Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα. και εγω λοιπον πηρα αυτην την βλακεια και λεγοντας βλακεια εννοώ πως το μονο που εχει καλυτερο ειναι το wi-fi , τιποτα αλλο. ειναι πολυ κλειδωμένο γενικα σε ρυθμίσεις και αν βαλεις dhcp ρυθμισεις για δικο σου DNS εκει αρχιζουν προβληματα loading σε διαφορες εφαρμογες και σελιδες.  ασε που εχει οριο σταθερων IP.  επειδή με κουρασε λοιπον εβαλα το plus να εχει το internet και αυτο μονο για το wi-fi 6. ( καθως επεστρεψα στον οτε ενα παλιο  2 entri. και κρατησα το plus σε περιπτωση κουτσουκελας με το h1600.   λύση  : DNS σε speedportplus , κλειστο τo wi -fi του, και δευτερο το h1600 για wi -fi only... τα εβαλα και τα δυο στα ups που εδεινε η cosmote, εχω και to stick internet backup sto plus και μεχρι στιγμης 3 ημερες τωρα ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ( μετα βεβαια απο πολυ καιρο που αναγκασα τον οτε να αλλαξει απο την οικεια μου  εως το καφαο απερχομενο καλωδιο 120 μετρων καθως ηταν παλαιο και προβληματικο) ( αφηστε εγινε μεγαλος αγωνας για να γινει αυτο, μεχρι που πηγα στην τεχνικη υπηρεσια και του σηκωσα απο τους καφεδες που επιναν και τους πηρα χερι χερι προς το σπιτι).  και ο διαλος φοβερα θελει. 

 

setup σπιτιου σε μεζονετα : ισογειο speedport plus ( main ) h1600 διπλα του για w-ifi , ups για τα rooter (cosmote) , internet backup ( stick cosmote)

υπογειο : tp link 7010p powerline 1 gbps.+ speedport plus 

1oς. tp link 7010p powerline 1gpbs + deco m4. 

2oς. tp link 7010p powerline 1gbps + deco m4. 

αποτελεσμα : παντου internet . οσο ποιανει το κεντρικο rooter ποιανω σε ολο το σπιτι. και απο ρευμα να μείνω εχω για 2 ωρες ανετα internet και τηλεφωνια στο ισογειο. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τελικά έχω αρκετά προβλήματα με το modem αυτό, στιγμιαία θα χάσει το ίντερνετ σε random στιγμή. Πράγμα που δημιουργεί προβλήματα γιατί δουλεύω από το σπίτι και με αποσυνδέει από παντού.

Άλλη μια σαπίλα εξοπλισμός από τον ΟΤΕ, τους ευχαριστούμε.

Μονόδρομος το avn αποτι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, sv8iik είπε

πως το κατάφερες να σου κάνουν αλλαγή το υπόγειο καλώδιο; 

εναέριο θα ήταν μέχρι το κουτί, εμείς που έχουμε κομμένο φτιαγμένο με μουφα σε 7 σημεία λόγο υγρασίας, ούτε με πρακτικές Escobar ούτε με καταγγελίες δεν πείθονται για σκάψιμο και αλλαγή υπόγειου καλωδιου,και το χειρότερο δεν ξαναπατανε μετά, άμα δεν πάρουν έγκριση από ψηλά δεν κάνουν τέτοιες εργασίες που έχουν έξοδα. 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ηταν εναεριο. μετα απο αρκετα προβληματα με ολους τους παροχους αναγκαστηκα να βαλω οτε γιατι αυτοι εχουν την αποκλειστικοτητα και συντήρηση του καλωδιου ασχετα του παροχου που εχει το καφαο. και τα προβληματα παλι ιδια. μεχρι που τα τζιμανια ( κοπροσκυλα) τεχνικοι του οτε ειπαν οτι εφταιγε το καλωδιο του κτιριου πραγμα που αλλαξα, τους εφερα εδω απο το χερακι και του λεω ... τωρα τι φταιει?  ( ουτε  8 ετων οικοδομη.) μηπως να πας να ψαξεις αλλη εργασια? μην τα πολυλογω . τελικός και καλωδια αλλαξανε και μαλιστα τους ειπα να ειναι ατοφια η γραμμη χωρις ρεκλετες μεχρι και το σπιτι μου. και 1 χρονο δεν πληρωσα cent για συνδρομή και mobile backup internet εχω τσαμπα.. ξαναλεω.. τρεξιμο θελουν και να δουν οτι δεν τρως κουτόχορτο.   και υπογειο να ηταν το προβλημα πιστεψτε με θα το αλλαζαν και ας εσκαβαν ολη την περιοχη , δεν με νοιαζει. απο εκει και περα μονόδρομος ειναι να μιλήσει οποιος έχει τεκμηριωμένο προβλημα με την γραμμη του ( σαν χαλκος) με την εκαστοτε τεχνική υπηρεσια στον δημο/ περιοχη που διαμενει. ( και οχι να παρει τηλεφωνο.. να παει απο εκει) μην περιμενει κανενας απο τους ασχετους που δουλεύουν τηλεργασια να λύσουν το οποιο προβλημα, μετρημενα στα δαχτυλα τα παιδια που ειναι γνώστες στο τηλεφωνικο κεντρο. Στην τεχνικη υπηρεσια όμως οφείλω να πω και ομολογώ και πως ηξεραν την δουλεια τους και εβαλαν χερι σε ' παλιους' τεχνικούς που βαριουντουσαν και απλα ελέγαν κατι αλλο φταει και εφευγαν . 

και δυο  πολυ απλα και οικονομικα βηματα ειναι να περιγραψεις το προβλημα σου ( και screenshot rooter)  με καταγγελια στην Ε.Ε.Τ χρονολογικα και συνεχομενα και εννοειται στην προστασια του καταναλωτη . και ενα πολυ όμορφο εξώδικο που θα ζητας και ηθική αποζημιωση και παραπλανηση σου. ( μαζι με της καταγγελιες)   δεν του συμφέρει το δικαστηριο, προτιμουν να σκαψουν η να αλλαξουν καλωδια.  εγώ τα ελυσα αυτα πριν κανω το βημα με τον δικηγόρο με την τεχνική υπηρεσια. .

σε ποια περιοχη εισαι? photos αν ειναι εναεριο και στην τεχνικη υπηρεσια. 

Επεξ/σία από arthur67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, arthur67 είπε

Ναι ηταν εναεριο. μετα απο αρκετα προβληματα με ολους τους παροχους αναγκαστηκα να βαλω οτε γιατι αυτοι εχουν την αποκλειστικοτητα και συντήρηση του καλωδιου ασχετα του παροχου που εχει το καφαο. και τα προβληματα παλι ιδια. μεχρι που τα τζιμανια ( κοπροσκυλα) τεχνικοι του οτε ειπαν οτι εφταιγε το καλωδιο του κτιριου πραγμα που αλλαξα, τους εφερα εδω απο το χερακι και του λεω ... τωρα τι φταιει?  ( ουτε  8 ετων οικοδομη.) μηπως να πας να ψαξεις αλλη εργασια? μην τα πολυλογω . τελικός και καλωδια αλλαξανε και μαλιστα τους ειπα να ειναι ατοφια η γραμμη χωρις ρεκλετες μεχρι και το σπιτι μου. και 1 χρονο δεν πληρωσα cent για συνδρομή και mobile backup internet εχω τσαμπα.. ξαναλεω.. τρεξιμο θελουν και να δουν οτι δεν τρως κουτόχορτο.   και υπογειο να ηταν το προβλημα πιστεψτε με θα το αλλαζαν και ας εσκαβαν ολη την περιοχη , δεν με νοιαζει. απο εκει και περα μονόδρομος ειναι να μιλήσει οποιος έχει τεκμηριωμένο προβλημα με την γραμμη του ( σαν χαλκος) με την εκαστοτε τεχνική υπηρεσια στον δημο/ περιοχη που διαμενει. ( και οχι να παρει τηλεφωνο.. να παει απο εκει) μην περιμενει κανενας απο τους ασχετους που δουλεύουν τηλεργασια να λύσουν το οποιο προβλημα, μετρημενα στα δαχτυλα τα παιδια που ειναι γνώστες στο τηλεφωνικο κεντρο. Στην τεχνικη υπηρεσια όμως οφείλω να πω και ομολογώ και πως ηξεραν την δουλεια τους και εβαλαν χερι σε ' παλιους' τεχνικούς που βαριουντουσαν και απλα ελέγαν κατι αλλο φταει και εφευγαν . 

και δυο  πολυ απλα και οικονομικα βηματα ειναι να περιγραψεις το προβλημα σου ( και screenshot rooter)  με καταγγελια στην Ε.Ε.Τ χρονολογικα και συνεχομενα και εννοειται στην προστασια του καταναλωτη . και ενα πολυ όμορφο εξώδικο που θα ζητας και ηθική αποζημιωση και παραπλανηση σου. ( μαζι με της καταγγελιες)   δεν του συμφέρει το δικαστηριο, προτιμουν να σκαψουν η να αλλαξουν καλωδια.  εγώ τα ελυσα αυτα πριν κανω το βημα με τον δικηγόρο με την τεχνική υπηρεσια. .

σε ποια περιοχη εισαι? photos αν ειναι εναεριο και στην τεχνικη υπηρεσια. 

Το εναέριο το έχω καταργήσει,έχω βάλει δικό μου εδώ και 6 χρόνια cat7 ftp θωρακισμένο μέχρι το κουτί του ΟΤΕ . Τεχνική υπηρεσία 😂 περισσότερα ξέρω εγώ που δεν έχω σχέση παρά εκεί 😂

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μόλις το καταχωρήσαμε ως βλάβη την πτώση της ταχύτητας γιατί ότι και να έκανα ήμουν μόνιμα στα 86mb...
Για να δούμε.

Το πρωί ήρθε sms ότι μπορεί να χρειαστεί να έρθει τεχνικός στον χώρο μου, αλλά μόλις πήρα άλλο sms που λέει ότι αποκαταστάθηκε η βλάβη. Μπήκα να δω την ταχύτητα και είναι στα ίδια, απλώς στα 89mb...Ακόμαι και μετά από reboot του μόντεμ.
Γελοίοι.

Μείνετε μακριά από αυτό το μόντεμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Το πρωί ήρθε sms ότι μπορεί να χρειαστεί να έρθει τεχνικός στον χώρο μου, αλλά μόλις πήρα άλλο sms που λέει ότι αποκαταστάθηκε η βλάβη. Μπήκα να δω την ταχύτητα και είναι στα ίδια, απλώς στα 89mb...Ακόμαι και μετά από reboot του μόντεμ.
Γελοίοι.

Μείνετε μακριά από αυτό το μόντεμ!

ζητάς αντικατάσταση πες ότι το WiFi έχει θέμα με τις συσκευές και πάρε το plus η το Smart .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

ζητάς αντικατάσταση πες ότι το WiFi έχει θέμα με τις συσκευές και πάρε το plus η το Smart .

το είχαμε το smart (που πριν είχαμε το plus αλλά δεν έχει καθόλου δυνατό σήμα για να καλύψει το σπίτι μας και γινόταν ένας χαμός από κεραίες) και το καταργήσαμε επειδή δεν έλεγε να πληρώνουμε συνδρομή και να λειτουργεί το 1/2 του σετ, πότε χαλούσε η mesh κεραία, πότε το μόντεμ...3 φορές τα είχαμε αντικαταστήσει. Η αλήθεια είναι ότι κουράζει η φάση να ασχολούμαι με αυτά συνεχεία, λέω να περιμένω τις εκπτώσεις που ξεκινάνε 11/7 μήπως πετύχω το FRITZ!BOX 7530AX σε καλύτερη τιμή και να το πάρω να ξεμπερδεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

το είχαμε το smart (που πριν είχαμε το plus αλλά δεν έχει καθόλου δυνατό σήμα για να καλύψει το σπίτι μας και γινόταν ένας χαμός από κεραίες) και το καταργήσαμε επειδή δεν έλεγε να πληρώνουμε συνδρομή και να λειτουργεί το 1/2 του σετ, πότε χαλούσε η mesh κεραία, πότε το μόντεμ...3 φορές τα είχαμε αντικαταστήσει. Η αλήθεια είναι ότι κουράζει η φάση να ασχολούμαι με αυτά συνεχεία, λέω να περιμένω τις εκπτώσεις που ξεκινάνε 11/7 μήπως πετύχω το FRITZ!BOX 7530AX σε καλύτερη τιμή και να το πάρω να ξεμπερδεύω

Τα avm δύσκολα θα τα βρεις σε έκπτωσεις, υπάρχει και 7530 ,έχει αρκετά στις αγγελίες η ακόμη καλύτερα 7590 βάζεις και ένα avm extender και είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ICE-T είπε

7590 βάζεις και ένα avm extender και είσαι άρχοντας.

Μπα αχρείαστο έξοδο. Εφόσον έχει voip το 7530ΑΧ, με καλύπτει πλήρως, θα περιμένω αν το βρω σε καλύτερη τιμή, αλλιώς οκ και στα 163€ που έρχεται στην Μυτιλήνη οκ θα τα δώσω τί να κάνω.

Ο ΟΤΕ συνεχίζει την παράδοση με τα σάπια μόντεμ και είναι πολύ κακό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μπα αχρείαστο έξοδο. Εφόσον έχει voip το 7530ΑΧ, με καλύπτει πλήρως, θα περιμένω αν το βρω σε καλύτερη τιμή, αλλιώς οκ και στα 163€ που έρχεται στην Μυτιλήνη οκ θα τα δώσω τί να κάνω.

Ο ΟΤΕ συνεχίζει την παράδοση με τα σάπια μόντεμ και είναι πολύ κακό αυτό.

Εγώ 2+ χρόνια έχω το 7590 ,το χρησιμοποιώ μόνο ως modern και από πίσω χρησιμοποιώ ένα Netgear X4S R7800 για όλη την διαχείριση των συσκευών,του ΟΤΕ  τις συσκευές μόνο για backup για δοκιμή σύντομη ,και από όλες μόνο το Plus δούλευε χωρίς προβλήματα στην δικιά μου γραμμή.(Εχω σπίτι στο Σκαλοχώρι την έχω κάνει από εκεί παρά πολλά χρόνια)😂 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 21/6/2022 στις 10:15 ΠΜ, ICE-T είπε

Το εναέριο το έχω καταργήσει,έχω βάλει δικό μου εδώ και 6 χρόνια cat7 ftp θωρακισμένο μέχρι το κουτί του ΟΤΕ . Τεχνική υπηρεσία 😂 περισσότερα ξέρω εγώ που δεν έχω σχέση παρά εκεί 😂

cat 7 stp μεχρι την ρεκλετα σου ? η μεχρι το καφαο του οτε? 

και εγω εβαλα cat 7 sutp απο σπίτι εως ρεκλετα κτιρίου. μετα ειναι το καλωδιο του οτε μεχρι το καφαο είτε απερχόμενο εναέριο είτε υπόγειο βάση παροχου περιοχης.    

Επεξ/σία από arthur67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, arthur67 είπε

 

cat 7 stp μεχρι την ρεκλετα σου ? η μεχρι το καφαο του οτε? 

και εγω εβαλα cat 7 sutp απο σπίτι εως ρεκλετα κτιρίου. μετα ειναι το καλωδιο του οτε μεχρι το καφαο είτε απερχόμενο εναέριο είτε υπόγειο βάση παροχου περιοχης.    

μέχρι το πλαστικό κουτί του ΟΤΕ έξω,έφτιαξα κανάλι δικό μου εξωτερικό και πάει απευθείας στο μόντεμ,η καμπίνα βρίσκεται 200 μέτρα μέχρι 5000ευρω αν στοίχιζε η οπτική με σκάψιμο θα τα έδινα αλλά ζητάνε 20000ευρω οι απατεώνες+θα την μοιραστείς και με τους δίπλα που δεν θα πληρώσουν τίποτα, απατεώνες ολικής.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...