Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την ενδιαφέρει το price war την AMD πλέον γιατί σκοπεύει να κάνει πωλήσεις από τις επαγγελματικές λόγω AI. Οπότε αμφότεροι βγάζουν κάρτες για τους gamers με τιμή στα ύψη και λένε "άμα σας αρέσει".

Την Intel περιμέναμε αλλά δεν είναι πολύ ενθαρρυντικά όσα ακούγονται τελευταία για το Battlemage..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Fulgore said:

500ευρώ δεν έχει επίσημη αρχική τιμή ούτε η 7800xt, και ορισμένοι περιμένετε επιδόσεις 7900xtx στα 500ευρω?

Single Die στα Ν4P , θα πέσει κατακόρυφα το κόστος σε σχέση με το NAVI 31(Chiplets @ N5P + Interposer  )  και θα πρέπει να έχει ανταγωνιστικό προϊόν με την NVIDIA.

Εκεί κοντά θα είναι και η 5070 στα 549-599 usd και επιδόσεις ανάμεσα στην 4070Ti Super και 4080 Super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το να έχει ανταγωνιστικό προιον με την nvidia στην μεσαία κατηγορία δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο από την στιγμή που η πράσινη πετσοκόβει τις φθηνότερες κάρτες και όχι μόνο.

Από την άλλη, κοντά 500ευρώ αρχική τιμή είχε σε αυτή την γενιά η rx 7700xt.

Πως στον κόρακα η Amd σε αυτά τα χρήματα θα δώσει τέτοιο άλμα επιδόσεων?

image.png.b22eef36bbda84d77cfa48a59c15e81b.png

Φιλικά πάντα παιδιά αλλά ορισμένοι πάλι έχετε μεγάλες βλέψεις πριν την νέα γενιά και βλέπω ξανα να απογοητεύεστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως αυτά τα 100ευρώ έχουν διαφορά, γιατί πάμε από το παραπάνω σε αυτό

image.png.c1ba8e7e33742ae7ad2a01775e0f41d9.png

Πάλι βέβαια μιλάμε για σημαντική διαφορά. Το παραπάνω το αναφέρω σαν γενική εικόνα πάντα.

Προσωπικά θα μου κάνει εντύπωση αν μιλάμε για πάνω από 35% διαφορά σε αυτά τα χρήματα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η AMD βγάλει +50% από την 4070 στα 500-600 (άλλωστε οι AMD πέφτουν σε τιμή σχετικά γρήγορα) με 16GB εγώ την αγοράζω. Άλλωστε και nvidia να πάρεις ποιος ο λόγος; αφού τα καλά RT παιχνίδια βγαίνουν με το σταγονόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν η AMD βγάλει +50% από την 4070 στα 500-600 (άλλωστε οι AMD πέφτουν σε τιμή σχετικά γρήγορα) με 16GB εγώ την αγοράζω.

Γιάννη θέλω να πάρεις βαθιές ανάσες... πήγαινε κάνε ένα κρύο ντουζ και πέσε για ύπνο να ξεκουράσεις το μυαλό σου γιατί γραφεις θολωμένος

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Εγώ πιστεύω στα 500 θα δώσουν 7900xt raster και ~4070ti RT.

Αυτό αν όχι στα 500, αλλά μεταξύ 500-600ευρώ είναι κάτι όντως πιο ρεαλιστικό στο κομμάτι raster τουλάχιστον και πιθανώς και Vram.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Fulgore said:

Καλά το να έχει ανταγωνιστικό προιον με την nvidia στην μεσαία κατηγορία δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο από την στιγμή που η πράσινη πετσοκόβει τις φθηνότερες κάρτες και όχι μόνο.

Από την άλλη, κοντά 500ευρώ αρχική τιμή είχε σε αυτή την γενιά η rx 7700xt.

Πως στον κόρακα η Amd σε αυτά τα χρήματα θα δώσει τέτοιο άλμα επιδόσεων?

image.png.b22eef36bbda84d77cfa48a59c15e81b.png

Φιλικά πάντα παιδιά αλλά ορισμένοι πάλι έχετε μεγάλες βλέψεις πριν την νέα γενιά και βλέπω ξανα να απογοητεύεστε.

Εγώ μίλησα για 500 USD και όχι πόσο θα κοστίζει εδώ Ελλάδα σε Ευρώ.

Η 7700ΧΤ είχε MSRP 450 USD και η 7800ΧΤ είχε MSRP στα 500 USD. 

 

9 hours ago, Tambas91 said:

Γιάννη θέλω να πάρεις βαθιές ανάσες... πήγαινε κάνε ένα κρύο ντουζ και πέσε για ύπνο να ξεκουράσεις το μυαλό σου γιατί γραφεις θολωμένος

Άστον να λέει πάλι NVIDIA θα πάρει, μόλις δει την 5070 με το DLSS 4xxxxx θα τα ξεχάσει όλα περί RDNA4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Άστον να λέει πάλι NVIDIA θα πάρει, μόλις δει την 5070 με το DLSS 4xxxxx θα τα ξεχάσει όλα περί RDNA4

αν έχει 16GB ναι, αλλιώς όχι. Ιδανικά θέλω την 5070 Super αν έχει 16GB και περίπου +50% από την 4070. Αλλιώς AMD.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ μίλησα για 500 USD και όχι πόσο θα κοστίζει εδώ Ελλάδα σε Ευρώ.

Η 7700ΧΤ είχε MSRP 450 USD και η 7800ΧΤ είχε MSRP στα 500 USD. 

Ακόμα και σε usd να μιλήσουμε, είναι τεράστιο το άλμα σε επιδόσεις από 7800xt σε 7900xt.

Μιλάμε ας πούμε στα ίδια λεφτά σαν να κάνεις μετάβαση από 5700xt σε 6800xt.

Χαμηλώστε τις προσδοκίες σας όσοι περιμένετε μεγάλο άλμα επιδόσεων με χαμηλές σχετικα τιμές, μην απογοητευτείτε για άλλη μια γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...