Προς το περιεχόμενο

προβλημα με nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, georgerapp said:

Σε φίλου πολυκατοικία του 2004 απλα εβαλε 100αρα . Το τηλέφωνό πάνω στο router . 

Κ πιάνει 110 . 

Δηλαδή η καλωδίωση μέσα στο οικοδόμημα ήταν σωστή . 

Εγω εκανα ανακαίνιση το 2016 , δεν νομίζω ο ηλεκτρολόγος να μην εφτιαξε συνχρομη εγκατάσταση . 

Για ενα αλλο θέμα συναγερμού πιο παλιά ενας αλλος τεχνικός μου ειχε πει , πολύ καλη δουλειά εχει γινει εδω . 

Δηλαδή δεν φταίω εγω . 

Η vodafone μου ειχε πει δεν εχουν 50αρι για εσας . 

Η nova μου ειπε Ω μα βεβαια , θέλετεεεεεεε ; !!!!!! 

Καταλαβαίνεις γιατι δεν το ριχνω στο σπίτι ; 

 

Καποια μπινια μου παιξαμε οι της nova . 

 

χωρις παρεξηγηση αλλα αφου δεν το κατεχεις το αθλημα γενικοτερα μην βγαζεις συμπερασματα.τα υπολοιπα θα στα γραψω  απο pc που ειναι πιο ευκολο. αν δεν εχεις νεα kv θα παρεις απο ακ υποχρεωτικα. το μονο που θα μπορουσε να εχει κανει λαθος η nova και ειναι δυσκολο εως απιθανο ειναι να εχεις  kv kai  να σου δωσε απο αστικο κεντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εχω κανει . Όλα εκτός , μονο router , laptop με καλώδιο . 23 mps . 

Παλαιότερα σε τηλεφωνο μαζί τους . 

Όντως έχετε χαμηλο στο router  , στο σπιτι έρχεται 50 .

Τους λεω στείλτε να το δω . 

Μου ρίξανε άκυρο.

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους σας , για αυτό έγραψα εδω , ήξερα οτι θα βοηθουσατε . 

 

Θελω να τους κανω να έρθουν γιατι είμαι σίγουρος οτι δεν πανε 50 στο σπίτι . 

Εκεί νομίζω με κοροϊδεύουν . 

Ολα τα αλλα τα κατάλαβα κ τα κατανόησα κ τα δέχομαι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Βρισκομαι στο Κερατσίνι , Λεωφόρος Σαλαμίνος κ Σαπουντζάκη γωνία

Το αστικό κέντρο ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ το έχει αναλάβει η WIND για εγκατάσταση δικτύου και καμπίνων FTTC (VDSL) αλλά η δικιά σου δεν θα αναβαθμισθεί διότι βρίσκεται σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου και εκ του κανονισμού απαγορεύεται.

Η περιοχή σου θα καλυφθεί στο μέλλον με FTTH, δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι. Έως τότε αναγκαστικά έχεις σύνδεση σε οποιονδήποτε πάροχο από το αστικό κέντρο, με ότι αυτό συνεπάγεται στην μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού.

Το βασικό είναι να φτιάξεις σωστά την εσωτερική σου εγκατάσταση και μετά κοιτάς αν υπάρχει θέμα στην εξωτερική καλωδίωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Το εχω κανει . Όλα εκτός , μονο router , laptop με καλώδιο . 23 mps . 

Παλαιότερα σε τηλεφωνο μαζί τους . 

Όντως έχετε χαμηλο στο router  , στο σπιτι έρχεται 50 .

Τους λεω στείλτε να το δω . 

Μου ρίξανε άκυρο.

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους σας , για αυτό έγραψα εδω , ήξερα οτι θα βοηθουσατε . 

 

Θελω να τους κανω να έρθουν γιατι είμαι σίγουρος οτι δεν πανε 50 στο σπίτι . 

Εκεί νομίζω με κοροϊδεύουν . 

Ολα τα αλλα τα κατάλαβα κ τα κατανόησα κ τα δέχομαι . 

Φιλε μου ανοιξες το κεντρικο μπριζακι του τηλεφωνου και ξηλωσες ολα τα υπολοιπα ζευγη και να αφησεις μονο το κεντρικο που ερχεται απο κάτω; αυτο σου λεμε σε τοσα μηνυματα να κανεις. αυτό που εχεις κανει με κοκκινα δεν ειναι απολυτως τπτ σε σχεση με το πώς πρεπει να ειναι η καλωδιωση σου πλεον. 

σε adsl ερχεται απο κατω το καλώδιο, κ μετα δινει παραλληλα (πολλα συρματακια) στα υπολοιπα δωματια. 

σε vdsl, ΞΗΛΩΝΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΩΜΑΤΙΑ. αφηνεις στο κεντρικο μπριζακι ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΕΥΓΟΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. κανε αυτο για αρχη και μετα θα σου πουμε πώς να μοιρασεις τηλεφωνια κ στα υπολοιπα δωματια.

Επεξ/σία από kallair
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε την πρώτη πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το ζεύγος με το τηλεφωνικό σήμα από τον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής.

Πίσω από την πρίζα, εξασφάλισε ότι είναι συνδεδεμένο πάνω της μόνο αυτό το ζεύγος και κανένα άλλο από αυτά που πάνε στα άλλα δωμάτια.  Σύνδεσε τον DSL Router και δες τον συγχρονισμό.

Αν εξακολουθεί να είναι στα ίδια, κανονικά πρέπει να κάνεις αντίστοιχο έλεγχο στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής. Αν δεν γνωρίζεις πως γίνεται ή δεν πιάνουν τα χέρια σου, κάλεσε ηλεκτρολόγο. Επίσης δώσε το πάλι για έλεγχο στον πάροχο με αιτία χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού.

Υπόψη αν έρθουν και κάνουν έλεγχο, ενδεχομένως να σου πουν να φτιάξεις την εσωτερική σου εγκατάσταση, οπότε σου το λέμε από την αρχή ώστε να εξασφαλίσεις ότι από την πλευρά σου είσαι εντάξτ (τώρα επ' ουδενί είσαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστώ ολους παρά πολύ . Θα καλέσω ηλεκτρολόγο για να ξερω οτι εγω από πλευράς μου είμαι σωστός . Κατόπιν θα καλέσω τον πάροχο εαν κ εφόσον δεν βελτιωθεί. 

 

Κατάλαβα κ το θεμα με το τηλεφωνικό κέντρο κ τις καμπίνες . Επίσης κατανοητό . 

 

Εναν προς εναν κ πάλι ευχαριστώ .

 

Τα κρατάω αυτά που γράψατε για να μπορέσω πιο όμορφα να μιλήσω με τον άνθρωπο που θα φέρω καθότι το σπίτι πλεον δεν ειναι οπως το ήξερα . 

Δηλαδή παλιά στην πρώτη μπριζα βάζω το router κ τις αλλες αν θέλω μπορώ να τις αφοπλίσω . 

Πλεον 

Σε ένα ντουλάπι ψηλά έρχεται η γραμμη απο εξω , πέφτει πάνω στο router κ μετα απο τις κίτρινες υποδοχες φεύγουν καποια καλωδια πανω σε ενα πλακέτακι που διωχνει καποια αλλα καλώδια , ενδεχομένως αυτα ειναι οι αλλες μπριζες Ethernet του σπιτιού στις οποίες απλα κουμπώνεις συσκευή πχ pc . 

Δηλαδή το router μονο εκει παει , σε καμια αλλη μπριζα του σπιτιού. 

Αυτα τα νεα κολπα με εχουν κανει να εχω χασει την μπαλα . 

Υπόψιν εννοείται όπως έγραψα κ πιο πριν έναν έλεγχο τον εκανα. Δηλαδή τα εβγαλα ολα απο του router κ αφησα μονο την παροχή , εκει εβαλα ενα pc μεσο ethernet κ εκανα τεστ κ ητα το ιδιο 23 mps .

Ο ηλεκτρολόγος που με έφτιαξε πλεον δεν τον βρίσκω , μακαρι να ειναι καλα , κ καπου εκει ειπα να γράψω εδω . 

Επαναλαμβάνω με βοηθήσατε γιατι πιστεύω να μπορέσω πιο ευκολα να συνεννοηθω με όποιον καλέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, jkoukos είπε

Σε ποια περιοχής είσαι και γνωρίζεις αν υπάρχουν νέες καμπίνες FTTC; Σε ADSL τι συγχρονισμό είχες;

Από το αστικό κέντρο συνήθως όλοι οι πάροχοι εκτός της Cosmote δίνουν PSTN τηλεφωνία και όχι VoIP.

Sorry για το off-topic, αλλά πώς μπορούμε να δούμε εάν παίρνουμε ίντερνετ από καμπίνα ή από αστικό κέντρο?

Μιλούσα με τη Nova τις προάλλες, για αναβάθμιση της 24άρας (που κλειδώνει στα 11) σε 50άρα, και αν κατάλαβα καλά είπαν ότι θα παίρνω από αστικό κέντρο (αν και νομίζω ότι έχω δει καμπίνα 3 τετράγωνα από το σπίτι μου). Όχι τίποτε άλλο, αλλά μην πληρώσουμε τσάμπα την αναβάθμιση και τραβιόμαστε σαν το φίλο παραπάνω, που πρέπει να ξαναπεράσει καλωδιώσεις για να έχει ταχύτητα....

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σωστές καλωδιώσεις δεν είναι μόνο απαραίτητες στο  VDSL αλλά και στο  ADSL, αν έχεις χάλια καλώδια και τα αλλάξεις μπορεί το 11 που λες τώρα να ανέβει κατά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geoponer είπε

Sorry για το off-topic, αλλά πώς μπορούμε να δούμε εάν παίρνουμε ίντερνετ από καμπίνα ή από αστικό κέντρο?

Κοιτάς για αρχή αν υπάρχουν νέες FTTC καμπίνες (όχι οι παλιές του ΟΤΕ) που έχουν ενεργό εξοπλισμό (DSLAM) στην γειτονιά σου και ειδικά αν η δική σου είναι τέτοια. Επίσης κάνεις έλεγχο σε όλους τους παρόχους και βλέπεις τι σου δίνουν.

Κάποιες φορές είναι δυνατόν να το καταλάβεις από τα χαρακτηριστικά του συγχρονισμού. Π.χ. στο φίλο που άνοιξε το θέμα, έχει προφίλ σύνδεσης VDSL 8b, κάτι που ισχύει αποκλειστικά σε συνδέσεις από το αστικό κέντρο. Από καμπίνα δίνεται προφίλ 17a και 35b μόνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό μπορείς να το δεις αφού ανοίξει η σύνδεση . Απο πιο πριν πως μπορείς να το δεις ; 

Καθότι κ απο τους παρόχους δεν θα μάθεις αλήθεια. Θα σου πουν ολα καλα , μετα θα υπάρχουν οι κλιμακες max min κ θα τους πεις  κ παρακαλώ κιολας . 

Οπως εμενα . 

Ευχάριστα νεα !!! Μου ειπε ! Έχουμε 50αρα για εσας !!!! 

Χαχαχαχχαχα!!!! 

 

Από περιέργεια υπαρχει καποιος ας πούμε χάρτης . 

Οτι δεις θα το δεις μονος . 

Αυτοί αλήθεια δε θα πούνε .

Άσχετα με το δικο μου θεμα κ περιοχή . Ρωτάω αν υπάρχει γενικά κάποιος χάρτης .

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ξεκινάμε από το στάνταρτ. Καμπίνες FTTC δεν μπαίνουν σε απόσταση έως 550 μέτρα από το αστικό κέντρο. Οι περιοχές αυτές καλύπτονται σήμερα ή στο μέλλον, από FTTH. Οπότε ADSL ή VDSL και όσο πιάνεις ανάλογα την απόσταση όπως το δικό σου παράδειγμα.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση στον έλεγχο διαθεσιμότητας να δείχνει σε όλους τους παρόχους ψεύτικη ένδειξη για VDSL, ειδικά σε Cosmote. Και μην μου πεις ότι δεν γνωρίζεις αν η καμπίνα σου δεν είναι FTTC ή γενικά αν έχουν γίνει έργα τέτοιας υποδομής στην περιοχή σου, διότι δεν αποτελεί δικαιολογία, εκτός αν είσαι κλεισμένος μέσα στο σπίτι και δεν έχεις επαφή με τον έξω κόσμο. Αλλά και πάλι ρωτάμε ή ψάχνουμε πληροφορίες σε τεχνολογικά φόρα πριν κάνουμε οτιδήποτε και όχι εκ των υστέρων.

Χάρτης υπάρχει αλλά αποτελεί προϊόν εμάς των χρηστών που τον ενημερώνουμε. Αν δεν το έχει κάνει κάποιος στην δική σας περιοχή, πάλι άκρη δεν θα βρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εργα οντως δεν εχουν γινει σε εμας ενω αντιθετα σε φιλο που ανεφερα για την 100αρα εχουν γινει κ ξεραμε κ που ειναι η καμπινα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Καταρχήν ξεκινάμε από το στάνταρτ. Καμπίνες FTTC δεν μπαίνουν σε απόσταση έως 550 μέτρα από το αστικό κέντρο. Οι περιοχές αυτές καλύπτονται σήμερα ή στο μέλλον, από FTTH. Οπότε ADSL ή VDSL και όσο πιάνεις ανάλογα την απόσταση όπως το δικό σου παράδειγμα.


Είσαι σίγουρος για αυτό που λες σχετικά με το ότι πρέπει να είναι πάνω από 550 από το αστικό κέντρο για να μπει καμπίνα FTTC? Ή μήπως αυτό ισχύει στην επαρχεία.
Γιατί εγώ που μένω Πειραιά και παίρνω από το αστικό κέντρο(DSLM) του Αγίου Γεωργίου(1294) γνωρίζω, τουλάχιστον για το δικό μου καφαο το οποίο είναι FTTC βρίσκεται (με μέτρηση απόστασης σε ευθεία γράμμα από το DSLM με χρήση από το Google Maps) περίπου στα 520 μέτρα. Και επίσης ακόμα είναι καφαο αρκετά κοντά μου, με την ιδιά μέτρηση βρίσκεται στα 435 μέτρα από το DSLM.
Όποτε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες, εκτός αν όπως είπα ισχύει σε όχι και τόσο μεγάλες πόλεις. 
Και προφανώς σε καμία περίπτωση δεν σου την λέω ή σε μειώνω και εγώ να μάθω θέλω, οπότε για αυτό ρωτάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johntaxmi είπε


Είσαι σίγουρος για αυτό που λες σχετικά με το ότι πρέπει να είναι πάνω από 550 από το αστικό κέντρο για να μπει καμπίνα FTTC? Ή μήπως αυτό ισχύει στην επαρχεία.
Γιατί εγώ που μένω Πειραιά και παίρνω από το αστικό κέντρο(DSLM) του Αγίου Γεωργίου(1294) γνωρίζω, τουλάχιστον για το δικό μου καφαο το οποίο είναι FTTC βρίσκεται (με μέτρηση απόστασης σε ευθεία γράμμα από το DSLM με χρήση από το Google Maps) περίπου στα 520 μέτρα. Και επίσης ακόμα είναι καφαο αρκετά κοντά μου, με την ιδιά μέτρηση βρίσκεται στα 435 μέτρα από το DSLM.
Όποτε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες, εκτός αν όπως είπα ισχύει σε όχι και τόσο μεγάλες πόλεις. 
Και προφανώς σε καμία περίπτωση δεν σου την λέω ή σε μειώνω και εγώ να μάθω θέλω, οπότε για αυτό ρωτάω.

Τα 400 μετρα στο google μπορεί σε καλώδιο να μεταφράζονται σε πολυ περισσότερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, johntaxmi είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες σχετικά με το ότι πρέπει να είναι πάνω από 550 από το αστικό κέντρο για να μπει καμπίνα FTTC? Ή μήπως αυτό ισχύει στην επαρχεία.

Ισχύει παντού και σε όλες τις χώρες που χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογία (VDSL Vectoring).

Εσύ μετράς σε ευθεία, αλλά τα καλώδια τις περισσότερες φορές από το αστικό κέντρο προς την καμπίνα δεν ακολουθούν την συντομότερη διαδρομή, αλλά συνήθως κάνουν κύκλο για να καλύψουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη έκταση. Επίσης συνυπολογίζεται και τυχόν απώλεια λόγω παλαιότητας και ποιότητας του χάλκινου δικτύου.

Ο χαλκός εγκαταστάθηκε πριν από δεκαετίες για να έχουμε τηλεφωνία, η οποία δεν έχει πολλές απαιτήσεις και δουλεύει σε χιλιόμετρα απόσταση. Ωστόσο η τεχνολογία προχωρά και βρέθηκε τρόπος να δίνουμε DSL υπηρεσία πάνω από το ίδιο χάλκινο δίκτυο. Σε ADSL μπορούμε να έχουμε σύνδεση σε απόσταση πολύ μικρότερη από την τηλεφωνία, ενώ σε VDSL αυτή μειώνεται ακόμη παραπάνω, καθώς έχουμε μεγαλύτερη εξασθένιση για την ίδια απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...