Προς το περιεχόμενο

Ξεθάμπωμα φαναριων


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπες στο σκρουτζ και δες το σετ της 3M. Έκανε φοβερή δουλειά. Καλό είναι να πάρεις και μια κρέμα συντήρησης να την περνάς μία φορά το 3μηνο ή 6μηνο.
Πάρτο με κλειστά τα μάτια. Έγιναν σαν καινούρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Tolman7 said:

Αν βάλουμε μεμβρανη φανάριων διαφανής το σώζουμε καθόλου?

είναι το ίδιο (σχεδόν) με το να μπεί βερνίκι.. οπότε ναι, αν ξεθαμπόσουν καλά με τρίψιμο θα γίνει δουλίτσα μιας και έχει και uv προστασία η μεμβράνη.. είχα κάνει τα δικά μου πριν 6-7 μήνες σε τοπικό κατάστημα ενα ξεθάμπομα και τοποθέτηση μεμβράνης στα 60 ευρώ όλα μαζί.. τώρα το πόσο θα κρατίσουν είναι άγνωστο, αν βγάλουν ~4-5 χρόνια θα είμαι ευχαριστημένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Λυχναρι παιδια και τελος!  Το εχω κανει πολλες φορες σε διαφορα αμαξια και το αποτελεσμα εκπληκτικο. Ιδιωτης ειμαι..το πηρα για δοκιμη για το δικο μου κ του παιδιου μου,και εχω κανει και σε φιλους. 18 μηνες και ειναι ακομα το ιδιο το αποτελεσμα.  Μου εκανε εντυπωση σε αμαξι φιλου με φαναρια χρεπια ,τριφτηκε μονο με 800αρι γυαλοχαρτο και εγιναν καινουρια. Μετα το τριψιμο οταν τα φαναρια στεγνωσουν απο το νερο να δειτε να ειναι ομοιομορφο το θαμπωμα και μετα περαστε τα με το λυχναρι..παντα με μασκα και γαντια. Ελπιζω να βοηθησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η λυση καθε 3 μηνες να περνατε αλοιφες τα φαναρια δεν ειναι σωστη δουλεια ρε παιδια, πηγαιντε σε εναν βαφεα να σας τα κανει ξεθαμπωμα+βερνικη να γινουν σαν καινουργια και να κρατησουν χρονια.

επισης η μεμβρανες θελουν αλλαγη καθε 2-3 χρονια γιατι πολυμεριζονται τα αυτοκολλητα και καταστρεφουν και το φαναρι. 

λυχναρι χρησιμοποιω και γω αρκετα χρονια και εχουν πολυ καλη αντοχη τα φαναρια οπως λεει και ο Lomourios

 

Επεξ/σία από futureshock
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το ξεθαμπωμα που προσφερουν μερικα πλυντηρια αυτοκινήτων είναι τριψιμο να φυγει το παλιο βερνίκι και μετα ψεκασμος νέου, σωστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fysikos είπε

Αρα το ξεθαμπωμα που προσφερουν μερικα πλυντηρια αυτοκινήτων είναι τριψιμο να φυγει το παλιο βερνίκι και μετα ψεκασμος νέου, σωστα;

Τα πλυντήρια περνάνε μόνο αλοιφές.

Βερνίκι λίγοι περνάνε και είναι κ λίγο ακριβότερη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ειναι οτι τα υλικα αυτα δεν πρεπει να τα βπει ο ηλιος οταν περαστουν για καποια ωρα , οποτε για μενα η πιο καλη λυση ειναι σε φανοποιο που θα κανει ξανα αθανατα ( τριψιμο βερνικι κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχε γίνει απόπειρα με γυαλιστικη αλοιφή  σε φανάρια εμπρός σε Opel Corsa C. Ναι μεν είχαν βελτιωθεί αλλά όχι και τέλεια .

Μιας και δίπλα στο συνεργείο ήταν  φανοποιειο το άφησα και έφτιαξα και άλλα πράγματα . 

Μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει .

Περνουν γυαλιστικη αλοιφή, χρήση αλοιφαδορου και βερνίκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο opel vectra του 2005 έτριψα με γιαλόχαρτο 600-800- 1500-2000 πέρασα μετά μια αλοιφή φτηνή από jumbo ετριψα με ειδικό μαλλιαρό σφουγγαρι με έκεντρο lidl και έγιναν μια χαρα. Δεν είναι και σαν του φανοποιού αλλά γιάλισαν τέλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Στο opel vectra του 2005 έτριψα με γιαλόχαρτο 600-800- 1500-2000 πέρασα μετά μια αλοιφή φτηνή από jumbo ετριψα με ειδικό μαλλιαρό σφουγγαρι με έκεντρο lidl και έγιναν μια χαρα. Δεν είναι και σαν του φανοποιού αλλά γιάλισαν τέλεια.

Εγώ είχα ακολουθήσει τη εξής διαδικασία: 

Γυαλοχαρτο νερού 800/1000/1200/1500 διαδοχικά και με νερό , γυαλιστικη αλοιφή χοντρή, και βερνίκι μετά . Ίσως δε είχα βάλει βερνίκι αρκετό.

Είχαν καθαρίσει βέβαια.

Τώρα έγιναν σαφώς πολύ καλύτερα και ευκαιρία ήταν γιατί μου έφτιαξε και άλλα πράγματα (βάσεις προφυλακτήρα, και κάτι γρατσουνιές ) που είναι φυσιολογικό για αμάξι πόλης και το αφήνεις έξω ειδικά . 

Ο χρόνος θα δείξει , άλλωστε 40€ έδωσα και έκανε και τα υπόλοιπα μαζεματα , ασχολήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, piiii είπε

Δεν είχαμε τέτοια προβλήματα στα αμάξια των 80's....

Δεν ηταν πλαστικα ομως αλλα γυαλινα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φινιστρινια Seat Leon που είναι πλαστικά κ έχουν ξεθωριάσει μπορεί να γίνει κάτι ή πάνε για αλλαγή; Σε έναν που είχα ρωτήσει μου είχε πει δεν γίνεται πάνε για αλλαγή. 

Αν φτιάχνεται προτιμώ να το φτιάξω αλλιώς  να τα αλλάξω, γιατί μου κόβουν ορατότητα κ μου την δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...