επεξ/σία από quom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Semper Regant είπε

Όχι το αντίθετο λέω, θέλω είναι το καλώδιο μέσα στον τοίχο. Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να βρείς κάποιον να το κάνει αυτό (ηλεκτρολόγο;) και πόσο κοστίζει, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος.

Εγώ που έφερα ηλεκτρολόγο να μου φτιάξει παντού καλωδιώσεις μου πήρε 350€. Αυτό συμπεριλάμβανε αντικατάσταση των τηλεφωνικών πριζών του σπιτιού με καλώδιο δικτύου, 1 καλώδιο σε κάθε μπαλκόνι, ένα καλώδιο στην τηλεόραση του σαλονιού, 3 υπνοδωμάτια και πέρασμα το καλώδιο του ΟΤΕ (και επιμήκυνσή του) στο ίδιο σημείο με όλα τα άλλα. Σύνολο πρέπει να ήταν γύρω στα 11-12 αν θυμάμαι καλά. Τις πρίζες και το καλώδιο τα πλήρωσα εγώ. Μου άνοιξαν απλά σχεδόν όταν τα ασθενή κουτιά του σπιτιού και στον διάδρομο μου έσκαψαν 4 μέτρα σχεδόν τον τοίχο να βάλουν σωλήνα μέσα με τα καλώδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το 3600W στην πράξη δεν είναι περιορισμός: 3600W / 230V σημαίνει 15μιση Αμπέρ ισχύ.

Σε τι ασφάλεια είναι η γραμμή μιας τυπικής πρίζας σε ένα κανονικό σπίτι; Σε μια 16ρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zx1234r είπε

ι, αν έχετε σπόνσορα τη devolo

Μάλλον αυτοί είναι ο σπόνσορας 

 

image.png.3376b972e0e22f0c826720449bd25661.png

Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο δεν θα είχε και πολύ νόημα να κάνουν μετρήσεις μιας και υπάρχουν τρελές διαφορές ανάλογα την τοπολογία (αποστάσεις, καλωδιώσεις, πατώματα αν μιλάμε για μονοκατοικία ή πολυκατοικία τα γύρο σπίτια κτλ ) 

Είναι τζόκερ με λίγα λόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...