Προς το περιεχόμενο

Νέα λειτουργία: Achievements


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/5/2022 στις 5:18 ΜΜ, KaRouLi είπε

Όμορφες αλλαγές, εύχομαι πάντα τέτοια!

Θα συμφωνήσω με την απόκρυψη των βημάτων για να κερδίζουμε κατατάξεις και achievements, καθώς έτσι θα είχαμε πολύ spam, θεωρώ.

Και καλύτερα που είναι έτσι μπερδεμένο, αναφέρομαι σε αυτά που λένε τα παιδιά στις προηγουμενες σελίδες. Αν μας εξηγήσουν επακριβώς τι γίνεται, θα βγουν συμπεράσματα και μετά θα ξεκινήσει ένα grindάρισμα από ένα ποσοστό χρηστών, για να βελτιώσουν το rank τους. Μάλιστα, είχα στείλει κι εγώ ο ίδιος PM στον Hal9000, γιατί δεν είχα προσέξει καν τι σοι ηταν αυτές οι κατατάξεις και μου γεννήθηκε η απορία, πώς αλλάζει, χωρίς να έχω κάνει κάτι εμφανές.

Τέλος, ο καθένας νομίζω μπορεί να ξεχωρίσει μόνος του αν κάποιο μέλος συμμετέχει κλπ και αν βοηθάει όντως. Δεν χρειάζεται να κρίνει απαραίτητα μόνο από ένα rank.

Μα αυτό που λες να μην το συζητάμε (που είναι άστοχο και εξήγησα γιατί αλλά και κάτι που δεν ανέφερα ακόμη και για τα achievements απλά βλέπεις κάποιον που να έχει 1 και ξέρεις πως το απόκτησε γιατί το λέει ) είναι ο αυτόσκοπός της ύπαρξης του απο τους δημιουργούς του! 

Το forum του insomnia τρέχει ένα πρόγραμμα για forum που λέγεται invision community και ο λόγος που βγάλανε τα rank είναι κατα τους ίδιος ακριβώς ο λόγος για να δώσουν κίνητρο στους επισκέπτες να ασχολούνται περισσότερο με το site για να τα αποκτήσουν. 

 

https://invisioncommunity.com/4guides/member-functions/achievements-ranks-r362/

 

 

Στην ελλάδα (και το insomnia μου θυμίζει δημόσιο πολλές φορές ειδικά κάποια άτομα :P)  πάντα το γυρνάμε στο πως να περιορίσουμε με κανόνες και μυστικά για να αποφύγουμε μικρές στατιστικές/κουτοπονηριά στο κάθε τι ενώ το ίδιο το πράγμα ακριβώς φτιάχτηκε για το αντίθετο :P 

Γιαυτό πχ και για να κάνω έναρξη επιχείρησης θέλω 100 χαρτιά αναμονή σε ουρές κτλ ενώ για να κανω το ίδιο σε μια χώρα στο εξωτερικό μπορώ σε λίγα λεπτά άνε 1,2 μέρες και Online  τέσπα άκυρο με το θέμα αυτό. 

Αναφορά σε κείμενο

Gamification can be a powerful way in which you can encourage your members to provide content on your community. Invision community provides this by giving you, the admin, the ability to give award points and badges, based on conditional rules.

 

και απότι πρόσεξα μπορεί ο κάθε Mod να προσθαφαιρέσει πόντους σε χρήστη οπότε έτσι εξηγείται  το γιατί έπεσα και 2 rank(αλλά και γιατί άλλοι χρήστες ειναι περισσότερα rank σε σχέση με άλλους χρήστες που τους περνάνε στα stats όπως ανέφερα παραδείγματα πριν) είναι ένας Mod που με κυνηγάει χρόνια τώρα  :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

απότι πρόσεξα μπορεί ο κάθε Mod να προσθαφαιρέσει πόντους σε χρήστη οπότε έτσι εξηγείται  το γιατί έπεσα και 2 rank

Λες να κάθισαν να εξέτασαν ένα προς ένα 642.145 μέλη και να όρισαν του καθενός το rank; Τα banned μέλη γιατί πήραν rank π.χ. @neosstoforum ή @Coppermine;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Dr_Pepper said:

 

και απότι πρόσεξα μπορεί ο κάθε Mod να προσθαφαιρέσει πόντους σε χρήστη οπότε έτσι εξηγείται  το γιατί έπεσα και 2 rank(αλλά και γιατί άλλοι χρήστες ειναι περισσότερα rank σε σχέση με άλλους χρήστες που τους περνάνε στα stats όπως ανέφερα παραδείγματα πριν) είναι ένας Mod που με κυνηγάει χρόνια τώρα  :P 

 

εχω οσες απαντησεις εχω και δεν τερματισα τα ranks. ελπιζω αυτο να απανταει αυτο που γραψες και το βασικο οτι κανεις δεν θα σου πειραξει το rank

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω οσες απαντησεις εχω και δεν τερματισα τα ranks. ελπιζω αυτο να απανταει αυτο που γραψες και το βασικο οτι κανεις δεν θα σου πειραξει το rank

Καλά εμένα σίγουρα μου τα πείραξε κάποιος αφού έπεσα 2 δεν γίνεται να ονειρευόμουν και να θυμόμουν ότι είχα άλλο rank :P
Αλλά δεν πειράζει δεν με νοιάζει απλά το ανέφερα μέσα στα στα άλλα. 

Edit: εσύ είσαι απο τους καλούς mod στο δικό μου βιβλίο πάντως :D 

 

13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Λες να κάθισαν να εξέτασαν ένα προς ένα 642.145 μέλη και να όρισαν του καθενός το rank; Τα banned μέλη γιατί πήραν rank π.χ. @neosstoforum ή @Coppermine;

 

Αυτό ρώτα τον hal εγώ τον hal ρώτησα με tag εδώ στα ποστ του τοπικ ακριβώς για να μάθω τι παίζει. 

 

Αν θες την προσωπική μου γνώμη ίσως να έγινε αυτό που είπα κάτι σελίδες πριν:

  

Στις 3/5/2022 στις 11:33 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Εκτός αν απλά μπήκε με το update και δεν το ρυθμίσατε ακόμα και απλά έχουμε όλοι κάποιο rank και απο εκει και πέρα οι mod χειροκίνητα το αλλάζουν όπως κρίνουν πως πρέπει :P  Εως ότου φυσικά το ρυθμίσετε και δουλεύει αυτόματα.

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άμα ήταν να κάνουν χειροκίνητη αντιστοίχιση, θα είχε παραιτηθεί όλη η συντονιστική ομάδα. lol Αυτόματα έγινε η τελική αντιστοίχιση. Και σε μένα έγινε εκ νέου και σε άλλα μέλη. Αλλά who cares? Φρου φρου. Η εικόνα ενός μέλους έχει υπόσταση από τα μηνύματά του, κι όχι απ' το εάν έχει τερματίσει τα ranks. Είναι απλά μια ένδειξη δραστηριότητας, όχι ποιότητας. Ένα μέλος με 50 posts και 4/15 ranks μπορεί να είναι πολύ πιο valuable, σε σχέση με κάποιον άλλο με τα πολλαπλάσια στ' αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Άμα ήταν να κάνουν χειροκίνητη αντιστοίχιση, θα είχε παραιτηθεί όλη η συντονιστική ομάδα. lol Αυτόματα έγινε η τελική αντιστοίχιση. Και σε μένα έγινε εκ νέου και σε άλλα μέλη. Αλλά who cares? Φρου φρου. Η εικόνα ενός μέλους έχει υπόσταση από τα μηνύματά του, κι όχι απ' το εάν έχει τερματίσει τα ranks. Είναι απλά μια ένδειξη δραστηριότητας, όχι ποιότητας. Ένα μέλος με 50 posts και 4/15 ranks μπορεί να είναι πολύ πιο valuable, σε σχέση με κάποιον άλλο με τα πολλαπλάσια στ' αντίστοιχα. 

Ναι η εικασία μου είναι ότι σε πρώτη φαση έγινε αυτόματα το ranking με τα default κριτήρια του invision community σε όλα τα μέλη

και μετα επιλεκτικά προχώρησαν σε προσθαφαίρεση πόντων όχι σε όλα τα μέλη φυσικά (γιαυτό χρησιμοποίησα την λέξη "επιλεκτικά")  εξού και βρήκα μέλη που το rank τους  ή ειναι παραπάνω σε σχέση με άλλα μέλη που έχουν ίδια ή καλύτερα stats ή ειναι μικρότερο (ειδικά σε υποforum όχι τόσο μεγάλης κίνησης έχω πετύχει αρκετά τέτοια εγώ ανέφερα 3,4 ήδη εδώ στο τοπικ) στα οποία ήδη προστέθηκε τώρα και ο Poulinos που είναι Mod αλλά και ο paredwse που μόλις θυμήθηκα με την κουβέντα ειναι rank 6 (ενώ έχει 14 διακρίσεις ειναι απο 2001 μέλος έχει 16κ μηνύματα και 6κ rep) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πιστεύω ότι έγινε τελική ρύθμιση στα κριτήρια, γι' αυτό α) έγινε η αλλαγή σε ορισμένα μέλη (βάσει των νέων κριτηρίων) και β) η ανακοίνωση έγινε τώρα και όχι νωρίτερα. Βέβαια, περισσότερα κι ακριβέστερα θα πει ο Hal.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Εγώ πιστεύω ότι έγινε τελική ρύθμιση στα κριτήρια, γι' αυτό α) έγινε η αλλαγή σε ορισμένα μέλη (βάσει των νέων κριτηρίων) και β) η ανακοίνωση έγινε τώρα και όχι νωρίτερα. Βέβαια, περισσότερα κι ακριβέστερα θα πει ο Hal.  

Ωραία γιατί ο paredwse είναι rank 6 και εγώ rank 10 ενώ με περνάει στα πάντα και ειναι και mod;

Γιατί εγώ έπεσα 2 rank;

Γιατί ο poulinos είναι rank 14 (72K μηνύματα 11,2Κ ρεπ 18 διακρίσεις 5 καρτέλες με θετικές αξιολογήσεις 39 community answers  ) και ο Τέρης ειναι rank 15 (6.9K μηνύματα 4Κ ρεπ 13 διακρίσεις 6 community answers  και 2 καρτέλες αξιολογήσεις)  ;

Επίσης αν πας πίσω θα δεις και άλλα μέλη που παρέθεσα με στατ ανώτερα των X,Y μελών που ανέφερα αλλά με μικρότερο rank κτλ  να μην τα αναφέρω ένα ένα διάβασε τις άλλες καρτέλες αν ενδιαφέρεσαι (αν και νομίζω μόνο οι έστω 3 περιπτώσεις σε αυτό το ποστ φτάνουν για απόδειξη)  και θα μπορούσα να αναφέρω ένα σωρό άλλες τέτοιες περιπτώσεις. 

Αν ήταν όλα απλά αυτόματα βάσει κάποιου κριτηρίου δεν θα τα είχαμε αυτά. 

Αλλά η δική μου εικασία τα εξηγεί (που δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη εξήγηση απλά και μόνο επειδή η δική μου ειναι συμβατή γιαυτό και την ονομάζω "εικασία" και γιαυτό και πρώτα πρώτα ρώτησα τον hal να απαντήσει για να μάθω και να μην εικάζω ) 

Πχ ο poulinos απλά δεν ενδιαφέρεται για το rank του και δεν ζήτησε απο κάποιον να του το προσθέσει (η να το κάνει μόνος τους σίγουρα μπορεί σε χρήστες να το αλλάξει αλλά δεν ξέρω για τον εαυτό του ή άλλους mod) 

Ο paredwse για κάποιο λόγο θέλει να έχει την "σκουπα" σαν εικονίδιο (φαντάζομαι ως mod βλέπει τον εαυτό του σαν καθαριστή :P εικασία και αυτό)  και ή μόνος του υποβιβάστηκε σε rank 6 ή ζήτησε απο κάποιον να το κάνει. 

Και ο Tέρης ειναι συμπαθής πιστεύω δεν νομίζω να το ζήτησε αλλά κάποιος τον έκανε τοπ rank (υπόθεση για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχουν άλλοι παλαιότεροι χρήστες με ίδια stats που είναι μικρότερο rank) 


Και εμένα κάποιος που δεν με γουστάρει με υποβίβασε 2 rank :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Dr_Pepper said:

Ωραία γιατί ο paredwse είναι rank 6 και εγώ rank 10 ενώ με περνάει στα πάντα και ειναι και mod;

Γιατί εγώ έπεσα 2 rank;

Γιατί ο poulinos είναι rank 14 (72K μηνύματα 11,2Κ ρεπ 18 διακρίσεις 5 καρτέλες με θετικές αξιολογήσεις 39 community answers  ) και ο Τέρης ειναι rank 15 (6.9K μηνύματα 4Κ ρεπ 13 διακρίσεις 6 community answers  και 2 καρτέλες αξιολογήσεις)  ;

Επίσης αν πας πίσω θα δεις και άλλα μέλη που παρέθεσα με στατ ανώτερα των X,Y μελών που ανέφερα αλλά με μικρότερο rank κτλ  να μην τα αναφέρω ένα ένα διάβασε τις άλλες καρτέλες αν ενδιαφέρεσαι (αν και νομίζω μόνο οι έστω 3 περιπτώσεις σε αυτό το ποστ φτάνουν για απόδειξη)  και θα μπορούσα να αναφέρω ένα σωρό άλλες τέτοιες περιπτώσεις. 

Αν ήταν όλα απλά αυτόματα βάσει κάποιου κριτηρίου δεν θα τα είχαμε αυτά. 

Αλλά η δική μου εικασία τα εξηγεί (που δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη εξήγηση απλά και μόνο επειδή η δική μου ειναι συμβατή γιαυτό και την ονομάζω "εικασία" και γιαυτό και πρώτα πρώτα ρώτησα τον hal να απαντήσει για να μάθω και να μην εικάζω ) 

Πχ ο poulinos απλά δεν ενδιαφέρεται για το rank του και δεν ζήτησε απο κάποιον να του το προσθέσει (η να το κάνει μόνος τους σίγουρα μπορεί σε χρήστες να το αλλάξει αλλά δεν ξέρω για τον εαυτό του ή άλλους mod) 

Ο paredwse για κάποιο λόγο θέλει να έχει την "σκουπα" σαν εικονίδιο (φαντάζομαι ως mod βλέπει τον εαυτό του σαν καθαριστή :P εικασία και αυτό)  και ή μόνος του υποβιβάστηκε σε rank 6 ή ζήτησε απο κάποιον να το κάνει. 

Και ο Tέρης ειναι συμπαθής πιστεύω δεν νομίζω να το ζήτησε αλλά κάποιος τον έκανε τοπ rank (υπόθεση για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχουν άλλοι παλαιότεροι χρήστες με ίδια stats που είναι μικρότερο rank) 


Και εμένα κάποιος που δεν με γουστάρει με υποβίβασε 2 rank :P 

 

51 minutes ago, Mrs. Hyde said:

Εγώ πιστεύω ότι έγινε τελική ρύθμιση στα κριτήρια, γι' αυτό α) έγινε η αλλαγή σε ορισμένα μέλη (βάσει των νέων κριτηρίων) και β) η ανακοίνωση έγινε τώρα και όχι νωρίτερα. Βέβαια, περισσότερα κι ακριβέστερα θα πει ο Hal.  

σωστα.

56 minutes ago, Dr_Pepper said:

Ναι η εικασία μου είναι ότι σε πρώτη φαση έγινε αυτόματα το ranking με τα default κριτήρια του invision community σε όλα τα μέλη

και μετα επιλεκτικά προχώρησαν σε προσθαφαίρεση πόντων όχι σε όλα τα μέλη φυσικά (γιαυτό χρησιμοποίησα την λέξη "επιλεκτικά")  εξού και βρήκα μέλη που το rank τους  ή ειναι παραπάνω σε σχέση με άλλα μέλη που έχουν ίδια ή καλύτερα stats ή ειναι μικρότερο (ειδικά σε υποforum όχι τόσο μεγάλης κίνησης έχω πετύχει αρκετά τέτοια εγώ ανέφερα 3,4 ήδη εδώ στο τοπικ) στα οποία ήδη προστέθηκε τώρα και ο Poulinos που είναι Mod αλλά και ο paredwse που μόλις θυμήθηκα με την κουβέντα ειναι rank 6 (ενώ έχει 14 διακρίσεις ειναι απο 2001 μέλος έχει 16κ μηνύματα και 6κ rep) 

το λεω τελευταια φορα.ειναι αυτοματα.κανεις δεν ειναι special snowflake  να του αλλαξουμε κατι ειτε πανω ειτε κατω.αλλαξαν κριτηρια και θα αλλαξουν και αλλα πραγματα μελλοντικα οποτε θα γινουν αλλαγες. αν θες να το πιστεψεις καλως αν οχι is ur choice. καποιοι ανεβηκαν καποιοι επεσαν

επειδη δεν εχουν ανακοινωθει πραγματα δεν σημαινει οτι εγιναν σεναρια επιστημονικης φαντασιας.λες και αμα εισαι  level 15 θα κερδισεις κατι οποτε ας τον κανουμε 13 να μην κερδισει.επειδη δεν ξερουμε κατι πως δουλευει  no reason να σκεφτομαστε παραξενα σεναρια ενω ολα ειναι πιο απλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Ωραίο σενάριο, θα βγει και σε ταινία κάποτε;

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και πρόσεξε έχω αναφέρει γύρο στα 6 παραδείγματα (συμπεριλαμβανομένων αυτών στις καρτέλες πιο πίσω) 

αλλά μόνο ένα αρκεί για να αποδείξει ότι δεν έγινε μόνο αυτόματο ranking βάσει ενός η περισσοτέρων κριτηρίων. 

Για να το αποδείξει αυτό κάποιος χρειάζεται μόνο ένα παράδειγμα που να το αντικρούει άσχετα αν ανέφερα 6 και θα μπορούσα αν ξοδέψω χρόνο να αναφέρω άλλα 16 ενδεχομένως και αρκετά περισσότερα.

Απάντησε λοιπόν σε ένα μόνο:

Poulinos:     MOD ||  a.age: 19 years || msgs 72.6K || rep 11.3K || achievements 18 || feedback: 5 καρτέλες || answers 39
Τέρης Α:     user  || a.age :  02 years || msgs 06.8K || rep  04.0K|| achievements 13 || feedback: 2 καρτέλες || answers 06

Poulinos rank 14
Τερης Α. rank 15

Ποιο είναι το κριτήριο λοιπόν που αυτόματα το σύστημα χωρίς καμία άλλη παρέμβαση είδε μεταξύ των δύο account και έκανε το ένα 14 και το άλλο 15; 

Αν δεν έχεις απάντηση καλώς ούτε εγώ έχω αλλά δεν βλέπω λόγο για ειρωνεία. 

@poulinosε ωραία αφού έγιναν όλα μόνο αυτόματα το δέχομαι αλλά τότε προφανώς και υπάρχει bug 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε



Poulinos:     MOD ||  a.age: 19 years || msgs 72.6K || rep 11.3K || achievements 18 || feedback: 5 καρτέλες || answers 39
Τέρης Α:     user  || a.age :  02 years || msgs 06.8K || rep  04.0K|| achievements 13 || feedback: 2 καρτέλες || answers 06

Poulinos rank 14
Τερης Α. rank 15

 

Είναι προφανές οτι ο poulinos έχει τρομερά χειρότερη αναλογία σε rep/msgs και αυτός ίσως είναι ένας λόγος. O Τέρης για το "σύστημα" μπορεί να θεωρείται χρησιμότερος από τον Poulino λόγω αυτής της αναλογίας.

Σου έχουν πει επίσης οτι τα μηνύματα στο mpla mpla δεν προσμετρώνται στο count όμως προσμετρώνται στα ranks.

Άδικα ψάχνεις να βγάλεις άκρη από τα "φανερά" στοιχεία.

Συμφωνώ οτι τα ranks έχουν σκοπό να αυξήσουν την κινητικότητα, δεν έχει όμως κι άδικο ο hal σε αυτό που λέει.

Προς τι όμως η τόση αναστάτωση και η τόση συζήτηση;

Ας είναι οτι είναι... δεν κρίνεσαι σαν μέλος (μόνο) από αυτό

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σου έχουν πει επίσης οτι τα μηνύματα στο mpla mpla δεν προσμετρώνται στο count όμως προσμετρώνται στα ranks.

 

O poulinos προφανώς και έχει περισσότερα μηνύματα στο μπλαμπλα απότι ο Τέρης που σχεδόν ποτε δεν τον βλέπω να ποστάρει εκει 

 

33 λεπτά πριν, nickol-us είπε

έχει τρομερά χειρότερη αναλογία σε rep/msgs και αυτός ίσως είναι ένας λόγος

Αν ήταν λόγος κακώς υπάρχει (δεν γίνεται να έχεις σε κάθε ποστ 1 like ας πούμε και γενικά δεν σημαίνει τιποτα η αναλογία) και τέλος όπως είπα εχω αναφέρει πόσα παραδείγματα και μπορώ να φέρω άλλα τόσα με παρόμοια αναλογία και γενικά stats 

βασικά πάρε τον paredwse (rank6!!!!!!!!!!!!) και σύγκρινε τον με οποιονδήποτε rank 7 (άσχετα αν με τα stats του μπορεί να πάει στα "μεγάλα rank) 

Εdit Επίσης αν παίζει αυτό τότε εγώ που έχω πολύ καλύτερη αναλογία post/like και μεγάλη παρουσία στο μπλαμπλα και απο τον poulino και απο τον Τέρη γιατί ειμαι 5 rank κάτω; (φυσικά και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ειμαι στο ίδιο rank με κανένα απο τους δύο απλά το αναφέρω για να σου δείξω ότι η αναλογία δεν θα έπρεπε να κάνει διαφορά /edit  

και γενικά βρήσκω άσκοπο το παιχνίδι "ψάξε τις διαφορές" κανένα account δεν ειναι 100% ίδιο με κανένα άλλο οπότε σίγουρα μπορείς να βρεις μια διαφορά πχ αυτή της αναλογίας αλλά απο την άλλη αν δεν ειναι ξεκάθαρα κάποια μέτρηση που να βγάζει νόημα σημαίνει πως και να ισχύει ειναι ένα imbalance/bug που πρέπει να διορθωθεί.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας σώφρων άνθρωπος που να πιστεύει ότι το account του poulinos όσο αφορά τα stats του ειναι κατώτερο έστω και για λίγο απο το account του Τέρη. 

 

33 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Προς τι όμως η τόση αναστάτωση και η τόση συζήτηση;

 

Νομίζω στο ειδικό topic για το θέμα δεν ειναι αναστάτωση αν μιλάς για αυτό καθ αυτό το θέμα... αλλά το πλέον λογικό 

Το "μπράβο παιδιά" κτλ ειναι απλά spam κατα την άποψη μου και για να μην λες ότι ειμαι ξινός 

Μπράβο σε όλη την ομάδα του insomnia χαίρομαι τόσο που αυτό το site συνέχεια ανανεώνεται! <3<3

Και το εννοώ το απο πάνω! Απλά τουλάχιστον για εμένα το θεωρώ περιττό να το σχολιάσω γιατί αν δεν μου άρεσε το insomnia δεν θα "σύχναζα" εδώ δεν ειμαι μαζοχιστής :P

Ωραία πάμε τώρα και στο ontopic ένας δεύτερος λόγος ειναι ότι μάλλον υπάρχει bug αν δεν γίνεται κάτι άλλο που δεν έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προς τι η αναστάτωση πήγαινε αλλού.

Πήγαινε στο οτι έχουν ξεκαθαρίσει, κάποια πράγματα θα μείνουν κρυφά, γιατί έτσι θεωρούν σωστό οι διαχειριστές.

Εδώ άλλος βάζει τους κανόνες, όχι εγώ  ούτε εσύ, απλά χρειάζεται να τους τηρείς και όχι να συμφωνείς.

Πάνω σε αυτό λοιπόν λέω προς τι η αναστάτωση, αφού δεν πρόκειται με "το έτσι θέλω" να σου απαντήσουν σε κάτι που δε θέλουν, ούτε να αλλάξουν το σύστημα σύμφωνα με τα δικά σου (μου) κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nickol-us είπε

To προς τι η αναστάτωση πήγαινε αλλού.

Πήγαινε στο οτι έχουν ξεκαθαρίσει, κάποια πράγματα θα μείνουν κρυφά, γιατί έτσι θεωρούν σωστό οι διαχειριστές.

Εδώ άλλος βάζει τους κανόνες, όχι εγώ  ούτε εσύ, απλά χρειάζεται να τους τηρείς και όχι να συμφωνείς.

Πάνω σε αυτό λοιπόν λέω προς τι η αναστάτωση, αφού δεν πρόκειται με "το έτσι θέλω" να σου απαντήσουν σε κάτι που δε θέλουν, ούτε να αλλάξουν το σύστημα σύμφωνα με τα δικά σου (μου) κριτήρια.

ναι ρε φίλε οκ συμφωνώ με αυτό που λες (αν και όχι τόσο με την απόφαση και ειναι δικαίωμα μου να το πω :P και διαφωνώ μιας και η φύση του συστήματος ειναι τέτοια που πρέπει να ξέρεις αλλά τεσπα) 

Απο εκει και πέρα εγώ τα επισημαίνω γιατι αν μη τι άλλο ειναι bug ή imbalance που μάλλον (και πιστεύω έχω παραθέσει λογικά επιχειρήματα ) πρέπει να διορθωθεί 

Γιατί πρέπει να διορθωθεί; γιατί δεν βγάζει κανένα αντικειμενικό νόημα πχ ακόμη και για την αναλογία που είπες (και έκανα edit πιο πάνω) επίσης σκέφτηκα πάλι (τον καημένο τον τραβολογάω αλλά για να μην ψάχνω άλλους :P ) τον attanaze 

Μικρότερη αναλογία απο εμένα λιγότερα όλα τα άλλα stat και σε ένα αισθητό βαθμό ειναι όμως παλαιότερο account και είμαστε ίδιο rank.... 

Οκ ειναι παλαιότερο θα μου πεις και θα επαναφέρω τον poulino που ειναι 20 χρόνια account και η διαφορά στην αναλογία που ανέφερες με τον τέρη (αλλά και οι απόλυτες τιμές) ειναι μικρότερη απο την διαφορά που έχω εγώ με τον attanaze με τον poulinos που ειναι παλαιότερος να ειναι πίσω απο τον Tέρη οπότε ο attanaze γιατί δεν ειναι πίσω απο εμένα ;


 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...