Προς το περιεχόμενο

Το μακελειό με τα κρυπτονομίσματα φέρνει χαμόγελα στους gamers καθώς οι τιμές των καρτών γραφικών πέφτουν


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ooaris είπε

Το difficulty ανέβηκε μόνο λόγω ολικού ξεκλειδωματος των LHR. 

 

 

Στις 15/5/2022 στις 11:49 ΠΜ, mike299 είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες 

Το difficulty ανεβαίνει ασταμάτητα από τον Ιούλιο, οι κάρτες ξεκλείδωσαν μόλις το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.

image.png.d0742d007b743d3702b4c7be37c3de3f.png

 

 

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/5/2022 στις 7:20 ΜΜ, mike299 είπε

Το έκανε η Nvidia με το LHR με κάτω του μετρίου αποτελεσματικότητα

Α δεν το ήξερα αυτό, φαντάζομαι βρήκαν τρόπο να το παρακάμψουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2022 στις 11:06 ΠΜ, georgerapp είπε

Κ να συνέβαινε το παραπάνω. 

Ποτε δεν αγοράζετε κάρτες μεταχειρισμένες εαν η τιμη που την δίνει ειναι για μεταχειρισμένο προϊόν. 

Δηλαδή αρκετά πιο χαμηλα απο την τιμή καινούργιας. 

Θα κάνετε οπως θα κάνατε για ενα αμάξι για μια τηλεόραση ένα τηλέφωνο. 

Ειναι θέμα εγωισμού κ σεβασμό προς τον εαυτό μας . 

Κάνουμε πέρα τα θέλω μας κ βαζουμε πιο ψηλα τον σεβασμό για εμας κ μαζί ολης την κοινότητας . 

Καλυτερα καινούργια κ πιο αδύναμη. 

Κάποια στιγμή αυτά τα τεμπέλικα τυχοδιωκτικά άτομα πρεπει να βρουν τοίχο μαζικό απο την αγορά. 

 

Δεν μιλαω κ για τους scalpers βέβαια !!!! Οποια κ αν ειναι η εποχή για να τιμήσεις ένα τέτοιο ανθρώπινο τίποτα με τα χρήματα σου θα πρεπει να έχεις . 

Α. Τρομερά κακή αυτοεκτίμηση.

Β. Χρηματα για πέταμα , πολλα κ ευκολα βγαλμένα. 

 

Κ τα 2 μαζί , χωριστά δεν γίνεται . 

 

Πόσοι πληρούν το Α κ το Β ;

Προσφορά και ζήτηση αυτορυθμίζουν την αγορά σε όλα τα προϊόντα εδώ και αιώνες , όλα τα αλλά περί προσωπικής αυτοεκτίμησης είναι π@π@ροφιλοσοφίες και δεν έχουν σχέση με τη πραγματικότητα. , αν μεθαύριο ξεμείνει η αγορά από σιτηρά και τα μοναδικά που βρίσκουμε είναι πανάκριβα , τι θα κάνουμε θα κάτσουμε νηστικοί γιατί είναι κοντρα στα πιστεύω μας …και μην μου πεις οι κάρτες δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης , γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και για αρκετούς φαίνετε πως ειναι .. συμβουλεύεις κάποιος να πάρει μια ψόφια έκδοση καινούργια από το να πάρει μια τοπ υλοποίηση μεταχειρισμένη , προσωπικά προτιμώ ελαφρός μεταχειρισμένα κορυφαία προϊόντα με εγγύηση από το να παρω καινούργια φτηνιάρικα που θα τα πληρώσω ποιο ακριβά σε βάθος χρόνου , τέλος βλεπεις ότι το msrp είναι ένα φανταστικό νούμερο που δεν έχει σχέση με τη πραγματικότητα , όποτε μην το έχεις καν υπόψην , εγώ σαν μαγαζί ποτέ δεν αγόρασα κάρτα εδώ και δυο χρόνια σε τιμή msrp , γιατί κάποιοι νομίζουν ότι της περνούμε 400 ευρώ και της πουλάμε 1000 , ακόμα και απευθείας στα σίτε τους οι εταιρίες της πουλάνε δυο φορές πάνω του msrp που είναι πρώτο χέρι φαντάσου , όποτε κάποιος που πλήρωσε ακριβά μια κάρτα δεν θα στη δώσει στο 60-70% του msrp που εσυ και αρκετοί άλλοι θεωρείτε σωστή τιμή μεταχειρισμένου 

Στις 15/5/2022 στις 10:51 ΜΜ, Stefanos683 είπε

πολλοι που αγορασαν μαζικα για μαινιγκ τον τελευταιο 9μηνο θα τις δωσουν για μπρελοκ, ανοιξαν ενα παραθυρο κ πεταξαν 500αρικα

οποιος αγόρασε κάρτα για μαινινγκ πριν 9 μηνες έχει κάνει ήδη απόσβεση και όσο και να μετάπουλήσει κέρδος θα έχει, και  στο κάτω κάτω δεν έχει και λόγο να πουλήσει μια κάρτα με καλό efficiency σαν την 3070  , αυτος που την αγόρασε για να παίζει μάλλον άνοιξε παράθυρο και πέταξε τα λεφτά του  

Επεξ/σία από MTX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mike299 είπε

 

image.png.d0742d007b743d3702b4c7be37c3de3f.png

 

 

Το difficulty ανεβαίνει by default λόγω αλγόριθμου πια.  Δεν ανεβαίνει μόνο λόγω increased network hashrate. 

Αν όλα πάνε βάσει roadmap, το καλοκαίρι, με το eip1559, θα αυξηθεί τόσο,που θα γίνει πρακτικά αδύνατο το mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MTX είπε

προσωπικά προτιμώ ελαφρός μεταχειρισμένα κορυφαία προϊόντα με εγγύηση 

 

νομιζω οτι δεν διαφωνουμε , λαθος καταλαβες το σχολιο μου το οποιο μιλαει για τις ακραιες καταστασεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ooaris είπε

Το difficulty ανεβαίνει by default λόγω αλγόριθμου πια.  Δεν ανεβαίνει μόνο λόγω increased network hashrate. 

Αν όλα πάνε βάσει roadmap, το καλοκαίρι, με το eip1559, θα αυξηθεί τόσο,που θα γίνει πρακτικά αδύνατο το mining.

 

Εγω αυτό που βλέπω είναι ότι το hash rate ανεβαίνει συνεχώς από τον Ιούλιο, παράλληλα με το Diff. Και αφοί ανεβαίνει το Hash rate, αυτό σημαίνει ότι από τον ιουλιο συνεχώς αυξάνονται οι κάρτες στα "ορυχεία¨. Όχι από το LHR unlock που ανέφερες εσύ που έγινε μόλις πριν μια βδομάδα

image.png.30d659331f78343e753bf1de3a6e4f0b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgerapp είπε

νομιζω οτι δεν διαφωνουμε , λαθος καταλαβες το σχολιο μου το οποιο μιλαει για τις ακραιες καταστασεις .

η γνώμη μου είναι ότι συγκεκριμένες κατηγοριες προϊόντων , που είναι μεταχειρισμένα έως 6 μηνών τα οποια είναι σε αριστη κατάσταση και συνοδεύονται από απόδειξη , εγγύηση , δεν τα θεωρώ καν μεταχειρισμένα , αν είμαι πελάτης λιανικής και δεν κόβω τιμολόγιο για να κερδίσω το φπα , θα τα προτιμούσα από τα καινούργια και ας γλίτωνα και 20 ευρώ γιατί και αυτά είναι ένα σεβαστό ποσο και κέρδος θα μου ήταν , επίσης ένας άλλος λόγος που προτιμώ τα μεταχειρισμένα είναι ότι ξέρω ότι είναι τεσταρισμένα ότι δουλεύουν , γιατί τώρα τελευταία έχω αγοράσει αρκετά προϊόντα ελαττωματικά καινούργια του κουτιού και έχω μπλέξει μέχρι να μου τα αντικαταστήσουνε ,( πριν ένα μηνα πήρα του κουτιού 5600x και μου βγήκε ελαττωματικός , πέρασαν 25 μέρες για να μου δώσουνε τα χρήματα μου πίσω και να ξεμπερδέψω , ήταν τόση η ταλαιπωρία μου και το build έμεινε πίσω που χίλιες φορες να τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από τις αγγελίες και ας μην γλίτωνα τίποτα)  μην αγοράζετε μεταχειρισμένα που έχουν μικρή διαφορα τιμής όταν πρόκεται για προϊόντα που έχουν μηχανικά μέρει και καταπονούνται , το να πάρεις μια cpu μια κάρτα γραφικών μια τηλεόραση που δούλεψε 5-6 μήνες και καθόταν σε μια γωνια , τι φθορές υπέστη ?, τι ακριβώς έπαθε δηλαδή για να το αποφύγει κάποιος και να πάει στο καινοίργιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μαζι σου . ψωνιζω ετσι εγω . εγω μιλησα για τις ακραιες καταστασεις στις οποιες οι τυχοδιωκτες πιανονται απο την ακριβεια της αγορας κ τις ελλείψεις κατα καιρους κ δινουν μεταχειρισμενα στην τιμη καινουργιου κ οχι μονο , μιλαμε για παραπανω κιολας απο την φυσιολογικη πανω κατω τιμη . αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να βρισκουν πορτα απο την αγορα .

κ η αγορα των gpu πριν καιρο κ για μεγαλο διαστημα δεν ηταν φυσιολογικη , ηταν ενα μεγαλο τσιρκο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

η γνώμη μου είναι ότι συγκεκριμένες κατηγοριες προϊόντων , που είναι μεταχειρισμένα έως 6 μηνών τα οποια είναι σε αριστη κατάσταση και συνοδεύονται από απόδειξη , εγγύηση , δεν τα θεωρώ καν μεταχειρισμένα , αν είμαι πελάτης λιανικής και δεν κόβω τιμολόγιο για να κερδίσω το φπα , θα τα προτιμούσα από τα καινούργια και ας γλίτωνα και 20 ευρώ γιατί και αυτά είναι ένα σεβαστό ποσο και κέρδος θα μου ήταν , επίσης ένας άλλος λόγος που προτιμώ τα μεταχειρισμένα είναι ότι ξέρω ότι είναι τεσταρισμένα ότι δουλεύουν , γιατί τώρα τελευταία έχω αγοράσει αρκετά προϊόντα ελαττωματικά καινούργια του κουτιού και έχω μπλέξει μέχρι να μου τα αντικαταστήσουνε ,( πριν ένα μηνα πήρα του κουτιού 5600x και μου βγήκε ελαττωματικός , πέρασαν 25 μέρες για να μου δώσουνε τα χρήματα μου πίσω και να ξεμπερδέψω , ήταν τόση η ταλαιπωρία μου και το build έμεινε πίσω που χίλιες φορες να τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από τις αγγελίες και ας μην γλίτωνα τίποτα)  μην αγοράζετε μεταχειρισμένα που έχουν μικρή διαφορα τιμής όταν πρόκεται για προϊόντα που έχουν μηχανικά μέρει και καταπονούνται , το να πάρεις μια cpu μια κάρτα γραφικών μια τηλεόραση που δούλεψε 5-6 μήνες και καθόταν σε μια γωνια , τι φθορές υπέστη ?, τι ακριβώς έπαθε δηλαδή για να το αποφύγει κάποιος και να πάει στο καινοίργιο 

Στην αρχή λες.. Μεταχ με.. Εγγύηση.. Έχεις αντιπρόσωπο για  την καλυψη της εγγύηση; η απλά θα μπούμε στο φαύλο κύκλο στείλε μειλ στον κατασκευαστή και τούμπαλιν.. Και ίσως και αφου.. Οταν το νεο σε κουτί έχει μικρή διαφορά απο το σφραγισμένο.. Είναι τραγικό, για να μημ πω ηλιθιότητα να πάρεις κάτι δεύτερο χερι... Και μιλαμε για προϊόντα πληροφορικής με μέσο χρόνο ζωής τα 3 χρόνια.... Οχι αυτοκίνητο.. Τεσπα. Θες να σου πω τι μπωρει να έχει πάθει μια κάρτα...μετά απο Υπερχρονισμό σε 3 μήνες; εύκολακι. Και αφού είναι μια φορά ρίσκο να πάρεις κάτι σφραγισμένο.. Και είναι εγγύηση να πάρεις κάτι μεταχ απο τον μιστερ άγνωστο κάπου στην Ελλάδα; ρε τι ακούμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Στην αρχή λες.. Μεταχ με.. Εγγύηση.. Έχεις αντιπρόσωπο για  την καλυψη της εγγύηση; η απλά θα μπούμε στο φαύλο κύκλο στείλε μειλ στον κατασκευαστή και τούμπαλιν.. Και ίσως και αφου.. Οταν το νεο σε κουτί έχει μικρή διαφορά απο το σφραγισμένο.. Είναι τραγικό, για να μημ πω ηλιθιότητα να πάρεις κάτι δεύτερο χερι... Και μιλαμε για προϊόντα πληροφορικής με μέσο χρόνο ζωής τα 3 χρόνια.... Οχι αυτοκίνητο.. Τεσπα. Θες να σου πω τι μπωρει να έχει πάθει μια κάρτα...μετά απο Υπερχρονισμό σε 3 μήνες; εύκολακι. Και αφού είναι μια φορά ρίσκο να πάρεις κάτι σφραγισμένο.. Και είναι εγγύηση να πάρεις κάτι μεταχ απο τον μιστερ άγνωστο κάπου στην Ελλάδα; ρε τι ακούμε... 

αν σου κάτσει ελαττωματικό προϊόν η διαδικασία είναι ίδια όσο αφορά την εγγύηση , είτε είσαι πρώτο χέρι είτε είσαι δεύτερο , με εξαίρεση parts από έτοιμα συστήματα τύπου Κωτσόβολου , που εκεί μπλέκεις γιατί τα parts δεν έχουν χωριστά εγγύηση αλλα όλο το σύστημα , οποτε αστο καλύτερα να μην σου κάτσει , εννοείτε όταν θα πάρεις ένα μεταχειρισμένο θα δωσεις βάση και από πιο κατάστημα είναι αγορασμένο , αν σου περισσεύουν χρήματα και δεν κολλας πουθενά πάρε καινούργια δεν σε υποχρεώνει κάποιος να πας σε μεταχειρισμένο , εγώ μιλάω για τον εαυτό μου , που και 50 και 30 ευρώ να γλιτώσω θα το πάρω το ρίσκο , έχω αγοράσει πάνω από 50 προϊόντα εδώ μέσα , ποτε μου δεν είχα πρόβλημα , και φυσικά είμαι και σε θέση να τσεκάρω και να κρίνω τι θα αγοράσω και τι θα αποφύγω , όταν υπάρχει απόδειξη εγγύηση δεν με προβληματίζει η συναλλαγή , τα premium προϊόντα τεχνολογίας δεν έχουν τρία χρονια ζωή αλλα πολύ περισσότερο , αλλα και τρία χρονια να είχαν ο περισσότερος κόσμος πλέον τα αλλάζει πολύ νωρίτερα , τι να προσέξετε στα μεταχειρισμένα, να αποφεύγετε αγγελίες του στιλ πουλάω το τάδε προϊόν μεταχειρισμένο η σφραγισμένο αλλα δεν υπάρχει απόδειξη , έχει όμως εγγύηση από την μαμά εταιρία μέσο σειριακού , δηλαδή αυτά τα άτομα η είναι άσχετα εντελώς πως δουλεύει η διαδικασία τις εγγύησης είτε παίζουν με τι νοημοσύνη μας , πως θα έχει εγγύηση κάποιος χωρίς παραστατικό αγοράς , αφού το πρώτο πράγμα που σου ζητάνε είναι την απόδειξη που να αποδεικνύει ποτε ξεκίνησε η εγγύηση για να σε καλύψει η μαμά εταιρία

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MTX είπε

αν σου κάτσει ελαττωματικό προϊόν η διαδικασία είναι ίδια όσο αφορά την εγγύηση , είτε είσαι πρώτο χέρι είτε είσαι δεύτερο , με εξαίρεση parts από έτοιμα συστήματα τύπου Κωτσόβολου , που εκεί μπλέκεις γιατί τα parts δεν έχουν χωριστά εγγύηση αλλα όλο το σύστημα , οποτε αστο καλύτερα να μην σου κάτσει , εννοείτε όταν θα πάρεις ένα μεταχειρισμένο θα δωσεις βάση και από πιο κατάστημα είναι αγορασμένο , αν σου περισσεύουν χρήματα και δεν κολλας πουθενά πάρε καινούργια δεν σε υποχρεώνει κάποιος να πας σε μεταχειρισμένο , εγώ μιλάω για τον εαυτό μου , που και 50 και 30 ευρώ να γλιτώσω θα το πάρω το ρίσκο , έχω αγοράσει πάνω από 50 προϊόντα εδώ μέσα , ποτε μου δεν είχα πρόβλημα , και φυσικά είμαι και σε θέση να τσεκάρω και να κρίνω τι θα αγοράσω και τι θα αποφύγω , όταν υπάρχει απόδειξη εγγύηση δεν με προβληματίζει η συναλλαγή , τα premium προϊόντα τεχνολογίας δεν έχουν τρία χρονια ζωή αλλα πολύ περισσότερο , αλλα και τρία χρονια να είχαν ο περισσότερος κόσμος πλέον τα αλλάζει πολύ νωρίτερα , τι να προσέξετε στα μεταχειρισμένα, να αποφεύγετε αγγελίες του στιλ πουλάω το τάδε προϊόν μεταχειρισμένο η σφραγισμένο αλλα δεν υπάρχει απόδειξη , έχει όμως εγγύηση από την μαμά εταιρία μέσο σειριακού , δηλαδή αυτά τα άτομα η είναι άσχετα εντελώς πως δουλεύει η διαδικασία τις εγγύησης είτε παίζουν με τι νοημοσύνη μας , πως θα έχει εγγύηση κάποιος χωρίς παραστατικό αγοράς , αφού το πρώτο πράγμα που σου ζητάνε είναι την απόδειξη που να αποδεικνύει ποτε ξεκίνησε η εγγύηση για να σε καλύψει η μαμά εταιρία

ανάλογα την εταιρεία και το προιον. samsung/huawei/ xiaomi έχουν 2 χρονια εγγυηση απο την ημερομηνια ενεργοποιησης της συσκευης μεσω imei. ουτε αποδειξεις τιποτα. τσεκαρισμενο απο εμενα στη  πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hellghan είπε

ανάλογα την εταιρεία και το προιον. samsung/huawei/ xiaomi έχουν 2 χρονια εγγυηση απο την ημερομηνια ενεργοποιησης της συσκευης μεσω imei. ουτε αποδειξεις τιποτα. τσεκαρισμενο απο εμενα στη  πραξη

Δεν αναφέρομε σε κινητά , και σε άλλες εταιριες μπορείς να κανείς ενεργοποίηση αλλά πρέπει να ανεβάσεις απόδειξη αγοράς για να ολοκληρώσεις τι διαδικασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MTX είπε

Δεν αναφέρομε σε κινητά , και σε άλλες εταιριες μπορείς να κανείς ενεργοποίηση αλλά πρέπει να ανεβάσεις απόδειξη αγοράς για να ολοκληρώσεις τι διαδικασία 

προφανώς. είναι καθαρά θέμα αντιπροσωπείας και πως δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2022 στις 7:36 ΠΜ, MTX είπε

αν μεθαύριο ξεμείνει η αγορά από σιτηρά και τα μοναδικά που βρίσκουμε είναι πανάκριβα , τι θα κάνουμε θα κάτσουμε νηστικοί γιατί είναι κοντρα στα πιστεύω μας …και μην μου πεις οι κάρτες δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης , γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και για αρκετούς φαίνετε πως ειναι ..

Οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, και αυτό δεν έχει να κάνει με το πως το βλέπει ο καθένας.

Είδη πρώτης ανάγκης είναι το νερό και το ψωμί. Το ότι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν μεγάλη υπεραξία για κάτι, δεν το κάνει αγαθό πρώτης ανάγκης.

Αν αύριο τα γιώτ ανέβουν 300% πάνω αλλά ο Αμπράμοβιτς και η παρέα του τα θέλει σαν τρελός και μπορεί να πληρώσει για να τα πάρει ανεξάρτητα από την τιμή τους χωρίς να περιμένει 3 χρόνια να πέσουν, δεν θα γίνουν ξαφνικά τα γιώτ είδη πρώτης ανάγκης για κανέναν.

Πάλι προϊόντα πολυτελείας θα είναι, απλά αυτοί που μπορούν και θέλουν θα τα αγοράζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

Οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, και αυτό δεν έχει να κάνει με το πως το βλέπει ο καθένας.

Είδη πρώτης ανάγκης είναι το νερό και το ψωμί. Το ότι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν μεγάλη υπεραξία για κάτι, δεν το κάνει αγαθό πρώτης ανάγκης.

Αν αύριο τα γιώτ ανέβουν 300% πάνω αλλά ο Αμπράμοβιτς και η παρέα του τα θέλει σαν τρελός και μπορεί να πληρώσει για να τα πάρει ανεξάρτητα από την τιμή τους χωρίς να περιμένει 3 χρόνια να πέσουν, δεν θα γίνουν ξαφνικά τα γιώτ είδη πρώτης ανάγκης για κανέναν.

Πάλι προϊόντα πολυτελείας θα είναι, απλά αυτοί που μπορούν και θέλουν θα τα αγοράζουν.

μπορεί να μην είναι άμεσο είδος πρώτης ανάγκης αλλα είναι έμμεσο , κάποιος μπορεί να βγάζει το ψωμί και το νερό του με μια κάρτα γραφικών , οποτε αστο καλύτερα ας μην μπούμε σε αυτή τι συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...