Προς το περιεχόμενο

Κόκκινο Λαμπάκι


Vasilis_Pg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Vasilis_Pg,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου το κάνει γενικά, μου το κάνει όταν παίζω παιχνίδια (όχι ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, μου το έχει κάνει σε πολλά) βασικά το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες από ό,τι κατάλαβα. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα gameplay ανέβασε ο επεξεργαστής 80+ βαθμούς κελσίου

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Vasilis_Pg είπε

Δεν μου το κάνει γενικά, μου το κάνει όταν παίζω παιχνίδια, βασικά το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες από ό,τι κατάλαβα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα gameplay ανέβασε ο επεξεργαστής 80+ βαθμούς κελσίου

δεν ειναι πρόβλημα το 80+ ειδικά αν τρέχεις με στοκ cooler και παίζεις παιχνίδια με την igpu θα μπορούσε ενδεχομένως να πέσει αν καθαρίσεις την ψύκτρα και αλλάξεις πάστα ή βάλεις καλύτερη ψύκτρα αλλά θα πρέπει να δουλεύει νορμάλ σε τέτοιες θερμοκρασίες οτιδήποτε κάτω απο 100 ειναι "οκ/λειτουργικό" άσχετα με το ισως κατα περίπτωση να μην ειναι ιδανικό. 

Έχεις κάνει OC μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Επίσης σιγουρέψου ότι δεν υπάρχει κάποιο OC στα γραφικά. 

Δεν υπάρχει, επίσης την γραμμή εντολών γιατί μου την έλεγες "παράθυρο (μαύρα με άσπρα γράμματα"? 😂 εντάξει είπαμε δεν είμαι τόσο άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilis_Pg είπε

Δεν υπάρχει, επίσης την γραμμή εντολών γιατί μου την έλεγες "παράθυρο (μαύρα με άσπρα γράμματα"? 😂 εντάξει είπαμε δεν είμαι τόσο άσχετος

Δεν πειράζει απλά το λέω για να γίνει σίγουρα αντιληπτή η οδηγία, αλλά η αλήθεια ειναι ότι μπερδεύτηκα με άλλο ποστ που διάβασα εδώ και του είπανε να ανοίξει τον task manager και δεν ήξερε πως να το κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ το καταλαβαίνω και καλά κάνεις εγώ έκανα πλάκα 😄

επίσης ανέφερες να κάνω restart σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο... επειδή η μητρική μου δεν έχει ενσωματωμένο chip για δίκτυο και χρησιμοποιώ φλασάκι TP-LINK, θα μπορέσω να κάνω επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο?

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

Ναι ρε συ το καταλαβαίνω και καλά κάνεις εγώ έκανα πλάκα 😄

επίσης ανέφερες να κάνω restart σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο... επειδή η μητρική μου δεν έχει ενσωματωμένο chip για δίκτυο και χρησιμοποιώ φλασάκι TP-LINK, θα μπορέσω να κάνω επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο?

όχι τρέξε to eset κανονικά τότε χωρίς ασφαλή και κάνε update (αν είναι ήδη που μάλλον θα ειναι τότε οκ)  στο adware cleaner και malwarebytes χωρίς ασφαλή λειτουργία (αλλά μην τα τρέξεις) κάνε επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία 

και μετά κάνε όλα τα βήματα κανονικά όπως τα έγραψα (χωρίς το eset /το πρώτο) όταν τελειώσεις απλά κάνε άλλη μια φορα το eset σε κανονική λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έγινε ευχαριστώ 👍

Εμ έτρεξα το OCCT και δεν μου έβγαλε μπλε οθόνη ούτε κόλλησε το pc αλλά... μου είχες πει να γράψω στην Γραμμή εντολών αυτό driverquery /FO list /v  και να ανεβάσω αυτό που μου βγάζει εδώ μόνο που... βγάζει πάρα πολλά... να τα αντιγράψω και να τα ανεβάσω εδώ όπως και να ΄χει?

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

έγινε ευχαριστώ 👍

Εμ έτρεξα το OCCT και δεν μου έβγαλε μπλε οθόνη ούτε κόλλησε το pc αλλά... μου είχες πει να γράψω στην Γραμμή εντολών αυτό driverquery /FO list /v  και να ανεβάσω αυτό που μου βγάζει εδώ μόνο που... βγάζει πάρα πολλά... να τα αντιγράψω και να τα ανεβάσω εδώ όπως και να ΄χει?

Ναι γιατί πάει να πει ότι δεν ειναι θέμα hardware αλλά drivers/windos. 

Εναλλακτικά για να σιγουρέψεις 100% ότι δεν ειναι να τρέξεις prime 95 για την CPU κάνα δεκάλεπτο και να κάνεις memtest για τις RAM και FurMark για την igpu 

Αν πάλι δεν κολλήσει κάτι τότε ειναι σίγουρα θέμα software  (και κάνε τα προληπτικά βήματα σε αυτή την περίπτωση) 

Αν τα έκανες ήδη και μετά έκανες το OCCT τότε ίσως να σημαίνει ότι λύθηκε το πρόβλημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

τα προληπτικά βήματα δεν τα έκανα ακόμα, θα τα κάνω όταν τελειώσω τα test

 

νόμιζα ότι τα έκανες (πρόσεξε το OCCT έχει πολλαπλά τεστ όχι μονο CPU κάντα όλα πχ απο δίπλα γράφει Linpak, memory, 3D κτλ κάντα όλα για τουλάχιστον 5 λεπτά. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν τα έκανα γιατί δεν είχα τελειώσει το 2) στάδιο. Μέχρι στιγμής έκανα το  FurMark και το prime95

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

Όχι δεν τα έκανα γιατί δεν είχα τελειώσει το 2) στάδιο. Μέχρι στιγμής έκανα το  FurMark και το prime95

Τώρα για να καταλάβω έκανες το furmark to prime και όλα στο OCCT και δεν κόλλησε; αν ναι τρέξε τότε τα προληπτικά βήματα. 

Που έτσι και αλλιώς ειναι καλό να κάνεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...