Προς το περιεχόμενο

Νέα λειτουργία: Achievements


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Hal9000 είπε

έχουμε πάρει την απόφαση να μην δημοσιοποιήσουμε το πως ακριβώς μπορείτε να κερδίσετε πόντους. Ο λόγος είναι ότι δεν θέλουμε η παρουσία ενός χρήστη στο site να γίνεται με αυτή την αφορμή, κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα οδηγήσει σε περιεχόμενο αμφιβόλου ποιότητας και πιθανόν σε άλλα προβλήματα.

Πολύ δίκαιο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hal9000Εγώ να ρωτήσω κάτι που μου κέντρισε την περιέργεια;

 

Με ποια γενική αρχή (όχι να πειτε συγκεκριμένα βήματα απλά έτσι κοφτά επιγραμματικά) ανεβαίνει κάποιος τα rank ;

 

Γιατί πέρα ότι έπεσα 2 rank με την πρόσφατη αλλαγή (δεν το λεω αυτό δεν με νοιάζει απλά το επισημαίνω μιας και το account ειναι το ίδιο και απλά το rank κατέβηκε)

Βλέπω άτομα με λιγότερα ποστ και πιο "νέα" απο εμένα με μεγαλύτερο rank απο εμένα

 

Βλέπω άτομα πολύ πιο παλιά και άπειρα ποστ με μικρότερο rank απο καποια άλλα γενικά 

Τι παίζει; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Εκτός αν απλά μπήκε με το update και δεν το ρυθμίσατε ακόμα και απλά έχουμε όλοι κάποιο rank και απο εκει και πέρα οι mod χειροκίνητα το αλλάζουν όπως κρίνουν πως πρέπει :P  Εως ότου φυσικά το ρυθμίσετε και δουλεύει αυτόματα.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

@Hal9000Εγώ να ρωτήσω κάτι που μου κέντρισε την περιέργεια;

 

Με ποια γενική αρχή (όχι να πειτε συγκεκριμένα βήματα απλά έτσι κοφτά επιγραμματικά) ανεβαίνει κάποιος τα rank ;

 

Γιατί πέρα ότι έπεσα 2 rank με την πρόσφατη αλλαγή (δεν το λεω αυτό δεν με νοιάζει απλά το επισημαίνω μιας και το account ειναι το ίδιο και απλά το rank κατέβηκε)

Βλέπω άτομα με λιγότερα ποστ και πιο "νέα" απο εμένα με μεγαλύτερο rank απο εμένα

 

Βλέπω άτομα πολύ πιο παλιά και άπειρα ποστ με μικρότερο rank απο καποια άλλα γενικά 

Τι παίζει; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Εκτός αν απλά μπήκε με το update και δεν το ρυθμίσατε ακόμα και απλά έχουμε όλοι κάποιο rank και απο εκει και πέρα οι mod χειροκίνητα το αλλάζουν όπως κρίνουν πως πρέπει :P  Εως ότου φυσικά το ρυθμίσετε και δουλεύει αυτόματα.

  Δεν σε καλύπτει το παρακάτω; 

4 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Ακολουθεί μια πρώτη λίστα με ενέργειες που αντιστοιχούν σε διάφορα achievements. 

  • αριθμός followers
  • δημοφιλή μηνύματα με βάση τον αριθμό των αντιδράσεων
  • θετικές αξιολογήσεις αγγελιών
  • reviews σε gadgets
  • χρονικό διάστημα που ο χρήστης είναι μέλος
  • ενεργό μέλος
  • σωστές απαντήσεις σε θέματα
  • αριθμός μηνυμάτων / αγγελιών
  • συμμετοχή μέλους σε club που έχω δημιουργήσει

και πολλά άλλα τα οποία θα προστίθενται σταδιακά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε αλλαγή για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ καλοδεχούμενη.

ερώτηση: υπάρχει στο πλάνο να επανέλθει το σκουρόχρωμο background και το ανθρωπάκι με τον σκούφο και τα μισόκλειστα μάτια; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

  Δεν σε καλύπτει το παρακάτω; 

 

οχι εκτός αν η απάντηση στην ερώτηση μου ειναι "το ranking ανεβαίνει ανάλογα με το πόσα achievments έχεις" που και πάλι δεν βλέπω συνοχή αν ισχύει αυτό. 

Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες άλλο ranking (πχ 10/15 proficient κτλ) και άλλο achievments. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι βαθμίδες και οι κατατάξεις

Μου θυμίζει παλαιών αρχών συστήματα που προήγαγαν τη διάκριση και την επιβράβευση του καλύτερου μαθητή/αθλητή κτλ. Η ουσία κάποιου μέλους φαίνεται από τη συμμετοχή του και τις απόψεις που διατυπώνει σε ενα δημόσιο χώρο και πολλές φορές δεν μετριέται με πόντους και σηματάκια. Για κάποιους μπορεί να καταντήσει να γίνει αυτοσκοπός η συλλογή διακρίσεων. 

Εσείς ξέρετε καλύτερα πως να προωθήσετε το insomnia και τι ζητάει η σύγχρονη αγορά/κοινωνία , εύχομαι οι επιλογές σας να καρποφορήσουν και να παραμείνει ευχάριστη η συντροφιά σας. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία. Λέτε ότι θα λαμβάνονται υπόψιν μόνο από 1/1/2020 κ μετά. Γιατί δεν έχουν νόημα τα προηγούμενα για τους περισσότερους χρήστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

οχι εκτός αν η απάντηση στην ερώτηση μου ειναι "το ranking ανεβαίνει ανάλογα με το πόσα achievments έχεις" που και πάλι δεν βλέπω συνοχή αν ισχύει αυτό. 

Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες άλλο ranking (πχ 10/15 proficient κτλ) και άλλο achievments. 

Το γνωρίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, αλλά είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχει συνοχή. Δες παρακάτω την αναφορά στην κατάταξη. 

8 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Οι περισσότερες από αυτές τις ενέργειες χαρίζουν πόντους στο παρασκήνιο σε κάθε μέλος, ενώ το σύνολο αυτών, αντιστοιχούν σε ένα βαθμό κατάταξης.

Αν δεν ισχύει, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί ένα "Newbie" δεν έχει 15/15; Και γιατί αντίστοιχα ένας user joined 10 χρόνια+, με 10k+ reactions, αντίστοιχα posts, έχει 12-13/15, αν όχι 15/15; Δε στέκει. 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Το γνωρίζω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, αλλά είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχει συνοχή. Δες παρακάτω την αναφορά στην κατάταξη. 

Αν δεν ισχύει, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί ένα "Newbie" δεν έχει 15/15; Και γιατί αντίστοιχα ένας user joined 10 χρόνια+, με 10k+ reactions, αντίστοιχα posts, έχει 12-13/15, αν όχι 15/15; Δε στέκει. 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. 

αυτό ειναι το θέμα δεν μοιάζει να υπάρχει συνοχή σε ότι αφορά το rank/κατάταξη πχ εδώ στο tab που είμαστε (παίρνω στην τύχη αλλά το πρόσεξα σε αρκετά account αυτό)  

@attanaze λιγότερα μηνύματα λιγότερο reputation λιγότερες διακρίσεις ίδιο rank με εμένα αλλά ειναι παλαιότερος χρήστης. 

Αν παίζει η παλαιότητα λόγο τότε γιατί πχ ο @Boubis1411 (συγγνώμη παίδες για τα notification απλά σας ταγκάρω για να μπορεί ο matrix-και όποιος έχει παρόμοια απορία με έμενα - να δει καλύτερα τα stats σας ) είναι 1 rank πάνω απο @attanaze ? μιας και είναι ακόμη νεότερο μέλος και απο εμένα, γιατί έχει περισσότερες διακρίσεις; μα και εγώ έχω περισσότερες διακρίσεις απο τον @attanaze 

ή πχ ο @SabotazNic  (τυχαία πάλι μιας και πόσταρα σε ίδιο topic με αυτόν πριν απο λίγα λεπτά και το πρόσεξα )  Πιο νέο μέλος ίδιες διακρίσεις αλλά περισσότερο reputation και μηνύματά αλλά 2 rank πιο πάνω. 

 

Άρα με τον @attanaze φαίνεται να παίζει ρόλο η παλαιότητα (μιας και όλα τα άλλα στατ του ειναι αρκετά χαμηλότερα) 

Αλλά με τον @Boubis1411 φαίνεται να μην παίζει ρόλο η παλαιότητα 


Με τον @SabotazNic φαίνεται να παίζει ρόλο περισσότερο το rep και τα μηνύματα  μιας και έχουμε ίδιες διακρίσεις αλλά πχ (παλι απο το ίδιο τοπικ που πρόσεξα τον sabotaz ) @StamTheMan είναι νεότερος δεν έχει πολύ rep δεν έχει πολλά μηνύματα αλλά έχει +1 διάκριση  και αυτός +2 rank απο εμένα και τον attanaze οπότε ακυρώνεται το συμπέρασμα που βγάλαμε μόλις για τον @SabotazNic  ότι παίζουν ρολο τα μηνύματα και το rep μιας και έχει λιγότερα 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

αυτό ειναι το θέμα δεν μοιάζει να υπάρχει συνοχή σε ότι αφορά το rank/κατάταξη πχ εδώ στο tab που είμαστε (παίρνω στην τύχη αλλά το πρόσεξα σε αρκετά account αυτό)  

@attanaze λιγότερα μηνύματα λιγότερο reputation λιγότερες διακρίσεις ίδιο rank με εμένα αλλά ειναι παλαιότερος χρήστης. 

Αν παίζει η παλαιότητα λόγο τότε γιατί πχ ο @Boubis1411 (συγγνώμη παίδες για τα notification απλά σας ταγκάρω για να μπορεί ο matrix-και όποιος έχει παρόμοια απορία με έμενα - να δει καλύτερα τα stats σας ) είναι 1 rank πάνω απο @attanaze ? μιας και είναι ακόμη νεότερο μέλος και απο εμένα, γιατί έχει περισσότερες διακρίσεις; μα και εγώ έχω περισσότερες διακρίσεις απο τον @attanaze 

ή πχ ο @SabotazNic  (τυχαία πάλι μιας και πόσταρα σε ίδιο topic με αυτόν πριν απο λίγα λεπτά και το πρόσεξα )  Πιο νέο μέλλος ίδιες διακρίσεις αλλά περισσότερο reputation και μηνύματά αλλά 2 rank πιο πάνω. 

 

Άρα με τον @attanaze φαίνεται να παίζει ρόλο η παλαιότητα (μιας και όλα τα άλλα στατ του ειναι αρκετά χαμηλότερα) 

Αλλά με τον @Boubis1411 φαίνεται να μην παίζει ρόλο η παλαιότητα 


Με τον @SabotazNic φαίνεται να παίζει ρόλο περισσότερο το rep και τα μηνύματα  μιας και έχουμε ίδιες διακρίσεις αλλά πχ (παλι απο το ίδιο τοπικ που πρόσεξα τον sabotaz ) @StamTheMan είναι νεότερος δεν έχει πολύ rep δεν έχει πολλά μηνύματα αλλά έχει +1 διάκριση  και αυτός +2 rank απο εμένα και τον attanaze οπότε ακυρώνεται το συμπέρασμα που βγάλαμε μόλις για τον @SabotazNic  ότι παίζουν ρολο τα μηνύματα και το rep μιας και έχει λιγότερα 

Όπως έγραψα παραπάνω, φαίνεται ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η ημ. δημιουργίας λογαριασμού, τα posts κλπ. Ο stamtheman που αναφέρεις για παράδειγμα, είδα ότι έχει αρκετές αξιολογήσεις. Μπορεί να παίζει και αυτό το ρόλο του, όπως παίζει και στα achievements. Είναι μία αλυσίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Με τον @SabotazNic φαίνεται να παίζει ρόλο περισσότερο το rep και τα μηνύματα  μιας και έχουμε ίδιες διακρίσεις αλλά πχ (παλι απο το ίδιο τοπικ που πρόσεξα τον sabotaz ) @StamTheMan είναι νεότερος δεν έχει πολύ rep δεν έχει πολλά μηνύματα αλλά έχει +1 διάκριση  και αυτός +2 rank απο εμένα και τον attanaze οπότε ακυρώνεται το συμπέρασμα που βγάλαμε μόλις για τον @SabotazNic  ότι παίζουν ρολο τα μηνύματα και το rep μιας και έχει λιγότερα 

Μπορει να εχω μεγαλυτερη (γκουχ) φημη απο τον @StamTheMan, αλλα αυτος εχει ενα επιπλεον achievement (για τις αγγελιες). Επισης, αυτος εχει 7 σπανια achievement, σε αντιθεση με εμας τους 2 που εχουμε απο 6. Οποτε 7 σπανια + μετρια φημη = 12, 6 σπανια + μεγαλη φημη = 12, 7 σπανια + μικρη φημη = 11 (@boubis1411), 6 σπανια + πολυ μικρη φημη = 10 (εσυ), 5 σπανια + πολυ μικρη φημη = 10 (@attanaze)

Σιγουρα το συστημα μαζευει καπως ποντους, μιας και το αναφερει (την υπαρξη τους)

image.png.5d6ba54191e834f5843a8b035cc3a5f3.png

edit: βασικα εκανα λαθος οταν εβλεπα τα προφιλ. Θα σε εκανα για 11αρι με βαση τα παραπανω.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μπορει να εχω μεγαλυτερη (γκουχ) φημη απο τον @StamTheMan, αλλα αυτος εχει ενα επιπλεον achievement (για τις αγγελιες). Επισης, αυτος εχει 7 σπανια achievement, σε αντιθεση με εμας τους 2 που εχουμε απο 6. Οποτε 7 σπανια + μετρια φημη = 12, 6 σπανια + μεγαλη φημη = 12, 7 σπανια + μικρη φημη = 11 (@boubis1411), 6 σπανια + πολυ μικρη φημη = 10 (εσυ), 5 σπανια + πολυ μικρη φημη = 10 (@attanaze)

Σιγουρα το συστημα μαζευει καπως ποντους, μιας και το αναφερει (την υπαρξη τους)

image.png.5d6ba54191e834f5843a8b035cc3a5f3.png

ναι μην παίρνουμε ζευγάρια μεμονωμένα  γιαυτό ανέφερα αρκετούς αν έπαιζε ρόλο ο αριθμός των αξιολογήσεων τότε ο attanaze έχει 0 λίγα μηνύματα και λίγο rep και λιγότερα achievments αλλά ειναι πολύ παλιότερος και έχει ίδιο rank με εμένα ας πούμε 

Αν παίζει ρόλο τα achievments τότε αν δούμε λίγο πιο πάνω σε αυτό το tab ο @a400 περισσότερα achievements πάνω κάτω ίδια μηνύματα και reputation και ελάχιστα παλαιότερος του attanaze αλλά πάλι ίδιο rank ;


Και πχ μεταξύ μας (ενώ εγώ και εσύ)  έχεις 2 rank παραπάνω  παρόμοια ηλικία (λογαριασμού) 11 δακρύσεις παρόμοιες αξιολογήσεις αγγελιών αλλά 2Κ παραπάνω μηνύματα και rep. 

Αν είναι λοιπόν αυτός ο γνώμονας τότε γιατί εγώ έχω ίδιο rank με τον attanaze ; 

Δεν φαίνεται να υπάρχει ξεκάθαρη συνοχή και το screenshot αυτό το βγάζει για όλους πραγματικά (1% που λέει) 

Σίγουρα θα υπάρχει κάτι (εκτός αν πηραμε όλοι ένα rank με το default setting του invision community -του προγράμματος που τρέχει εδώ το forum-  όταν το κάνανε αναβάθμιση πχ πες ήταν ο αριθμός μηνυμάτων) και μετά απλά οι mods κάνανε επιλεκτικά όπου κρίνανε σωστό (θέλω να πιστεύω έως ότου πχ κάνουν τις ρυθμίσεις που θέλουν για τον αυτόματο υπολογισμό) αναβάθμιση ή υποβάθμιση στο rank έτσι εξηγείται το πως έχασα 2 rank απο τις αρχές του Μαίου :P 

Αλλά και να υπάρχει ήδη αλγόριθμός πιστεύω επειδή δεν ειναι ξεκάθαρο δεν θα πείραζε να μας το πουν γιατί δεν θα ήταν το ίδιο με το να εξηγήσουν τα achievemtns 

Πχ αν μας πούνε ότι ειναι κατάταξη τύπου 

Ηλικία account *1.1 + (μηνύματα/1000)*1,2 + αξιολογήσεις * 1,3 κτλ δεν μπορεί ο άλλος να αλλάξει την συμπεριφορά του στο forum βάσει αυτού... γιατί πχ δεν μπορεί καταρχήν να επηρεάσει πράματα όπως ηλικία ή reputation (μιας και το παίρνει απο άλλους) ή αξιολογήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

screenshot αυτό το βγάζει για όλους πραγματικά (1% που λέει) 

Το screenshot δεν βγάζει τα ίδια για όλους, υπάρχουν αρκετοί νέοι με άλλα ποσοστά. Το screenshot το έβαλα για αυτό που λέει "τουλάχιστον 1 πόντο", για να δείξω ότι με κάποιον τρόπο μετράει πόντους. 

Κατ'εμε είναι λίγο μουφα όλο αυτό. Ίσως να γινόταν πιο ξεκάθαρο με περισσότερα επίπεδα ώστε να ξεχωρίζουν περισσότερο τα μέλη μέσα στην κοινότητα. Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί της πλατφόρμας. Ίσως να το έφτιαξαν με βάση κάνα δικό τους φόρουμ που έχει λιγότερα από 10 χρόνια παρουσίας. Τι να πω. 

Προσωπικά προτιμώ την παλιά κατάταξη για τα απλά μέλη, με τους mods να έχουν την δικιά τους ιεραρχία, και οχι όλα αυτά τα εικονίδια. My $0.02

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...