Προς το περιεχόμενο

Boot στο Devices Changed (CPU or Memory) or CMOS have been Cleared... (Ηπαρχουν και συνημενες εικονες)


FediasT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, FediasT είπε

Ναι έβγαλα και cpu

Επειδη πιο πριν ρωτησε ο @Apaleytos80 μηπως στραβωσες κανα pin του cpu. Δοκιμασε πρωτα update με 1 ραμ σε οποιαδηποτε θεση και αν δεν, τσεκαρε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα pinakia είναι όλα εντάξει, το κοίταξα αλλά ξέχασα να απαντήσω.

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επειδη πιο πριν ρωτησε ο @Apaleytos80 μηπως στραβωσες κανα pin του cpu. Δοκιμασε πρωτα update με 1 ραμ σε οποιαδηποτε θεση και αν δεν, τσεκαρε το

Δεν έκανε δουλειά ούτε με ένα stick στα dim slots για το M - flash

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επειδη πιο πριν ρωτησε ο @Apaleytos80 μηπως στραβωσες κανα pin του cpu. Δοκιμασε πρωτα update με 1 ραμ σε οποιαδηποτε θεση και αν δεν, τσεκαρε το

Δεν έκανε δουλειά ούτε με ένα stick στα dim slots για το M - flash

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επειδη πιο πριν ρωτησε ο @Apaleytos80 μηπως στραβωσες κανα pin του cpu. Δοκιμασε πρωτα update με 1 ραμ σε οποιαδηποτε θεση και αν δεν, τσεκαρε το

Δεν έκανε δουλειά ούτε με ένα stick στα dim slots για το M - flash

Πιστεύω ότι το επιρεασα με το κομπρεσέρ...

Και δεν είμαι ηλεκτρονικός να δω τι σορτάρι στη μητρική 😒

49 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Το κουμπί λειτουργει αν το πατήσεις; εννοώ αν κάνει κλικ!

Σκέφτομαι τρελό σενάριο αν το φύσηξες με κανένα δυνατό μηχάνημα το το ρήμαξε. Το ξέρω τρελό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Άρα δεν είναι καθόλου τρελό σενάριο @Xristaras12 να το χάλασα με τον αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα δύσκολο να παίζει κατι τέτοιο αλλά, κατέβασε DDU μπες σε safe mode και βγάλε τους drivers καρτα γραφικών. Μήπως 'φαγε κανα σκάλωμα. Εδώ που φθάσαμε δοκιμάζουμε τα πάντα. Επομενο σταδιο ειναι τσεκ με αλλο psu,cpu η ξαναστησιμο εκτός κουτιού.

Πρωτα αστο να μπουταρει μια φορα χωρις δισκους, μετα βαλε δισκους και κοιταξε το boot priority.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Τώρα δύσκολο να παίζει κατι τέτοιο αλλά, κατέβασε DDU μπες σε safe mode και βγάλε τους drivers καρτα γραφικών. Μήπως 'φαγε κανα σκάλωμα. Εδώ που φθάσαμε δοκιμάζουμε τα πάντα. Επομενο σταδιο ειναι τσεκ με αλλο psu,cpu η ξαναστησιμο εκτός κουτιού.

Πρωτα αστο να μπουταρει μια φορα χωρις δισκους, μετα βαλε δισκους και κοιταξε το boot priority.

Θα το δοκιμάσω αύριο, Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. 

Αλλά θά αφήσω για σήμερα το PC, αρκετά reboot έχει φάει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον φύσηξες με αέρα, να φανταστώ αποσύνδεσες τους ανεμιστήρες από τη μητρική ή έστω δεν τους φύσηξες για να γυρίσουν με τον υπολογιστή κλειστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BadBoy είπε

Εφόσον φύσηξες με αέρα, να φανταστώ αποσύνδεσες τους ανεμιστήρες από τη μητρική ή έστω δεν τους φύσηξες για να γυρίσουν με τον υπολογιστή κλειστό 

Δεν ήταν τπτ συνδεδεμένο στη μητρική εκτός από το CPU πού ήταν lockarismeno στο socket τού (χωρίς την ψυκτρα επάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο την έχει ακούσει το BIOS.

Κάνε μια ακόμα προσπάθεια.

Βγάλε ρεύμα, μνήμες και  πάτα του κουμπί του κουτιού για 10 δεύτερα. Βγάλε μπαταρία και ξανά για 10 δεύτερα και μείνε έτσι για 2-3 λεπτά.

Βάζεις μνήμες, μετά μπαταρία και τέλος ρεύμα.

Μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FediasT είπε

δεν είναι καθόλου τρελό σενάριο @Xristaras12 να το χάλασα με τον αέρα.

Συμβαίνει συχνά.

2 ώρες πριν, FediasT είπε

Τα pinakia είναι όλα εντάξει, το κοίταξα αλλά ξέχασα να απαντήσω.

Ίσως κάποιο έχει λερωθεί με πάστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσε τα πάντα απο το case και ξανακούμπωμα με προσεκτικό τρόπο ιδίως στις φίσες.
Μου έχουν τύχει τέτοιου είδους περίεργα :
-γνωστός φύσηξε με κομπρεσέρ (κακώς) που δεν είχε νεροπαγίδα (ακόμα χειρότερα δηλαδή), κατάφερε να "ψήσει" το mobo :( 
-άλλος γνωστος φυσώντας με blower μετακίνησε μια βίδα απο τις βάσεις του atx case που είχε κόψει καπίστρι και ηταν χύμα μεσα (η έπεσε μέσα απο τον τεχνικό συναρμολόγησης) και πηγε και σφήνωσε σε αλλο σημειο προκαλώντας short.
-σε άλλο καθάρισμα και λύσε-δέσε είχε μπει στραβα το io shield και βραχυκύκλωνε κάποια usb. Το mobo είχε πάθει ταράκουλο.
-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άλλαξε απλά την μπαταρία του BIOS και δεν θα στο ξανά κάνει. Το έβγαλες από το ρεύμα να το καθαρίσεις, άδειασε από ρεύμα και έχασε τις ρυθμίσεις επειδή έχει τελειώσει η μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μην φλασαρεις bios γιατί είναι ριψοκίνδυνη απέκλεισε πρώτα ότι δεν είναι θέμα hardware. Παρόμοιο θέμα μου έκανε ο ssd επειδή είναι λίγο ευαίσθητοι κάπου βραχυκύκλωσε μετά από αλλαγή επανήλθε το σύστημα. Βγάλε μια μνήμη ram  άνοιξε το μνμ δες αν είναι όλα οκ βγάλε βαλε την άλλη και δες πάλι. Γενικά δεν πιστεύω πως είναι θέμα μητρικής ή είναι ram ή σκληροί κάποιο καλώδιο sata ή ένα φορματ να λύσει το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφιζω πρόβλημα μπαταρίας. Μπορεί απο το μπάσε-βγαλε της μπαταρίας να εχει στραβώσει το έλασμα και να μην κανει επαφή. Κοιτα τη μπαταρία εαν παίζει μέσα στο στρογγυλό-πλαστικό της , και κοίτα απο κάτω εαν το μεταλλικό κάνει επαφή με το κάτω μέρος της μπαταρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doom26 είπε

Φίλε μου μην φλασαρεις bios γιατί είναι ριψοκίνδυνη απέκλεισε πρώτα ότι δεν είναι θέμα hardware. Παρόμοιο θέμα μου έκανε ο ssd επειδή είναι λίγο ευαίσθητοι κάπου βραχυκύκλωσε μετά από αλλαγή επανήλθε το σύστημα. Βγάλε μια μνήμη ram  άνοιξε το μνμ δες αν είναι όλα οκ βγάλε βαλε την άλλη και δες πάλι. Γενικά δεν πιστεύω πως είναι θέμα μητρικής ή είναι ram ή σκληροί κάποιο καλώδιο sata ή ένα φορματ να λύσει το θέμα. 

Γράφεις πραγματικά ότι να ναι. Δεν έχουν καμία σχέση οι δίσκοι.

TS πρέπει να βρεις κομμάτια να δοκιμάσεις από κάποιον φίλο/γνωστό σου. Τα πρώτα που πρέπει να δοκιμάσεις είναι cpu και psu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Γράφεις πραγματικά ότι να ναι. Δεν έχουν καμία σχέση οι δίσκοι.

TS πρέπει να βρεις κομμάτια να δοκιμάσεις από κάποιον φίλο/γνωστό σου. Τα πρώτα που πρέπει να δοκιμάσεις είναι cpu και psu.

Το έδωσα για επισκευή σε κατάστημα να βγάλουν αυτή το πόρισμα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...