Προς το περιεχόμενο

OpenVPN Subnet overlap


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εχω στήσει το δίκτυο μου πανω στο default subnet 192.168.1.0  (κακώς) αλλα δεν ειναι ευκολο να το αλλαξω τωρα γιατι εχω πολλες συσκευές (arduino-nodemcu κλπ) με στατικες ρυθμισεις για mqtt broker και άλλα οποτε θα παραμεινω σε αυτo το subnet. Το περιεργο που αντιμετωπίζω ειναι το εξης. Εχω ενα open vpn server σε raspberry και αν συνδεθω σε αυτο απο σπιτι φίλου πχ. που ειναι στο ιδιο εσωτερικο subnet παιζει με ενα android κινητο που εχω αλλά  οχι με το iphone. Το android μπορει και βλεπει το δικτυο του σπιτιου μου παρολο που ειναι στο ιδιο subnet αλλα το iphone τιποτα. Μπαινει στο ιντερνετ κανονικα και μπορω να μπω και σε αλλο vlan που εχω πχ. 192.168.5.0 αλλα οχι στο 192.168.1.0. Και τα δυο κινητα ειναι με τις default ρυθμισεις συνδεδεμενα στο wifi και το openvpn ειναι full tunnel. Πως γινεται και το android λειτουργει ενω υπαρχει overlap και το iphone δεν μπορει; 

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έχουμε το ίδιο setup για το openvpn μας (σε raspbian bullseye) και όταν είμαι απο ξένο wifi ποτέ δεν μπορώ να δω το δικό μου δίκτυο μέσω openvpn και iphone.
Εαν είμαι με 4G/LTE της δικής μου κινητής τότε βλέπω τα πάντα.
 

Το ίδιο παίζει και με το vpn που έχω μέσω amplifi teleport (μεσω ubiquity amplifi wifi router) και iphone. Οπότε υποπτεύομαι πως δεν είναι θέμα ρυθμίσεων του openvpn.

Τι παίζει όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο και σε εμενα. Η λογικη λεει οτι κανονικα δεν πρεπει να παιζει. Εχω δοκιμασει και με το wireguard. Το iphone μπορει να δει τα αλλα μου vlan σε διαφορετικα subnet εκτος του 192.168.1.0 αλλα ενα xiaomi mi8 ειτε με wireguard ειτε με openvpn βλεπει και το 192.168.1.0. Με lte η στην δουλεια μου με subnet 10.xxx.xxx.xxx ολα καλα. Μου κανει εντυπωση που δουλευει το xiaomi. Γνωριζει καποιος να μας πει γιατι συμβαινει αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να παίζει, όπως το δικό μου Xiaomi Redmi 9T δεν συνδέεται όταν και οι 2 πλευρές του VPN παίζουν στον ίδιο υποδίκτυο και γι' αυτό έχω αλλάξει το δικό μου υποδίκτυο σε κάποιο άσχετο από τα συνηθισμένα.

Σε OpenVPN παίζει αυτό το σενάριο μόνον αν έχει στηθεί ως Bridge (tun) και όχι με το σύνηθες Routed (tun).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkoukos Ευχαριστώ  για τις πληροφορίες. Routed (tun) ειναι και σε εμενα αλλα το mi8 με καποιον αγνωστο τροπο παιζει. Οπως και να χει αποφασισα να αλλαξω αρκετα πραγματα στο δίκτυο οποτε θα αλλαξω και το subnet στο οποιο ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...