Προς το περιεχόμενο

Skroutz και καταγγελίες από καταναλωτές


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Αν πρόκειται για αυτό το κατάστημα (το υπέθεσα από βαθμολογία και είδος), πλέον δεν εμφανίζεται στο σκρουτζ.

Κλάμα με τις "αξιολογήσεις", είναι μία και μία :D

Από τα username μέχρι και τον τρόπο γραφής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, grinder_ είπε

Αφενός δεν είναι βόμβα το εξώδικο και μπορεί να στείλει ο καθένας αφετέρου πολλές φορές γίνεται με σκοπό απλά τον εκφοβισμό χωρίς καμία νομική βάση

Έχοντας ως λαβή το παραπάνω σχόλιο (δεν διαφωνώ κάπου επί της ουσίας), να υπενθυμίσω ότι μια εξώδικη διαμαρτυρία δεν είναι τίποτα περισσότερο από αυτό που λέει η λέξη (εκτός δίκης). Είναι απλώς μια γραπτή όχληση - ενημέρωση - διαμαρτυρία, που επιβεβαιώνει ταυτόχρονα ότι ο λήπτης έλαβε γνώση του περιεχομένου (όσων δηλ. υποστηρίζει ο αποστολέας) και χρησιμοποιείται ως επίσημο αποδεικτικό της επικοινωνίας. Συντάσσεται από δικηγόρο (σε συγκεκριμένο ύφος) και αποδίδεται από δικαστικό κλητήρα. Δατς ιτ. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιστι επιτρέπουν τόσες αξιολογήσεις από accounts που φτιάχτηκαν  τον αντίστοιχο μήνα (μέχρι Μάιο / Απρίλιο του 22' διάβασα, δεν πήγα πιο πίσω) κ όλα με μια αξιολόγηση όλη κι όλη! Απίστευτο, όλες σχεδόν οι θετικές αξιολογήσεις είναι στο ίδιο μοτίβο!

Επεξ/σία από lefgiap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, kolperski είπε

Κλάμα με τις "αξιολογήσεις", είναι μία και μία :D

Από τα username μέχρι και τον τρόπο γραφής...

αφού σε κάποιον του κούρδισαν το ρολόι από το τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τόσες σελίδες και δεν ρώτησε κάποιος, αυτό το εξώδικο τι λέει; Σε τι συγκεκριμένα υποτίθεται ότι παρανομησες ή ψευδεσαι; Αν αυτό που λέει είναι ότι κατά τη γνώμη τους είσαι άδικος, το ότι ονομάζεται εξώδικο και έχει υπογραφές δικηγόρων δεν του δίνει περισσότερη αξία από το να ήταν γραμμένο σε χαρτί υγείας και να τελείωνε με "θα το πω στο μπαμπά μου και θα δεις". Αν λέει ότι δεν συνέβησαν αυτά που λες και δεν έχεις καμία απόδειξη ότι συνέβησαν (έστω τα βασικά) εκεί άλλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Ρε παιδιά, τόσες σελίδες και δεν ρώτησε κάποιος, αυτό το εξώδικο τι λέει; Σε τι συγκεκριμένα υποτίθεται ότι παρανομησες ή ψευδεσαι; Αν αυτό που λέει είναι ότι κατά τη γνώμη τους είσαι άδικος, το ότι ονομάζεται εξώδικο και έχει υπογραφές δικηγόρων δεν του δίνει περισσότερη αξία από το να ήταν γραμμένο σε χαρτί υγείας και να τελείωνε με "θα το πω στο μπαμπά μου και θα δεις". Αν λέει ότι δεν συνέβησαν αυτά που λες και δεν έχεις καμία απόδειξη ότι συνέβησαν (έστω τα βασικά) εκεί άλλη κουβέντα.

Η θέση σου είναι σεβαστή, από εκεί και πέρα καλό είναι να μην έχουμε άποψη και να μην είμαστε απόλυτοι όταν δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. 

Το εξώδικο, ανάλογα με τον τρόπο που έχει συνταχθεί, την υπόθεση στην οποία αναφέρεται, τις προθέσεις του εντολέα προς τον δικηγόρο και την συμβουλή του δικηγόρου προς τον εντολέα του για τυχόν μελλοντικες νομικές ενέργειες καθώς και διάφορες άλλες παραμέτρους, μπορεί να είναι από κάτι πάρα πολύ σημαντικό που να σημαίνει πολλά πράγματα έως και κάτι εντελώς ασήμαντο. 

Το εξώδικο είναι επισημο νομικό έγγραφο. Η έκδοση και η αποστολή του από τον δικηγόρο του εντολέα προς έναν άλλον, σημαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό ότι αν ο παραλήπτης δεν ικανοποιήσει η δεν ανταποκριθεί σε διαφορα πράγματα που αναφέρονται σε αυτό, πάμε σε δικαστήριο. 

Το ότι υπάρχουν άτομα που δίνουν εντολή σε δικηγόρους να στέλνουν εξώδικα για το παραμικρό αλλά και δικηγόροι που θα δεχτούν να εκδοσουν ένα εξώδικο δίχως σοβαρό λόγο χωρίς μελέτη της περίπτωσης απλά για να πάρουν την αμοιβή τους, δεν σημαίνει πως θα εντάξουμε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις στην περίπτωση του ts, γιατί αυτό είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Ρε παιδιά, τόσες σελίδες και δεν ρώτησε κάποιος, αυτό το εξώδικο τι λέει; Σε τι συγκεκριμένα υποτίθεται ότι παρανομησες ή ψευδεσαι; Αν αυτό που λέει είναι ότι κατά τη γνώμη τους είσαι άδικος, το ότι ονομάζεται εξώδικο και έχει υπογραφές δικηγόρων δεν του δίνει περισσότερη αξία από το να ήταν γραμμένο σε χαρτί υγείας και να τελείωνε με "θα το πω στο μπαμπά μου και θα δεις". Αν λέει ότι δεν συνέβησαν αυτά που λες και δεν έχεις καμία απόδειξη ότι συνέβησαν (έστω τα βασικά) εκεί άλλη κουβέντα.

Τι σημασία έχει τι λέει; (είπε κιόλας να κατεβάσει την κριτική)
Το θέμα είναι ότι πέτυχε τον σκοπό της να τον εκφοβίσει και να ενδώσει χωρίς να κριθεί στο δικαστήριο όπου δεν θα στεκόταν κατηγορία.

Όπως λες δεν έχει καμία αξία το εξώδικο αλλά το περιεχόμενο της τρομάζει πολλούς παρόλο που με τέτοιου "είδους" εξώδικα είναι σαν να σκάβουν τον λάκο τους μερικοί και εάν δεν "τσιμπούσε" ο εναγόμενος άνετα θα εξελισσόταν υπέρ του η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η θέση σου είναι σεβαστή, από εκεί και πέρα καλό είναι να μην έχουμε άποψη και να μην είμαστε απόλυτοι όταν δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. 

Έχεις απόλυτο δίκιο, και ελπίζω να πρόσεξες ότι είμαι από τους ελάχιστους που δεν πήρα θέση αλλά ζήτησα περισσότερα στοιχεία για να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάμε.

 

12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το εξώδικο είναι επισημο νομικό έγγραφο. Η έκδοση και η αποστολή του από τον δικηγόρο του εντολέα προς έναν άλλον, σημαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό ότι αν ο παραλήπτης δεν ικανοποιήσει η δεν ανταποκριθεί σε διαφορα πράγματα που αναφέρονται σε αυτό, πάμε σε δικαστήριο. 

Αυτό (το ποσοστό εξώδικων που ικανοποιούνται ή καταλήγουν σε δίκη vs αυτών που απλά τα αγνοούν οι παραλήπτες και δεν ξανακουγεται τίποτα από τον αποστολεα) προκύπτει από προσωπική σου εμπειρία ή από στατιστική καταγραφή; (Ειλικρινά ρωτάω και όχι ειρωνικά, νόμιζα ότι δεν καταγράφονται κάπου τα εξωδικα).

Επεξ/σία από anonymous999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο, και ελπίζω να πρόσεξες ότι είμαι από τους ελάχιστους που δεν πήρα θέση αλλά ζήτησα περισσότερα στοιχεία για να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάμε.

 

Αυτό (το ποσοστό εξώδικων που ικανοποιούνται ή καταλήγουν σε δίκη vs αυτών που απλά τα αγνοούν οι παραλήπτες και δεν ξανακουγεται τίποτα από τον αποστολεα) προκύπτει από προσωπική σου εμπειρία ή από στατιστική καταγραφή; (Ειλικρινά ρωτάω και όχι ειρωνικά, νόμιζα ότι δεν καταγράφονται κάπου τα εξωδικα).

Από προσωπική εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το εξώδικο είναι επισημο νομικό έγγραφο. Η έκδοση και η αποστολή του από τον δικηγόρο του εντολέα προς έναν άλλον, σημαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό ότι αν ο παραλήπτης δεν ικανοποιήσει η δεν ανταποκριθεί σε διαφορα πράγματα που αναφέρονται σε αυτό, πάμε σε δικαστήριο

Για να γίνει αυτό που λες, θα πρέπει να κινηθούν διαδικασίες αγωγής - μήνυσης κ.λπ. Οι δύο αυτές ενέργειες οδηγούν ούτως ή άλλως από μόνες τους, σε δικαστήριο. Το εξώδικο όμως όχι. Πληρώνεις για αγωγή ή μήνυση και κινούνται διαδικασίες. Πληρώνεις για εξώδικο και η μόνη διαδικασία που κινείται είναι η κοινοποίηση του εγγράφου στον αποστολέα.

Αυτή είναι η βασική διαφορά (εντελώς απλοϊκά μιλώντας).

Να στο πω και αλλιώς όμως :  μου στέλνεις εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμιση (έτσι υποστηρίζεις τουλάχιστον) και εγώ το λαμβάνω αλλά το αγνοώ. Τι πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει μετά (χωρίς καμία άλλη ενέργεια από πλευράς σου) ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Για να γίνει αυτό που λες, θα πρέπει να κινηθούν διαδικασίες αγωγής - μήνυσης κ.λπ. Οι δύο αυτές ενέργειες οδηγούν ούτως ή άλλως από μόνες τους, σε δικαστήριο. Το εξώδικο όμως όχι. Πληρώνεις για αγωγή ή μήνυση και κινούνται διαδικασίες. Πληρώνεις για εξώδικο και η μόνη διαδικασία που κινείται είναι η κοινοποίηση του εγγράφου στον αποστολέα.

Αυτή είναι η βασική διαφορά (εντελώς απλοϊκά μιλώντας).

Να στο πω και αλλιώς όμως :  μου στέλνεις εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμιση (έτσι υποστηρίζεις τουλάχιστον) και εγώ το λαμβάνω αλλά το αγνοώ. Τι πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει μετά (χωρίς καμία άλλη ενέργεια από πλευράς σου) ;

Δεν είπα πουθενά ότι οδηγεί αυτόματα σε δική το εξώδικο, το γνωρίζω αυτό που λες.

Είπα ότι για τις περισσότερες περιπτωσεις και από προσωπική εμπειρία αυτός που δίνει εντολή σε δικηγόρο για να εκδόσει ένα εξώδικο είναι έτοιμος για να πάει σε δικαστήριο, είτε να το ξεκινήσει ο ίδιος είτε να περιμένει από τον παραλήπτη, στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει ένα ιστορικό από πίσω και δεν θα το στείλει ο άλλος επειδή ξύπνησε στραβά το πρωί (υπάρχουν και τέτοιοι).

Ένα εξώδικο μπορεί και να αποτελέσει το μέσον είτε για να γλιτώσεις κάποια επιπλέον ταλαιπωρία σε τυχόν δικαστήριο η να σου λύσει τα χέρια σε μια δική, αλλά και να σε χαντακωσει. Μπορεί να αποφασίσεις να το στείλεις μόνο για εκφοβισμό, αλλά μετά η άλλη πλευρά να κινηθεί εναντίον σου και να σε τρέχουν. 

Το εξώδικο αποτελεί ένα μέσον για να εκφράσεις γραπτώς αναλυτικά και προσεκτικά κάποιες θέσεις, με την μεσολάβηση δικηγόρου φυσικά που θα σε συμβουλέψει αν αυτά είναι συννομα αν είναι αληθή η θα βρεις τον μπελά σου σε τυχόν δικαστήριο. Αποδεικνύει πως υπάρχει ένα ιστορικό και εκθέτει τις γνώμες των ατόμων οι οποίες προφορικά μπορεί κάτι να τους ξεφύγει η να το παραβλεψουν κατά την ώρα του δικαστηρίου. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 15/4/2022 στις 7:29 ΜΜ, lector είπε

Το σκρουτζ δε λογοκρινει τις καλες κριτικες, λογοκρινει μονο τις κακες. Ομως, οσο κακοβουλη μπορει να ειναι μια κακη κριτικη (αν θεωρησουμε καλοπροαιρετα οτι οι κακες κοβονται για αυτο το λογο) αλλο τοσο κακοβουλη μπορει να ειναι μια καλη κριτικη. Για σκεψου εγω να εχω μαγαζι και να ειμαι απατεωνας, οπως ο 365 ας πουμε, και να εχω στρατολογησει ατομα να μου πλεκουν το εγκωμιο στις κριτικες, ωστε να τσιμπησω κι αλλα θυματα. Αυτο δεν ειναι κακοβουλο; Η μηπως δε συμβαινει;;;

Η σουμα ειναι οτι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα. Και αυτο δεν ειναι καθολου τιμιο, οσο και να χτυπιουνται καποιοι. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί έχει συμβεί και σε μένα με τρία ελαττωματικά προϊόντα. Ποτέ το skroutz δεν με άφησε να ανεβάσω την αρνητική αξιολόγηση. 

Πέρα από αυτό και οι ίδιοι (Σκρουτζ) έχουν μία άθλια εξυπηρέτηση σχετικά με την αποστολή και την έγκαιρη παράδοση των παραγγελιών και δεν βρίσκεις άκρη για να μιλήσεις με κάποιον εκπρόσωπο. Αν στο skroutz υπήρχε η δυνατότητα της αξιολόγησης των υπηρεσιών τους, τότε θα ανέβαζα επίσημα τα μηνύματα για να δει ο κόσμος πόσο ταλαιπωρούν τους πελάτες. 

Πλέον προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω για αντικαταβολή παρά να ξανά μπλέξω με το skroutz. 

Στις 15/4/2022 στις 7:29 ΜΜ, lector είπε

Το σκρουτζ δε λογοκρινει τις καλες κριτικες, λογοκρινει μονο τις κακες. Ομως, οσο κακοβουλη μπορει να ειναι μια κακη κριτικη (αν θεωρησουμε καλοπροαιρετα οτι οι κακες κοβονται για αυτο το λογο) αλλο τοσο κακοβουλη μπορει να ειναι μια καλη κριτικη. Για σκεψου εγω να εχω μαγαζι και να ειμαι απατεωνας, οπως ο 365 ας πουμε, και να εχω στρατολογησει ατομα να μου πλεκουν το εγκωμιο στις κριτικες, ωστε να τσιμπησω κι αλλα θυματα. Αυτο δεν ειναι κακοβουλο; Η μηπως δε συμβαινει;;;

Η σουμα ειναι οτι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα. Και αυτο δεν ειναι καθολου τιμιο, οσο και να χτυπιουνται καποιοι. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί έχει συμβεί και σε μένα με τρία ελαττωματικά προϊόντα. Ποτέ το skroutz δεν με άφησε να ανεβάσω την αρνητική αξιολόγηση. 

Πέρα από αυτό και οι ίδιοι (Σκρουτζ) έχουν μία άθλια εξυπηρέτηση σχετικά με την αποστολή και την έγκαιρη παράδοση των παραγγελιών και δεν βρίσκεις άκρη για να μιλήσεις με κάποιον εκπρόσωπο. Αν στο skroutz υπήρχε η δυνατότητα της αξιολόγησης των υπηρεσιών τους, τότε θα ανέβαζα επίσημα τα μηνύματα για να δει ο κόσμος πόσο ταλαιπωρούν τους πελάτες. 

Πλέον προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω για αντικαταβολή παρά να ξανά μπλέξω με το skroutz. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν φαινεται στο απλό Google, πρεπει να πας στο Google Maps για να διαβασεις κριτικές στο σκρουτζ.

https://goo.gl/maps/aBymrrejqD349t8x8

Διαβαστε κριτικες και βγαλτε μόνοι σας τα συμπερασματα σας.

Επεξ/σία από silkman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε σοβαρο προβλημα με το skroutz

Εχω αντιμετωπισει αρκετα μικροπροβληματα ομως με διαθεσιμοτητα,με χρονο παραδοσης,και παλι οχι σε τραγικο βαθμο.

Το skroutz plus δεν νομιζω οτι συμφερει 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...