Προς το περιεχόμενο

Το μακελειό με τα κρυπτονομίσματα φέρνει χαμόγελα στους gamers καθώς οι τιμές των καρτών γραφικών πέφτουν


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλαμε τρεις μπουκάλες αίμα και ένα νεφρό, για μια καινούργια κάρτα γραφικών τελευταίας τεχνολογίας και θα χρειαστούμε από τώρα και στο εξής μόνο ένα νεφρό για μια μεταχειρισμένη. Είναι επειδή " έπεσαν" τα crypto και οι φάρμερς τις ξεφορτώνονται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θέμα με τις μεταχειρισμένες κάρτες είναι σχετικά απλό..6600 και 3050 από 350€ περίπου.Όχι καλές τιμές,αλλά καινούργιες κάρτες όπως και να έχει.Συνεπώς δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ασχολείται κάποιος με 1660 super/ti και 2060 στα ίδια λεφτά και παραπάνω και μάλιστα μεταχειρισμένες.Με 330€ βλέπω τώρα την 2060 στο amazon.Δε χρειάζεται να ασχολείται κανείς με μεταχειρισμένες κάρτες έως ότου φτάσουν τα 200€Αλλιώς όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω,άφησέ τες να τις βάλουν στον πάτο τους.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν φυσικα πολλες αποψεις επι του θεματος. Καποια δεδομενα :

Τα top games στο Steam (15/05/2022)

CURRENT PLAYERS    PEAK TODAY         GAME
 
665,952    833,411         Counter-Strike: Global Offensive
599,877    676,820         Dota 2
557,881    557,881         Lost Ark
208,595    357,962         Apex Legends
189,310    433,331         PUBG: BATTLEGROUNDS
120,255    127,344         ELDEN RING
105,702    110,889         Rust
104,362    104,362         Path of Exile
103,170    124,847         Grand Theft Auto V
73,644    77,736         Team Fortress 2

Επισης δειτε λιγακι με τι συστημα (και καρτα) παιζουν οι περισσοτεροι.. θα καταλαβετε οτι δεν χρειαζεστε 3060ti/ 6600xt. ΑΝ και εφοσον θελετε οπωσδηποτε να παιξετε ΑΑΑ τιτλους 1440p και πανω, δεχτητε την αγορα οπως εχει χωρις να 'γκρινιαζετε'. Εαν παλι ξερετε πια παιχνιδια θα σας .. απασχολησουν και θα σας διασκεδασουν , ρωτηστε (Η δειτε μονοι σας στο utube) με πια καρτα /συστημα , μεταχειρισμενα Η και κανουρια θα σας καλυψουν, σε σωστη τιμη. Με αυτο τον τροπο δεν ξοδευετε ασκοπα σε μια εποχη για εμας και ολο τον κοσμο που γινεται χαμος, εν ολιγης. 

Οσο για τιτλους site, ο καθενας το ακουει οπως θελει. Και μενα μου φαινεται κλικμπειτ. Peace

image.jpeg.123dd4f7c2c5c4aebc4662e340ba6e05.jpeg

Επεξ/σία από JDeviant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλες χώρες μάλλον.

Εδώ βλέπω στα "καλά" μαγαζιά να παίρνουν την ανηφόρα οι τιμές.

Απο 1350-1400 την Gigabyte 3080 Ti Gaming OC στα 1720 το msystems. απο 1500κάτι την Vision OC στα 1850.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

6500 στα 190 ευρω, 6600 στα 350ευρω. ειναι αρκετες για να κανουν μπρελοκ πολλες  ακριβοτερες καρτες κ μεταχειρισμενες

ιντελ βιντια θα πουλανε μπρελοκαρτες στα 3κατοσταρικα με εγγυηση αλλιως δρομο

η μαικροσοφ με 10 ευρω το μηνα δινει 60,80 ? παιχνιδια ολα ελευθερα, 

δεν μπορει μια καρτα να κοστιζει 1000δολαρια κ σε 2 χρονια να θες άλλη μια 

6500xt παρέα με εναν 5600 ριζυ.. 1080 σε χαι γραφικά. Φρέσκα του κουτιου. 190 η κάρτα 192 η cpu 

26 λεπτά πριν, FiM είπε

 Το θέμα με τις μεταχειρισμένες κάρτες είναι σχετικά απλό..6600 και 3050 από 350€ περίπου.Όχι καλές τιμές,αλλά καινούργιες κάρτες όπως και να έχει.Συνεπώς δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ασχολείται κάποιος με 1660 super/ti και 2060 στα ίδια λεφτά και παραπάνω και μάλιστα μεταχειρισμένες.Με 330€ βλέπω τώρα την 2060 στο amazon.Δε χρειάζεται να ασχολείται κανείς με μεταχειρισμένες κάρτες έως ότου φτάσουν τα 200€Αλλιώς όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω,άφησέ τες να τις βάλουν στον πάτο τους.

6500 msi 190 ευρω. Μια χαρά 1080 σε νεο σύστημα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, markos9 είπε

Γενικά, κανει μπαμ ότι η σελίδα εχει πάρει την κάτω βολτα. 

Στην αρχική σελίδα, φαίνεται ο,τι δυσκολεύονται να βάλουν καινούργιες είδησης. 

Κριμα! Γιατί το ισομνια το λατρεύω, εδώ και 13 χρονια περίπου. 

Η δουλειά τους στα άρθρα και εμένα με έχει δυσαρεστήσει πολλές φορές, αλλά το podcast τους είναι για σεμινάριο. Φαίνεται ότι είναι πολλή μορφωμένοι άνθρωποι. Και τους θεωρώ και πνευματώδεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Choronzon είπε

Η 6500 ειναι μια αισχρη κάρτα αδερφέ , συμφωνώ ότι είναι ρεαλιστική επιλογή αλλά ως user και βλέποντας τη έχουν κάνει  με  τη συγκεκριμένη δε με πάει με τίποτα να την αγοράσω. Η 6600 είναι οκ όμως σκέψου ότι πρακτικά μιλαμε για μια  κάρτα που η αντίστοιχη της πριν 5-6 χρόνια θα ήταν 100 ευρώ κάτω  και η σιλικόνη της είναι ήδη παλιά .

Nvidia και amd εκμεταλέυτηκαν τις συγκυρίες και απλά ανεβασαν τις τιμές των GPUs πουλώντας σε αρκετές περιπτώσεις μετριότατα προϊόντα ( ειδικά η amd και λυπάμαι που το λέω αυτό ) 

Αισχρή;;; στο τελευταία φαρ κραυ 90 καρε στα χαι η 6500. Φρέσκια του κουτι με 3 έτη εγγύηση αγοράς. 190 ευρω.... Όπως λεμε και στο χωριο μου.. Mic drop... Η λιωμένη ξεχαρβάλωμα 1060 5 ετών στα 300 ευρω χωρίς εγγ είναι.. Κελεπούρι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Zergoulini είπε

Το ποιο τραγικο θα ειναι αν καποιος ειχε αγοραζει καμια 3070 κανα 1400αρι και τωρα πεσει κανα 500αρικο ξερω γω.

πολλοι που αγορασαν μαζικα για μαινιγκ τον τελευταιο 9μηνο θα τις δωσουν για μπρελοκ, ανοιξαν ενα παραθυρο κ πεταξαν 500αρικα

Επεξ/σία από Stefanos683
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JonnyBoy είπε

Η δουλειά τους στα άρθρα και εμένα με έχει δυσαρεστήσει πολλές φορές, αλλά το podcast τους είναι για σεμινάριο. Φαίνεται ότι είναι πολλή μορφωμένοι άνθρωποι. Και τους θεωρώ και πνευματώδεις.

συμφωνώ απολυτα. Την ιδια αποψη εχω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενταξει,μην κανουμε ορεξη,δεν προκειται να αλλαξει κατι,τουλαχιστον οχι συντομα.Εδω και πολυ καιρο θελω να αλλαξω τη γριουλα μου gtx 970 και νρεπομαι και να την πουλησω,,εντωμεταξυ ακομα και εδω μεσα τη βλεπω μεχρι και 200 ευρω,,ρε πατε καλα??Η απολυτη ξεφτιλα στο μεγαλειο της εισαστε μερικοι μερικοι και μονο που ελπιζετε οτι θα πουλησετε καρτες 7ετιας και βαλε σε αυτες τις τιμες.Εγω παντως θα τη χαρισω σε κανα φιλο που δεν εχει οταν αλλαξω καρτουλα και δεν τα εχω τα λεφτα αλλα οπως ειπα δεν ειμαι ξεφτιλας,,αρκει μονο να μη μου πεθανει γιατι την ηπια.Ειδα κατι 1070ti και κατι 1080 στα 300 ευρω,,τι εγινε αγχωθηκατε και τις βγαλατε απο τα mining ring σας και κατεβηκατε 2 κατοσταρικα κατω τωρα? 😜

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και οι τιμές πέφτουν και φυσικά θα πέσουν κι άλλο σε καμία περίπτωση όμως δεν αξίζει η αγορά μιας βαριά μεταχειρισμένης κάρτας που έκανε mining  η καλύτερη επιλογή είναι ο Gamer να κάνει υπομονή να βγουν και οι καινούριες κάρτες γραφικών και τότε να αποφασίσει ποια θα αγοράσει. Όσο για τους εξυπνάκηδες που ασχολούνται με τα κρυπτονομισματα και τα ανεμομαζώματα και τα διαβολοσκορπισματα δεν τους λυπάμαι καθόλου όταν ρισκάρεις μπορεί και να χάσεις το ήξεραν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Panzeras είπε

Ειμαστε στο 2ο-3ο χρονο αυτης της ιστοριας αλλα ο μεσος "γκειμερ" θελει 144fps στα high και να πληρωσει 400 ευρω για ολο το συστημα... 

Για χαλαρο gaming σε 1080p βρισκεις καρτουλες used και τις κοτσαρεις σε ενα καινουργιο συστημα και εισαι κομπλε αλλα οοοχι ολοι θελουν ΑΑΑ games στα high και competitive settings...

Για 1080 υπάρχουν νέες κάρτες στα 200. 230 ευρω. Κουτί. Και φρέσκια... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...