Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

μέχρι το πλαστικό κουτί του ΟΤΕ έξω,έφτιαξα κανάλι δικό μου εξωτερικό και πάει απευθείας στο μόντεμ,η καμπίνα βρίσκεται 200 μέτρα μέχρι 5000ευρω αν στοίχιζε η οπτική με σκάψιμο θα τα έδινα αλλά ζητάνε 20000ευρω οι απατεώνες+θα την μοιραστείς και με τους δίπλα που δεν θα πληρώσουν τίποτα, απατεώνες ολικής.

ωραια λοιπον., αφου η οπτικη δεν ειναι λυση. σημαινει οτι εισαι και σε δυσβατη περιοχη με λιγους συνδρομητες και χαμηλο συντελεστη δομησης. στα 200 μετρα απο το κατανεμιτη του σπιτιου σου δεν παει εναεριο καλωδιο?  ετσι οπως το καταλαβαινω αν τους αναγκασεις να αλλαξεις το καλωδιο (χαλκο) μεχρι το καφαο , τα προβληματα σου θα λυθουν . πρεπει σε καθε περιπτωση να αλλαχτει το παλαιο απερχωμενο και μετα να δεις αν εχει προβλημα το dslam του παροχου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , να κάνω μια ερώτηση . Πρόσφατα ήρθα στην cosmote και μου έδωσαν το εν λόγο modem - router . Όμως θα ήθελα να προσθέσω το asus μου σε bridge mode όπως έκανα στον προηγούμενο πάροχο την nova . Και εδώ είναι το πρόβλημα . Ενώ στην nova μου έδωσαν username και password στην cosmote μου έδωσαν μόνο username λέγοντας μου για το password ότι το παίρνει αυτόματα το σύστημα. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση .Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2022 στις 6:16 ΜΜ, arthur67 είπε

ωραια λοιπον., αφου η οπτικη δεν ειναι λυση. σημαινει οτι εισαι και σε δυσβατη περιοχη με λιγους συνδρομητες και χαμηλο συντελεστη δομησης. στα 200 μετρα απο το κατανεμιτη του σπιτιου σου δεν παει εναεριο καλωδιο?  ετσι οπως το καταλαβαινω αν τους αναγκασεις να αλλαξεις το καλωδιο (χαλκο) μεχρι το καφαο , τα προβληματα σου θα λυθουν . πρεπει σε καθε περιπτωση να αλλαχτει το παλαιο απερχωμενο και μετα να δεις αν εχει προβλημα το dslam του παροχου. 

 

στα 200 μετρα ειναι η καμπινα ,τι δουλεια εχουν τα εναερια μεχρι την καμπινα φιλε μου ,με υπογειο καλωδιο σε συνδεουν στην καμπινα,εκτος αν εννοεις απο το κουτι το ασπρο του οτε μεχρι το σπιτι και οπως ειπα εχει ξηλωθει χρονια .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η φορα σημερα που τα errors ανεβαινουν σαν τρελα. Θα κανω αιτηση για να στειλουν αλλο τουλαχιστον να δοκιμασω. Προφανως το καταλαβαινω και κατα το browsing. Και αργει να συγχρονισει γενικα. Θα απαιτησω εκπτωση παγιου αν δεν τα λυσουν.

image.png.80d9af87cd6150e1afefed82a8a17a73.png

image.png.5299c81b396c0cbcae74c79901b4316c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

2η φορα σημερα που τα errors ανεβαινουν σαν τρελα. Θα κανω αιτηση για να στειλουν αλλο τουλαχιστον να δοκιμασω. Προφανως το καταλαβαινω και κατα το browsing. Και αργει να συγχρονισει γενικα. Θα απαιτησω εκπτωση παγιου αν δεν τα λυσουν.

Ανέβασε και τα υπόλοιπα στατιστικά.

Ή παίρνεις από προβληματική καμπίνα Vodafone ή έχεις θέμα στην καλωδίωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

Ανέβασε και τα υπόλοιπα στατιστικά.

Ή παίρνεις από προβληματική καμπίνα Vodafone ή έχεις θέμα στην καλωδίωση σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο ZTE H1600 modem ήρθε και συγχρονίζει χαμηλότερα από το plus που είχα προηγουμένως (περίπου 7mbps κάτω, από 76 σε 69).

Έχει έκδοση firmware V7.0.3_OTE.2.T2p1A αλλά διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχει έκδοση 3, πως την εγκαθιστούμε?

Γίνεται αυτόματα από τον OTE? Πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο για να γίνει? Κατεβάζουμε αρχείο και την κάνουμε manual?

Thanks σε όποιον γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εγώ πάλι είμαι στα 40μ απ΄το ΚΑΦΑΟ. Είχα καλωδίωση κακή (εσωτερικά) με διαμεσολαβητές και ιστορίες, αλλά αρκετά καινούριο τηλεφωνικό καλώδιο. Αποφάσισα να ρίξω απευθείας το ίντερνετ στο κουτί έξω με PET καλώδιο. Μου είχαν πει μαξ 220. Ό,τι είπαν, αυτό και έγινε. 

 

Spoiler

image.png.39ffcd0175b946bae00c246d06fe477d.png

Έχω το ΖΤΕ. Σε αυτή την  image.png.a8c73c758ddaa2a0373e5dc480c2ac39.png

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

 

Εγώ πάλι είμαι στα 40μ απ΄το ΚΑΦΑΟ. Είχα καλωδίωση κακή (εσωτερικά) με διαμεσολαβητές και ιστορίες, αλλά αρκετά καινούριο τηλεφωνικό καλώδιο. Αποφάσισα να ρίξω απευθείας το ίντερνετ στο κουτί έξω με PET καλώδιο. Μου είχαν πει μαξ 220. Ό,τι είπαν, αυτό και έγινε. 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.39ffcd0175b946bae00c246d06fe477d.png

Έχω το ΖΤΕ. Σε αυτή την  image.png.a8c73c758ddaa2a0373e5dc480c2ac39.png

Που βλεπουμε την εκδοση απο το 192.168.1.1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτημα για να στειλουν αντικατασταση. Επιτηδες επελεξα κουριερ μπας και στειλουν κανενα που ειναι πιο προσφατο, σε καταστημα ισως να ειχαν με παλια ημερομηνια παραγωγης. Μηπως και η 1η φουρνια απλα ειχε θεματα 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εκανα αιτημα για να στειλουν αντικατασταση. Επιτηδες επελεξα κουριερ μπας και στειλουν κανενα που ειναι πιο προσφατο, σε καταστημα ισως να ειχαν με παλια ημερομηνια παραγωγης. Μηπως και η 1η φουρνια απλα ειχε θεματα 🤷‍♂️

Ενεα το νομο θεμα που εχει ειναι οτι δεν βλεπει τον msn αριθμο ο οποιος μπορει να κανει κλισεις αλλα οχι και να δεχτει

Οταν ειναι κατηλλειμενος ομως ο κυριος αριθμος και καπoιος μας καλεσει xτυπαει ο msn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

 V7.0.3_OTE.3.T4p2B   Αυτη εχει

Νομίζω είσαι με την πιο πρόσφατη, εν αντιθέσει με μένα. Αν το διαβάζω σωστά :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Νομίζω είσαι με την πιο πρόσφατη, εν αντιθέσει με μένα. Αν το διαβάζω σωστά :) 

Καπιος ειχε γραψει εδω αν θυμαμαι καλα οτι του ειπαν οτι θα παρει αναβαθμιση τον Αυγουστο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...