Προς το περιεχόμενο

Ξεθάμπωμα φαναριων


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλο θεμα με πολλές παπατζες : ξεθαμπωμα φαναριων
 
Εχει καποιος αποψη με κατι που να δουλευει πραγματικά ?
 
Και τεχνικες πως με με τι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να το πάρεις οτιδήποτε θα ξοδέψεις κάποια χρήματα και αρκετό χρόνο. Νομίζω βρίσκεις να στο κάνουν έξω με 15-20€ οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το ψάξιμο και η ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Νομίζω βρίσκεις να στο κάνουν έξω με 15-20€

το θεμα ειναι οτι εχου ακουσει για πολους "εξω" οτι δεν κανουν δουλεια ή/και καταστρεφουν τα φαναρια ( κιτρινιζουν μετα απο ενα διαστημα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν προτείνει οδοντόκρεμες, ειδικές κρέμες, ειδικά μαντηλακια και αν έχεις όρεξη τρίψιμο…. Δεν μπορω φίλε μου με 25€ κάθε δυο χρόνια και είναι κομπλέ ας είναι καλά ο Πακιστανός σε 20λεπτα με έχει ετοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Που το πάτε; σε φάση carglass ή γειτονικά ;

Στον φαναρτζη μου δωρεαν. Το ξεθαμπωμα δεν μπορει να κρατησει οσο το αρχικο 

Τα φαναρια Bosch ειναι πολυ δυσκολα στο ξεθαμπωμα και κρατει λιγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά έχει αρκετά στάδια:

1. χάρτωμα γύρω από το φανάρι με ταινία και σκληρό χαρτόνι (εγώ περνάω 3-4 χέρια ταινίας μόνο) 

2. τρίψιμο στα σημεία που έχει κιτρίνισμα ή έντονο θάμπωμα με χοντρό ξηρό γυαλόχαρτο 280-320

3. αφού καθαρίσει από κιτρινήλες, καλό τρίψιμο σε όλη την επιφάνεια με γυαλόχαρτο 500-600 και μετά με 1000-1200 (σε αυτό το στάδιο χρησιμοποιώ ντουκόχαρτο νερού). Κάποιοι πάνε και σε 1500-2000 (θεωρώ υπερβολή αν έχει γίνει καλή δουλειά στο 2 και 3)

4. Καλό καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα 

5. Πέρασμα δυο "χέρια" σπρέι primer πλαστικών διαφανές, αφήνουμε να στεγνώσει μερικά λεπτά, αν έχει στάξει περιμένουμε περισσότερο και τρίβουμε με γυαλόχαρτο (ντουκόχαρτο νερού) τοπικά 1500 και ξαναπερνάμε ένα "χέρι"

6. Πέρασμα δυο ελαφριά "χέρια" σπρέι βερνίκι uv για πλαστικά διαφανές ανά δύο λεπτά (ουσιαστικά μέχρι να περάσεις το δευτερο φανάρι πάς ξανά στο πρώτο)

7. Πέρασμα δυο καλά "χερια" το ίδιο σπρέι βερνίκι uv για πλαστικά διαφανές αλλά με περισσότερο χρόνο αναμονής μεταξύ των "χεριών", εγώ ακουμπάω στην ταινία και αν κολλάει λίγο ξαναβάφω.

8.Προαιρετικά ή αν έχει στάξει το βερνίκι: Μετά από δύο μέρες που έχουν στεγνώσει όλα καλά τρίψιμο με γυαλόχαρτο 2000+ και μετά γυάλισμα με αλοιφαδόρο με μια αλοιφή fine touch...

Το 8 μέχρι στιγμής δεν μου έχει χρειαστεί γιατί ότα βάφω με σπρέι κρατάω το σπρέι μακριά από την επιφάνεια που βάφω οπότε όταν φτύνει μεγάλες σταγόνες πέφτουν στο πάτωμα και όχι στην επιφάνεια βαφής. Έτσι ναι μεν χάνεις ~50% της μπογιάς στο πάτωμα, χαρτώστε και το πάτωμα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το καλύτερο δυνατό.

 

Υ.Γ. Με αυτή τη δουλειά έχω τρεις περιπτώσεις που έχουν κρατήσει 3 χρόνια με ελαφρύ θάμπωμα, από τελείως θαμπό και κίτρινο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, villasg είπε
Μεγαλο θεμα με πολλές παπατζες : ξεθαμπωμα φαναριων
 
Εχει καποιος αποψη με κατι που να δουλευει πραγματικά ?
 
Και τεχνικες πως με με τι

Είτε πας σε φανοποιο κατευθείαν 30-40€ .

Προσωπικά υπήρχε ήδη αλοιφαδορος  πήρα μια αλοιφή ξαθαμπωματος , και μετά σπρέι βερνίκι . Έγινε αρκετά καλό αποτέλεσμα . Εδώ και 1,5 χρόνο δε έχουν ξανά θολώσει - κιτρινίσει. 

3 ώρες πριν, Xvipes είπε

Που το πάτε; σε φάση carglass ή γειτονικά ;

Θα ρωτήσεις είτε σε φανοποιο ή σε κατάστημα που ασχολείται με derailing οχημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filarhos είπε

Η δουλειά έχει αρκετά στάδια:

1. χάρτωμα γύρω από το φανάρι με ταινία και σκληρό χαρτόνι (εγώ περνάω 3-4 χέρια ταινίας μόνο) 

2. τρίψιμο στα σημεία που έχει κιτρίνισμα ή έντονο θάμπωμα με χοντρό ξηρό γυαλόχαρτο 280-320

3. αφού καθαρίσει από κιτρινήλες, καλό τρίψιμο σε όλη την επιφάνεια με γυαλόχαρτο 500-600 και μετά με 1000-1200 (σε αυτό το στάδιο χρησιμοποιώ ντουκόχαρτο νερού). Κάποιοι πάνε και σε 1500-2000 (θεωρώ υπερβολή αν έχει γίνει καλή δουλειά στο 2 και 3)

4. Καλό καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα 

 

5. Και περνας την αλοιφη arexons οπως και για φρεσκαρισμα-συντηρηση καθε χρονο ή οποτε χρειαστει!

https://autodasis.gr/product/αλοιφη-καθαριστικη-για-φαναρια-arexons-150gr/?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2NTIzNTc5MzI3MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου έκανε δουλειά σε Suzuki και σε Opel αλλά δυστυχώς στο Opel ξαναθάμπωσε πάνω στον χρόνο. Στο Suzuki κράτησε παραπάνω αλλά πάλι θάμπωσε λίγο (ίδια έκθεση στον ήλιο και τα δύο).

Έχω πάρει αυτό τώρα και μόλις βρω χρόνο θα τα περάσω ξανά και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος ολοι λενε καλα λογια για το λυχναρι που βαζεις το υγρο και το βγαζει σε ατμο  , αλλα με την τιμη που εχει πιο καλα να πας σε φαναρτζη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

5. Και περνας την αλοιφη arexons οπως και για φρεσκαρισμα-συντηρηση καθε χρονο ή οποτε χρειαστει!

https://autodasis.gr/product/αλοιφη-καθαριστικη-για-φαναρια-arexons-150gr/?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2NTIzNTc5MzI3MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αυτό δεν το ξέρω...

Το έχεις χρησιμοποιήσει;

Η επιφάνεια πώς είναι μετά; Γιατί την θέλεις λίγο τραχιά για να πιάσουν τα υλικά μετά...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 2:44 ΜΜ, filarhos είπε

Αυτό δεν το ξέρω...

Το έχεις χρησιμοποιήσει;

Η επιφάνεια πώς είναι μετά; Γιατί την θέλεις λίγο τραχιά για να πιάσουν τα υλικά μετά...

 

 

 

 

Κοιτα προτεινεται καλυτερα αλοιφη για το τελικο αποτελεσμα και για συντηρηση γιατι το βερνικι ειναι μπελαλιδικο.. δεν ειναι για ολους..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...